Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Medicina muncii facuta in alt judet

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013
Buna ziua ,

Lucrez la o firma de it din Bucuresti si am locatia din buletin tot in capitala .

Acum nu ma alfu in bucuresti ci in provincie la 200 de km , in alt judet si as vrea sa fac medicina muncii in acest judet .

Medlife - cei la care sant asigurat mi-au spus ca nu se poate decat in bucuresti , intrebare foarte simpla : pot sa ma duc la alta clinica si sa ii platesc pe aia sa fac mm muncii acolo ?

Cdt.

#2
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Intreaba angajatorul daca accepta. Ar trebui sa fie de acord, pt firma este o obligatie legala ce trebuie indeplinita.

#3
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
In primul rand:
Art. 7
Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale
profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în
niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor
profesionale.

In al doilea rand, medlife are un purcoi de clinici proprii si colaboratori in toata tara, nu vad de ce nu ai putea face local medicina muncii si trebuie musai la Bucuresti. Despre ce oras e vorba?

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Locatie=domiciuliu sau adresa de flotant, nu?

Medicina muncii o faci unde vrea angajatorul, nu tu, pentru simplul motiv ca el (angajatorul) plateste acest serviciu nedecontat de Casa de Sanatate si care este obligatoriu, teoretic, de facut, periodic, o data pe an.

Tot teoretic, daca te angajezi in decembrie, iar controlul de medicina muncii in firma se face in ianuarie-februarie, nu-l mai faci.

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 gcosmin2, on 20 ianuarie 2020 - 09:14, said:

Medlife - cei la care sant asigurat mi-au spus ca nu se poate decat in bucuresti , intrebare foarte simpla : pot sa ma duc la alta clinica si sa ii platesc pe aia sa fac mm muncii acolo ?

Pai.. chiar daca accepta angajatorul, s-ar putea sa platesti, ca nu-s gratuite controalele astea.  Acolo unde firma are contract cu clinica angajatul nu plateste medicina muncii, plateste firma.

Daca esti totusi dispus sa platesti din banii tai, intreaba angajatorul daca e ok sa faci in alta localitate.

Edited by Kres, 20 January 2020 - 11:11.


#6
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Coordonez activitatea QHSE pentru o companie ce are mai multe puncte de lucru in tara. Intamplator avem contract pentru servicii de medicina muncii tot cu Medlife.
Ei au protocoale de colaborare cu mai multe clinici din tara, probabil prin fiecare judet. Exemplu: Angajati din Moinesti fac controlul medical periodic la Bacau la Clinica Sfanta Maria.
Protocoale asemanatoare sunt si pentru alte judete. Daca locuiesti intr-o localitate mai mica e posibil sa trebuiasca sa te deplasezi in localitatea resedinta de judet.
Angajatorul suporta cheltuielile pentru supravegherea starii de sanatate a lucratorilor, deci tu nu platesti nimic.

#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Pololica, on 20 ianuarie 2020 - 10:10, said:

Locatie=domiciuliu sau adresa de flotant, nu?

Medicina muncii o faci unde vrea angajatorul, nu tu, pentru simplul motiv ca el (angajatorul) plateste acest serviciu nedecontat de Casa de Sanatate si care este obligatoriu, teoretic, de facut, periodic, o data pe an.

Tot teoretic, daca te angajezi in decembrie, iar controlul de medicina muncii in firma se face in ianuarie-februarie, nu-l mai faci.


nu ai fost atent la detalii deloc, ia uite ce zice initiatorul "intrebare foarte simpla : pot sa ma duc la alta clinica si sa ii platesc pe aia sa fac mm muncii acolo ?"  Daca el plateste cred ca poate sa faca examenul ala care este dubios de simplu oriunde nu ? Are nevoie de stampila si parafa de medic de medicina muncii, si apoi ura si la gara

#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Platon, on 20 ianuarie 2020 - 12:23, said:



nu ai fost atent la detalii deloc, ia uite ce zice initiatorul "intrebare foarte simpla : pot sa ma duc la alta clinica si sa ii platesc pe aia sa fac mm muncii acolo ?"  Daca el plateste cred ca poate sa faca examenul ala care este dubios de simplu oriunde nu ? Are nevoie de stampila si parafa de medic de medicina muncii, si apoi ura si la gara

Teoretic da, dar practic mi se pare ca legea prevede ca angajatorul sa faca catre clinica cerere de medicina muncii, sa fie contract sau alte kkturi birocratice de genul asta... ca responsabilitatea controlului de medicina muncii nu-i a salariatului ci a firmei angajatoare.. asa ca, daca vor trebui facute demersuri, firma nu stiu daca va fi dispusa sa le faca..

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Asta cu mi se pare nu tine, legea prevede ca fiecarui salariat trebuie sa i se faca la misto un control anual, sa mance si gurile smecherilor care lucreaza la stat si au si policlinici particulare un ban gramada, contractul ala se face pentru ca un idiot de bugetar asa a facut legea aia, tu teoretic nu ai nevoie de nici un contract, este un serviciu, suni la clinica, ceri amanunte, negociezi pretul si trimiti oamenii la examinare, in urma examinarii primesti o hartie in format A3, apt pentru frecat menta la stat....iar asta cu raspunderea este a medicului tati, nu a firmei angajatoare, pai ce firma angajatoare isi asuma raspunderea pe actele medicale ?

Edited by Platon, 20 January 2020 - 12:43.


#10
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 Pololica, on 20 ianuarie 2020 - 10:10, said:

Locatie=domiciuliu sau adresa de flotant, nu?

Medicina muncii o faci unde vrea angajatorul, nu tu, pentru simplul motiv ca el (angajatorul) plateste acest serviciu nedecontat de Casa de Sanatate si care este obligatoriu, teoretic, de facut, periodic, o data pe an.

Tot teoretic, daca te angajezi in decembrie, iar controlul de medicina muncii in firma se face in ianuarie-februarie, nu-l mai faci.
As vrea ca tu sa fii angajatorul care isi asuma riscul de a avea un accident de munca in perioada decembrie - februarie. Te asigur ca jumatate de an o sa ai vizite la ITM odata pe saptamana.Asta daca nu se lasa cu morti.

Edited by sas1975, 20 January 2020 - 12:49.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Platon: daca firma nu-l ia in considerare (controlul de medicina muncii), colegul nostru ramane cu buza umflata (si timp pierdut, si cu banii dati)? Cel mai simplu e de intrebat la angajator daca il ia in considerare sau nu.


@sas1975:Accident de munca: ma calca pe traversare o masina. Ce treaba are medicina muncii cu asta?

La angajare faci medicina muncii. Peste doua luni este programat examenul pentru angajati. Tu il ai facut (prin angajare). Acum vreo 6 ani am facut medicina muncii in noiembrie, iar in firma s-a facut prin februarie. Cei de la resurse mi-au zis ca nu e nevoie. Daca ei mint, mint si eu. Acel exament costa 100 lei si, la 350 de oameni nu cred ca era o problema acea suta de lei cat ar fi costat si pentru mine.

#12
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Daca te calca pe trecere pe traseul de deplasare spre/dinspre domiciliu, in timpul declarat pentru deplasare sau in timpul programului de lucru, este accident de munca. Una din piesele importante la dosarul de cercetare este fisa de aptitudine eliberata de medicina muncii. De unde stie angajatorul daca persoana respectiva nu are afectiuni neuronale? Lupta-te in tribunal cu treaba asta. Dovedeste ca esti nevinovat ca angajator, atata timp cat legea te obliga sa faci acele controale medicale. In plus HG 355/2007 te obliga ca angajator sa pui la dispozitia medicului de medicina muncii, pentru fiecare angajat, o fisa de expunere la riscuri profesionale.

Edited by sas1975, 20 January 2020 - 13:24.


#13
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008

 Pololica, on 20 ianuarie 2020 - 13:03, said:

@Platon: daca firma nu-l ia in considerare (controlul de medicina muncii), colegul nostru ramane cu buza umflata (si timp pierdut, si cu banii dati)? Cel mai simplu e de intrebat la angajator daca il ia in considerare sau nu.


@sas1975:Accident de munca: ma calca pe traversare o masina. Ce treaba are medicina muncii cu asta?

La angajare faci medicina muncii. Peste doua luni este programat examenul pentru angajati. Tu il ai facut (prin angajare). Acum vreo 6 ani am facut medicina muncii in noiembrie, iar in firma s-a facut prin februarie. Cei de la resurse mi-au zis ca nu e nevoie. Daca ei mint, mint si eu. Acel exament costa 100 lei si, la 350 de oameni nu cred ca era o problema acea suta de lei cat ar fi costat si pentru mine.

Sunt mai multe tipuri de accidente: depinde cand te calca masinaPosted Image . Daca te calca atunci cand ai tu declarat traseul de deplasare Acasa-Servici si Servici - Acasa poate fi sau nu incadrat ca si accident de munca de traseu. In cazul asta are treaba medicina muncii pentru ca este piesa obligatorie in dosarul de cercetare. Daca te calca in timpul programului de lucru atunci este accident de munca si se aplica ce am scris mai devreme.

Sunt unii angajatori care isi asuma niste cheltuieli in plus pentru a face controlul medical tuturor angajatilor o data, chiar daca unora le expira fisele in perioade diferite

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 Kres, on 20 ianuarie 2020 - 12:39, said:


Teoretic da, dar practic mi se pare ca legea prevede ca angajatorul sa faca catre clinica cerere de medicina muncii, sa fie contract sau alte kkturi birocratice de genul asta... ca responsabilitatea controlului de medicina muncii nu-i a salariatului ci a firmei angajatoare.. asa ca, daca vor trebui facute demersuri, firma nu stiu daca va fi dispusa sa le faca..
ti se pare doar, iti place sa te bagi in seama! contra cost, poate sa faca unde vrea banii lui!

#15
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Nu e chiar atat de simplu. Controlul medical periodic se face doar in baza Fisei de expunere la riscuri care sta la angajator si la Clinica medicala / medicul de medicina muncii cu care firma are contract.
Fara fisa aia si poate dosarul medical cu istoricul controalelor niciun alt medic de medicina muncii nu-si asuma riscul sa parafeze fisa de aptitudine fara sa comita ilegalitati.
Eu in multi ani de experienta nu am intalnit vreun angajat care sa efectueze controlul la o alta clinica fata de care are angajatorul contract.

#16
harleysinhawaii

harleysinhawaii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2020
Vorbeste cu angajatorul. Si eu am fost intr-o situatie similara. In cazul meu s-a putut , am facut toate analizele care tin de medicina muncii in orasul in care am domiciliul , apoi am fost cu ele la MM in orasul in care am jobul,,m-a pus sa mai semnez niște foi si aia a fost.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate