Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

La mare in Nordul Italiei

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Cred ca e aceeasi situatie ca in Corsica, o sa povestesc mai multe pe threadul dedicat. Am auzit numai franceza in jurul meu.

#38
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Am fost noi in 2016 cred, in liguria. am stat pe dealurile de langa diano marina intr-un sat, nu la hotel. bestial.. daca stii cum sa cauti in forum cred ca gasesti postarea.
Toata SS1 e frumoasa, unele localitati sunt mai de vacanta, altele mai industriale.
Plaja costa cam 50-60 de euro pe zi, in diano marina si cam trebuie rezevare telefonica (nu cred ca e valabil in an cu covid, totusi). poti merge la plaja in cam toate localitatile de langa dar grija la rezervare.
Poti merge la cinque terre, portofino (santa margherita ligure - e f misto), monte carlo, nisa, cannes, saint-tropez, etc.
Sau mai la nord, torino, valea aosta cu cervinia pt matterhorn-ul italian, sa treci prin tunel, chamonix si cu telecabina fara piloni la aiguille du midi (mont blanc). ai geneva in apropiere, etc.
La Sirmione, la lacuri, e scump si cam de fitze pentru gustul meu, mai multa lume e la plaja pe malul drept cum privesti spre nord.

#39
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Am stat 10 zile in italia in vara asta. In principiu, conform localnicilor, caldura ca anul acesta nu a mai fost de multa vreme ... Nu cred ca imi mai trebuie Italia, vara.
Plaja am facut la Chioggia, oraselul e superb, l-am vazut autentic, fara turisti, dar plaja seamana nu a noastra de pe vremuri la navodari. Cand ma gandesc ca pe cealalta parte, Adriatica are peisaje superbe in Croatia, asta e.
Am urcat pe Monte Baldo cu telescaunul, nu cu telecabina. Frumos, dar si aproape de cota 2000, tot canicula.
Am fost cazati in Riva del Garda la n hotel care parea sa fie la marginea orasului, aproape de intrarea pe drumul spre partea de vest a lacului, dar o alta intrare a hotelului dadea direct in centrul vechi, istoric. Mi-a facut placere sa ma plimb prin ploaie pe malul lacului. In sfarsit racoare.

#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmischaela, on 12 august 2020 - 17:58, said:

Am stat 10 zile in italia in vara asta. In principiu, conform localnicilor, caldura ca anul acesta nu a mai fost de multa vreme ... Nu cred ca imi mai trebuie Italia, vara.
Plaja am facut la Chioggia, oraselul e superb, l-am vazut autentic, fara turisti, dar plaja seamana nu a noastra de pe vremuri la navodari. Cand ma gandesc ca pe cealalta parte, Adriatica are peisaje superbe in Croatia, asta e.
Am urcat pe Monte Baldo cu telescaunul, nu cu telecabina. Frumos, dar si aproape de cota 2000, tot canicula.
Am fost cazati in Riva del Garda la n hotel care parea sa fie la marginea orasului, aproape de intrarea pe drumul spre partea de vest a lacului, dar o alta intrare a hotelului dadea direct in centrul vechi, istoric. Mi-a facut placere sa ma plimb prin ploaie pe malul lacului. In sfarsit racoare.


Plaja din zona aia nu-i comparabila cu ce gasesti prin sud (Puglia, Calabria, insule). La Adriatica sunt multe zone cu plaje largi, nisip fin, pline de turisti. Sunt excelente conditiile mai ales pt copii, apa mica, etc. dar daca vrei ceva mai deosebit trebuie sa cauti mai atenta. In schimb in sud, insule, Liguria poti merge si la nimereala ca n.are cum sa nu fie frumos.

#41
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Din pacate, Italia a prelungit restrictiile de intrare pentru romani pana in 7 septembrie 2020 (14 zile carantina).

Si ieri am auzit o prognoza cum ca pe 8 septembrie vor fi cam 2800 de infectari noi/zi in Romania deci planurile mele de a avea o vacanta la mare in septembrie la fel ca in alti ani, au picat in cap... :(

#42
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005

View Postgiuliani, on 13 august 2020 - 07:19, said:



Plaja din zona aia nu-i comparabila cu ce gasesti prin sud (Puglia, Calabria, insule). La Adriatica sunt multe zone cu plaje largi, nisip fin, pline de turisti. Sunt excelente conditiile mai ales pt copii, apa mica, etc. dar daca vrei ceva mai deosebit trebuie sa cauti mai atenta. In schimb in sud, insule, Liguria poti merge si la nimereala ca n.are cum sa nu fie frumos. .

exact ... intamplarea a facut sa calatorim in acea zona asa ca am vizitat acel navodari cu apa mica si calda. Despre cealalta parte am mers de-a lungul coastei in liguria ca sa vad cat de minunata e. De la Savona la Genova,  Cinque Terre, Chiar daca in aprilie sau in ianuarie putini aveau curaj sa o atinga ... marea ligurica arata incomparabil cu adriatica.

#43
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
@giuliani ai fost cumva in insula Elba?

#44
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postatupi, on 11 februarie 2021 - 21:33, said:

@giuliani ai fost cumva in insula Elba?

Nu, dar e o idee pt viitor :)

#45
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Si noi o analizam ca destinatie "de o saptamana" dat fiind ca am 700km de condus pana la Piombino, feriboturi sunt dese desi nu f ieftine. Anul trecut am dat 150E/dus-intors ptr Corsica si ptr Elba care e mult mai aproape pretul observ ca e acelasi.
Vad ca plajele sunt interesante si diverse dar parca cele cu pietricele sunt mai multe.
Sa vedem ce ne mai rezerva vara asta :)

Edited by atupi, 15 February 2021 - 00:34.


#46
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Are Italia plaja, de toate felurile si pentru toata lumea... e o bucurie, tara asta.

#47
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Stie cineva cum se va intra in Italia la vara? S-a anuntat ceva pe undeva?
In principiu vreau sa stiu daca cu adeverinta de vaccinare mai servesc carantina la intrare sau nu :)

#48
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Ma uitasem si eu pe site-ul mae. Vaccinarea e fix pix. Test, auto-izolare 5 zile si apoi inca un test.

Poate mai schimba ceva pana la vara, dar deocamdata asta e situatia

#49
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDarkEnemy, on 12 mai 2021 - 14:48, said:

Ma uitasem si eu pe site-ul mae. Vaccinarea e fix pix. Test, auto-izolare 5 zile si apoi inca un test.

Poate mai schimba ceva pana la vara, dar deocamdata asta e situatia
Reguli valabile pana pe 31 iulie 2021.
,,Potrivit actului normativ, persoanele care s-au aflat sau au tranzitat teritoriul României (România fiind inclusă alături de alte state pe lista C din anexa 20 a Decretului Președintelui Consiliului de Miniștri din 2 martie 2021) au obligația de a prezenta transportatorului la momentul îmbarcării sau oricărei persoane desemnate să efectueze verificări rezultatul negativ al unui test molecular (tip PCR) sau de captură antigen pentru depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu maxim 48 de ore anterior intrării pe teritoriul italian.
La intrarea pe teritoriul italian, persoanele care nu prezintă documentul menționat anterior au următoarele obligații:
să se supună măsurii de supraveghere sanitară și să efectueze autoizolarea, pentru o perioadă de 10 zile, la domiciliul sau reședința acestora;
după efectuarea celor 10 zile de autoizolare, să se supună unui test molecular sau antigen, de tip tampon, pentru depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2.
Prevederile anterioare se aplică și călătoriilor din statele aflate în lista C din anexa 20 a Decretului Președintelui Consiliului de Miniștri emis la 2 martie 2021 (Austria, Belgia, Bulgaria, Cipru, Croația, Danemarca (inclusiv Insulele Feroe și Groenlanda), Estonia, Finlanda, Franța (inclusiv Guadelupa, Martinica, Guyana, Réunion, Mayotte și excluzând alte teritorii situate în afara Continentului european), Germania, Grecia, Irlanda, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Olanda (cu excepția teritoriilor situate în afara continentului european), Polonia, Portugalia (inclusiv Azore și Madeira), Republica Cehă, România, Slovacia, Slovenia, Spania (inclusiv teritoriile de pe continentul african), Suedia, Ungaria, Islanda, Norvegia, Liechtenstein, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Elveția, Andorra, Principatul Monaco, Israel).
De asemenea, orice persoană care intră pe teritoriul italian şi călătorește din statele sau teritoriile menționate în lista D a Decretului Președintelui Consiliului de Miniștri emis la 2 martie 2021 (Australia, Noua Zeelandă, Republica Coreea, Rwanda, Singapore, Thailanda) sau lista E (restul statelor şi Sri Lanka, Bangladesh, India şi Brazilia - stat supus unor măsuri speciale), are obligația de a prezenta transportatorului la momentul îmbarcării sau oricărei persoane desemnate să efectueze verificări, rezultatul negativ al unui test molecular (tip PCR) sau de captură antigen, de tip tampon pentru depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu maxim 72 de ore anterior intrării pe teritoriul italian.
Totodată, persoanelor care călătoresc din Canada, Japonia și Statele Unite ale Americii, li se aplică normele stabilite pentru statele și teritoriile menționate în lista lista D, menţionată mai sus, a Decretului Președintelui Consiliului de Miniștri emis la 2 martie 2021.
Orice persoană care sosește în Republica Italiană este obligată să completeze un formular digital de localizare a pasagerilor și să dovedească acest lucru transportatorului sau oricărei persoane desemnate să efectueze verificări. Acest formular digital înlocuiește completarea declarației pe propria răspundere, necesară anterior pentru intrarea pe teritoriul italian. Posibilitatea completării declarației pe propria răspundere rămâne totuși disponibilă, în eventualitatea întâmpinării unor impedimente tehnologice.
Pentru mai multe informații, vă rugăm să consultați pagina de internet: COVID-19 SURVEY (viaggiaresicuri.it).
Începând cu data de 16 mai 2021, sunt exceptate de la obligativitatea prezentării rezultatului negativ al unui test molecular (tip PCR) sau de captură antigen pentru depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2  următoarele categorii de persoane:
•    echipaje ale mijloacelor de transport;
•    personalul navigant;
•    persoanele care se deplasează dinspre și către statele și teritoriile menționate în lista A (Republica San Marino, Vatican) din anexa 20 a decretului Președintelui Consiliului de Miniștri din 2 martie 2021;
•    persoanele care intră în Italia în scopul șederii de scurtă durată (până la 120 de ore în total) din motive de muncă, sănătate sau urgență absolută, cu obligația de a părăsi teritoriul național la expirarea termenului sau, în caz contrar, de a se supune măsurilor de autoizolare și supraveghere sanitară;
•    persoanele care intră în Italia în scopul tranzitului pentru o durată de maximum 36 de ore cu un mijloc de transport privat, cu obligația de a părăsi teritoriul național la expirarea termenului sau, în caz contrar, de a se supune măsurilor de autoizolare și supraveghere sanitară;
•    lucrătorii transfrontalieri care intră și ies din Italia pentru a merge la muncă și pentru a se întoarce la domiciliul sau reședința acestora;
•    personalul din cadrul companiilor cu sediul principal sau secundar în Italia care revine în Italia după deplasări în străinătate din motive de muncă, pentru o perioadă de maxim 120 de ore (5 zile);
funcționarii și agenții, oricum ar fi ei denumiți, din cadrul Uniunii Europene sau ai organizațiilor internaționale, agenții diplomatici, personalul tehnico-administrativ din cadrul misiunilor diplomatice, funcționarii și angajații consulari, personalul militar și forțele de poliție italiene sau străine, precum și pompierii în exercițiul funcțiunii;
•    elevii și studenții care urmează cursuri într-un alt stat decât cel în care își au domiciliul, reședința sau locuința și în care se întorc zilnic sau cel puțin o dată pe săptămână.
ATENȚIE! Pentru categoriile de persoane care nu se regăsesc printre excepțiile enumerate mai sus, este obligatorie prezentarea rezultatului negativ al unui test molecular (tip PCR) sau de captură antigen pentru depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu maxim 48 de ore anterior intrării pe teritoriul italian.
La intrarea pe teritoriul Republicii Italiene, copii cu vârsta de până la 2 ani sunt exceptați de la obligația prezentării unei adeverințe care să confirme efectuarea unui test de diagnostic molecular sau de captură antigen, de tip tampon, cu rezultat negativ pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2.
Pentru participarea la competiții sportive de interes național, sportivilor, tehnicienilor, arbitrilor și observatorilor din cadrul competițiilor, reprezentanților presei străine și persoanelor însoțitoare, li se permite intrarea în Italia în următoarele condiții:
a) să prezinte o declarație prin care să fie enumerate statele în care s-au aflat sau pe care le-au tranzitat în ultimele 14 zile anterioare intrării în Italia;
b) să prezinte transportatorului la îmbarcare sau oricărei persoane desemnate pentru efectuarea verificărilor dovada efectuării în cele 48 de ore anterioare intrării pe teritoriul național a unui test molecular sau antigen, al cărui rezultat este negativ;
c) să prezinte dovada desfășurării competiției sportive în conformitate cu protocolul specific adoptat de organizația sportivă care organizează evenimentul.
În cazul apariției unor simptome specifice COVID-19, persoanele afectate sunt obligate să contacteze de îndată Autoritatea sanitară prin intermediul numerelor de telefon dedicate și să se autoizoleze, în așteptarea dispozițiilor ulterioare din partea Autorității sanitare.
în cazul apariției unor simptome de infectare cu SARS-CoV-2, persoana supravegheată trebuie să notifice imediat medicul generalist sau medicul pediatru ales și autoritatea sanitară, să poarte masca chirurgicală și să se izoleze de celelalte persoane cu care locuiește într-o cameră separată, asigurând o ventilație naturală adecvată, în așteptarea transferului la spital, în caz de necesitate.
Autoritatea sanitară va contacta zilnic persoana sub supraveghere pentru monitorizarea stării de sănătate.
EXCEPȚII ȘI PREVEDERI PRIVIND TRANZITUL:
persoanele care intră în Italia în scopul tranzitului pentru o durată de maximum 36 de ore cu un mijloc de transport privat, cu obligația de a părăsi teritoriul italian la expirarea termenului sau, în caz contrar, de a se supune măsurilor de autoizolare și supraveghere sanitară;
în cazul intrării în Italia cu o cursă aeriană de linie, este permisă continuarea călătoriei cu un alt mijloc de transport aerian de linie către destinația finală menționată în declarație, cu condiția de a nu părăsi zonele special amenajate în interiorul aeroporturilor;
pasagerii vaselor de croazieră care debarcă în Italia la încheierea croazierei au permisiunea de a se deplasa către statul de reședință/domiciliu (cu cheltuieli în sarcina armatorului);
la îmbarcarea în avion / navă cu destinația Italia, este necesar să completați o declarație pe proprie răspundere (model formular MAE), specificând în mod clar faptul că vă aflați în tranzit spre propria locuință care se află într-un alt stat. În situația în care prezentați simptomele specifice COVID-19, trebuie să înștiințați de îndată, telefonic, autoritățile sanitare locale competente și să respectați instrucțiunile acestora.
RESTRICȚII DE INTRARE PE TERITORIUL NAȚIONAL:
Pentru prevenirea răspândirii infecției cu virusul SARS-CoV-2, restricțiile de călătorie pentru Brazilia au fost prelungite până la data de 30 iulie 2021.
Este permisă intrarea pe teritoriul național exclusiv pentru următoarele categorii de persoane care s-au aflat sau au tranzitat Brazilia, în cele 14 zile anterioare sosirii în Italia:
persoanele care au obținut reședința în Italia anterior datei de 13 februarie 2021;
persoanele care au fost autorizate în mod expres de către Ministerul Sănătății din motive imperative de necesitate;
persoanele care au fost în Brazilia în ultimele 14 zile și trebuie să revină la domiciliul acestora sau reședința copiilor lor minori.
În aceste situații, intrarea pe teritoriul italian și traficul aerian dinspre Brazilia sunt permise cu respectarea următoarelor condiții:
obligația de a prezenta transportatorului la momentul îmbarcării sau oricărei persoane desemnate să efectueze verificări o adeverință care confirmă efectuarea, în cele 48 de ore anterioare intrării pe teritoriul italian, a unui test molecular sau de captură antigen, de tip tampon, cu rezultat negativ pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2;
obligația de a se supune unui test molecular sau de captură antigen, de tip tampon, în momentul sosirii în aeroport/în port/în localitatea de frontieră, ori în cel mult 48 de ore de la intrarea pe teritoriul italian în cadrul autorității sanitare competente. În situația sosirii pe cale aeriană dinspre Brazilia, testul se va efectua pe aeroportul de destinație;
indiferent de rezultatul testului, toate persoanele sunt obligate să se supună măsurii de autoizolare timp de 10 zile și să comunice de îndată sosirea pe teritoriul italian Departamentului de Prevenire din cadrul Autorității sanitare competente teritorial;
obligația de a se supune unui test molecular sau de captură antigen, de tip tampon, la expirarea celor 10 zile de izolare.
Pentru echipajele mijloacelor de transport și personalul navigant nu este obligatorie măsura autoizolării de 10 zile (cu excepția cazurilor în care apar simptome specifice COVID-19). Aceste categorii de persoane se vor supune testării la intrarea pe teritoriul italian.
Nepermiterea intrării nu se aplică în următoarele situații:
urgență absolută;
motive de sănătate;
motive de studiu;
intrarea pe teritoriul național pentru a ajunge la domiciliul/locuința/reședința personală.
Înainte de a efectua o călătorie în străinătate, vă recomandăm să verificați regulile stabilite în statul de destinație și în statele de tranzit. Pentru mai multe informații, vă rugăm să consultați paginile de internet: http://www.viaggiare...saluteinviaggio, a Consiliului de Miniștri http://www.governo.i...virus-normativa, precum și secțiunea dedicată de pe pagina de internet a Ministerului italian al Afacerilor Externe și Cooperării Internaționale (informații actualizate periodic).

MĂSURI PE PLAN INTERN:
Teritoriul italian este în continuare împărțit pe zone diferențiate în funcție de gradul de risc pe care îl prezintă.
La data de 23 aprilie 2021, Consiliul de Miniștri a aprobat un decret-lege care prevede stabilirea unor noi reguli privind circulația persoanelor pe plan intern.
Astfel, începând cu data de 26 aprilie 2021, devin aplicabile următoarele măsuri pe plan intern:
Este permisă circulația între regiuni sau provincii autonome aflate în zonă galbenă sau albă;
Este permisă circulația între regiuni sau provincii autonome aflate în zonă roșie sau portocalie, cu condiția prezentării unuia dintre următoarele documente justificative: adeverința de vaccinare, dovada vindecării de infecția cu virusul SArS-CoV-2, rezultatul negativ al unui test molecular sau test rapid pentru infecția cu virusul SArS-CoV-2, efectuat cu maxim 48 de ore anterioare călătoriei. Adeverința de vaccinare emisă de unul dintre statele UE este recunoscută în Italia;
Începând cu data de 26 aprilie 2021 și până la finalul anului școlar 2021, învățământul se va desfășura cu prezența în clasă pentru grădinițe, școli primare, gimnaziale și pentru 50% din elevii școlilor superioare (licee, institute tehnice, etc.). În zonele roșii, activitățile didactice cu prezență în clasă vor fi admise pentru maxim 75% din numărul elevilor, parametrul fiind mărit pentru activitățile care presupun utilizarea laboratoarelor sau în cazul elevilor cu dizabilități. În zonele galbene și portocalii, activitățile cu prezență fizică sunt asigurate pentru cel puțin 70% din elevii de liceu, fiind permisă însă atingerea nivelului maxim de 100%. În ceea ce privește universitățile, pentru zonele galbene și portocalii, decretul prevede că activitățile se vor desfășura cu prioritate cu prezența fizică. În zonele roșii se recomandă facilitarea participării fizice la cursuri a studenților din primul an de studii.
Restaurantele și barurile din zona galbenă se redeschid pentru prânz și cină, cu condiția ca servirea să aibă loc în aer liber;
Cinematografele, teatrele, sălile de concert și cluburile live, din zona galbenă, se redeschid pentru public, cu condiția respectării distanței de un metru între persoane, la capacitate maximă permisă de 50%, dar în orice caz care să nu depășească 500 de spectatori în interior și 1000 în aer liber;
În zona galbenă, sunt redeschise muzeele ​​și institutele de cultură, cu respectarea regulilor de distanțare între vizitatori, iar sâmbăta și în zilele de sărbători legale este permisă vizitarea acestora cu condiția obținerii unei rezervări online sau telefonice cu cel puțin o zi înainte;
De la data de 1 iunie, în zonele galbene, vor putea fi organizate competiții și evenimente sportive cu prezența publicului (25% din capacitatea maximă autorizată), acestea se pot desfășura și fără public, dacă nu pot fi asigurate măsurile de distanțare;
Începând cu data de 26 aprilie, în zonele galbene, este permisă desfășurarea activităților sportive în aer liber; de la data de 15 mai se va permite deschiderea piscinelor în aer liber, iar de la data de 1 iunie este prevăzută deschiderea sălilor de sport;
De la data de 15 iunie, în zonele galbene, vor putea fi organizate târguri, iar din 1 iulie conferințe și congrese; participarea persoanelor din străinătate va fi permisă, cu respectarea normelor prevăzute pentru statele de proveniență a acestora;
Începând cu data de 1 iulie vor fi permise, în zona galbenă, activitățile centrelor termale, a parcurilor tematice și de divertisment.
Este obligatorie, pe întreg teritoriul italian, purtarea măștii de protecție în aer liber și menținerea unei distanțe de 1 metru. De asemenea, purtarea măștii este obligatorie în toate spațiile închise, cu excepția locuințelor private. Sunt exceptate de la obligativitatea purtării măștii de protecție următoarele categorii: persoanele care desfășoară activități sportive, copiii cu vârsta de până la 6 ani, persoanele cu patologii și dizabilități incompatibile cu folosirea măștii, precum și cei care prin interacțiunea cu persoanele menționate anterior se regăsesc în aceeași situație de incompatibilitate.''
https://www.mae.ro/t...itions/3711#820

Edited by max_01, 17 May 2021 - 14:26.


#50
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Nu zice nimic despre cei vaccinati. Probabil vor actualiza...

#51
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
In Austria am fost informati ca in Italia nu mai avem nevoie sa stam in carantina, daca completezi formularul acesta si il porti dupa tine + test PCR nu mai vechi de 72 de ore sau antigen 48 ore.

In momentul de fata toata Italia este o zona galbena (excluzand Aostatal care este portocalie), adica totul este deschis pana la ora 22.

Edited by business11, 17 May 2021 - 15:34.


#52
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Cand scrisesem mesajul, erau 5 zile. Acum au bagat 10 :))

Estimez ca prin iunie vor scoate aiureala asta si, cel mult, vor introduce ca si conditiebde acces cu libera circulatie vaccinul sau/si testul. Nu isi permit sa piarda puhoi de turisti, iar nimeni intreg la cap nu s-ar duce in concediu intr-o tara unde e nevoit sa stea la izolare.

#53
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 16.07.2017
Acum ,dacă ești vaccinat, se mai intra în carantina în Italia?

#54
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Inca nu s-a emis nimic referitor la certificatul verde. Si nici vaccinatii nu au vreun avantaj.
Pt intrarea fara carantina iti trebuie test si completat formular.
https://infocovid.vi...t/index_en.html
Completeaza aici datele si in functie de ele primesti informatiile necesare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate