Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ilegalitatile Telekom anchetate de politie - infracțiuni de înșelăciune și/sau fals în înscrisuri sub semnătură privată

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Sofis

Sofis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2020

View PostFane, on 13 ianuarie 2020 - 14:14, said:

La fel si la mine, vine o factura (ce-i drept pe mail nu prin posta) pentru un abonament ce nu e al sotiei. Insa numele din factura este al sotiei. Se plateste abonamentul nu apar facturi restante.
Dar totusi am facut o sesizare. Si inca una. Si inca una. Tot vin asa de un an si ceva.

Nu cred ca este frauda. Cred ca sunt incompetenti. Si cred ca nu si-au luat vreo amenda puternica pe GDPR.

#38
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
Asta-i chiar ciudat...Du-te la ei si cere detalii, eventual o detaliere a convorbirilor...Poti de asemenea restrictiona numarul, doar esti titular...Curios este si faptul ca au adresa ta de mail, cam greu de facut rost daca nu o dai tu...Adresa ca adresa, o ia din paginile albe, dar cu mailul mai greu...

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Insa numele din factura este al sotiei. Se plateste abonamentul nu apar facturi restante.
Am mai auzit de un caz similar.
Coincidenta de nume si zapacitii trimit la alta persoana cu acelasi nume dar alta adresa.

#40
car_deva

car_deva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.01.2007
Buna ziua,
Am o matusa de 90 de ani care are facturate de catre Telekom urmatoarele servicii:
– abonament pachete servicii fixe de 5.04 euro (servicii care au fost intre timp anulate);
– abonament servicii mobile 6.72 euro (Mobil 6) si abonament optiuni 4.20 euro (respectiv bonus net nelimitat). Beneficiaza de o reducere de 5.88 euro (linie mobila 1.68 euro, respectiv 2 euro cu TVA si bonus net nelimitat 4.20 euro).
In final aproximativ 32 de lei de plata pentru telefonia mobila si vreo 4 lei pentru factura pe suport hartie.
Problema este ca in sistemul informatic al Telekom apare ca in 20.01.2020 a fost prelungit abonamentul si nu ne-am sesizat la momentul potrivit desi nu are / nu utilizeaza telefon mobil.
Ca sa renunte la abonament, cei de la Telekom vor sa solicite suma de 380 lei.
Ce sanse sunt sa putem renunta la abonament fara a fi obligati sa platim penalitatile, care sunt pasii, ce documente / unde trebuie depuse.
Multumesc anticipat!

Edited by car_deva, 24 June 2020 - 07:47.


#41
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Depuneți solicitare de reziliere la telekom, așteptați factura finala și depuneți apoi sesizare la Anpc, în care le cereți ajutor pentru anularea sumelor stipulate în factură, deoarece sunt ilegale.

#42
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postcar_deva, on 24 iunie 2020 - 07:41, said:


Problema este ca in sistemul informatic al Telekom apare ca in 20.01.2020 a fost prelungit abonamentul si nu ne-am sesizat la momentul potrivit desi nu are / nu utilizeaza telefon mobil.

Multumesc anticipat!
Pai vezi cine si cum a prelungit abonamentul...Chiar daca a fost discutie telefonica si nu o vizita in POP, asemenea discutii sunt contablizate si unele chiar inregistrate...Fa o solicitare in acest sens la Telekom si vezi ce-ti raspund...

#43
vladmfk

vladmfk

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2021
Mi-am facut cont special ca sa va zic ca a patit la fel si prietena mea. Am fost sunati de telekom de 5 ori pentru a adauga televiziune, de cinci ori i-am REFUZAT, le-am spus ca nu avem tv... Cine mai foloseste tv in 2021!? Ghici ce, peste cateva saptamani ne-am trezit cu factura pentru servicii tv. Niste nenorociti!


View Posteiffel, on 13 ianuarie 2020 - 13:27, said:

Mai misto e cand zici nu si te trezesti cu factura - nici nu vezi ce contract nu ai semnat.
Cazul maica-mii.


Ce ai facut? Cum ai rezolvat?

#44
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postvladmfk, on 05 martie 2021 - 03:48, said:

Mi-am facut cont special ca sa va zic ca a patit la fel si prietena mea. Am fost sunati de telekom de 5 ori pentru a adauga televiziune, de cinci ori i-am REFUZAT, le-am spus ca nu avem tv... Cine mai foloseste tv in 2021!? Ghici ce, peste cateva saptamani ne-am trezit cu factura pentru servicii tv. Niste nenorociti!


Cu ultima fraza total de acord, dar acum trebuie sa te credem pe cuvant? Am mai auzit de prelungiri de contracte frauduloase prin telefon, dar asa ceva mai greu...Facturarea de servicii tv noi intr-o locatie  presupune instalarea de niste echipamente, de semnarea unui PV de instalare...Nu-i asa simplu ca prelungirea prin telefon a unui contract de mobil...

Edited by marius664, 07 March 2021 - 09:44.


#45
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Nu-i obligatoriu sa se instaleze echipament nou pentru fiecare serviciu, se poate activa doar din centrala si atat daca esti pe fibra si ai ONT cu LAN, CATV si tel fix pe el.

#46
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Puțin probabil. Când reziliezi trebuie sa le dai echipamentele înapoi. La o nouă reinstalare se vine le adresa pt instalarea și activarea noilor echipamente

#47
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postmodoran, on 07 martie 2021 - 14:08, said:

Nu-i obligatoriu sa se instaleze echipament nou pentru fiecare serviciu, se poate activa doar din centrala si atat daca esti pe fibra si ai ONT cu LAN, CATV si tel fix pe el.
Pt TV iti trebuie CAM sau STB...Eu cand mi-am activat tv-ul la ei(aveam doar net) au venit cu alte cabluri si cu STB-uri, chiar daca aveam fibra de la ei...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate