Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

For All Mankind (2020 - )

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
Apple exploreaza un viitor alternativ pentru lupta pentru spatiu... Unul in care sovieticii is superiori tehnologic (adevarat in parte) si un viitor in care , lupta pt spatiu nu se opreste...

Avem placerea sa revedem personaje istorice.... Gen Von Brown sau Aldrin... Neil Armstrong , John Glenn , etc...

CE parere aveti?

https://tv.apple.com...tdbqcf11k76mkp7

https://www.imdb.com/title/tt7772588/

https://en.wikipedia...kind_(TV_series)

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Asta e un fel de "Omul din catelul inalt".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HZS9M52Bd_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu am putut termina nici primul episod. Prea multa gargara.

#4
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

 YOUR_GOD, on 20 ianuarie 2020 - 12:55, said:

Nu am putut termina nici primul episod. Prea multa gargara.

E telenovela , la fel ca mai orice serial modern...

Eu ma uit ca imi place cgi ul despre spatiu. Desi nu e foarte stiintific si natural mult din film... Insa am fost fascinat de spatiu tot timpul...

Ce mi se pare foarte tare.... E ideea ca URSS puteau sa fie primii pe luna... Am vazut toate documentarele. Singurul motiv pt care nu au reusit a fost (ca de obicei) proasta finantare a proiectului si MAI ALES faptul ca deciziile erau luate la nivel politic , nu stiintific. Insa , la inceputul cursei spatiale , rusii erau inainte , daca investeau mai multa logica si personal puteau sa castige cursa.

#5
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Tinand cont ca Apple TV+ nu e in Romania, l-ati gasit pe alte platforme de streaming ?

#6
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

 wfnse, on 20 ianuarie 2020 - 13:51, said:

Tinand cont ca Apple TV+ nu e in Romania, l-ati gasit pe alte platforme de streaming ?

nu is in Romania. insa nu cred ca e asa de important...

poti sa il vezi de oriunde din lume. tre doar sa stii sa folosesti internetul.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017

 Adm, on 20 ianuarie 2020 - 12:40, said:

Asta e un fel de "Omul din catelul inalt".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HZS9M52Bd_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi-a plăcut foarte mult serialul. Din păcate nu foarte mediatizat.

#8
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 vapeClouds, on 20 ianuarie 2020 - 13:53, said:


nu is in Romania. insa nu cred ca e asa de important...

poti sa il vezi de oriunde din lume. tre doar sa stii sa folosesti internetul.
nu inteleg de ce Apple TV+ nu e disponibil si in Romania.

exista in Bulgaria cu subtitrari cu tot si la noi nici macar in engleza.
in Republica Moldova inteleg ca subtitrarea e in lb. rusa.

#9
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Mi se pare mie sau eu un alt serial de genul rusii rai si egoisti vs eroicii americani care lupta ” For all mankind” ? Posted Image

#10
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

 arsmundis, on 20 ianuarie 2020 - 19:35, said:

Mi se pare mie sau eu un alt serial de genul rusii rai si egoisti vs eroicii americani care lupta ” For all mankind” ? Posted Image

ala e documentar CRED....

#11
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

 arsmundis, on 20 ianuarie 2020 - 19:35, said:

Mi se pare mie sau eu un alt serial de genul rusii rai si egoisti vs eroicii americani care lupta ” For all mankind” ? Posted Image
Nu, este o chestie mai subtilă:
Chiar dacă rușii au ajuns primii pe lună, "noi",nu ne-am descurajat și nu-am renunțat. Rușii, după ce americani au pus piciorul pe lună, au renunțat în a mai investii în ceva inutil și scump la vremea aceea, totul având ca scop propaganda și de o parte și de alta și s-au concentrat pe stații spațiale.
Căutați filmul Salyut-7 și veți vedea ce tehnologie aveau rușii atunci! Efectele speciale sunt foarte bune, iar povestea este una reală...


#12
sclipnot

sclipnot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.01.2007
Acum a inceput sezonul 3, Sunt curios sa l aud pe Neil degress Tyson daca avansul tehnologic din serial e cat de cat realizabil, el zicea mai de mult ca daca cursa spatiala ar fi continuat am fi ajuns pe Marte. sau alt ganditor ,

#13
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 03.03.2007

 sclipnot, on 26 iunie 2022 - 10:00, said:

Acum a inceput sezonul 3, Sunt curios sa l aud pe Neil degress Tyson daca avansul tehnologic din serial e cat de cat realizabil, el zicea mai de mult ca daca cursa spatiala ar fi continuat am fi ajuns pe Marte. sau alt ganditor ,

Cheia in serial e ca NASA practic e independenta; nu mai e sub controlul unui administrator numit de Congres ci e condusa direct de catre un director (Margo, in cazul nostru). In felul asta, vedem ca agentia isi asuma mult mai multe riscuri decat in real life. In acelasi timp, numarul de aselenizari, constructia de baze lunare, diferitele inovatii tehnice si industriale au condus la formarea unei "clase" de cetateni direct implicate in procesul de explorare a spatiului (astronauti, ingineri, piloti, maintenance) , mult superioara ca numar celei din real-life - ceea ce inseamna ca zona privata e plina de companii ce profita de know-how-ul celor ce din diferite motive nu mai lucreaza direct pentru NASA.

#14
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Sezon bun, mai interesant ca 2.

#15
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Oare o să fie și sezonul 4?
Mi-a plăcut tare mult serialul ăsta.

#16
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
O să fie, producția trebuia să înceapă în august '22, dar nu e anunțat când îl scot. Anul ăsta în a doua jumătate ar trebui să iasă.

Bestie serialul BTW, face un mix bun de dramă de personaje și SF tehnic/tehnologic, aș zice că a fost cea mai bună producție nouă SF de după The Expanse (și până la Peripheral).

#17
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View Postdonjoe, on 11 ianuarie 2023 - 11:58, said:

face un mix bun de dramă de personaje și SF tehnic/tehnologic.

Partea SF e ca Rusia a reusit sa aterizeze pe Luna. In realitate nu au reusit sa-si puna la punct misiunea pentru aterizarea pe Luna. Au incercat ceva fara sa aterizeze, dar au avut prea multe probleme, le-a lipsit mult din tehnologia pe care americanii au dezvoltat-o pentru Apollo si au abandonat programul. Partea de tehnologie si SF e cam 20% din serial.

In rest povestile standard. Sunt gay/lesbian care vor sa lucreze la NASA si sunt persecutati. Albi strait nu au grija de familia lor. Un astronaut alb o ia razna si singura care ramana calma e negresa iar sotul ei e negru si e asuprit. E continutul woke/pc care-l vezi prin toate serialele SF.

#18
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Doare rău realitatea când te-ai obișnuit să trăiești într-o fantezie rasistă în care toți oamenii buni și deștepți sunt albi, toți oamenii răi și proști sunt negri, iar producțiile distractive sunt mai mult despre oamenii buni și deștepți decât despre ăilalți. Lasă, o să vă treacă, vă mai obișnuiți și voi să fie producțiile video despre ceva mai similar cu populația reală și o s-o lăsați treptat tot mai moale cu urletele astea de durere cu care ați umplut toate saiturile de review-uri. Posted Image

Edited by donjoe, 15 January 2023 - 22:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate