Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Alternativă Suzuki Swift hybrid

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Am pus ochii pe un Swift 1.2 hybrid în 13.730 euro plus vopsea încă 400 euro, atuurile principale sunt consumul și dotările.
Mașina o folosesc predominant prin oraș și la câteva plimbări până în să zicem 300km.
Cu programul rabla o scot pe la 12.000 euro, că e hybrid.
Ce ziceți merită această mașină banii sau găsesc ceva mai bun?

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu sincer nu as lua hibrid....doamne fereste sa se strice ceva la ea. plus ca, nu este d-aia de o bagi in priiza si mergi macar 50 de km electric. aia ar merita pentru naveta si mers in oras.
o sa zici de garantie....garantia te obliga sa faci reviziile la ei, alta japca.

#3
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Dupa ce am facut 1500 km deja cu o Corolla hibrid, ma intreb cum naiba as putea conduce altceva?! Cel putin pt oras, e trăznet.

#4
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Si daca nu era Hybrid, tot la 12.000 o scoti cu rabla,.
Pentru ce vrei hybrid?
Ai comparat datele tehnice de la versiunea 1.2 normal cu 1.2 Hybrid? Masa masina, consum, etc?
1.2 -ul consuma putin oricum. In Bucuresti sotia a obtinut 7.2 consum mediu in ultimii 3000 km. Masina merge doar prin oras.
Noi am dat 10.000 in total pe ea. Varianta Passion. Luata cu Rabla. Promotie de 7 ani garantie. 5 ani intretinere gratuita.

#5
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Vreau hybrid pentru că consumă cu cel puțin 0.5 L mai puțin și în mod special pentru că funcția start stop se realizează din micromotor, adică nu mai are electromotor cu bendix ca la mașinile clasice și nu în ultimul rând pentru taxe.

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Posttrica22, on 13 ianuarie 2020 - 10:21, said:

Vreau hybrid pentru că consumă cu cel puțin 0.5 L mai puțin și în mod special pentru că funcția start stop se realizează din micromotor, adică nu mai are electromotor cu bendix ca la mașinile clasice și nu în ultimul rând pentru taxe.

Ca sa iti faci o idee, Corolla hibrid de 1,8 ia 5,4 in oras, 1 l mai putin afara.

#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Swiftul e mild Hybrid. E doar un sistem care recupereaza energia de franare si ajuta la acceleratie.
Nu are legatura cu hibridele care pot rula in mod electric.

Ce taxe sunt la 1.2? Serios?

#8
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Corola costă pană în 12.000 euro cu rabla? Că dacă nu degeaba vorbim de ea.

Cine știe ce taxe or să apară pe viitor, măcar știu că scriind pe talon că e hybrid scap altfel decât dacă scrie benzină.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Până în 300 km... m-aş orienta spre un Nissan Leaf, 100% electric.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View PostPSC, on 13 ianuarie 2020 - 11:06, said:

Până în 300 km... m-aş orienta spre un Nissan Leaf, 100% electric.

mai bine un Porsche taycan, arata ceva mai bine - si daca tot ai dat recomandare de 37k la buget de 12k, de ce nu si 120k?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttrica22, on 13 ianuarie 2020 - 09:39, said:

Am pus ochii pe un Swift 1.2 hybrid în 13.730 euro plus vopsea încă 400 euro, atuurile principale sunt consumul și dotările.
Mașina o folosesc predominant prin oraș și la câteva plimbări până în să zicem 300km.
Cu programul rabla o scot pe la 12.000 euro, că e hybrid.
Ce ziceți merită această mașină banii sau găsesc ceva mai bun?
Yaris hybrid adevarat...cam 14000 e pretul de lista

#12
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Sistemul " hibrid " de pe swift e o chestie total diferita fata de restul hibridelor . Nu are baterie separata .

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postdenky, on 13 ianuarie 2020 - 10:13, said:

Dupa ce am facut 1500 km deja cu o Corolla hibrid, ma intreb cum naiba as putea conduce altceva?! Cel putin pt oras, e trăznet.
Difera in vreun fel de o masina normala? Ca Suzuki se conduce la fel ca orice masina pe benzina cu cutie manuala. Diferenta de consum fata de versiunea standard e minima, la fel si cea de dinamica. Singura diferenta e la beneficii gen taxe, parcari etc pe care le ai in plus. Calculul e unul strict economic.

View Posttrica22, on 13 ianuarie 2020 - 10:21, said:

Vreau hybrid pentru că consumă cu cel puțin 0.5 L mai puțin și în mod special pentru că funcția start stop se realizează din micromotor, adică nu mai are electromotor cu bendix ca la mașinile clasice și nu în ultimul rând pentru taxe.
Foarte corect.

Sfatul meu e sa ceri un pret ferm pt baterie ca nu e ca la hibridurule mai scumpe. La asta se schimba la cativa ani ca e baterie nornala start/stop. (PS. Vad ca nu e una normala ci una de 0.4KWh Li-Ion. Cam putin pt un motor de 3KW).
Nu sunt exagerat de scumpe dar nici nu e un cost neglijabil.

Nu stiu la Suzuki cat e la dar alte marci motorul/alternatorul e peste 1500 euro si nu tine o viata ca la full hibrid.

Dpmdv, beneficiile sunt prea mici la o astfel de masina incat sa merite costurile initiale si cele ulterioare cand e cazul.

La un motor mare macar simteai diferenta de consum.

Altfel, masina e ok.

Edited by underb, 13 January 2020 - 12:03.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La un hybrid adevarat consumul scade la jumatate... fata de motorul clasic pe benzina

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Posttrica22, on 13 ianuarie 2020 - 09:39, said:

Ce ziceți merită această mașină banii sau găsesc ceva mai bun?
Daca intrebarea e sincera, as zice ca e o complicatie inutila. Dar nu cred ca e sincera ;)

Ori maresti bugetul si stii de ce scrie hybrid pe ea ori iti vezi de treaba daca nu poti mari bugetul si iei un Swift normal sau alta masina mica.

Edited by underb, 13 January 2020 - 12:07.


#16
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
Nu are rost, acel mild hibrid e doar sa dea bine in teste și atât în viata reala te complici degeaba. Dacă vrei hibrid iei Toyota. Dacă vrei alta masina de clasa mica te poți uita la Clio și 208 deoarece se fac reduceri mari la modelele vechi

#17
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Nu stiu daca totusi renteaza diferenta de pret fata de versiunea normala.
Daca tot dai 12.000 pe un swift, ceea ce mi se pare mult, poti in loc de Hybrid sa optezi pentru cutia automata. Sau daca vrei neaparat manual, sa iei un swift 4x4.

Si daca-ti faci griji de taxe de poluare sau alta natura la 1.2 euro 6, nu stiu ce vor face restul de 95% din proprietarii de masini care au motoare mai mari/ cu norma de poluare mai veche.

Apropo de achizitie, ai discutat cu un dealer? Ai facut test drive? Stii ce masini au pe stoc sau cat dureaza de cand faci comanda si pana la livrare?

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
PS. Initiator, sper ca ai vazut diferenta de emisii dintre Swift hybrid si Swift nornal, dupa noile norme. E de aprox 2%. Dupa vechile norme era mult mai mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate