Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Casa P+1 Caciulati - Moara Vlasiei Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Salutari!
Incep construirea unei case in Caciulati - Moara Vlasiei Ilfov.
Suprafata teren 1000mp
Suprafata casa 155mp - P+1  (75mp pe nivel)
Deschidere teren 14ml

Limita legala acceptata la primarie 4m pe dreapta si 3m pe stanga, astfel casa poate avea o latime de doar 7ml. Teren cumparat in aprilie, autorizatia a iesit in decembrie, actele au fost depuse in iulie!
In tot acest timp cat am asteptat autorizatia de la primarie am plantat pomi, am facut fosa, am forat un put de 30ml, am montat un solar de 80mp si am pregatit terenul.
La primaria Moara Vlasiei nu am avut probleme, functionari foarte amabili.

#2
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Montaj fosa 2.6t
Cost total 4500 ron

ggggg.jpg

Attached Files



#3
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Spor la lucru ! Ceva planuri de arhitetura/randari etc ? Oricum nu prea mai conteaza in stadiu asta :) dar sunt curios la dispunerea camerelor , arhitectura exterioara,  banuiesc ca e ceva atipic, la latimea asta  si tare e interesant de vazut ! Nu de alta dar si eu am o deschidere de aprx. 13 m. numai ca retragerile impuse nu sunt asa dramatice !

#4
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Casa este pe cadre, proiectul a mers repede pentru ca stiam cum trebuie sa arate. O casa simpla si utila, nu prea mare, asa ar trebui sa iasa.

Am sapat santul 1m adancime si miercuri torn egalizarea 60x60 (cam mult zic eu), pamantul este dur.
Prima greseala, am inchiriat un excavator care mi-a stricat toate semnele lasate de topometrist si in plus pe la unele colturi nu putea sapa, asa ca am fost nevoit sa mai angajez un om o zi sa termine.
Un bobcat cu senile era mult mai indicat.

Attached Files



#5
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Pentru indepartarea stratului vegetal cel mai eficace este un buldoexcavator, pentru sapaturi fundatii cel mai precis este un mini/midi excavator, daca gasesti unul cu translatia bratului este si mai bine.
Inainte de inceperea lucrarilor nu s-a balizat si s-a dat axele ? La mine s-a inconjurat cu cca 5-6 m mai lat locul unde va fi casa cu tarusi inalti de cca 1,2m si s-au prins de ei perimetral scanduri duse la cota 0, inainte de sapatura, s-a trasat cu var unde va fi sapatura, cam asa ceva : Attached File  2170ce54-e9d2-4c19-b910-f278158fe5a7.jpg   135.13K   93 downloadsAttached File  IMG_1743.jpg   451.18K   97 downloads

#6
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Nu avea loc sa se intoarca buldoexcavatorul, mi a distrus din tarusi. Sper sa mai pot trasa ceva cu cei ramasi.

#7
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
De ce nu ai mai continuat jurnalul?

#8
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
A venit pandemia și am fost extrem de aglomerat cu casa, nu am mai avut timp de forum. Casa este la gri cu fațada făcuta!

#9
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View PostCIP03, on 17 noiembrie 2020 - 11:56, said:

A venit pandemia și am fost extrem de aglomerat cu casa, nu am mai avut timp de forum. Casa este la gri cu fațada făcuta!

poti sa spui cat te-a costat pana acum?

#10
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Manopera 11.000 euro la rosu fără acoperiș (150mp construiți), prețul materialelor sunt cele care sunt la fel peste tot!
Polistirenul + structurata 60 lei mp!
Multa munca am prestat și personal la casa, costurile pot varia și în funcție de materiale. Am folosit polistiren grafitat de 15cm, spuma în pod de 20cm, tavan rigips roz in strat dublu la etaj + folie 1cm isoflect!
Nicio casa nu seamăna cu alta și nici costurile, o casa te ajunge fix atât cat ești dispus sa cheltui!

Tencuiala interior 20 lei mp.
Instalația electrica e făcuta de mine cu circuite dedicate pentru fiecare camera si separat pt frigider, ac, mașina spălat etc, fiecare cu circuitul ei.
Termopane bluevolution 92 de la salamander cu geam tripan de 52mm
Singura chestie e ca nu te pot ajuta cu toate costuri finale pentru ca am pierdut socoteala și în plus pentru multe lucrări am apelat la prieteni care lucrau în domeniu respectiv și costurile au fost spre 0, asta ma ajutat sa folosesc cele mai bune materiale!
De exemplu daca vrei geamuri cu montaj plătești cel puțin 50% în plus!

#11
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
Am inceput si eu casa tot in caciulati, si manopera pt 215mp construiti (325mp desfasurati) ma costa 18mii €.

La materiale, urmeaza sa descopar...de aia te intrebasem cat te-a dus pe tine, ca sa stiu la cat sa ma astept.

#12
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View PostKEVO82, on 18 noiembrie 2020 - 07:55, said:

Am inceput si eu casa tot in caciulati, si manopera pt 215mp construiti (325mp desfasurati) ma costa 18mii €.

La materiale, urmeaza sa descopar...de aia te intrebasem cat te-a dus pe tine, ca sa stiu la cat sa ma astept.

Sunt mici diferențe intre depozite, si oricum preturile de asta primăvara difera de cele de acum, nu ma interesat cel mai mic preț, pentru mine a contata ca materialele sa ajungă la lucrare la timp. Am lucrat doar cu firmele care au livrat în ziua în care au promis ca livrează!
Daca te apuci acum, beton gasesti doar la Corbeanca Tamas, care este cel mai scump beton din zona 400ron/mc un b250-b300, mai este o stație mai ieftina da aia închid iarna.
Unde in Caciulati construiești?

Daca suprafața este mai mare, cum este la tine, costul pe mp scade ușor!

#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
la vara daca va cere vreun biciclist un bidon de apa rece de izvor poate sunt euPosted Image

#14
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostKEVO82, on 18 noiembrie 2020 - 07:55, said:

Am inceput si eu casa tot in caciulati, si manopera pt 215mp construiti (325mp desfasurati) ma costa 18mii €.

Asta cu mp desfasurati este "de-ale' constructorilor" ca sa mai umfle putin pretul la manopera. Au incercat si la noi dar inainte de a ii trimite la plimbare i-am intrebat de ce nu desfasoara si peretii nu doar placile... Ca ai placa peste etaj sau nu...manopera tot cam aceea este, ba uneori chiar mai complicat daca ai doar grinzi si tavan de lemn.

#15
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
La mine a fost lucrarea pe grinzi, si am platit pe etape  3500 euro cota 0, 5500 zidurile de la cota 0 placa de la etaj si zidurile de la etaj, 3500 euro grinzile de la etaj (aici cred ca m-a pacalit)
acoperisul din lemn l-am facut eu si cu cineva care numai de astea face + 1 ajutor, total 2000 ron!
tabla Bilka grande mat + burlane , folie, suruburi, lemn -10800 ron pentru 100mp cu montaj

#16
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostCIP03, on 18 noiembrie 2020 - 16:41, said:

La mine a fost lucrarea pe grinzi, si am platit pe etape  3500 euro cota 0, 5500 zidurile de la cota 0 placa de la etaj si zidurile de la etaj, 3500 euro grinzile de la etaj (aici cred ca m-a pacalit)
acoperisul din lemn l-am facut eu si cu cineva care numai de astea face + 1 ajutor, total 2000 ron!
tabla Bilka grande mat + burlane , folie, suruburi, lemn -10800 ron pentru 100mp cu montaj

In total ai platit pretul relativ corect pentru vremurile astea, noi am platit acum 2 ani si jumatate aproximativ aceeasi manopera (11k eur) la 236mp construiti dintre care 50mp de demisol.  Fara sarpanta, acolo a fost manopera gen 1500 eur (e adevarat ca sunt 14 ape si  vreo 150 mp cu tot cu terase).

#17
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Si cateva poze pe etape. La poza 6 se vede ca constructorul si-a batut joc pe final cand a turnat in valuri betonul in grinzi. Din pacate etapa era terminata si platita, negociasem cu el sa fac eu decofrarea "kinder surprise"! Proabil s-a razbunat pe mine ca nu am mai vrut sa fac cu el acoperisul (ceruse 3500 euro).
Am avut cereri de "meseriasi"la alte lucrari si sub nicio forma nu l-am recomandat, in final e pierderea lui.
Am reparat turnand beton la nivel, reparatia m-a costat 1000 ron!

La acoperis nu am folosit scoabe si cuie, doar suruburi si conectori speciali!

Diriginte de santier am mai dat 3000 ron (a venit des la teren)
Arhitect 6000 ron, s-a ocupat si de autorizatii. Eu doar de DSP m-am ocupat (intre timp am auzit ca de la ei nu mai este necesar avizul), pe mine m-au vizitat pe santier!
La materiale sunt preturile cele din online, cu cine am lucrat pe partea de lemn, fier, beton si bca nu am avut nicio problema, s-a livrat la timp si integral!

Attached Files



#18
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View PostCIP03, on 18 noiembrie 2020 - 16:41, said:

La mine a fost lucrarea pe grinzi, si am platit pe etape  3500 euro cota 0, 5500 zidurile de la cota 0 placa de la etaj si zidurile de la etaj, 3500 euro grinzile de la etaj (aici cred ca m-a pacalit)
acoperisul din lemn l-am facut eu si cu cineva care numai de astea face + 1 ajutor, total 2000 ron!
tabla Bilka grande mat + burlane , folie, suruburi, lemn -10800 ron pentru 100mp cu montaj

La mine am stabilit prima etapa la cota zero, a doua la placa oeste parter, a treia la placa peste etaj.
52€/mp pana la cota zero, 55€/mp pana la placa peste etaj, 57€/mp placa peste etaj + aticuri

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate