Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cine e vinovat pentru ca 80% din abolventi nu lucreaza in domeniul studiat ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postjm2010, on 20 ianuarie 2020 - 09:56, said:

In acei 18 ani marea majoritate au parinti care se presupune ca au rolul sa ii ghideze/ajute in viata. Nu au avut rolul doar sa ii fete si apoi e treaba statului.

Adica frustrarile parintilor Ieducati cad asupra plodului Posted Image

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postjm2010, on 20 ianuarie 2020 - 09:56, said:

In acei 18 ani marea majoritate au parinti care se presupune ca au rolul sa ii ghideze/ajute in viata. Nu au avut rolul doar sa ii fete si apoi e treaba statului.

Posibil ca acei parinti sa-i fi nascut pe copii de 18 ani in perioada 1990-1995, cand toate erau de-a valma in Romania (la propriu). Nu stiu cat de condamnat ar fi parintii, cat, probabil, mentalitatea acelor vremuri care perpetueaza acum la odraslele din scolile generale (mai tii minte sintagma "sunt liber, fac ce vreau"?).

#21
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostKarhu, on 20 ianuarie 2020 - 09:37, said:


Aia nu-i grozav, stiind ca cu facultatea respectiva poti face bani garla in tarile mari producatoare de petrol din Orientul Mijlociu etc.


Petrolul a ajuns mai ieftin ca apa si viitorul e in masini electrice. Gandeste-te ca pot alege ingineri de petrol garla din asia la juma de pret ca un roman.

#22
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostPololica, on 20 ianuarie 2020 - 10:00, said:

Posibil ca acei parinti sa-i fi nascut pe copii de 18 ani in perioada 1990-1995, cand toate erau de-a valma in Romania (la propriu). Nu stiu cat de condamnat ar fi parintii, cat, probabil, mentalitatea acelor vremuri care perpetueaza acum la odraslele din scolile generale (mai tii minte sintagma "sunt liber, fac ce vreau"?).
Da, tin minte. Dar exact datorita chestiei cu "sunt liber, fac ce vreau" sunt de condamnat parintii. Pentru ca au facut ce au vrut in mod constient. Sunt deciziile lor, ei trebuie sa isi asume asta nu sa caute vinovatii in alta parte. Fiecare cum isi asterne asa doarme.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcristian_e, on 20 ianuarie 2020 - 10:02, said:

Petrolul a ajuns mai ieftin ca apa si viitorul e in masini electrice. Gandeste-te ca pot alege ingineri de petrol garla din asia la juma de pret ca un roman.
Sotul unei foste colege de-a mele e inginer petrolist, are contracte prin Nigeria, merge acolo cateva luni pe an si ia banul cum numai in IT, medicina, avocatura si inca 2-3 domenii mai poti lua.
Eu zic ce mi-a zis fosta mea colega, daca m-a mintit ea, te mint si eu...

#24
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
@Adm, daca imi aduc bine aminte, tu iti doreai ca odraslele tale sa aiba inclusa in programa scolara Harry Potter...
Nu spun ca "Baltagul" e mai oportun. Sau "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii", doar ca unele opere trebuie, asa cum @Karhu a sugerat, citite in timpul liber, iar nu studiate in clasa.
Vorba aia: "prezinta, descrie, dar nu mi-o baga pe gat!"

#25
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Daca ar fi procente mari numai in Romania as intelege ca societatea, economia, mentalitatea, educatia, romaneasca dar de ce sunt procente mari si in tarile spre care se indreapta cu speranta privirile a milioane de oameni: SUA, UK ?

#26
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostPlatonX, on 20 ianuarie 2020 - 10:09, said:

Daca ar fi procente mari numai in Romania as intelege ca societatea, economia, mentalitatea, educatia, romaneasca dar de ce sunt procente mari si in tarile spre care se indreapta cu speranta privirile a milioane de oameni: SUA, UK ?
Eu as zice ca SUA mai putin ci mult mai mult Europa (care include inca UK). Din aceleasi motive: statul social dus deja spre extrem, ruptura statului de mediul privat real.

Edited by jm2010, 20 January 2020 - 10:12.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Toata lumea.

De la ministere pana la elevi.
Multi elevi pe care ii stiu vor sa faca o facultate doar ptr ca sa aiba o diploma, ca se angajeaza mai usor undeva, oriunde.
Nu conteza ce, dar e de preferat sa fie ceva usor ca sa nu se chinuie prea mult. Parintii ii incurajeaza.

Ministerele nu-si fac treaba - nu au informatii despre ce meserii se cauta acum, ce meserii ar putea apare in viitor si care ar fi cerintele ptr ele - nu exista niciun plan de dezvoltare ptr a favoriza o industrie sau alta...
Facultatile nu sunt interesate foarte mult nici ele - au studenti si le intra banii. Restul nu conteaza.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostBursul, on 20 ianuarie 2020 - 09:06, said:

Ministerul invatamantului.
Ei ar trebui sa structureze invatamantul in functie de nevoile din economie.
Si cum ai face tu asta?
Ai niste cadre didactice pe bara, care sa lucreze sezonier, dupa cum cere piata?
Nu merge asa. ce ar fi daca elevii si-ar alege sau ar fi suficient de pregatiti, incat sa se incadreze pe calificarile dorite si care lise potrivesc. Aici este buba. Noi ne angajam dupa bani. Eu am facut contabilitate, lucrez in IT si cu limba engleza. Bine, la facultate am mers pe ce trebuia.

#29
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostKarhu, on 20 ianuarie 2020 - 10:06, said:


Sotul unei foste colege de-a mele e inginer petrolist, are contracte prin Nigeria, merge acolo cateva luni pe an si ia banul cum numai in IT, medicina, avocatura si inca 2-3 domenii mai poti lua.
Eu zic ce mi-a zis fosta mea colega, daca m-a mintit ea, te mint si eu...

Da, dar nigeria e o tara neguvernabila....acolo e organizatia terorista Boko Haram, riscul.sa fii rapit pentru recompensa e mare. Eu am terminat TCM si am colegi de facultate ingineri sudori ce lucreaza in petrol in Dubai...si s-a cam stricat treaba si acolo..

Edited by cristian_e, 20 January 2020 - 10:30.


#30
Sebastian_Jinga

Sebastian_Jinga

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 73
  • Înscris: 16.01.2020

View PostKarhu, on 20 ianuarie 2020 - 09:37, said:


Aia nu-i grozav, stiind ca cu facultatea respectiva poti face bani garla in tarile mari producatoare de petrol din Orientul Mijlociu etc.


Si la noi se castiga foarte bine pe platformele de foraj marin...undeva in jurul sumei de 30000 R0N / luna- net.
Singurul inconvenient este ca esti nevoit sa stai acolo 8-9 luni pe an.

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostYOUR_GOD, on 20 ianuarie 2020 - 10:28, said:

Si cum ai face tu asta?
Ai niste cadre didactice pe bara, care sa lucreze sezonier, dupa cum cere piata?
Nu merge asa. ce ar fi daca elevii si-ar alege sau ar fi suficient de pregatiti, incat sa se incadreze pe calificarile dorite si care lise potrivesc. Aici este buba. Noi ne angajam dupa bani. Eu am facut contabilitate, lucrez in IT si cu limba engleza. Bine, la facultate am mers pe ce trebuia.
Pai se uita si ei sa vada ce cere piata. Fiind baieti destepti, pot sa prevada cam in ce directie se indreapta economia, ce meserii se vor cere in viitor, care vor disparea.
Facultatile cred ca sunt cele mai flexibile, isi structureaza materia in functie de ce e pe piata. Insa mai jos la licee si in clasele primare e dezastru. Cel mai rau e ca elevul nu e consiliat deloc, sa fie incurajat sa se indrepte in domeniul care are inclinatie, nu sa fie lasat sa creada ca el ajunge mare director, dar habar n-are sa se organizeze singur.

#32
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostSebastian_Jinga, on 20 ianuarie 2020 - 10:29, said:



Si la noi se castiga foarte bine pe platformele de foraj marin...undeva in jurul sumei de 30000 R0N / luna- net.
Singurul inconvenient este ca esti nevoit sa stai acolo 8-9 luni pe an.

Da, multi ajung la psihiatru....dupa 9 luni pe o platforma in mijlocul marii. 30 mii ron nu cred ca le da atat la noi....Sunt destui nebuni ce vin si pe juma de bani, iar posturile la noi se obtin daca ai pile la profii de la IPG ploiesti..

#33
Sebastian_Jinga

Sebastian_Jinga

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 73
  • Înscris: 16.01.2020

View Postcristian_e, on 20 ianuarie 2020 - 10:37, said:

Da, multi ajung la psihiatru....dupa 9 luni pe o platforma in mijlocul marii. 30 mii ron nu cred ca le da atat la noi....Sunt destui nebuni ce vin si pe juma de bani, iar posturile la noi se obtin daca ai pile la profii de la IPG ploiesti..

Atat ia in mana un inginer coordonator iar un inginer de prospectare si analiza undeva pe la 23000 RON.
Faza cu pilele e de discutat pentru ca nu mai exista monopol ca pe timpul lui Ceausescu...acum mai exista un Lukoil,OMV Petrom....

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcristian_e, on 20 ianuarie 2020 - 09:54, said:

In mod normal legea nu ar trebui sa-ti permita sa lucrezi in alt domeniu.

Cred ca glumesti si daca glumesti e o gluma cat se poate de proasta. Faci si tu confuzie, ca multi altii, intre detinerea unei hartii (diplome) si detinerea cunostintelor.
Sper ca vroiai sa zici sa nu ti se dea voie sa lucrezi intr-un domeniu specializat daca nu esti calificat (de ex medicina, profesorat, inginerie etc).

#35
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostAlexEn, on 20 ianuarie 2020 - 10:56, said:



Cred ca glumesti si daca glumesti e o gluma cat se poate de proasta. Faci si tu confuzie, ca multi altii, intre detinerea unei hartii (diplome) si detinerea cunostintelor.
Sper ca vroiai sa zici sa nu ti se dea voie sa lucrezi intr-un domeniu specializat daca nu esti calificat (de ex medicina, profesorat, inginerie etc).
Pai atunci de ce te mai specializezi in ceva? Ca sa profesezi in alt ceva? E o brambureala. Da, m-am referit clar la inginerie, medicina etc. Am si dat exemplu cu medicii falsi, ingineri falsi...de ex la constructii.
https://adevarul.ro/...4714/index.html

Daca termini filosofie si te angajezi vanzator e ok, dar nu mi se pare ok sa fii expert in economie de ex.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Am terminat chimia, lucrez in IT (ca asa s-a nimerit) si fac bine ceea ce fac. Daca oamenii isi descopera vocatia mai tarziu, care e problema?
Practic tu mi-ai spune ca daca termin medicina nu pot lucra ca instalator. De ce nu?

Inteleg ca tu ai stiut toata viata ce vrei si ai si avut noroc ca specializarea ta sa fie pe val atunci si sa te poti intretine din ce faci. Nu toata lumea are norocul asta.
Referitor la exemplul tau cu economia: expertiza o prinzi cel mai bine practic, lucrand.

Din exprimarea ta se intelege ca daca ai terminat o facultate pe o anumita specializare nu mai avea voie sa faci nimic altceva. Da, suna a comunism, a pierdere a valorilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate