Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

Inverzirea Europei - o mie de miliarde de euro

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4433 replies to this topic

#4105
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

Quote

Înainte de proces, Greenpeace va transmite o cerere formală Comisiei, pentru revizuire internă. Odată cu finalizarea acestei etape și dacă rezultatul va fi negativ, Greenpeace va intenta proces la Curtea Europeană de Justiție.
Tare. O organizatie terorista dand in judecata Comisia Europeana.
Plm, poate acceptam in justitie si niste procese intentate de Isis daca tot suntem la capitolu asta.
Trebuie sa ne trezim dracu si sa punem ecologistii acolo unde le e locul: pe listele de organizatii teroriste si radicale.

Quote

Austria şi Luxemburg vor ataca în justiție inițiativa UE de a clasifica gazele și energia nucleară ca surse de energie „verzi”
06.07.2022 18:09
Posted Image

View Postshefu_de_combinat, on 06 iulie 2022 - 16:00, said:

O sa urmeze probabil si Luxemburg cu gura mare pe tema asta. E foarte important sa stim care e pozitia unui pseudostat care exista exclusiv din ratiuni de evaziune fiscala. Adica, nu e absolut deloc important, da' o sa ne comunice ei oricum. Luxeburg, btw, tara cu cel mai ridicat nivel al emisiilor de CO2/capita in UE.
Called it.

Edited by shefu_de_combinat, 06 July 2022 - 21:21.


#4106
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,266
  • Înscris: 23.07.2014
Unii au o agenda, altii pur si simplu sunt niste cooptati dresati, educati astfel, in spiritul green peace, gandesc si actioneaza emotional, ratiunea e pe nicaieri etc. M-au asaltat si pe mine in ultimele zile cei de la Declic, sa scriu neaparat ba lui Ciolos, ba lui Negrescu, ba lui draci-laci. "Ca trebuie sa oprim aceasta samavolnicie". Le-am scris, cat am putut pe scurt, ca, desi le apreciez partea din opinie ca n-ar trebui sa depindem in continuare de gazul rusesc, am toate argumentele pentru energia nucleara si ca nu exista alternativa comparabil de buna, cel putin pina toata tranzitia catre energia verde / regenerabila e deplin incheiata si stabilizata, in asa fel incat sa nu stai la mila capriciilor vremii.

Mai deunazi am primit un nou email, dupa rezultatul votului si la aproape fiecare fraza erau invocate: furie, frustrare, dezamagire, turbare, chiar:

"Când a fost publicată lista voturilor am simțit că iau foc. Am pus mâna pe telefon și le-am scris că este îngrozitor ce au făcut. Cu fiecare mesaj trimis simțeam că, dincolo de furie, trebuie să acționăm strategic. Să ne mobilizăm cât mai mulți și să le umplem iarăși paginile de Facebook. Așa, vor ști că i-am urmărit și că nu ne pot păcăli când mai spun că sunt de partea mediului.

Ce "argumente" sa folosesti (o lista de idei ca inspiratie) daca le scrii europarlamentarilor, bestelindu-i pentru votul lor:

"Ați votat pentru susținerea războiului lui Putin;
Votul dvs. pentru gaz și nuclear înseamnă distrugerea viitorului tinerilor și colaps climatic;
Susținerea investițiilor în gaz ne va aduce facturi mai mari la energie. Când nu vom putea să le plătim, ne vom aminti de cum ați votat;
Ne-ați trădat prin votul pentru gaz și nuclear. Cetățenii au fost trădați, în favoarea industriei."


In fine....tot felul de astfel de comunitati, care isi inchipuie, ba chiar sunt siguri ca, convingerile lor sunt valabile la nivel de mase, la nivel general.

Mi-aduce aminte iar si de blogul lui Coja, cam 10-12 insi care scriu cu oarecare frecventa, inca 5-6 care posteaza ocazional, probabil un total de vreo 30 de insi, incluzand si pe cei care, eventual, citesc, dar nu posteaza. Dintre ei, vreo 7-8 insi sunt rusopati hardcore, dar ei vorbesc in numele romanilor ..."noi romanii vom horata ca..." (printre altele ca scot Romania din UE, NATO, regandesc alianta catre est, draci/laci), "noi, patriotii, stim ce se intampla, unde e lumina si intunericul" etc. In paranteza fie spus, ce blog fain a fost ala candva, acum 10-12 ani, cand era preponderent axat pe istorie si lingvistica. A devenit o totala calamitate, pacat...

#4107
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

Quote

Guvernul a aprobat, în ședința de miercuri, achiziția primelor trenuri nepoluante pe hidrogen din România. Proiectul pilot, implementat de Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF), vizează achiziția a 12 automotoare de 160 locuri, precum și servicii de întreținere și reparații a vehiculelor și alimentare cu hidrogen.

Astfel, se vor asigura:
  • trenuri la 30 de minute între Gara de Nord și Aeroportul Otopeni
  • trenuri la 30 de minute între Gara de Nord – Chitila – Săbăreni și Titu
  • trenuri la o oră între București – Găești – Pitești
  • trenuri la o oră între București și Târgoviște
  • 4 trenuri pe zi între București – Slatina – Craiova prin Pitești
Costurile totale estimative ale proiectului sunt de 973 de milioane de euro, fără TVA.

Pitestiu' se afla-n ochiul furtunii verzi din Europa Posted Image

Am sa vin sa vizitez capitala cu trenu' pe hidrogen. Choo, choo!

Edited by Alecsandru010, 20 July 2022 - 16:28.


#4108
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Deci consumam curent sa facem hidrogen ce îl transferam iar în curent pentru lucru mecanic..
Nu era mai simplu sa electrifice calea ferata?

#4109
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,701
  • Înscris: 11.03.2007
Vedeți cu fumatu în tren, să nu pățiți ca rușii pe Mocba!

View PostMicroEdge, on 20 iulie 2022 - 16:31, said:

Deci consumam curent sa facem hidrogen ce îl transferam iar în curent pentru lucru mecanic..
Nu era mai simplu sa electrifice calea ferata?
Se numește evoluție. Trecerea de la drumuri asfaltate convertite în dumuri cu șanțuri, pentru a fi canalizate, apoi reconversia la drum asfaltat.

#4110
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,572
  • Înscris: 10.01.2019
Dupa parerea mea considerarea gazului si a nuclearului ca energii verzi insemna practic renuntarea in mare masura la pactul verde european, mult trambitatul "green deal". Asta pt ca ceea ce va ramane pe combustibili generatori de CO2 va fi usor de compensat din "energiile verzi" si la multi chiar va ramane loc pt energia pe carbune.
Si uite asa, din pix, dintr-o data ne inverzim, ca-sai la UE, economia conduce si politicienii executa, mai pe scurt "interesu poarta fesu". Mare pacat ca sa am oprit termocentrala de la Mintia (din cauza unor idioti asa zis progresisti), bine macar ca s-au salvat cele din complexul energetic Oltenia.

Edited by AlexD2, 21 July 2022 - 08:07.


#4111
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Vreau si eu asa ceva-n Ioropa!

The Line!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fYqNOdMe8M8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fuckin' shit.. clipu' asta-mi aduce aminte de filmele SF!

Costa o mie de miliarde de dolari. Un mizilic!

Edited by Alecsandru010, 28 July 2022 - 19:41.


#4112
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Realizezi ca este probabil cea mai nesustenabila idee din istoria arhitecturii si urbanismului, right?

-Hei, stiti felul in care omenirea construieste orase de mii de ani, din mii de motive clare, evidente, care se intrepatrund?
-Da
-Daca am face nu asa
-Great idea, your highness

View PostAlecsandru010, on 28 iulie 2022 - 19:40, said:

Vreau si eu asa ceva-n Ioropa!

Suntem in urma la multe chestii faine in Europa, da' la orase chiar de locuit in ele, nu e cazul.

Edited by shefu_de_combinat, 28 July 2022 - 19:56.


#4113
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
S-au luat după verișorii cu obsesii insulare

#4114
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Este pentru Cartea Recordurilor, pentru cea mai tampita idee din istoria umanitatii. Sauditul ala va primi un certificat pe masura, de pus in rama si cam atat va fi castigul lui.

Tot am zis ca decat sa bage banii in chestii militare sau mai stiu eu ce nazbatii, e destul de Ok sa faca constructii marete, chiar daca dupa o vreme se va alege praful de ele. Pe de alta parte e rau pentru ca daca chiar avea minte si atatia bani chiar putea face ceva in folosul tarii si omenirii.

#4115
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostRosebud09, on 28 iulie 2022 - 20:04, said:

Tot am zis ca decat sa bage banii in chestii militare sau mai stiu eu ce nazbatii, e destul de Ok sa faca constructii marete, chiar daca dupa o vreme se va alege praful de ele. Pe de alta parte e rau pentru ca daca chiar avea minte si atatia bani chiar putea face ceva in folosul tarii si omenirii.

Sincer nu cred ca va merge mai departe de faza de concept. S-au prins firmele mari ca bin Salman pune botu la randari shiny asa ca ii vand toti toate aberatiile.
Cand incepi sa concepi cladiri la care trebuie sa iei in calcul curbura pamantului, iei o pauza si reevaluezi necesitatea.

View Postgarett, on 28 iulie 2022 - 20:02, said:

S-au luat după verișorii cu obsesii insulare

De bine de rau, platforme artificiale in mare stiu inginerii sa faca de cam 100 de ani. Stiu foarte bine sa faca de mai bine de 50. Cam toata industria Japoniei e pe astfel de platforme.

Mie imi place ca ne zic ca e 1) sustenabil 2) inchisa cu mii de kmp de sticla-oglinda, in desert. Ok then.

Ma tot intreb o chestie. De ce vrei sa faci un oras care incepe pe malul Marii Rosii (care totusi e faina, vezi pesti, corali, chestii) da' se duce drept deamp*lea in desert unde nu ai absolut nimic de facut? De ce nu l-ai face pe tot langa apa, cum a facut omenirea toata istoria, din niste motive?

Edited by shefu_de_combinat, 28 July 2022 - 20:36.


#4116
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
S-a prins ca poporul vrea sa vada noutati, lucruri deosebite, marete, colosale, sa-i cresca mandria si respectul fata de conducator, si ca e in covarsitoare majoritate suficient de imbecil incat sa creada.

In timp au existat planuri stupide, chiar duse la indeplinire macar partial (vezi orasul acela din Turcia unde sunt sute de cladiri ca la Disney, construite gata dar unde nu se muta mineni pentru ca sunt toate absolut identice).
Fauna de la varf nu pare mai inteligenta decat average citizen, ba chiar arata sub medie.

#4117
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,516
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAlecsandru010, on 28 iulie 2022 - 19:40, said:

Vreau si eu asa ceva-n Ioropa!

The Line!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fYqNOdMe8M8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fuckin' shit.. clipu' asta-mi aduce aminte de filmele SF!

Costa o mie de miliarde de dolari. Un mizilic!

Stai sa se extinda Sahara Olteniei.
Arabii aia au avut un noroc incredibil si cu toti banii aia. mai mult decat idei traznite, hoteluri, restaurante si masini de aur nu sunt in stare sa faca. Niste idioti, imediat ce se termina nebunia cu petrolul o sa ajunga la fel de saraci ca acum 200 de ani.

#4118
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postshefu_de_combinat, on 28 iulie 2022 - 20:23, said:

De bine de rau, platforme artificiale in mare stiu inginerii sa faca de cam 100 de ani.
Știu inginerii, și le fac mișto, și-s și utile. Unde trebuie.
Mofturile alea cu palmieri și harta globului sunt utile doar pentru IHC și Jan de Nul, au câștigat o avere pe lucrările ale.

#4119
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,675
  • Înscris: 09.05.2008

View Postshefu_de_combinat, on 28 iulie 2022 - 19:52, said:

Realizezi ca este probabil cea mai nesustenabila idee din istoria arhitecturii si urbanismului, right?

-Hei, stiti felul in care omenirea construieste orase de mii de ani, din mii de motive clare, evidente, care se intrepatrund?
-Da
-Daca am face nu asa
-Great idea, your highness
Si cand am scris ca tre' desfiintata bursa si bancile, unii au sarit in sus.
Cu CE face?
Are banii?
Unde-s?
Ii are in geamantane? In cocoasele de la dromaderi?


Deci, deci asemenea magarii cu inchisu' oamenilor in buncare aurite trebuie bagate cumva in Codu' Penal.

#4120
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Si uite asa se duce Europa de rapa!

#4121
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,550
  • Înscris: 15.06.2004
S-a mai inverzit ceva de cand n-am mai postat pe-aici ?

Ca ma uit ca prin Cismigiu de fiecare data cand trec ( cam saptamanal ) mai apar 5-6 buturugi si o poienita...
Cred a mai sunt cam 50% din copacii din 1989. Si de plantat s-au plantat vreo 20 acum vreo 10 ani.

Si tot legat de Bucuresti - un articol interesant - https://www.hotnews....antat-miile.htm

#4122
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 eiffel, on 22 august 2022 - 13:02, said:

S-a mai inverzit ceva de cand n-am mai postat pe-aici ?
Relativ. Se lucreaza intens.
[ https://i.postimg.cc/k4HYBm10/2022-08-22-154318.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si la noi s-au inverzit Alum Tulcea, ALRO si Azomures, cel putin temporar.

Te-ai gandi ca macar s-ar putea suspenda prostiile complet inutile care scumpesc de aiurea energia care oricum e la preturi absurde, dar nu.
[ https://i.postimg.cc/tgB2Mx6d/2022-08-22-155149.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shefu_de_combinat, 22 August 2022 - 14:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate