Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Copil cu autism insotit de parinte la ore

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Un caz special la fi mea la scoala, clasa 1, 23 de copii in clasa.

De cand a inceput clasa 1, a fost inscris (sau transferat mai degraba) un baietel cu o forma de autism , la ei in clasa. Nu stiu pe ce considerente si din ce motive a fost transferat de la grupa pregatitoare  de anul trecut, dar una peste alta, a inceput clasa 1 la fi mea. Invatatoarea nu a comentat nimic, pesemne ca nici nu a avut cum si pesemne ca nici nu a vrut sa comenteze, l a primit (cu sau fara voia ei, mai putin conteaza asta).

Nu asta este problema , ba din contra, e de laudat ca acest copil incearca sa se integreze.....problema cea mai mare este ca , zi de zi, pe tot parcursul orelor, copilul este in permanenta insotit de mama lui la ore, adica parintele sta in permanenta in clasa. Am observat ca invatatoarea este de multe ori stanjenita de prezenta mamei, ba chiar ne a zis in particular ca .....are anumite retineri in a se comporta natural cu copiii. VA dati seama, fiind o prezenta critica la ore, pesemne ca se formeaza anumite pareri, anumite critici in mintea mamei, nu stiu exact notele pe care le primesc copiii , sub ce forma sunt date....una peste alta, prezenta mamei acelui copil nu este tocmai benefica nici pentru invatatoare si nici pentru copiii din clasa. I-am auzit si pe alti parinti ca sunt total nemulumiti ....

Copilul in cauza este foarte atasat de mama, nu face nimic fara ea, nu merge nicaieri fara ea....asta ar fi o reala problema din punct de vedere adaptabilitate in clectiv, noi ca parinti si restul copiiilor, am inteles situatia, ba chiar suntem de acord ca acest copil sa fie cat mai bine integrat in colectivul lor..... dar totusi, problema cea mai mare este cu prezenta mamei in sala de curs...

Stiu ca exista o lege prin care , un copil cu autism, poate sa fie insotit pe parcursul orelor la o scoala normala , dar nu am gasit nicaieri ....acest insotitor, poate fi si parintele sau trebuie sa fie neaparat un cadru didactic? Unii spun ca i se poate aloca doar un cadru didactic (deci parintele nu are ce cauta in clasa), altii spun ca si parintele poate sta la ore, conform regulamentului scolar......voi ce stiti?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
noi stim sa multumim ca nu ne-a lovit asa un necaz.
incearca sa te pui in locul acelor parinti macar o singura zi

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
legea ofera un profesor/psiholog insotitor 2 ore pe saptamana in cazul copiilor cu deficiente
nu iti ofera un cadru didactic care sa stea special langa el la fiecare ora...

 EMPP, on 12 ianuarie 2020 - 12:39, said:

noi stim sa multumim ca nu ne-a lovit asa un necaz.
incearca sa te pui in locul acelor parinti macar o singura zi

incearca sa te pui in locul invatatoarei macar o singura zi

a da am uitat, pentru voi, aia nu sunt oameni

Edited by on64, 12 January 2020 - 12:40.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Probabil lucrurile ar merge mai bine cu un shadow (insotitor) care nu este ruda. Am cateva cunostinte psihologi, care au facut asta in studentie. Dar tine mult de copil, daca se poate adapta la asta. Plus, serviciul costa.

Edited by Ann0nyym0us, 12 January 2020 - 12:45.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 12:39, said:

legea ofera un profesor/psiholog insotitor 2 ore pe saptamana in cazul copiilor cu deficiente
nu iti ofera un cadru didactic care sa stea special langa el la fiecare ora...



incearca sa te pui in locul invatatoarei macar o singura zi

a da am uitat, pentru voi, aia nu sunt oameni
Nu inteleg problema. Invatatoarea e incompetenta, bate copiii, sau e abuziva? Are metode de educatie care sunt neortodoxe, face streaptease? Care e problema daca are un alt adult la clasa - indiferent ca e cadru didactic, sau om obisnuit? Ii e frica de ceva?, are ceva de ascuns?

Edited by MembruAnonim, 12 January 2020 - 12:57.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Problema nu e prezenta mamei ci învățătoarea. Dacă se simte stânjenita de prezenta unui adult in clasă, nu are ce căuta in învățământ. Mai mult, dacă nu înțelege necesitatea prezentei mamei, este si mai grav.

Referitor la reacțiile părinților, problema e la ei. Dacă mama si copilul nu au întreprins vreo acțiune care sa afecteze direct ceilalți copii, atunci nu văd unde e problema.

Înțeleg din postarea ta ca te deranjează simpla prezenta a mamei... De ce? Poți explica cum anume prezenta mamei te afectează?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt o multime de meserii in care prestatorul lucreaza in fata beneficiarilor... Ce e asa deosebit aici?
Daca as fi ministru invatamantului toate clasele ar avea camere video la predare...

Edited by MembruAnonim, 12 January 2020 - 13:00.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017

 MembruAnonim, on 12 ianuarie 2020 - 12:56, said:


Nu inteleg problema. Invatatoarea e incompetenta, bate copiii, sau e abuziva? Are metode de educatie care sunt neortodoxe, face streaptease? Care e problema daca are un alt adult la clasa - indiferent ca e cadru didactic, sau om obisnuit? Ii e frica de ceva?, are ceva de ascuns?

In cazul lui, probabil, vezi topicurile deschise.

#9
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 12:39, said:

incearca sa te pui in locul invatatoarei macar o singura zi


Si de ce ar trebui invatatoarea sa se simta jenata, daca ea face ce trebuie la ore?


@cuculea:  esti foarte tare impotriva prezentei acelui copil in clasa aia, crezi cumva ca se va molipsi si fata ta de la el, sau de ce esti asa?

Edited by althea, 12 January 2020 - 17:05.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cuculea, on 12 ianuarie 2020 - 12:25, said:

Un caz special la fi mea la scoala, clasa 1, 23 de copii in clasa.

De cand a inceput clasa 1, a fost inscris (sau transferat mai degraba) un baietel cu o forma de autism , la ei in clasa. Nu stiu pe ce considerente si din ce motive a fost transferat de la grupa pregatitoare  de anul trecut, dar una peste alta, a inceput clasa 1 la fi mea. Invatatoarea nu a comentat nimic, pesemne ca nici nu a avut cum si pesemne ca nici nu a vrut sa comenteze, l a primit (cu sau fara voia ei, mai putin conteaza asta).

Nu asta este problema , ba din contra, e de laudat ca acest copil incearca sa se integreze.....problema cea mai mare este ca , zi de zi, pe tot parcursul orelor, copilul este in permanenta insotit de mama lui la ore, adica parintele sta in permanenta in clasa. Am observat ca invatatoarea este de multe ori stanjenita de prezenta mamei, ba chiar ne a zis in particular ca .....are anumite retineri in a se comporta natural cu copiii. VA dati seama, fiind o prezenta critica la ore, pesemne ca se formeaza anumite pareri, anumite critici in mintea mamei, nu stiu exact notele pe care le primesc copiii , sub ce forma sunt date....una peste alta, prezenta mamei acelui copil nu este tocmai benefica nici pentru invatatoare si nici pentru copiii din clasa. I-am auzit si pe alti parinti ca sunt total nemulumiti ....

Copilul in cauza este foarte atasat de mama, nu face nimic fara ea, nu merge nicaieri fara ea....asta ar fi o reala problema din punct de vedere adaptabilitate in clectiv, noi ca parinti si restul copiiilor, am inteles situatia, ba chiar suntem de acord ca acest copil sa fie cat mai bine integrat in colectivul lor..... dar totusi, problema cea mai mare este cu prezenta mamei in sala de curs...

Stiu ca exista o lege prin care , un copil cu autism, poate sa fie insotit pe parcursul orelor la o scoala normala , dar nu am gasit nicaieri ....acest insotitor, poate fi si parintele sau trebuie sa fie neaparat un cadru didactic? Unii spun ca i se poate aloca doar un cadru didactic (deci parintele nu are ce cauta in clasa), altii spun ca si parintele poate sta la ore, conform regulamentului scolar......voi ce stiti?

Ignoranti parinti. Ar trebui sa ziceti multumesc ca persoana aia va fereste copiii de abuzuri... Crezi ca o face de placere? Sau vreti sa dati spaga la invatatoare sa va favorizeze copiii si va incurca adultul respectiv?!

Edited by MembruAnonim, 12 January 2020 - 13:08.


#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 george_alexandru, on 12 ianuarie 2020 - 12:57, said:



Înțeleg din postarea ta ca te deranjează simpla prezenta a mamei... De ce? Poți explica cum anume prezenta mamei te afectează?
Mama copilului autist sau orice alt adult in afara de invatator/oare nu are ce cauta in clase. Copii vor fi cei stanjenmiti de prezenta adultului. In fond ce cauta adultul sa insoteasca copilul autist ? Daca copilul are nevoi speciale atunci prezenta intr-o clasa cu copii normali si invatatoare nepregatita pentru copii cu deficiente tulbura desfasurarea orelor, afecteaza concentrarea atat a copiilor cat si a invatatoarei. Directorul scolii care a acceptat inscrierea copilului cu probleme printre cei normali e un abuz si o lipsa de profesionalism. Trebuie ca mai multi parinti sa sesizeze inspectoratul si sa ceara scoaterea din clasa a adultului insotitor si a copilului autist.

#12
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
cand intr-o clasa de elevi exista niste elevi sau unul singur cu anumite forme de autism, sau alte tulburari comprtamentale, invatatoarea va sacrifica timpul si energia de a preda la clasa, si ceillati copii vor avea de suferit

orice copil anormal care nu se poate adapta intr-un colectiv de copii normali nu are ce cauta acolo, ii targe in jos

sunt 29 contra unul, de ce 29 sa sufere din cauza unuia?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Prostie. Copilul este insotit de parinte tocmai pentru a nu sacrifica timpul invatatoarei...

#14
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

 pacopaco1967, on 12 ianuarie 2020 - 13:10, said:

Mama copilului autist sau orice alt adult in afara de invatator/oare nu are ce cauta in clase. Copii vor fi cei stanjenmiti de prezenta adultului. In fond ce cauta adultul sa insoteasca copilul autist ? Daca copilul are nevoi speciale atunci prezenta intr-o clasa cu copii normali si invatatoare nepregatita pentru copii cu deficiente tulbura desfasurarea orelor, afecteaza concentrarea atat a copiilor cat si a invatatoarei. Directorul scolii care a acceptat inscrierea copilului cu probleme printre cei normali e un abuz si o lipsa de profesionalism. Trebuie ca mai multi parinti sa sesizeze inspectoratul si sa ceara scoaterea din clasa a adultului insotitor si a copilului autist.

Altul care discrimineaza... Pe tine de ce nu te scoatem din societate, cum vrei tu sa-l scoti pe copilul ala din clasa?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In plus fenomenul de bulling este practic desfiintat de prezenta acelui adult... As fi fost fericit ca al meu  copil sa aiba aceasta situatie la clasa. E o lectie de viata!
Incredibil cat de discriminatori sunt niste cetateni traditionali!!!

Edited by MembruAnonim, 12 January 2020 - 13:22.


#16
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:10, said:

cand intr-o clasa de elevi exista niste elevi sau unul singur cu anumite forme de autism, sau alte tulburari comprtamentale, invatatoarea va sacrifica timpul si energia de a preda la clasa, si ceillati copii vor avea de suferit

orice copil anormal care nu se poate adapta intr-un colectiv de copii normali nu are ce cauta acolo, ii targe in jos

sunt 29 contra unul, de ce 29 sa sufere din cauza unuia?

Tu ai copii? Vorbesti din experienta?

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă învățătoarea e tulburata, are o problema. A greșit meseria.

Imi mențin părerea ca problema este la ceilalți. Dar, intr-o țară in care oamenii sunt deranjați ca Gheorghe îl fute pe Vasile, nu ma miră astfel de reacții.

 on64, on 12 ianuarie 2020 - 13:10, said:

cand intr-o clasa de elevi exista niste elevi sau unul singur cu anumite forme de autism, sau alte tulburari comprtamentale, invatatoarea va sacrifica timpul si energia de a preda la clasa, si ceillati copii vor avea de suferit

orice copil anormal care nu se poate adapta intr-un colectiv de copii normali nu are ce cauta acolo, ii targe in jos

sunt 29 contra unul, de ce 29 sa sufere din cauza unuia?

Pentru ca nu suferă. Sunt pur si simplu idioți.

#18
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
trebuie sa existe o seregare intre inadaptati si oamenii normali

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate