Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Vreau sa amplasez un releu GoTenna

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
apudCMI

apudCMI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 12.08.2017
da da da colegu' ...

#20
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

View PostapudCMI, on 17 ianuarie 2020 - 13:35, said:

da-ne un link cu statia ta, sa o vedem si noi

tu poate ai dat sute de oiros pentru aia, nu 1 suta de usd cat dau eu pe un dispozitiv gotenna
Da, am dat 3 sute de dolari pe ea. Linkul la statie  e acesta, dar nu mai am nevoie de telefon mobil, scriu/citesc direct de pe ea, functioneaza si sub apa, iar bateria tine mai mult de o zi. Si in situatii de urgenta pot discuta direct cu unele autoritatii.
Dar exista Mobilink 2 care se leaga la telefon prin Bluetooth si prin fir il poti conecta la un Baofeng si ai APRS sub 100$, dar ai nevoie de licenta de radioamator.

#21
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View PostapudCMI, on 17 ianuarie 2020 - 10:28, said:

Am rugamintea de a-mi spune daca locul ales din Arad acopera maximul posibil, din punct de vedere line of sight.

Am facut aprecierea din foto cu acest site:

http://www.heywhatsthat.com/
De pe Cocorilor, colt cu Moise Riscutia am reusit prin PMR de la aproximativ 15 metri inaltime legaturi cu calitate buna cu statii la nivelul solului cu zona Garii sau Piata Spitalului.
Puterea de emisie tot 0,5 wati, dar frecventa e aproape la jumatate, 446MHz. Daca ai vedere spre zona de interes (ferestrele orientate spre acea zona daca emiti din interior), poti sa te astepti la legaturi bune la vreun 1km, mergand undeva spre 2km maxim in functie de cladirile inalte care se interpun pe traseu si de conditiile de vizibilitate ale releului de la locul receptiei.

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Șmecheria e că acum ei folosesc doar text la bitrate mai mic, pe vremuri aveau și voce. Folosind bitrate mai mic, aria de acoperire crește. În plus, reușesc să facă față la trafic mai mare, văd că acuma au deja densitate semnificativă de dispozitive, dacă ar fi lăsat și vocea șigur ar fi apărut congestii.

#23
apudCMI

apudCMI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 12.08.2017

View PostWotan, on 17 ianuarie 2020 - 14:51, said:

De pe Cocorilor, colt cu Moise Riscutia am reusit prin PMR de la aproximativ 15 metri inaltime legaturi cu calitate buna cu statii la nivelul solului cu zona Garii sau Piata Spitalului.
Puterea de emisie tot 0,5 wati, dar frecventa e aproape la jumatate, 446MHz. Daca ai vedere spre zona de interes (ferestrele orientate spre acea zona daca emiti din interior), poti sa te astepti la legaturi bune la vreun 1km, mergand undeva spre 2km maxim in functie de cladirile inalte care se interpun pe traseu si de conditiile de vizibilitate ale releului de la locul receptiei.

pai o sa fac niste teste saptamana viitoare si le urc aici, sa va dati cu parerea.

#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Daca stii datele legate de putere, frecventa, castigul antenelor, sensibilitatea receptorului, altitudinea si alte cateva detalii poti face o simulare folosind Radio Mobile.
Uite aici o acoperire pentru receptia echipamentul APRS care exista deja in Arad pentru luna noiembrie.

#25
apudCMI

apudCMI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 12.08.2017
Nu stiu ce is alea. Tu zi-mi pe subiect. Putere jumate de watt si frecv 890 mhz. Fa tu o simulare pentru mine.

#26
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Sper sa fi nimerit coordonatele GPS, inaltimea dispozitivului fata de sol si sensibilitatea.

Attached Files


Edited by vestale, 19 January 2020 - 10:29.


#27
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Am un scaner radio (tuner DVB-T cu soft SDRSharp), poti sa iti confirm daca din locatia de mai sus receptionez ceva in banda 863-865 MHz, daca te ajuta.

Edited by Wotan, 19 January 2020 - 14:35.


#28
apudCMI

apudCMI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 12.08.2017
Saptamana viitoare mai ajunge la mine un device si iti scriu atunci. Nu stiu ce poti receptiona tu cu tunnerul, poate ceva fâșâit. Ca sa vezi ce emit trebuie sa fie inca un dispozitiv cuplat la telefon, in locatia ta. Abia atunci vezi textul.

@vestale.

Merci, acoperirea e nesperat de buna in simulare. O sa incerc si eu site ul, sa mai incerc ceva variante.

Din cate am vazut la americani, un oras ca Aradul poate fi meshuit cu vreo 20-30 de relee din acestea (las la o parte momentan discutiile despre componentele ce sunt necesare).

Eu planuiesc impreuna cu un coleg sa rezolvam doua relee ce vor functiona a la long.

La noi nu este programul ambasador al americanilor, prin care se pune la bataie moka amplasarea catorva relee, pentru ca in jurul lor sa se faca mesh-ul.

Comms-urile de acest tip au mare lipici la americani.

Edited by apudCMI, 19 January 2020 - 15:29.


#29
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Nu pot sa decodez semnalul, dar pot sa vad daca exista unul pe frecventa respectiva, precum si nivelul sau.

#30
apudCMI

apudCMI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 12.08.2017
Ms. O sa dau de stire cand transmit, si iti spun si pe ce frecventa. Ce distanta e in linie dreapta intre locatia ta si cladirea de la penny market din vlaicu? Daca e in jur de ~ 1 km si ceva, e posibil sa simti cu tunnerul.

#31
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
1,3 km de la Penny Market din Vlaicu, cel din zona Fortuna.

#32
apudCMI

apudCMI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 12.08.2017
Da, penny de la fortuna.

Eu zic ca ar trebui sa ajunga semnal la tine fara pb.

#33
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
@apudCMI Este doar o simulare pe baza datelor putine furnizate de tine, multe le-am estimat. Pe teren s-ar putea sa fie confirmate sau infirmate.

View PostWotan, on 19 ianuarie 2020 - 14:34, said:

Am un scaner radio (tuner DVB-T cu soft SDRSharp), poti sa iti confirm daca din locatia de mai sus receptionez ceva in banda 863-865 MHz, daca te ajuta.
Depinde si ce antena si cablu ai pana la tuner si bineinteles ce deschidere ai spre "emitator"

#34
apudCMI

apudCMI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 12.08.2017
O sa va tin la curent, sigur o sa aveti idei mai bune dupa ce dau rezultatele la ceva testari. Si pun si un releu, clar.

#35
apudCMI

apudCMI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 12.08.2017
Intre timp am comandat un panou solar plus acc, pentru a o pune si de un relay permanent. Wtf...

#36
apudCMI

apudCMI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 12.08.2017

View PostWotan, on 19 ianuarie 2020 - 18:31, said:

1,3 km de la Penny Market din Vlaicu, cel din zona Fortuna.

Vineri seara (maine 31.01) pe la ora 22 ajung acasa si fac cateva incercari. Sa imi spui daca vei simti ceva in tuner.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate