Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

IONITY rapid-charging network introduces metered pricing

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
1. Frineaza sau opreste complet inovatia.
2. Mi se pare normal sa ai ce pareri vrei tu pe banii TAI, nu pe banii altora. Cind o sa fii tu proprietarul unei statii de incarcare, esti liber sa-ti lasi clientii sa plateasca DOAR ce consuma.
3. Ba ai. Vezi cardurile de alimentare.
4. Nimic, dar USB-ul nu a devenit standard ca asa a fost impus de UE. Inca foloseam DB9, DB25 si PS/2 daca standardele ar fi fost impuse de un organism politic gen UE.
5. Pe asta n-am inteles-o prea bine.

#20
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

 mufa, on 19 ianuarie 2020 - 14:43, said:

1. Frineaza sau opreste complet inovatia.
2. Mi se pare normal sa ai ce pareri vrei tu pe banii TAI, nu pe banii altora. Cind o sa fii tu proprietarul unei statii de incarcare, esti liber sa-ti lasi clientii sa plateasca DOAR ce consuma.
3. Ba ai. Vezi cardurile de alimentare.
4. Nimic, dar USB-ul nu a devenit standard ca asa a fost impus de UE. Inca foloseam DB9, DB25 si PS/2 daca standardele ar fi fost impuse de un organism politic gen UE.
5. Pe asta n-am inteles-o prea bine.

1. cu ce? ca mufele se schimba la 1 generatie cu una mai buna? nu opreste nimic.
2. adica? tu cand mergi la petrom nu platesti benzina? cum ar fi sa iti ia 1 leu in plus pt infrastructura? lol... glumesti.
3. cardurile de alimentare nu is abonament lunar. te lasa doar sa platesti pe petrol. insa firma aia care plateste pt cardu de alimentare plateste petrolu tot per litru.
4. sper sa bage usb prin lege. sa nu mai vad vreodata din aia de apple.
5. e prea complex... eu is cu 10 20 de ani inaintea lor :)

#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Imi pierd timpul cu tine.

#22
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

 mufa, on 19 ianuarie 2020 - 15:30, said:

Imi pierd timpul cu tine.

refuzi realitatea.

#23
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017

 Mr_nobody_, on 19 ianuarie 2020 - 13:28, said:

Curentul electric vine tot din arderea de hidrocarburi:
electricity_source.png

Deci, majoritatea energiei electrice de pe glob vine din arderea de cărbuni și gaze naturale. Ce planetă salvăm cu mașinile electrice?

Arderea de gaze naturale e putin poluanta. Ia arunca un ochi aici din ce a provenit anul trecut ee in SUA :

Attached File  New-Power-Capacity-USA-Jan-Oct-2019-Cleantechnica.png   28.36K   28 downloads

#24
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Ford4, on 19 ianuarie 2020 - 16:30, said:

Arderea de gaze naturale e putin poluanta. Ia arunca un ochi aici din ce a provenit anul trecut ee in SUA :

New-Power-Capacity-USA-Jan-Oct-2019-Cleantechnica.png
Te bucuri că anul trecut SUA a adăugat mai multă energie electrică din hidrocarburi decât din regenerabile? Posted Image
Arderea de gaze naturale nu emite CO2?

Uite sursele de energie electrică din SUA:
Attached File  USA_electricity.png   26.36K   17 downloads
https://en.wikipedia...e_United_States

Edited by Mr_nobody_, 19 January 2020 - 17:29.


#25
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007

 mufa, on 19 ianuarie 2020 - 14:43, said:

1. Frineaza sau opreste complet inovatia.
2. Mi se pare normal sa ai ce pareri vrei tu pe banii TAI, nu pe banii altora. Cind o sa fii tu proprietarul unei statii de incarcare, esti liber sa-ti lasi clientii sa plateasca DOAR ce consuma.
3. Ba ai. Vezi cardurile de alimentare.
4. Nimic, dar USB-ul nu a devenit standard ca asa a fost impus de UE. Inca foloseam DB9, DB25 si PS/2 daca standardele ar fi fost impuse de un organism politic gen UE.
5. Pe asta n-am inteles-o prea bine.
Uite ca la pct 4 traiam cu o impresie gresita (ca s-a impus), dupa mesajul tau am cautat si https://en.wikipedia...al_power_supply
Although compliance is voluntary, a majority of the world's largest mobile phone manufacturers agreed to make their applicable mobile phones compatible with Europe's common external power supply specifications.
Altfel perfect de acord cu ce ai spus, Ionity ca entitate privata sunt liberi sa isi aleaga modelul de business.

#26
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017

 Mr_nobody_, on 19 ianuarie 2020 - 17:28, said:

Te bucuri că anul trecut SUA a adăugat mai multă energie electrică din hidrocarburi decât din regenerabile? Posted Image

Ma bucuram ca sursele devin din ce in ce mai curate. Pana si cea pe gaz e mult mai curata si mai eficienta decat celelalte hidrocarburi.
Iar asta cu dieselul mai curat decat o masina electrica e doar o tampenie de care ar rade pana si un copil. Nici macar la CO2 nu e mai curat. Ca sa nu mai vorbim de noxele cu care ne afuma acesta in oras si care au cauzat si cauzeza o multime de decese si boli.

#27
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Ford4, on 19 ianuarie 2020 - 18:12, said:

Iar asta cu dieselul mai curat decat o masina electrica e doar o tampenie de care ar rade pana si un copil. Nici macar la CO2 nu e mai curat. Ca sa nu mai vorbim de noxele cu care ne afuma acesta in oras si care au cauzat si cauzeza o multime de decese si boli.
Dacă oamenii poluează și mașinile diesel elimină din oameni, înseamnă că mașinile diesel salvează planeta. Posted Image

P.S. E o glumă cam proastă, știu.

Edited by Mr_nobody_, 19 January 2020 - 18:34.


#28
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Mai, da' de ce va certati? Au scumpit incarcarea? Foarte bine! Oricum, 99% din cei ce posteaza aici, nu platesc niciun cent abonament ca n-au electrice.

#29
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 cata, on 19 ianuarie 2020 - 13:13, said:


Daca planeta nu mai este, mai contează ce ai tu in buzunar ?

Planeta e aici de 14 miliarde de ani. Sa descurcat cu orice schimbari a suportat.
Chestia cu ecologia si masinile electrice este pentru a ne salva noi oamenii fundul, nu planeta.
Planeta va mai fi in continuare aici, indiferent ce facem noi.

Edited by Torquemada-666, 19 January 2020 - 19:06.


#30
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Torquemada-666, on 19 ianuarie 2020 - 19:04, said:

Planeta e aici de 14 miliarde de ani.
Planeta are vreo 4,5 miliarde de ani. :)

#31
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Eee, hai, lasati maruntisurile...

#32
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

 Hansolo, on 19 ianuarie 2020 - 17:52, said:

Uite ca la pct 4 traiam cu o impresie gresita (ca s-a impus), dupa mesajul tau am cautat si https://en.wikipedia...al_power_supply
Although compliance is voluntary, a majority of the world's largest mobile phone manufacturers agreed to make their applicable mobile phones compatible with Europe's common external power supply specifications.
Altfel perfect de acord cu ce ai spus, Ionity ca entitate privata sunt liberi sa isi aleaga modelul de business.

nu e chiar asa... tre sa fie niste reglementari...

altfel cine spune ca nu pot sa ceara 10 euro per kw? si cum ei au multe statii de incarcare ar devenii un monopol...

mai mult nu is liberi pt ca au luat bani de UE. deci tre sa aiba o anumita raspundere.

 Torquemada-666, on 19 ianuarie 2020 - 19:04, said:

Planeta e aici de 14 miliarde de ani. Sa descurcat cu orice schimbari a suportat.
Chestia cu ecologia si masinile electrice este pentru a ne salva noi oamenii fundul, nu planeta.
Planeta va mai fi in continuare aici, indiferent ce facem noi.

cam da... fundu nostru... nu al planetei..

#33
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 Mr_nobody_, on 19 ianuarie 2020 - 19:31, said:


Planeta are vreo 4,5 miliarde de ani. :)

Da. Corect.

#34
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017

 vapeClouds, on 19 ianuarie 2020 - 19:34, said:


altfel cine spune ca nu pot sa ceara 10 euro per kw? si cum ei au multe statii de incarcare ar devenii un monopol...

mai mult nu is liberi pt ca au luat bani de UE. deci tre sa aiba o anumita raspundere.

Nu au monopol fiindca Tesla are un numar dublu de chargere. O asociere MOL -EON a inceput si ea construirea de chargere. Vor fi sigur atrasi si altii de subventiile oferite de UE.

A doua propozitie e corecta, dar depinde ce s-a specificat in contractul pe baza caruia au primit subventiile

#35
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

 Ford4, on 19 ianuarie 2020 - 19:54, said:


Nu au monopol fiindca Tesla are un numar dublu de chargere. O asociere MOL -EON a inceput si ea construirea de chargere. Vor fi sigur atrasi si altii de subventiile oferite de UE.

A doua propozitie e corecta, dar depinde ce s-a specificat in contractul pe baza caruia au primit subventiile

pai vad ca e complicat... e cu contract... e cu subventie...

de aia e nevoie de legi... ca e ceva nou.

la fel a fost si cu internetul... la inceput nimic... acum is legi , etc...

asa a fost si cu statiile de petrol probabil...


de aia zic... e nevoie de legi clare.

#36
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007

 Torquemada-666, on 19 ianuarie 2020 - 19:04, said:

Planeta e aici de 14 miliarde de ani. Sa descurcat cu orice schimbari a suportat.
Chestia cu ecologia si masinile electrice este pentru a ne salva noi oamenii fundul, nu planeta.
Planeta va mai fi in continuare aici, indiferent ce facem noi.
Sa ne amintim cu bucurie de vorbe de duh din clasici Posted Image

 Torquemada-666, on 06 martie 2019 - 19:13, said:

Co2-ul distruge planeta. NOx-ul omoara oamenii. Din 7.4 miliarde, avem de unde sa scadem. Dar planeta este una singura. Eu prefer sa fac ceva doar pentru planeta.

 Torquemada-666, on 20 ianuarie 2019 - 09:22, said:

De la diesel mor oameni, de la benzina moare planeta. Eu aleg sa salvez planeta.

Intre timp populatia a crescut, planeta rezista...

 vapeClouds, on 19 ianuarie 2020 - 19:34, said:


nu e chiar asa... tre sa fie niste reglementari...

altfel cine spune ca nu pot sa ceara 10 euro per kw? si cum ei au multe statii de incarcare ar devenii un monopol...

Eu zic sa inceapa cu statiile de carburanti fosili, sa fie o singura pompa, ce benzina 95/diesel/premium sau gaz, uite asa oamenii le incurca si nu au un standard.
Cat despre monopol... colcaie de Ionity in Europa si nu stiam eu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate