Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Overselling sau overbooking - topic general

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostLex404, on 22 ianuarie 2020 - 14:09, said:

Preț mai mare pentru restul beneficiilor.

:)  haha
adica tu vrei si cu dansa-n transa si cu sufletu in rai

sa mergi tu ieftin la economic si sa le scumpeasca biletele la bastanii de la business, nu?
pai ce aia sunt mai prosti

orice statistica iti va spune ca mai probabil e sa se ocupe 100 de locuri economic cu 1 euro in plus (nici nu il sesizezi la pret) decat un loc business cu 100 de euro in plus (care se cam vad) - nici firmele nu arunca asa cu banii
noi la stat luam ce e mai scump ca ne doare-n kwr de aia exista tarom

#38
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Eu am patit asta, acum vreo luna la Alitalia/Tarom. Am cumparat un bilet pentru o ruda de la Alitalia(dar scria operated by Tarom) pe ruta Roma-Bucuresti si aparent a fost overbooking pe ruta respectiva. Ruda mea si alti vreo 5 nu au mai avut loc. Li s-a emis alt bilet peste 2 zile....

Am facut reclamatie, am completat formularul ala de despagubiri(luat de pe europa.eu)  si l-am trimis la Alitalia. Pana acum am primit raspuns ca verifica si cu Tarom... Din cate imi dau seama ar trebui sa primeasca 250 euro(?)

Edited by mynameismada, 22 January 2020 - 15:25.


#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
exista vreo metoda (contra cost) sa fii protejat de prostia asta de overbooking? sa achiti o taxa, sa cumperi loc de nu stiu care tip? uneori numai companii de genul ryanair fac zboruri pe o anumita directie de pe un anumit aeroport si e cam jenibil sa planuiesti o calatorie undeva o gramada si sa te trezesti ca te lasa in aeroport.

#40
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostFane, on 22 ianuarie 2020 - 21:56, said:

exista vreo metoda (contra cost) sa fii protejat de prostia asta de overbooking? sa achiti o taxa, sa cumperi loc de nu stiu care tip? uneori numai companii de genul ryanair fac zboruri pe o anumita directie de pe un anumit aeroport si e cam jenibil sa planuiesti o calatorie undeva o gramada si sa te trezesti ca te lasa in aeroport.

Probabil daca iti iei optiune priority boarding
In rest, nu iti ramane decat  sa fii pe faza inainte de inceperea imbarcarii si sa te pui cat mai in fata la coada, daca nu ai priority.
Am auzit cazuri de insi care au stat ei frumos relaxati pe scaune, ca ce sa se imbulzeasca la coada, si au ramas pe dinafara.
Cred ca mai conteaza si bagajul de cala, daca nu ai esti un candidat mai potrivit pentru a ramane pe dinafara, ca altfel trebuie sa iti dea si bagajul jos.

La noi e inca bine.
Ia uitati cum se procedeaza in "civilizata" SUA:
https://www.digi24.r...hAdv8Fm402RcR60

Edited by epetroiu, 22 January 2020 - 22:07.


#41
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
palaria mea! trebuie sa fii umilit in halul asta pe banii tai? nu se poate gasi o metoda prin care firma sa-si scoata profitul care-l face pe overbooking iar tu sa fii tratat cu respectul datorat unui client platitor?

#42
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Nu. Pentru că suntem în capitalism , adica o jungla in care  companiile sunt interesate doar de profit, n-au vreo jenă că provoacă neplăceri clienților care deja au plătit.
Singura soluție ar fi un boicot ceva, dar nu se va întâmpla, lumea nu are timp și chef de așa ceva, și ei pe asta se bazează.
Ar trebui evitate low costurile, la ei e mai probabil sa se întâmple chestia asta, și nici să nu te despăgubească . O companie de linie face asta mai rar cred și dacă se întâmplă îți găsește imediat alt avion sau te despăgubește .La low cost ești pe barba ta. La Wizz am auzit mai multi care au pățit asta și nu i-au despăgubit , le ofereau în bătaie de joc alt avion peste 7 zile într-un caz , și trebuiau să și plătească o taxă :))))
Eu nu cred că mai merita low costurile, au ajuns la preturi prea mari, practic nu mai sunt low cost. Iar serviciile sunt slabe , doar o gentuță pe care ți-o mai și măsoară.

Edited by epetroiu, 23 January 2020 - 09:51.


#43
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Totusi eu stiam ca se ofera despagubiri cui renunta de bunavoie la calatorie si doar daca nu se gasesc persoane sa renunte se trece la algoritmi care decid. Deregula sunt pasionati de calatorii/studenti ce se bucura de bani pentru a renunta la calatorie si a lungi eventual sejurul avand si cazare asigurata de companie.

#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu acum am avut overbooking. Au anunțat înainte de boarding si căutau voluntari.

Cum mai era un zbor peste două ore și eu aveam escala aiurea de 3, m-am oferit voluntar.

Mă plătesc, m-am scos :D cum am auzit de overbooking am so verificat sa vad la ce ora mai sunt zboruri și m-am dus direct sa le zic că vreau cu următorul :)

Îs curios care mile primesc de la LOT pentru zborul asta :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate