Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Aeroport - centru Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Pe software-ul vechi de la automate era posibil sa alegi dus-intors. Mai de curand au schimbat softwareul si nu am mai vazut optiunea de dus intors. In trecut aveai posibilitatea sa calatoresti pe o ruta intr-o zi aleasa de tine, fara sa alegi si trenul exact. In prezent cu modificarea de software, poti calatori doar cu trenul pe care il alegi la automat.

Eu nu circul cu trenul sau metroul si nu am posibilitatea sa ajung la un automat, dar stiu cam pe dinafara cum arata.

1. Alege destinatia (Flughafen Wien - Wien) si alege optiunea de bilet de transport in comun (Wien Zone 100).
2. Alege ora si data, dupa care selecteaza trenul dorit.
3. Alege "sofort entwerten" ca sa nu fie nevoit sa mai composteze biletul.

Platesti cash sau cu cardul si dupaia primesti biletul cu care circuli pana la Privatklinik Döbling.

La intoarcere mergi la statia de tren Spittelau si cauti un automat rosu pe care sa scrie ÖBB (nu Wiener Linien) si faci aceasi chestie ca si la dus, doar ca alegi destinatia invers adica Wien - Flughafen Wien si cu optiunea de bilet cu transportul in comun. Ora, data + sofort entwerten.

#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Sper ca a inteles, desi nu cred ca va putea citi in lb. germana. Vad ca nu mai apare si pot intelege, de ce. Nu-i arde si doar el stie ce are in suflet. Mi se rupe inima de el, dar efectiv nu am cum sa-l ajut. Daca eram in Viena zilele astea, il asteptam la aeroport. Asta este, ii tin pumnii Posted Image

#21
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Nenea Google Maps iti da toate tranporturile disponibile.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

View Postvata_pa_batz, on 20 ianuarie 2020 - 19:56, said:

Sper ca a inteles, desi nu cred ca va putea citi in lb. germana. Vad ca nu mai apare si pot intelege, de ce. Nu-i arde si doar el stie ce are in suflet. Mi se rupe inima de el, dar efectiv nu am cum sa-l ajut. Daca eram in Viena zilele astea, il asteptam la aeroport. Asta este, ii tin pumnii Posted Image

Toate aparatele pot fi schimbate pe engleza, lasa ca nu a plecat in Asia si zici ca nu intelege literele. Cu o boaba de engleza, una de germana te descurci fara probleme. Fiecare cu problemele lui, asta este, ii urez multa sanatate, dar se descurca el.

#23
Sofis

Sofis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2020
Daca vi de la aeroport spre Viena ai nevoie:
1. bilet de tren, OBB intrucat costa 1,8 euro calatoria. CAT-ul ala rapid e 16E si nu face banii. O merge el in 16 minute direct din 30 in 30, dar cele normale merg tot din 30 in 30 si fac intre 18-25. Este posibil sa ajungi mai repede cu OBB-ul daca ai pierdut CAT-ul. Oriunde te duci cu trenul in Vienna (Wien Mitte, Haubtbanhoff, Heilligentstadt etc) biletul costa tot atat si aceleasi conditii se aplica. Daca ajungi in oras si nu ramai la periferie, platesti metrou si asa ajungem la pct.2
2. automat bilet de metrou, intrucat desi trenul te poate lasa in Wien Mitte Landstrasse sau Sudtirolen se considera ca biletul este valabil la intrarea la limita orasului si de acolo desi ramai in tren ai nevoie de bilet de metrou. O calatorie costa 2,4Euro si este valabila doar un drum. Asta inseamna ca nu poti ca in Bucuresti sa mergi de la Dristor la Victoriei si inapoi chiar daca nu iesi. Deci, daca nu ai abonament de metrou sau bilet de metrou atunci calatoria de la sau dinspre aeroport spre Viena (oras) ar trebui sa te costa 4,2euro.

3. Ambele pot fi cumparate atat de la tonomatele lor din aeroport cat si de la ghiseul OBB (cum iesi de la security unde asteapta lumea cu pancarde, faci dreapta si imediat dupa CAT-ul verde este OBB-ul rosu. Exact unde incepe panta din aeroport spre gara subterana.
4. Daca vei cumpara de la ghisee OBB (nu Wienner Linen) poti avea pachet adult + copil, nu stiu daca este cazul
5. Daca vrei sa iei autobuzul e 15EUR si nu merita.
6. UBER? Neah, te poate duce in 25 in functie de unde vrei sa ajungi.
7. Cu biletul de metrou ce ai nevoie sa ajungi in gara (adica sa intri in oras) iti poti continua drumul cu metroul in conditiile punctului 2, adica nu te poti plimba toata ziua cu el nici macar tur-retur.

Biletele de metrou:
- sunt valabile inclusiv pe tramvai sau autobuz respectand punctul 2. Se taxeaza doar o data la prima folosire (mai putin cele lunare, anuale si saptamanale ce nu se taxeaza intrucat au valabilitatea clara)
- o calatorie costa 2,4 Eur copiii au gratuitate cat timp este vacanta
- sunt si bilete de o zi la 8 euro
- sunt bilete de o saptamana la 17 euro. Atentie sunt valabile de luni pana duminica. Iei sambata, teapa ta, platesti 17 euro pentru o zi (o tampenie sincer)
- sunt bilete de 3 zile si costa 17 euro.
- abonament lunar, 51Euro
- abonament anual, 365Euro se da in regim de legitimatie.

PS Tonomatele sunt f. user friendly si in germana, romana, spaniola, italiana si inca vreo 3 limbi cu siguranta. Cu siguranta vei da de oameni care te ajuta in mod special daca zbori cu avionul vei fi alaturi de romani. Si ca experienta personala: profilul calatorului spre Austria este total diferit fata de profilul calatorului spre Italia... Mai multe info despre transportul in Vienna.

PPS: Google maps merge perfect, indicatiile cu privire la urmatorul autobuz, tramvai, tren sau metrou sunt foarte corecte. Nu am simtit nevoia sa cumpar online biletele de tren, metrou sunt tonomate in tot orasul. Dar e bine sa le iei in pereche.

#24
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si tuturor celor care au avut un gand bun.
Acum sunt bine si nu e cazul de operatie!

Cat priveste transportul, pana la urma am luat un taxi care m-a dua direct la destinatie (durerile erau prea mari si nu m-am putut misca ptea tare si prea mult; sa schimb etc. Aveam si bagaj...)

Am insa alta intrebare: mai are cineva drum prin Viena?
Am nevoie de Seractil de 400mg (comprimate), pentru care am si prescriptie medicala/reteta de la Viena.
Problema este ca acest medicament nu se gaseste in Romania, iar momentan dexibuprofena (substanta activa din medicament si numele sub care este comercializat la noi in Romania) lipseste din stocurile farmaciilor.
Am mare nevoie de el. Eate pentru durerile de spate de la coloana.

Rog PM daca exista cineva care ma poate ajuta. Multumesc.

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcolombo2003, on 11 februarie 2020 - 23:23, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si tuturor celor care au avut un gand bun.
Acum sunt bine si nu e cazul de operatie!

Cat priveste transportul, pana la urma am luat un taxi care m-a dua direct la destinatie (durerile erau prea mari si nu m-am putut misca ptea tare si prea mult; sa schimb etc. Aveam si bagaj...)

Am insa alta intrebare: mai are cineva drum prin Viena?
Am nevoie de Seractil de 400mg (comprimate), pentru care am si prescriptie medicala/reteta de la Viena.
Problema este ca acest medicament nu se gaseste in Romania, iar momentan dexibuprofena (substanta activa din medicament si numele sub care este comercializat la noi in Romania) lipseste din stocurile farmaciilor.
Am mare nevoie de el. Eate pentru durerile de spate de la coloana.

Rog PM daca exista cineva care ma poate ajuta. Multumesc.

Ai reteta pentru medicament?
Daca ai reteta pentru medicament, imi pui banii pe revolut sau paypal, ma duc ti-l cumpar de la farmacie si ti-l trimit cumva prin posta.

#26
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Uita-e la acest video: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J1L9QUyQ0j8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici incepe cu transportul public, care e foarte bun in Viena. Din aeroport poti urca intr-un RailJet sau un S-Bahn pentru a ajunge in centru. (CAT nu este recomandat, ca este scump).
Un bilet din aeroport in oras costa 4,2 euro, pentru ca Aeroportul se afla in afara orasului. In oras un bilet costa 2 euro si ceva. Merita sa cumperi un bilet de 24, 48 sau 72 de ore, daca vrei sa explorezi orasul.

#27
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008

View PostSofis, on 24 ianuarie 2020 - 22:24, said:

Biletele de metrou:
- sunt bilete de o saptamana la 17 euro. Atentie sunt valabile de luni pana duminica. Iei sambata, teapa ta, platesti 17 euro pentru o zi (o tampenie sincer)

Voi fi in Viena din 26.07 ( luni ) pana pe 01.08 ( duminica ) , vom sta la un hotel in apropierea statiei Stephansplatz.. Ma batea gandul sa ne luam cate un abonament pentru o saptamana utilizand aplicatia mobila de pe telefon.Intrebarea este : cum primesc abonamentul fizic , imi este trimis pe e mail si eu il imprim ? S-au apare in aplicatie ca sunt detinatorul abonamentului si astfel pot circula cu mijloacele de transport ? Acest abonament il pot cumpara si de la automatele din aeroport ? Transferul de la aeroprt la hotel il vom face cu S7 si metrou. Multumesc !


#28
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
Nu trebuie imprimat. Daca este control, il aratati de pe telefon. Mie de exemplu mi l-a luat fiica mea cu telefonul ei, nu am mai instalat eu aplicatia. Dar poate si de la automate.

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

View PostSDN, on 19 iulie 2021 - 10:48, said:

Voi fi in Viena din 26.07 ( luni ) pana pe 01.08 ( duminica ) , vom sta la un hotel in apropierea statiei Stephansplatz.. Ma batea gandul sa ne luam cate un abonament pentru o saptamana utilizand aplicatia mobila de pe telefon.Intrebarea este : cum primesc abonamentul fizic , imi este trimis pe e mail si eu il imprim ? S-au apare in aplicatie ca sunt detinatorul abonamentului si astfel pot circula cu mijloacele de transport ? Acest abonament il pot cumpara si de la automatele din aeroport ? Transferul de la aeroprt la hotel il vom face cu S7 si metrou. Multumesc !


Il achizitionezi direct din aplicatie dupa care iti apare acolo ca ai abonament si un cod qr care poate fi scanat de controlori. Alternativ il poti achizitiona si de la automate clar, in acest caz iti este printat si tu il ai in permanenta la tine.

#30
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Multumesc !

#31
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
In final am luat abonamente pentru 1 saptamana , tinand cont ca vom fi in Viena de luni pana  duminica . Am instalat aplicatia pe telefon, dar abonamentele le-am cumparat de pe site-ul
https://shop.wienerl...#ticket_options
avand posibilitatea si sa le imprim., ceea ce am si facut , cu toate ca mi-au aparut si in aplicatia de pe telefon .Multumesc de sfaturi .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate