Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Care ar fi fost istoria românilor din „Ardeal” (Ungaria) fără războiul de întregire și marea unire?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#397
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Marfa pe care o consumi este pe zi ce trece tot mai proasta, tovarase...

#398
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

Quote

Dușmani înverșunați ai românilor – precum Tisza István (1861-1918), fost prim-ministru și lider al Partidului Național al Muncii, contele Apponyi Albert (1846-1933), fost ministru al Cultelor și Instrucțiunii, ministrul de Interne Andrássy Gyula, contele Bethlen István – au inspirat ori susți­nut măsurile politice, economice și culturale de o severitate excepțională îm­potriva românilor din Transilvania.
Ce s-or mai fi zvîrcolit și s-or mai zvîrcoli bestiile ăstea maghiare în morminte după ce au făcut românii și România cu așa-zisul „pămînt unguresc” dintre Carpați numit în sens larg „ardeal” etc. Zvîrcoli-s-ar, să se zvîrcolească în morminte, că au de ce după cât rău au făcut! Au crezut că le sapă groapa românilor să îi distrugă într-un mare genocid cultural, dar au sfîrșit prin a cădea și ei și așa-zisul lor „teritoriu unguresc” în groapa pe care le-o săpau de zori aceste BESTII CRIMINALE MAGHIARE. Ghinion, cum s-ar zice, mare, mare ghinion ...! ))))))))))))))

#399
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Pai probabil regatul nu s-ar fi schimbat foarte mult . Transilvania ar fi fost la nivel de infrastructură si nivel de trai mai aproape de Austria. Probabil aveam linie rapida catre Budapesta si Viena . Per total am fi avut un nivel de trai mult mai ok.

#400
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
nu v-ati dorit cu adevarat calificarea, de aceea nu v-ati daruit 100%. ati pierdut pe mana voastra..
daca l-ati fi avut pe Emerich Jenei luati si cupa si supercupa, ca Steaua Bucuresti cand era Lotzi Boloni capitan.

Edited by criztu, 01 December 2021 - 19:07.


#401
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Lotzi Boloni
Doamne...ce tipic.

#402
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Lotzi e nume romanesc de alint, diminutiv pt sasecul Wladyslaus, nascut in orasul Sasburg din Transilvania, adica contele Dracula

Edited by criztu, 06 December 2021 - 18:13.


#403
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Prostii, cu P...mare.
Al tau stalcit "Lotzi" este de fapt "László" - diminutiv "Laci"
Wladislaw - slav,  latin Ladislaus.

"Lotzi" este de fapt "Laci" dar cum voi sunteti mari maestrii a poci numele maghiare.....

"Boloni" = "Bölöni" - László Bölöni

Edited by WestPoint, 07 December 2021 - 13:00.


#404
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Negi ca contele Dracula s-a nascut in Sighisoara si il polecrise Lotzi nume de alint?

Edited by criztu, 07 December 2021 - 13:18.


#405
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu a existat nici un conte Dracula. A existat Vlad Deacul sau Drăculea

#406
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,773
  • Înscris: 08.11.2009

View Postenough1453, on 17 ianuarie 2020 - 16:52, said:

stii ce?
uite ce:
[ https://www.extremeops.ro/ro/files/userfiles/images/Vama%20Predeal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


daca ne suparati in continuare cu comportamentul vostru,
o sa va treziti cu ceea ce ti-am desenat mai sus.

Si o sa veniti in Ardeal sau la schi in Brasov, sau la Bran
doar cu pasaportul.
Nu stiu cum dreacu am ratat comentariul asta al tau. Am un singur lucru sa-ti spun:  In '99 - 2000 mi-a mai zis cineva ca o sa vin la facultate cu pasaport ( eu fiind din Prahova si facultatea in Brasov). au trecut 22 de ani si uite ca nu s-a intamplat asta.  Asa ca, na, voi visati in continuare.

#407
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Am fi fost precum Cehia si Slovacia ori precum: Slovenia, Croatia, Bosnia, Hertzegovina, Serbia, Macedonia si Bulgaria, fie precum Rusia, Belarus, Ucraina si Polonia.

Fie precum Grecia si Cipru, ori Turcia, Azerbaidjan, Kirghistan, Uzbekistan, Turkmenistan si Tatarstan.

Sau dupa modelul de azi cu trei state romanesti: Romania-Basarabia si Transnistria.

Edited by Infinitty, 06 January 2022 - 11:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate