Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Evomag - comision la plata cu cardul?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Se poate face pro-forma și ordin de plata, soluții sunt dar lumea vrea să plătească cu cardul de credit pentru rate și puncte iar în acest caz boieria se plătește.

#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postlelali, on 17 ianuarie 2020 - 13:09, said:

Eh, nici cu evomag nu ar trebui să ne fie rușine, nu?
Nu se percepe da' se percepe.

Attachment Screenshot_20200117_130723.jpg

Nu e nici o problema.
Nu este perceputa de evomag acea chestie in plus, ci de banca.
Nu este taxa suplimentara, este cost cuplimentar ;)

#21
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
La cardurile business e un comision de vreo 2,5%. Visa si Mastercard s-au gandit ca firmele pot fi taxate mai mult. O posibila solutie este ca banca ta si banca lor sa fie inrolate in sistemul plati instant. Vad ca au o optiune cu Libra. Pana in prezent stiam ca BT, CEC si Libra sunt inrolate.

#22
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Nesimtire. Oricum drepturile unei persoane juridice la achizitii online sunt infime fata de una fizica. De la retur, la garantii, si taxe.
PcGarage face asta de mai bine de un an.

Comisionul respectiv nu este al VISA, si nici al bancii. Banii respectivi ajung la pcgarage/evomag, nu la banca. Mai departe e treaba evomag/pcgarage cum negociaza cu banca comisioanele.

Firma la care lucrez are incasari de aproximativ 3 milioane lei/an prin POS cu card, la 3 banci diferite, si la noi nu exista comision interchange. Nu exista in contacte asemenea cifra.
Comisionul cu banca e standard indiferent de card 0.7 - 1%, si nu se transfera clientului final in niciun fel, indiferent de metoda de plata.
Ba chiar e ilegal sa ceri alt pret in functie de metoda de plata (conform celor de la ANPC), dar asta doar pe persoana fizica.

Chiar am avut aceasta discutie cu un reprezentant al BRD si ne-a transmis ca ei, mai departe, au comisioane diferite cu celelalte banci, in functie de cardul folosit (Visa, Mastercard, American Express, etc), tara din care provine clientul, moneda originala a cardului, banca omului; dar asta e riscul pe care si-l asuma ei.

#23
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006

View Postceanu1980, on 17 ianuarie 2020 - 13:26, said:

ar fi si culmea sa credeti ca banca plimba banii gratis
vine si ziua cand ve-ti plange dupa cash, pe care-l huliti acum

asta-i ca si cum ai spune ca daca ti se strica mertzul actual o sa plangi dupa calul si caruta lui bunicu'.

nu, banca nu-i plimba gratis, chiar face profit bun pe ei pe timpul in care i-ai tinut tu la ei fara sa-ti dea nimic in schimb.

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
da, eu eu card bancar pe firma in UK si la fel, daca platesti cu cardul bancaar de firma (nu este de credit ci doar de debit), unii comercianti iti percep o taxa.

Chiar si Revolut, daca faci top up de pe cardul de firma, iti percepe o taxa, cel putin de pe cel de UK, intamplare personala (si chiar anuntata pe Revolut Blog)

vad ca s a introdus asta si la cardurile business in Romania...interesant

View PostKres, on 17 ianuarie 2020 - 12:59, said:

Hai mai...scoți 5000 lei de pe un card și îi bagi pe altul, mare brânză.

@Adm, ai incercat sa pui un card Curve in fata celui business? S-ar putea să meargă.
si ce iti va aparea pe extrasul de cont in momentul cand plata se va face VIA Curve?

Fiind card business, va trebui sa fie facuta si o contabilitate pe baza extrasului, daca pe extras va aparea Curve bla bla...cine crezi ca ii va scadea suma aia?

#25
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postcuculea, on 18 ianuarie 2020 - 09:46, said:


si ce iti va aparea pe extrasul de cont in momentul cand plata se va face VIA Curve?

Apare "plata POS CRV London".. cu aceasta plata te scazi in contabilitate. Ideea era sa nu mai plătești taxa.
Eu nu am card business dar as incerca.

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005
Și cînd te întreabă fiscul ce a cumpărat firma de la CR-V London tu ce zici?

#27
grAS

grAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.10.2003
Nu conteaza ce card ai, cat timp faci cumparatura ca Persoana Juridica iti baga cacatul la de taxa intercharge (chiar daca faci plata cu card personal).

#28
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View PostgrAS, on 17 martie 2020 - 14:19, said:

Nu conteaza ce card ai, cat timp faci cumparatura ca Persoana Juridica iti baga cacatul la de taxa intercharge (chiar daca faci plata cu card personal).
eu am achizitionat de pe emag diferite produse si le am bagat pe PFA , platit  cu cardul personal (care este si cardul+contul de pfa) si nu mi a luat nicio taxa suplimentara. Factura a fost emisa pe PFA .

View PostKres, on 20 ianuarie 2020 - 08:51, said:

Apare "plata POS CRV London".. cu aceasta plata te scazi in contabilitate. Ideea era sa nu mai plătești taxa.
Eu nu am card business dar as incerca.
Sigur ca da...si daca iti vine un control si zice...scoate factura, scoate extrasul de cont....si  astea doua nu se pupa...crezi ca te mai scade cu respectiva factura? Intreb doar.

#29
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007
Salut la toata lumea,

Am vazut ca este postul mai vechi dar saptamana trecuta m-am lovit si eu de o taxa de refacturare interchange la Evomag, chiar de 90 de lei. Prin urmare, am dat telefon la banca si m-am interesat. Taxa nu este perceputa de banca, de altfel cu acel card am cumparat de pe multe magazine on-line din Romania (este card ING ) si nu mi-a fost perceputa aceasta taxa. Este un abuz din partea Evomag, probabil prin contractul pe care il au cu procesatorul de plati.
Mai mult decat atat, mi se pare ilegal sa-ti opreasca aceasta taxa fara sa te anunte; adica faptul ca iti baga o taxa cand selectezi plata cu cardul, nu cred ca este legala, trebuia cel putin o fereastra in care sa bifezi ca esti de acord cu taxa suplimentara. Pe nici un site nu am vazut taxa suplimentara la plata cu cardul. Este chiar o cacanarie din partea evomag.

#30
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Frumos este ca de fapt se ia comisionul de fapt nu in functie de card, ci in functie de faptul ca ceri factura pe firma (PJ).
Eu am platit cu cardul personal, de debit si am cerut factura pe firma => m-am trezit cu taxa de prost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate