Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

La mare in Nordul Italiei

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#55
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 16.07.2017
Foarte greu se mișcă italienii.In Romania, în maxim 2 săptămâni, va intra în vigoare certificatul verde.Ma întreb dacă acel certificat  va intra în vigoare, la italieni, cu 1 iulie.

#56
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
probabil nu, au alte prioritati, gen sa vaccineze cat mai multa lume in timp ce in Romania e cam gata cu vaccinarea.

Dar nu e mare bataie de cap acum sa mergi in Italia, ai nevoie de test pcr sau test rapid facut cu max 48h inainte sa intri in IT, plus e nevoie sa te inregistrezi la intrarea in tara.

#57
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Ei zic ca da, va intra (confirm mae).
Ba chiar, incepand cu 21 iunie, poti intra fara test daca esti vaccinat sau ai trecut prin biala. Inregistrarea prealabila ramane!
Am o colega care a fost in Italia cu avionul (pe 20 iunie a plecat). Nu i-a cerut nimeni testele pcr, dupa ce a dat ceva bani pe ele (3 pers), plus stresul primirii rezultatelor (fiind weekend).

#58
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Azi am ajuns în Italia, respectiv la Bibione, in vacanta la mare, cu autoturismul personal.Nimeni nu ne-a întrebat de vreun test, adica cel molecular sau antigen, iar in cazul nostru, al adulților, de  certificatul nostru verde de vaccinare anti covid.Noi am venit pregătiți cu toate.

Edited by max_01, 03 July 2021 - 21:18.


#59
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 max_01, on 03 iulie 2021 - 21:18, said:

Azi am ajuns în Italia, respectiv la Bibione, in vacanta la mare, cu autoturismul personal.

Prin ce vama ai intrat in Italia?

#60
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 clausio, on 04 iulie 2021 - 14:53, said:



Prin ce vama ai intrat in Italia?
Sant Andrea.

Edited by max_01, 04 July 2021 - 17:45.


#61
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

 max_01, on 03 iulie 2021 - 21:18, said:

Azi am ajuns în Italia, respectiv la Bibione, in vacanta la mare, cu autoturismul personal.Nimeni nu ne-a întrebat de vreun test, adica cel molecular sau antigen, iar in cazul nostru, al adulților, de  certificatul nostru verde de vaccinare anti covid.Noi am venit pregătiți cu toate.

ati completat dPLF -ul?
vi s-a cerut?

Edited by portoseu, 04 July 2021 - 19:37.


#62
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 portoseu, on 04 iulie 2021 - 19:37, said:



ati completat dPLF -ul?
vi s-a cerut?
Am completat DPLF-ul.
Nu ni l-a cerut cineva, pana acum.

Edited by max_01, 04 July 2021 - 21:21.


#63
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 max_01, on 04 iulie 2021 - 21:20, said:

Am completat DPLF-ul.
Nu ni l-a cerut cineva, pana acum.

de cerut nu ti-l cere nimeni la intrare, dar daca peste x zile te controleaza trebuie sa areti codul ala QR si testul negativ.

Si eu cand am trecut din Slovenia n-am avut parte de intrebari din partea italienilor, daca nu ma oprea un sloven doar sa vada daca am vigneta lor lipita pe parbirz nici nu remarcam ca am intrat in italia.

#64
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
In formular scrie test SAU certificat de vaccinare. Pana la urma cum e?
:(

#65
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Oare s-a modificat intre timp formularul?

Attached Files



#66
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 portoseu, on 05 iulie 2021 - 07:50, said:

In formular scrie test SAU certificat de vaccinare. Pana la urma cum e?
:(
Dacă ești vaccinat, nu ai nevoie de test.Daca nu ești vaccinat, ai nevoie de test.Fara cele doua, trebuie sa intri în izolare.In cazul copiilor sub 12 ani, care nu se vaccinează, trebuie test.

#67
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Posted Image

#68
Utazoo

Utazoo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2021
Salutare,
Am si eu o intrebare ... pentru copii se solicita test PCR sau ajunge si un test rapid ?

#69
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Pentru ca am tot intrebat pe aici si nu am primit raspunsuri satisfacatoare, anul asta mi-am raspus singur petrecand o vacanta in Italia (10 zile in Sardinia si 4 in Finale Ligure)
Am explorat cat am putut zona si am vizitta atat zona Portofino, Santa Margherita Ligure cat si zona vecina Finale Ligure.

Portofino - f frumos dar la capitolu lparcare e o maaare problema desi este 6euro/h, pur si simplu nu e loc. Din pct meu de vedere daca ai vizitat Portofino o data in viata e suficient. Mi se pare doar un hype turistic si multi localnici mi-au confirmat chestia asta.

St Margherita -  F frumos, mult mai aerisit, se gaseste si parcare si chiar si plaja.
Rapallo- frumusel dar ne-a placut mai mult St Margherita
Am fost apoi la Camogli si ni s-a parut super pitoresc insa plaje mega inghesuite, f problematica parcarea.

Din pct meu de vedere nu merita venit aici ptr o vacanta la mare, fff putine plaje libere, sezlonguri f scumpe 25-50 euro si necesita rezervare in avans altfel stai si lesini de cald.

Ne-am mutat apoi la Finale Ligure si am vizitat:

Imperia- frumusel, oras marisor, plaje nasoale
Albenga - f frumos si parca nu asa turistic, ne-a placut maxim.
Finale Ligure- f frumos insa super mega aglomerat, are plaje frumoase dar iarasi super aglomerate si ff greu cu parcarea.
Varigotti - un satuc super dragut, plaje ceva mai aerisite insa iarasi imposibil sa parchezi. Aici as veni sa stau cateva zile dar numai deplasare cu scuter, transport in comun. E inutil sa incerci sa vii cu masina.

Intr-o singura zi am vrut sa mergem si noi la plaja, la 10:00 eram in Varigotti insa a fost imposibil sa gasim un loc de parcare (platit) si pan ala urma an reusit sa gasim o parcare care mai avea loc la ora 11:00 (10Euro/zi ) intre Borgio Verezzi si Finale Ligure si am reusit sa ne imbaiem pe o plaja libera chiar ok.

Toate plajele ok, toate restaurantele mai de doamne ajuta ne refuzau seara daca nu aveam rezervare. Lucrul asta ne-a scos din sarite, era o aglomeratie incredibila si eram doar in prima sapt a lui Iulie, nu vreau sa stiu ce e in August acolo.
Erau plaje care ofereau pachet sezlonguri+parcare unde ar fi costat si 100 euro/zi fara consumatie sau altceva.

Am inteles ca mai sunt plaje dragute intre localitati insa nu le-am cautat insa si acolo imi inchipui ca e problema cu parcarea data fiind configuratia terenului.
Am facut si multe poze si o sa incerc sa adaug cateva cand o sa am ceva mai mult timp.

Benzina am bagat cu 2.10 euro si sper sa nu ma umplu de amenzi insa e imposibil sa respecti limitele de viteza in traficul ala. Toata lumea mergea cum avea chef, minim 20 km peste limita intr-un mod ff haotic.
Cam astea ar fi impresiile, daca mai aveti intrebari, raspund cu placere. Personal ma mai duc in zona desi locuiesc la 500km doar in extra extra sezon, e mult prea aglomerat ptr mine in Iulie, August.
Altfel e frumos :)

#70
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
O fi anul asta mai ciudat datorita ridicarii restrictiilor, am fost pe acolo in iunie, iulie si septembrie si nu pot spune ca a fost super aglomerat. Mergeam cu masina la mare si parcam pe strada de langa mare fara probleme atat in Santa Margherita, cat si in Rapallo sau Sestri Levante. Sa zicem ca per total as fi comparat zona cu Coasta de Azur in luna mai.
Probabil anul asta e ceva special, chiar si prin Elvetia pe A13 spre Como am facut 180km in 5h30 fara sa fie accidente, doar din cauza numarului mare de masini.

In Portofino da, n-are rost cu masina pt ca in majoritatea timpului nu e voie. Iei autobuzul din Santa Margherita si e mai ok.

De restaurante, si la asta ma mir, nu cred ca am fost refuzat vreodata pt ca nu aveam rezervare, mereu erau locuri. Faceam rezervare doar la alea care te obligau sa faci asta....

In fine, e de urmarit cum o sa evolueze turismul in viitor, asa haos ca anul asta n-am mai vazut nicicand.

Edited by giuliani, 12 July 2022 - 09:55.


#71
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
In Santa Margherita sau Rapallo nu era asa aglomerat dar nici marea nu mi s-a parut f atragatoare.
Aglomeratia de care ma plangeam era mai degraba in zona Finale Ligure si zonele adicente pentru ca acolo sunt si plajele mai ok.

Daca ti se pare ca sunt carcotas in privinta plajelor tine cont ca veneam dupa 10 zile de Sardinia Posted Image

Edited by atupi, 12 July 2022 - 11:46.


#72
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Eu as vrea sa aflu mai multe despre Sardinia, si poze de acolo :-D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate