Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Xiaomi Mi 10

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#1801
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Poate conteaza si firmware-ul, eu am xiaomi.eu, caci intr-adevar numai robotul imi apare.
Dar eu tin dezactivata acea optiune, ca nu ma intereseaza.

Attached Files


Edited by Ciubex, 09 July 2021 - 20:35.


#1802
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Salutare. Ultima versiune de stable de pe xiaomi.eu are ceva probleme? Știu ca la un moment era ceva bug cu bubble heads de la messenger, s-a rezolvat intre timp cumva? Am versiunea 12.0.8, este vreo varianta sa fac update la ultima fără wipe? Mulțumesc.

#1803
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Avand in vedere ca vei trece la 12.5 ti-as recomanda sa faci wipe.
Poti sa faci si dirty upgrade (fara wipe), insa din experientele personale a trebuit sa dau wipe la fiecare trecere de la o versiune la alta majora.
Nu stiu ce-i aia "bubble heads de la messenger".
Eu folosesc xiaomi.eu, stable 12.5.5.0

Edited by Ciubex, 11 July 2021 - 23:16.


#1804
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostCiubex, on 11 iulie 2021 - 21:18, said:

Avand in vedere ca vei trece la 12.5 ...

Mersi frumos. Prin Bubble head ma refer la bulina care apare când iti trimite cineva mesaj pe fb messenger, citeam pe aici în urma cu ceva timp ca ar fi ceva probleme la afișare (nu se vedea clar tastatura, apărea peste ea, ceva de genul acesta.).

Edited by Ciubex, 12 July 2021 - 20:30.


#1805
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Functioneaza partea cu bubble head, trebuie sa o activezi, odata ce primesti un mesaj, iti apare optiunea in notificare de a ti se afisa mesajul sub forma de bubble head, in dreapta jos, a notificarii.

Edited by Ciubex, 12 July 2021 - 20:32.


#1806
kofe

kofe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 09.11.2009
Azi am primit update la 12.5.2
In changelog scrie doar de security patch de iunie.

#1807
kofe

kofe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 09.11.2009
Ce am văzut nou, (sincer, nu stiu daca era si la 12.5.1 ca nu am verificat) dar acum poți activa dark theme automat după apus, și să se dezactiveze automat la răsărit. Înainte mergea doar dupa un program stabilit de tine.

#1808
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010

View Postkofe, on 23 iulie 2021 - 21:49, said:

...
In 12.5.1 acest lucru nu se face automat, ci numai dupa un program prestabilit.

Edited by Ciubex, 26 July 2021 - 10:19.


#1809
kofe

kofe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 09.11.2009
Oricum nu funcționează corect. Pe la ora 18, se activează dark theme, deși soarele apune pe la 20:30.
Am.și reading mode activ tot sunset to sunrise, si la ala merge corect. Nu știu care-i faza. Am dat un clear data la settings, m-am uitat la permisiuni la locație și nu găsesc nimic în neregula.

#1810
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Salut. Am făcut dirty flash de la 12.0.8 la 12.5.5 și mi se încarcă extrem de încet. A mai pățit cineva?

#1811
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Plus, acum observ. Cu toate ca șterg notificarea de youtube, după ce deblochez telefonul, iar e prezenta notificarea respectiva.

#1812
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Eu pe xiaomi.eu, tot 12.5.5 nu am asemenea probleme, dar e un firmware diferit, la baza fiind firmware-ul chinezesc.
Totodata cand am trecut la 12.5 de la 12.0 sau cat era am facut-o dupa un wipe la data, cache si dalvik, adica am pus totul de la zero.

#1813
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostCiubex, on 28 iulie 2021 - 11:30, said:

...

Știu ca cel mai bine era cu wipe, mai ales fiind update major (de la android 10 la 11),dar sincer nu am avut timp sa fac backup la tot și apoi restore. O sa ma ocup de asta într-o zi mai libera. Plus ca, după ce am făcut update, când dădeam restart la telefon intra direct în fastboot, twrp nefunctionand fiind pentru Android 10. Am crezut ca s-a bulit pentru ca nu-l mai puteam scoate din fastboot, dar am gasit soluția salvatoare pe ceva forum, trebuind sa ții apăsat pe power+volume down+volume up. Dar la următorul reboot to recovery tot in fastboot intra. Am rezolvat instalând twrp pentru Android 11.

Edited by Ciubex, 28 July 2021 - 16:06.


#1814
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Acum imi aduc aminte de chestia cu notificarea, nu are treaba cu felul cum ai facut upgrade-ul, e o comanda ce trebuie rulata dintr-un terminal pe telefon, daca e root-at sau de pe PC prin adb, tre' sa o caut ca si eu am avut ceva asemanator cu alta aplicatie, insa asa se comporta Miui-ul 12.5 cu toate aplicatiile multimedia ce au fost rulate inainte de a da lock la ecran.
Rezolvarea am gasit-o pe un alt topic:

View PostAntonBetonistu, on 21 iunie 2021 - 22:23, said:

Am rezolvat cu asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nITfgxZM_Rk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pe scurt
ADB drivers(https://www.technobu...oot-on-windows/) =>USB Debugging & USB Debugging (Security Settings)
Copy/paste:

ADB devices                                                                           -(ca sa vedeti daca recunoaste telefonul)
adb shell settings put secure qs_media_resumption 0
Cat priveste partea cu incarcatul, iar nu stiu ce sa zic, daca inchizi telefonul si il incarci de pe la 40% sau mai putin nu iti merge incarcarea rapida? Nu stiu daca are vreun icon special afisat pe ecran in acel moment, dar daca ai avea un "doctor USB", ai putea vedea care sunt tensiunea si curentul de alimentare, pentru quick charge ar trebui ca tensiunea sa fie mai mare de 5V.
Link pentru un asemenea dispozitiv: https://www.gsmnet.r...-30v-0-150w-usb
Mi se pare foarte util un dispozitiv de acest gen (USB tester sau USB doctor), din pacate nu stiu multe despre acest model, ar fi fost util sa scrie daca suporta USB 3, dar in general vorbind cel putin din punctul meu de vedere, caci e mai bun orice power metru "legat" direct la firele de la incarcator la telefon decat orice soft instalat pe telefon.

Edited by Ciubex, 28 July 2021 - 16:39.


#1815
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Am rezolvat notificarea prin comanda respectiva in adb, am înțeles ca e official bug. Legat de încărcare, vad ca și-a revenit de la sine. Dar aseară (după update), îl puneam la încărcat prin cablu sau wireless, fast sau normal, se încălzea telefonul ca naiba dar viteza de încărcare era de aprox 4 ori mai mica decât înainte de update(verificat cu ampere).

Edited by horatziu, 28 July 2021 - 21:27.


#1816
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Avand in vedere ca nu s-a mai scris demult pe topicul asta, mi-am zis sa va disturb linistea :)
Pana ieri am avut pe telefon rom-ul: xiaomi.eu versiunea 12.5.7.0.

Ieri, dupa un restart m-am trezit ca aplicatii precum Netflix, SafetyNet, Google Pay s-au prins ca am bootloader-ul deblocat si au inceput sa se planga si sa nu mai functioneze.
De asemenea Google Play-ul imi scria ca nu mai e un dispzitiv certificat.
Concluzia e ca s-au pus pe treaba astia de la Google si nu mai permit bootloadere-le deblocate.

Aplicatiile bancare de la Raiffeisen nu s-au plans si am putut face plati cu telefonul cu RaiPay.

La SafetyNet crapa: CTS profile match-ul.

Am ajuns la concluzia ca de la bootloader se trage problema pentru ca am incercat mai multe variante de xiaomi.eu (12.5.3.0, 12.5.6.0, 12.5.7.0 si 12.5.8.0) dar si versiunea europeana (12.5.2.0.RJBEUXM).
Toate nu treceau de verificarea CTS-ului.
Insa cand am blocat bootloader-ul la loc totul a fost validat corect.

Deoarece doresc sa folosesc doua SIM-uri, m-am vazut nevoit sa caut ce firmware stock poate fi folosit si totul sa functioneze corect.
Astfel am incercat firmware-ul Indonezian si cel Indian.

* Firmware-ul indonezian:
- suporta 1 SIM
- aplicatiile pentru apeluri si SMS-uri sunt de la Xiaomi (native MIUI)
- exista suport nativ pentru inregistrarea apelurilor direct din aplicatia pentru efectuarea apelurilor
- Google Pay-ul nu ramane activ, se dezactiveaza dupa restart (se pot face totusi plati contactless prin Google Pay / Revolut)
- functioneaza pe DigiMobil: VoWIFI si VoLTE

* Firmware-ul indian:
- suporta 2 SIM-uri
- aplicatiile pentru apeluri si SMS-uri sunt de la Google
- nu exista nativ suport pentru inregistrarea apelurilor
- Googla Pay-ul functioneaza fara nici o problema si de asemenea se pot face plati contactless cu telefonul
- functioneaza pe DigiMobil: VoWIFI si VoLTE

Sper sa ma pot intoarce la xiaomi.eu, caci imi lipsesc cateva mici functionalitati de pe acolo, dar pentru moment ma vad nevoit sa folosesc un firmware stock cu bootloader-ul blocat.

Toate firmware-urile stock le-am flash-uit din fastboot, iar cele xiaomi.eu le-am flash-uit dupa ce formatam partitia "data", deci tot timpul am pus "pe curat" orice firmware am incercat.

Link-uri:
- SafetyNet
- XiaomiRom (umi)

Edited by Ciubex, 09 September 2021 - 16:32.


#1817
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
Pai un lucru nu ai zis ca ai facut, ai șters folderul twrp din spațiul de stocare după instalarea xiaomi.eu ? Eu zic ca de la aia e. Am acum 12.5.7.0 și merg aplicațiile bancare.

#1818
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Aplicatiile bancare mergeau si la mine, cea de la Raiffeisen, SafetyNet-ul sau Netflix iti merg?
Daca te referi la directorul TWRP din /sdcard, nu l-am sters, m-am gandit ca nu are legatura, din moment ce tot la CTS crapa si cand am pus varianta stock full, dar fara a bloca bootloader-ul.
Multumesc oricum pentru raspuns, am sa ma joc la noapte cu varianta asta :) sa vad daca trece, insa ma indoiesc (daca totusi ai tu timp testeaza te rog)

Edited by Ciubex, 09 September 2021 - 17:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate