Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Copil cu autism insotit de parinte la ore

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,482
  • Înscris: 30.08.2017

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:19, said:

trebuie sa existe o seregare intre inadaptati si oamenii normali

Pare ca o inadaptatii sunt ceilalți părinți. Ei nu s-au adaptat acestei situații.

#20
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
cum naiba sa vina un parinte de copil inadaptat social, cu grave probleme la mansarda si sa aiba tupeul jegos sa ii faca inadpatati pe oamenii normali
asta este o bataie de joc la adresa umanitatii

#21
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:19, said:

trebuie sa existe o seregare intre inadaptati si oamenii normali

Pai tu esti exemplul perfect de inadaptat (vezi topicurile tale pe Softpedia). Tu ce cauti printre noi?

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018
Hans Christian Andersen
Lewis Carroll
Wolfgang Amadeus Mozart
James Joyce
Albert Einstein
asta pentru cultura generala.toti au avut o forma de autism

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:24, said:

cum naiba sa vina un parinte de copil inadaptat social, cu grave probleme la mansarda si sa aiba tupeul jegos sa ii faca inadpatati pe oamenii normali
asta este o bataie de joc la adresa umanitatii
tu esti un adaptat p-aici?sau prin lume?n-as  zice

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,482
  • Înscris: 30.08.2017

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:24, said:

cum naiba sa vina un parinte de copil inadaptat social, cu grave probleme la mansarda si sa aiba tupeul jegos sa ii faca inadpatati pe oamenii normali
asta este o bataie de joc la adresa umanitatii

Bătaie de joc mi se pare faptul ca oamenii aia au drept de vot si se înmulțesc in draci.

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018

 serginho, on 12 ianuarie 2020 - 13:26, said:

Pai tu esti exemplul perfect de inadaptat (vezi topicurile tale pe Softpedia). Tu ce cauti printre noi?
ar trebui sa-l spanzuram cu picioarele-n sus pe dealu feleacului

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,482
  • Înscris: 30.08.2017

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:24, said:

cum naiba sa vina un parinte de copil inadaptat social, cu grave probleme la mansarda si sa aiba tupeul jegos sa ii faca inadpatati pe oamenii normali
asta este o bataie de joc la adresa umanitatii

Chiar, din topicurile pe care le deschizi, reiese ca ai fi normal? Si totuși, nu te-a exclus nimeni.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:19, said:

trebuie sa existe o seregare intre inadaptati si oamenii normali
Tu esti primul care ar trebui segregat...

#27
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu ma adaptez in orice colectiv, nu trebuie sa vina nimeni sa ma insoteasca

#28
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

 pacopaco1967, on 12 ianuarie 2020 - 13:10, said:


Mama copilului autist sau orice alt adult in afara de invatator/oare nu are ce cauta in clase. Copii vor fi cei stanjenmiti de prezenta adultului. In fond ce cauta adultul sa insoteasca copilul autist ? Daca copilul are nevoi speciale atunci prezenta intr-o clasa cu copii normali si invatatoare nepregatita pentru copii cu deficiente tulbura desfasurarea orelor, afecteaza concentrarea atat a copiilor cat si a invatatoarei. Directorul scolii care a acceptat inscrierea copilului cu probleme printre cei normali e un abuz si o lipsa de profesionalism. Trebuie ca mai multi parinti sa sesizeze inspectoratul si sa ceara scoaterea din clasa a adultului insotitor si a copilului autist.

Legea spune ca un copil cu autism are dreptul sa invete in orice scoala.

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu am o fata autista care a mers la scoala cu shadow si merge si acum oridecateori ar fi nevoie (adica  o stabilesc impreuna cu  psihologii ei si cu invatatoarea).
Avem certificatul necesar de la CNBRAE, avem recomandarile medicilor psihologi, copilul are toate drepturile. Din punctul asta de vedere nu e nicio problema legala.
Si nici morala, nu exista doua planete, una sa fie populata de on64 si restul ca el si cealalta populata cu autistii si tolerantii. Traim pe o singura planeta si tre sa fim toleranti unul cu altul, mai ales ca nu copiii cu autism supravegheati creeaza probleme. Copiii cu autism cu care nu se lucreaza creeaza probleme.

Invatatoarea mi se pare ca are si ea un spor la salariu. Si apoi depinde de cadrul didactic. Unii se simt ajutati de catre inca un adult la ore, altii.. dracu stie. eu am intalnit din prima categorie. Copilul cu autism sufera cel mai mult in relatiile umane, asa cum sufera si prietenul nostru on64, se vede ca e inadaptat. Si profesorul de sprijin are rolul major de a intermedia relatiile cu alti copii, mai ales in pauze. La ore intervine foarte rar de regula. Pentru ca un copil cu autism nu are deficiente intelectuale, dar ar putea avea daca latura sociala i se lasa nedezvoltata.

Si in final depinde si  de shadow. In general e mai bine sa fie o persoana platita din afara familiei. Dar .. costa minim un salariu mediu pe economie in general. Deci.. e clar ca nu toti parintii pot suporta cheltuiala asta. Asadar stiu multe situatii in care unul dintre parinti se sacrifica pentru educarea copilului cu nevoi speciale. E ceva de compromis, fara discutie, dar.. atata poate oferi societatea noastra.
Un copil cu autism nu e doar o responsabilitate a familiei ci si a societatii. Pentru ca el poate ajunge asistat social sau om care produce taxe si impozite pentru ceilalti. Ei sunt in general copiii foarte disciplinati, chestia asta le ofera un bun avantaj, unii pot ajunge sa fie foarte pefrormanti pe un domeniu ingust. Un domeniu functional, nu prostii prezentate prin emisiunile televizate gen oameni care fac circ sau care castiga banii vanzand insasi deficientele lor mentale sau fizice.
Si sa stiti ca societatea ajuta acesti copii cu autism. In general zic. Ca altfel mai sunt indivizi cu puța mica care ridica pretentii nejustificate sau, mai rau, isi educa copiii sa terorizeze un copil cu autism, care in mod sigur nu face fata unor astfel de comportamente. Dar totusi sunt putini cu puța mica, majoritatea sunt oameni normali.
Si pentru  ca exista astfel de oameni cu puța mica e nevoie de un shadow la scoala, sa intermedieze relatia unui copil cu autism cu un copil educat de un parinte cu puța mica.

Dar tocmai pentru ca numarul oamenilor cu puța mica e foarte mic, fata mea de exemplu s-a putut  dezvolta social la un nivel cat de cat. Sunt oameni care-si educa copiii sa fie in mod explicit mai toleranti cu copiii cu autism. La varsta de 10 ani copiii sunt destepti si inteleg multe chestii daca sunt educati in directia asta.

Edited by maccip, 12 January 2020 - 13:37.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 serginho, on 12 ianuarie 2020 - 13:16, said:


Tu ai copii? Vorbesti din experienta?
Speram ca nu...

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,482
  • Înscris: 30.08.2017

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:33, said:

eu ma adaptez in orice colectiv, nu trebuie sa vina nimeni sa ma insoteasca

Aparent nu, pentru ca deranjează prezenta acelui copil si a mamei. Totuși, nu ai explicat cum te deranjează.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:33, said:

eu ma adaptez in orice colectiv, nu trebuie sa vina nimeni sa ma insoteasca
Daca e un colectiv de sobolani, posibil...

#33
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 george_alexandru, on 12 ianuarie 2020 - 13:37, said:

Aparent nu, pentru ca deranjează prezenta acelui copil si a mamei. Totuși, nu ai explicat cum te deranjează.
am spus ca ceilalti au de suferit din cauza lor
eu sa fiu in locul initiatorului as fi deranjat

#34
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

 MembruAnonim, on 12 ianuarie 2020 - 13:36, said:

Speram ca nu...
Stiu ca nu are, voiam doar sa-l fac sa recunoasca faptul ca se baga ca musca-n lapte...

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,482
  • Înscris: 30.08.2017
Au de suferit in ce fel?

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 cuculea, on 12 ianuarie 2020 - 12:25, said:

Un caz special la fi mea la scoala, clasa 1, 23 de copii in clasa.
De cand a inceput clasa 1, a fost inscris (sau transferat mai degraba) un baietel cu o forma de autism , la ei in clasa. Nu stiu pe ce considerente si din ce motive a fost transferat de la grupa
Eu iti zic asa, sa te fereasca soarta sa fie neinsotit si sa faca crize pe acolo Posted Image Ca majoritatea cazurilor asa sunt si nu se aproba insotitor decat in cazuri grave... daca are cine sa stea cu el e un lucru bun, o sa vezi in viitor.
Da, toata lumea are dreptul la scoala si niciun director sau profesor nu poate incalca legea fara consecinte.

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:19, said:

trebuie sa existe o seregare intre inadaptati si oamenii normali
Din contra, nu trebuie facuta segregare in invatamant.

Edited by andreic, 12 January 2020 - 13:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate