Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Laptop cu licenta win7

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
Urmează să îi pun un ssd. Reinstalez 7 sau merg pe 10 ? Se mai poate "porta" licenta de 7 pe 10 ?

Attached Files



#2
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
nu stiu de ce va tot  complicati cu 7
baga 10 , pune skin de 7 si gata

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pune ce windows vrei tu, vezi daca se activeaza.
Daca DA - bingo.
Daca NU - pune alt windows

#4
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Pune W10 Home, cind iti cere serialul il bagi pe cel de pe sticker si in felul asta se activeaza W10.

#5
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
@Ak33  ce skin de 7 recomanzi?

#6
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
eu celor care le baga win 10 si ziceau ca nu le place ca nu arata ca 7 etc le bagam "Stardock Start8 " sau "StartIsBack"  , le schimba menu de start , de multe ori nici nu isi dadeau seama ca au windows 10

#7
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Classic shell ...soft freeware ce reface start menu

#8
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Legat de portatul licentei, in principiu se mai poate, dar trebuie sa ai 7-le instalat si sa ii dai "update licence". Nu merge sa instalezi 10 si doar sa bagi cd-key de 7. Dupa ce-o sa faci asta si o sa ai Win 10 activat, pe urma vei putea oricand sa reinstalezi "pe curat" 10-le si isi va lua singur licenta din bios, dar intai trebuie update de la 7.
In caz ca nu merge sa faci update din 7 catre 10, vezi aici: Things to Check If the Free Windows 7 to Windows 10 Upgrade Offer Doesn’t Seem to be Working for You
Daca vrei Win 10 "pe curat" pe ssd, poti sa faci update-ul pe actualul HDD, iar dupa ce vei vedea Win 10 activat, atunci activezi in bios setarilede securitate si UEFI, plus bootare din Windows Manager in loc de hdd, dai restart, verifici ca e incontinuare activat, si abia acum inlocuiesti hdd-ul si bagi direct Win 10 pe SSD si vei vedea ca se activeaza singur (bineinteles, sa fi conectat la net).

Edited by Stecheru, 18 January 2020 - 16:56.


#9
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View Postmaistoru, on 18 ianuarie 2020 - 15:43, said:

Reinstalez 7 sau merg pe 10 ? Se mai poate "porta" licenta de 7 pe 10 ?
Nici - nici. Cloneaza partitia cu windows 7, maestre.

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
pui w7 normal, apoi faci upgrade la windows 10 cu aplicatia de pe site-ul microsoft, in felul asta se va pastra si pe w10 licenta, iar la urmatoarele reinstalari nu va mai cere cheia de activare
nu cred ca merge sa bagi direct cod de w7 in w10

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostStecheru, on 18 ianuarie 2020 - 16:47, said:

Legat de portatul licentei, in principiu se mai poate, dar trebuie sa ai 7-le instalat si sa ii dai "update licence". Nu merge sa instalezi 10 si doar sa bagi cd-key de 7. Dupa ce-o sa faci asta si o sa ai Win 10 activat, pe urma vei putea oricand sa reinstalezi "pe curat" 10-le si isi va lua singur licenta din bios, dar intai trebuie update de la 7.
In caz ca nu merge sa faci update din 7 catre 10, vezi aici: Things to Check If the Free Windows 7 to Windows 10 Upgrade Offer Doesn’t Seem to be Working for You
Daca vrei Win 10 "pe curat" pe ssd, poti sa faci update-ul pe actualul HDD, iar dupa ce vei vedea Win 10 activat, atunci activezi in bios setarilede securitate si UEFI, plus bootare din Windows Manager in loc de hdd, dai restart, verifici ca e incontinuare activat, si abia acum inlocuiesti hdd-ul si bagi direct Win 10 pe SSD si vei vedea ca se activeaza singur (bineinteles, sa fi conectat la net).
Merge.
Testat de.mine.
Un laptop foarte vechi cu windoy 7 started a mers să activez pe un PC Windows 10 home

#12
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
@zzhunt Merge direct? Super treaba atunci.
Mie nu mi-a mers decat cu upgrade, dar a fost acum mai mult timp cam cand aparuse Win 10 si faceau reclama ca e upgrade-ul gratuit. Poate s-a mai schimbat treaba sau n-am avut eu setarile care trebuie in UEFI.

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostStecheru, on 18 ianuarie 2020 - 16:47, said:

Legat de portatul licentei, in principiu se mai poate, dar trebuie sa ai 7-le instalat si sa ii dai "update licence". Nu merge sa instalezi 10 si doar sa bagi cd-key de 7. Dupa ce-o sa faci asta si o sa ai Win 10 activat, pe urma vei putea oricand sa reinstalezi "pe curat" 10-le si isi va lua singur licenta din bios, dar intai trebuie update de la 7.
In caz ca nu merge sa faci update din 7 catre 10, vezi aici: Things to Check If the Free Windows 7 to Windows 10 Upgrade Offer Doesn’t Seem to be Working for You
Daca vrei Win 10 "pe curat" pe ssd, poti sa faci update-ul pe actualul HDD, iar dupa ce vei vedea Win 10 activat, atunci activezi in bios setarilede securitate si UEFI, plus bootare din Windows Manager in loc de hdd, dai restart, verifici ca e incontinuare activat, si abia acum inlocuiesti hdd-ul si bagi direct Win 10 pe SSD si vei vedea ca se activeaza singur (bineinteles, sa fi conectat la net).

Asta merge doar la licențele embedded în ROM ,nu merge la astea care au serialul expus (că de-aia îl au afară, fiindcă WIndows nu îl poate lua din EFI). Dacă face upgrade și apoi face clean install o să constate că defapt windows nu este legat de acel serial, ci de contul Microsoft, nu își face activarea în absența lui. Testat de mine pe toate dispozitivele personale ce nu au EFI cu serial în el .

#14
palex1988

palex1988

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2019
Si eu zic la fel! Windows 10 + skin de windows 7! Imi pare cea mai buna varianta!

#15
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020
La mine pe un lenovo cu I5 2xxx a mers ca uns... Aveam licenta de 7 home iar cand am dat sa instalez 10, nici nu m-a intrebat ce verisune de win 10 sa aleg (home, pro, edu), si-a luat direct home, s-a instalat iar la conectarea la internet, a aparut valid. Nu m-am logat cu cont microsoft...

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu este necesar un cont microsoft pentru upgrade. Scoate hardul din el și pune altul (sau fă un fresh install) și vezi dacă ia licența.

#17
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Doar ce am facut upgraded-ul de la win 7 la 10.
Descarca Media Creation Tool de pe situl microsoft, click on it si urmeaza procedurile
Poti pastra apps si foldere.

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Am instalat saptamana trecuta un SSD unei colege in laptop.
Avea W7 Home legal.
Am scos HDD-ul, am bagat SSD-ul si i-am dat setup de W10.
M-a intrebat de KEY si i-am dat serialul de 7 care era instalat pe HDD.
A mosmondit vreo 5 minute pana cand a trecut efectiv la instalare, dar totul a fost OK si apare ACTIVAT, chiar si dupa conectarea la internet si descarcari de actualizari.
Deci io zic ca merge.

Edited by viceroy56, 18 January 2020 - 20:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate