Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Zaharul, drogul legal care are acelasi efect ca si cele ilegale

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 Fuserisk, on 19 ianuarie 2020 - 13:14, said:


LE
Plăcere! Ce plăcere să ai să înghiți ouă fierte (alimente fade) dimineața

N ai decât să le condimentezi. Si s f folositoare. Tu ce mănânci dimineața, scorțișoară ?

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 MartinAdelberg, on 19 ianuarie 2020 - 12:56, said:

Idee este ca in ziua de azi , chiar daca bei cafea amara sa zicem fara zahar, dar ai mancat un singur sandwich din comert , ai bagat zahar in tine cat pentru doua zile ?
De ce ? Pentru ca toate ingredientele unui sandwich care nu ar trebui in mod normal sa nu aiba zahar , ghici ce ? Toate au zahar sub o forma sau alta.

Deci tu zici ca daca bei o cafea fara zahar si mananci un sandwich  la mic dejun, n-ai bagat pic de zahar. Corect nu ?  Gresit. Acel sandwich are zahar in el cat pentru doua zile.
Deci tocmai ti-ai luat zahar pe doua zile desi tu crezi ca nu ai luat nici un strop de zahar.

Ți-o prăjit creierii documentarul ăla.
Vino tu cu o dovadă reală că sandwich-ul ăla are atâta zahăr.

#39
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Toate chiflele din comert sunt facute cu zahar. Dovada o simti gustand o chifla, instant o sa realizezi ca e foarte dulce.
De restul ingredientelor ce sa mai zici, are ketchupul zahar in el de vreo 5 ori mai mult deca solutie sau praf de rosie.

#40
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Deci fructe(zaharuri)---- process chimic bine cunoscut---- bauturi.    Ce consum eu?  fructe sau vin/tarii????Posted Image  Chiar asa,ia sa ma apuc de 1,5 kg de struguri.

#41
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 ericmario, on 19 ianuarie 2020 - 13:25, said:

Ți-o prăjit creierii documentarul ăla.
Vino tu cu o dovadă reală că sandwich-ul ăla are atâta zahăr.

Ti-ai găsit de la cine sa ceri dovezi.

#42
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Zaharul in forma rafinata este o inventie relativ noua, asta nu inseamna ca nu existau persoane obeze pana atunci.

Zaharul dpdv al evolutiei este un aliment premiu, iar acest premiu este acum abundent (inflatie), de aici dilema!

Problema este cantitatea si faptul ca e chiar o provocare sa gasesti acum un aliment fara adaos de zahar!
Uitati-va de curiozitate pe etichete.

Nu intelegeti cat de diferita era in istorie situatie dpdv alimentar
- cantitativ mult mai putina mancare
- calitativ, cam toare fructele si legumele erau semnificativ mai mici.

Acum e imposibil sa scoti din alimentatie zaharul!

Orice prohibitie s-a sfarsit prost, iar taxele au facut ca sistemul sa fie dependent de taxe (vezi sistemul de sanatate vs acciza la tigari).

Taxa pe zahar va duce doar la explozia induclitorilor artificiali, care e si mai discutabil cat de nocivi sunt.

Gusturile noastre alimentare, deja formate, vor fi imposibil de schimbat.

Ganditi-va de ce romanii mananca cu placere gunoaie precum:
- margarina
- prajituri cu margarina, gorznice la gust si caloric
- parizer
- cremvusti

Pana si Coca-Cola zero e mai dulce in Romania!

Toate retetle de prajituri si chiar cele de casa, contin prea mult zahar!
Daca nu lesini, nu e bun!

Stiti de ce prajiturile turcesti sunt asa de dulci?
Zaharul este cel mai ieftin conservant!
Adaugi mai mult zahar, produsul tine mai mult!

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 radu889, on 19 ianuarie 2020 - 12:25, said:

Organismul uman nu e obisnuit cu atata zahar cat se mananca azi.
Timp de milioane de ani omul a mancat zahar numai din ce se gasea natural in carne si fructe.
Dar de vreo 50 de ani se mananca in cantitati industriale,deci e logic ca nu are cum sa fie bine pentru om ca nu a avut timp sa se obisnuiasca la nivel genetic


Nu prea exista alegere ca orice cumperi are zahar.Deci nu ai ce sa alegi ca pe raft ai 1000 de produse dar toate au zahar la greu
Tu ce bagi sub nas???

#44
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 Adm, on 19 ianuarie 2020 - 13:37, said:

.

Ganditi-va de ce romanii mananca cu placere gunoaie precum:
- margarina
- prajituri cu margarina, gorznice la gust si caloric
- parizer
- cremvusti


Hai să fim serioși, există o pătură socială care le consumă, nu toți românii. Si nu din plăcere ci de nevoie...
Cine își permite le evită.
Eu, din nostalgie, am mâncat acum ceva luni o felie de parizer. Grav dezamăgit, nu era deloc parizerul ăla din copilăria mea.
Era mai bun parizerul lui Ceaușescu, sry.
Ah, înghețata aia Polar de pe timpul lui nea Nicu era făcută cu unt, nu cu margarină. Era delicioasă.
Noroc că am descoperit un producător local care  merge pe principiul "oldies but goldiest". E mai scump decât supermarketul, dar nu se compară. :)

#45
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 Adm, on 19 ianuarie 2020 - 13:37, said:


Nu este adevarat. Am avut in fata ochilor cola din germnia si cola din Romania. Gust identicsi zahar identic. Difera doar bulele, cel din germani fiind mai putin carbogazos(este mai potrivit pentru spezi)
Pana una alta, mergeti si uitati-va pe ambalajele pilos. Smantana 5 grame de zahar. Ce **** mea cauta zaharul in smantana? A da stiu, se foloseste pe post de potentiator de aroma. Produsele fara zahar sunt aproape de negasit. Cu greu am gasit fulgi de porumb fara zahar sau cu cat mai putin zahar, au la kaufland.

#46
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Laptele are natural cam 4% glucide.

#47
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 eiffel, on 19 ianuarie 2020 - 11:49, said:

Acuma sper ca stii ca doar zaharul in exces e problema.
Creierul are nevoie de zaharuri ca sa functioneze cum trebuie.

     Intreg organismul uman functioneaza pe baza de zahar. Mai exact pe baza de glucoza=zahar.. E drept ca mai are nevoie si de liipide si proteine dar energia vine din zahar.

#48
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Uite domle! Am venit acasă, sunt obosit mort, am mâncat ceva greu(fasole cu cârnați) acum trei ore și mă simt de parca abia m-am ridicat de la masă. Mi-am pus o cola acum pe post de medicament, la propriu! 1 mă va ajuta la digestie (am ceva probleme) 2 îmi dă energie să pot să văd și eu un film după ora 22 că Oana atunci n-am nici o șansă! Mai există cola fără zahar...sta începută de 3 zile. N-are căutare!

#49
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 rich1974, on 19 ianuarie 2020 - 15:06, said:

Laptele are natural cam 4% glucide.
Nu m-am referit la glucide ci efectiv la zahar. Daca te uiti pe eticheta scrie frumos: glucide din care zaharuri 5gr... deci da, contien efectiv zahar! dintr-ala rafinat ca de punea brun era scump

#50
MirceaMFx

MirceaMFx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.10.2019
Exact ca în cazul medicamentelor, zahărul nu este (foarte) nociv în sine. Este amplificat de alimentație.
Spre exemplu: Zahărul e amplificat de cacao. Cacao se găsește în ciocolată. Spunem că există dependența de ciocolată.
În consecință, e greu să te ferești de zahăr. Dar este util redus consumul de dulciuri.

#51
_mumbai_

_mumbai_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 25.04.2020

View Postwhitey, on 19 ianuarie 2020 - 13:05, said:

Creierul are nevoie de glucide dar nu este obligatoriu sa le obtina din carbohidrati.  Din cei 3 macronutrienti (proteine, lipide si carbohidrati), carbohidratii nu sunt esentiali, se pot obtine prin gluconeogeneza
Da, dar incepi de mic cu "vleau si eu bobo, mami".Si mami iti da.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate