Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Actualizare offline Kaspersky

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Salut.
Am la serviciu un calculator cu nevoi speciale, în sensul că nu este permisă conectarea lui la internet, nu se utilizează pe el fisiere externe dar în același timp necesită instalat un antivirus cu actualizări la zi. Sistemul de operare este win xp iar antivirusul este Kaspersky Internet Security versiunea 16.0.1.445 care mai are licență 46 zile. Întrucât este utilizat extrem de rar (de 2-3 ori pe an) nu mi-am bătut capul dar a venit scadența: problema pe care o întâmpin constă în imposibilitatea de a realiza actualizarea bazei de date cu semnăturile de viruși pentru că nu reușesc să le găsesc.
Aveți ceva idei de unde as putea descărca baza de date și să fac actualizarea offline?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ar fi varianta instalarii baze de date de pe un stick/CD. Alte variante nu vad (in afaca conectarii la internet).

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Aici ai citit?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi daca te ajuta - https://help.kaspers...n-US/180902.htm
Se pare ca incepand cu versiunea 2015 nu se poate face update online - https://forum.kasper...cation-modules/

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Daca nu are internet si nici fisiere externe, oare pentru ce ai nevoie de antivirus ?!
Roaga-l pe inteligentul care a creat regulile astea sa faca el actualizarea antivirusului.

#6
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Pololica, fix aia e actualizarea offline dar nu am de unde să iau baza de date să o pun pe stick/cd.

Bombalurina, am citit, am descărcat utilitarul dar îmi descarca baza de date pentru versiunea 20.0.14.1085 pe care o am pe calculatorul cu acces la internet.

eiffel, se pare că acolo e problema: actualizare exclusiv online de la o vreme încoace.

Ca variantă alternativă, există vreun antivirus licențiat la care să se poată descărca baza de date pentru actualizare offline?

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Poti incerca Avast: https://www.avast.co...tallation-files
E primul peste care am dat pe google, precis or fi si altele cu installer offline.
De fiecare data cand vrei sa actualizezi antivirusul, il dezinstalezi pe ala vechi si instalezi cel mai recent installer offline.

Edited by bai3tzash, 13 January 2020 - 13:48.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postexqusit_drunk, on 13 ianuarie 2020 - 13:01, said:

Salut.
Am la serviciu un calculator cu nevoi speciale, în sensul că nu este permisă conectarea lui la internet, nu se utilizează pe el fisiere externe dar în același timp necesită instalat un antivirus cu actualizări la zi. Sistemul de operare este win xp iar antivirusul este Kaspersky Internet Security versiunea 16.0.1.445 care mai are licență 46 zile. Întrucât este utilizat extrem de rar (de 2-3 ori pe an) nu mi-am bătut capul dar a venit scadența: problema pe care o întâmpin constă în imposibilitatea de a realiza actualizarea bazei de date cu semnăturile de viruși pentru că nu reușesc să le găsesc.
Aveți ceva idei de unde as putea descărca baza de date și să fac actualizarea offline?

Treci la Eset Endpoint Business edition (V5 pt XP). Este suficient pentru "nevoi speciale". Amprentele se descarca de pe un mirror, se pun  pe un stick declarat ....

Edited by bumpocbum, 13 January 2020 - 13:52.


#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
O să iau în calcul și varianta Eset pentru următoarea achiziție de licență.

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Problema la orice antivirus versiune noua e daca o sa mearga bine pe XP. Trebuie testat inainte.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostBombalurina, on 13 ianuarie 2020 - 13:15, said:

Aici ai citit?

View Postexqusit_drunk, on 13 ianuarie 2020 - 13:42, said:

Bombalurina, am citit, am descărcat utilitarul dar îmi descarca baza de date pentru versiunea 20.0.14.1085 pe care o am pe calculatorul cu acces la internet.

Poti sa selectezi ce sa descarce, ai poze pe site oficial.
La mine a mers (nu am nici un produs kaspersky instalat), poftim (contine modules  si diferentiated updated - am citit/scris gresit adineauri): ....... mai asteapta, descarca incet...... vreo 900 mb si abia e la 14%

Edited by trollerul_de_serviciu, 13 January 2020 - 14:19.


#12
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Din păcate nu e disponibilă o versiune mai nouă a sistemului de operare pentru că nu merge nelicențiat sau alternative open source.

trollerul_de_serviciu, o să mai sap, poate-poate reușesc. Mulțumesc oricum.

#13
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Postexqusit_drunk, on 13 ianuarie 2020 - 13:42, said:

Ca variantă alternativă, există vreun antivirus licențiat la care să se poată descărca baza de date pentru actualizare offline?

Incearca Microsoft Security Essentials. Functioneaza si pe XP.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postexqusit_drunk, on 13 ianuarie 2020 - 14:12, said:

trollerul_de_serviciu, o să mai sap, poate-poate reușesc. Mulțumesc oricum.

Pai, ce sa mai sapi, poftim aici: https://drive.google...wJxYVUZ8v7HArs5
Din ce vad eu numele folderelor, va face si actualizarea programului.

Repet intrebarea: pentru ce ai nevoie de antivirus pe calculatorul ala izolat, doar ca sa mearga mai greu ?!
Si inca una: chiar vine cineva sa verifice actualizarile ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 13 January 2020 - 14:25.


#15
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Posttrollerul_de_serviciu, on 13 ianuarie 2020 - 14:24, said:

Repet intrebarea: pentru ce ai nevoie de antivirus pe calculatorul ala izolat, doar ca sa mearga mai greu ?!
Si inca una: chiar vine cineva sa verifice actualizarile ?!

Pentru ca asa trebuie(au un anumit regim, secret de serviciu, secret etc...) si da, se verifica. Si eu am cateva calculatoare in aceasta situatie.

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Deja stiam / banuiam raspunsul asta.
Dar nu-si da nimeni seama de ridicolul situatiei ?!
Ma refer la cineva cu putere de decizie sau macar cu un set ce c*aie sa ridice problema acolo unde trebuie...
Apropo, licenta asta se plateste o data sau anual?! ;)

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Incearca Microsoft Security Essentials. Functioneaza si pe XP.   
Numai penultima versiune, si din aprilie 2019 cand a incetat si ultimul suport posibil - ptr POS-uri a incetat si functionarea sa.

Ar trebui luat in calcul renuntarea la acel XP si folosirea unui alt sistem de operare mai nou.
De vazut ce alternative sunt - depinde foarte mult la ce era folosit.

#18
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019

View Posttrollerul_de_serviciu, on 13 ianuarie 2020 - 14:45, said:

Deja stiam / banuiam raspunsul asta.
Dar nu-si da nimeni seama de ridicolul situatiei ?!
Ma refer la cineva cu putere de decizie sau macar cu un set ce c*aie sa ridice problema acolo unde trebuie...
Apropo, licenta asta se plateste o data sau anual?! Posted Image
Licența se plătește anual.
Ne dăm toți seama dar dacă așa e prevederea din normă, așa trebuie să faci. Nu ai la cine să ridici problema. Crezi că ne place să plătim licențe pentru softuri care funcționează 2 zile pe an în perioada controlului?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate