Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Laptop cu licenta win7

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,674
  • Înscris: 20.09.2010
MERGE mai mult ca sigur.
Zilele trecute am facut pe un pc HP workstation cu windows 7 professional, inlocuit hdd cu ssd, bagat stick usb cu ultima versiune de w10 si introdus serialul de pe sticker (cel de w7 pro) activat imediat. De la w7 pro a trecut la w10 pro.

#20
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Confirm si eu ce au spus colegii mai sus: inca functioneaza activarea Win 10 cu serial de Win 7 la instalarea "pe curat". Alternativa, pentru cei mai  putin increzatori: upgrade la Win 10 din Win 7, apoi reinstalare Win 10 de la 0, ce se va activa in baza cheii stocate pe serverele Microsoft

Edited by nei-k, 19 January 2020 - 18:53.


#21
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
va multumesc pentru implicare
am sa purced si eu la clean install de win10 si o sa incerc activarea cu serialul de pe stiker

#22
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Cum se procedeaza daca o licenta OEM Win 7 Professional cumparata separat prin Software Deals nu se mai poate activa pe acelasi PC desktop o data cu schimbarea unei singure componente hardware? Practic am inlocuit HDD-ul vechi cu un SSD Samsung, am instalat de la zero win7, dar cand activez licenta respectiva pe noua configuratie, apare eroare 0x80072F8F. Adica se poate dezactiva de pe vechiul harddisk si activa pe noul SSD? Sau e o cauza pierduta, poti arunca sistemul la gunoi? Trebuie musai alta licenta win7 pro?

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
OEM-ul e legat practic de palca de baza.
Nu ar trebui sa fie probleme cu schimbatul hardului, poate daca nu cumva aia au vandut cheia si la altii si Microsoft a dezactivat-o.
Asta se intampla des cand cumperi la pret redus licente.

N-ai decat sa le zici al cei de la care ai cumparat.

#24
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
0x80072F8F este legat și de ziua/ora de pe calc - verifică să fie data bună. Eu aș reîncerca activarea după ce toate update-urile sunt puse, sau încă o dată imediat după instalare, sau, sau, sau... Dar aș mai reîncerca. Acum câteva luni a trebuit să bibilesc mult un W7 pentru a-l putea reactiva.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Se poate instala kit-ul de aici - ca un fel de SP2 + celelalte update-uri din primul post si incerca dupa aia - schimba unele servere.
https://forum.softpe...-un-fel-de-sp2/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate