Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Proiecte de seriale romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
djreluk

djreluk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.01.2011
Buna ziua, deschid acest topic , pentru a afla de la voi ce mai stiti de proiectele de seriale romanesti.
1 - secretul coifului de aur era sau este un proiect de serial romanesc pentu copii inca din 2008 sau 2009 , se voia un serial in 12 episoade un gen de harry potter romanesc, regia mihai chiriac
2- getae , urma sa fie si sa apara in 2017 -un serial despre daco geti in 6 sezoane , cel putin asa este sau era conceput de florian anghel , se voia a fi  un fel de vikingii romanesc,
3-cel mai nou proiect este conceput de dragos bucur , un serial fantasy delta neagra, va trebui sa apara in 2020  sa vedem
4-cei de la TVR, voiau sa difuzeze proiecte de serial al producatorilor independenti din 2019 , era vorba de seriale -ecranizari dupa opere literare, serial drama sau serial istoric, nici in acest caz vad ca nu s-a intamplat nimic.
5-serial de la trustul intact inspirat dupa o carte de mihai tatulici distrugatorul speranta
6-serial de la trustul pro inspirat din romanul  diamantul din satra
7-serial de la ruxandra ion -masti de catifea , se voia un serial fenomen

#2
djreluk

djreluk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.01.2011
serialul al carui episod pilot l-a difuzat protv la sfarsitul lui 2018-Anii de sambata seara se numeste.
Dinastia basarabilor -serial istoric propus tot de florian anghel , o saga a voievozilor romani incepand de la cnezate.

#3
steviegriffin

steviegriffin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.01.2020
Degeaba ar avea si  buget daca nu au si cap.
Cine s-ar uita la seriale copiate dupa  Game of Thrones si   Stranger Things cand pot sa vad originalele cu un abonament Netflix sau HBO, care au si efecte vizuale mai bune si actori straini mai recunoscuti si regizori mai capabili?
Vorbind doar de audienta alcatuita din tinerii care se uita la serialele straine.
Ca audienta alcatuita din spectatori din mediul rural si cei de vechea generatie nu se uita la fantezisme, nici la seriale istorice.  
Pentru astfel de  seriale trebuie sa ai si un popor educat si doritor de asa ceva.

Momentan, majoritatea prefera  seriale de comedie taraneasca precum Vacanta Mare, Las Fierbinti,  Divertis,  si ceva telefonevele proaste precum Vlad, Secretul Mariei,Narcisa Salbatica, ori comedii ieftine precum Traznitii , In Puii Mei si La Bloc.
Ca in rest, romanu' prefera reality showuri  cu concursuri precum  Chefi la Cutite,     Insula Iubirii, Ferma,   Vocea Romaniei, Romanii au Talent, Asia Express, X Factor, IUmor. In astea investesc televiziunile cei mai multi bani.  

Cum poti livra un serial de istorie sau fantezist unui popor care prefera emisiuni din astea?


Poate doar daca ai face ceva despre viata lui Arsenie Boca si Sfanta Parascheva la care se uita babele care fac coada la moaste.
Ca in rest, majoritatea spectatorilor romani din mediul rural si cei cu mentalitate traditionalist-comunista nu prea digera seriale cu vrajitori si dragoni CGI.   Si nu cred ca un taran cu toaleta in curte s-ar uita la un serial SF romanesc despre nave extraterestre.
Nici macar seriale sau filme istorice de evul mediu si antichitate  cum era Mihai Viteazul sau Dacii nu prea mai sunt cerute pe piata.

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Sa nu tragem concluzii noi, ca nu suntem in masura. Teoretic, da, cine se uita? Dar nu prea avem date.
Daca ar fi destepti, ar face o cercetare de piata inainte, sa vada daca ar avea un public. In tarile dezvoltate se face asa ceva.
O salvare e si Netflix-ul. De cand sunt obligati de UE sa puna mai mult material european, ar putea fi cumparate si date si pe Netflix, pe ceva banuti.

#5
djreluk

djreluk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.01.2011
concluzia mea este urmatoarea nu se fac seriale ca vezi Doamne nu o sa aiba audienta mai mare fata de emisiuni de genul acces direct, eu contrazic sintagma si zic ca publicul roman se uita la ceea ce i se da, adica daca in locul emisiunilor de genul acces direct, vorbeste lumea, etc i s-ar oferi si altceva, spun eu publicul ar accepta ,
asta e concluzia mea incearca si ofera publicului si altceva, nu emisiuni ieftine si urate.

#6
steviegriffin

steviegriffin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.01.2020
Nu poti sa faci seriale istorice si fanteziste  cu buget mare in limba romana despre istoria romanilor. Poate doar in limba engleza si sa-l difuzezi in alte tari printr-un contract cu HBO.
Pentru ca  daca te axezi doar pe Romania   exista riscul sa nu-ti scoti banii, dar profitul.
Hackerville abia a rezistat un sezon.
Umbre , cu toate ca are vreo 3 sezoane facute chinuit, nu are asa multi spectatori in afara, nici in tara, fiind urmarit doar de cateva mii sau zeci de mii de tineri in medie.
In televiziunile romanesti tot serialele taranesti si comediile dambovitene vor fi la putere si peste 20 ani.   Pentru ca asta se  cere, asta se vinde.  Asta e si nivelul intelectual al majoritatii audientei care apropo, e predominant rurala.
Majoritatea romanilor din mediul rural, asa cum s-a vazut si la alegeri, dicteaza si in domeniul televiziunii, nu doar in viitorul economic si politic al tarii.
Romanii din rural n-au nevoie de seriale istorice, psihologice  si filosofice unde sa-si stoarca mintile, nici de alea fanteziste.

Sunt genul de tarani , pensionari si bunici comunisti care daca le arati un film sau un serial cu dragoni computerizati sau fantezii de tip Game of Thrones, Witcher  sau Stranger Things,  te ia imediat cu "pleaca domne de aici ca-s bazaconii, eu nu ma uit la astea, ia sa iau telecomanda si sa dau pe Romania TV sa vad ce tigai mai vand la teleshop  si ce mai zic astia despre pensii".
Sau daca le arati fie si un film istoric sau serial de tip Cernobal facut recent, te ia imediat cu "ba, n-a fost deloc asa, numai minciuni, lasa-ma sa-ti spun eu cum a fost in realitate pe vremea mea".
Pai pune-l  pe un pensionar sau un taran troglodit  sa se uite la Mr. Robot, Black Mirror,  Mindhunter , Luther, Crown,  You,  Westworld, House of Cards.....pai cred ca ori face apoplexie ca-si pune prea mult mintea la contributie, ori comenteaza intr-una ca ce-s cu negrii aia sau de ce femeile  sunt asa de tupeiste , ori te ia la fugarit  prin curte  ca de ce il pui sa se uite la asa ceva si nu la show-uri cu Dan Negru,  Nea Marin, Bendeac ,  petrecere, manele, populara, lautari  si  vedete siliconate
Mi-e greu sa cred ca astia ar putea rade la o gluma din   South Park, dar la Mister Bean.
Cand categoria romanilor educati (educati in sensul ca au macar   bacalaureatul luat,  care stiu sa scrie cateva propozitii fara o greseala gramaticala,  care citesc minim un roman pe an, care  au citit un articol lung pe Wikipedia , care  stiu minim o limba straina si care au muncit cel putin o singura data la o companie privata mutinationala ,  care s-au  jucat un joc video RPG  in limba engleza pana la capat) va deveni majoritara, poate atunci se va schimba ceva in televiziunea romaneasca.
Pana atunci, cine vrea ceva diferit fata de ce ii ofera televiziunile romanesti, are la dispozitie Netflix, HBO GO, Amazon Prime si .....Filme Online ori torrentele.

Nu inteleg apoi cu ce ne-ar ajuta pe noi ca natie daca s-ar face un serial romanesc mai inteligent si cu buget mai mare.  
Eu oricum nu mai dau doi bani pe tara asta si poporul asta.   Chiar imi doresc ca Romania sa dispara odata ca stat si sa fie invadata de toti imigrantii din toate colturile , sa dispara poporul asta pe cale naturala .
Lasa-i pe romanii   prosti sa-si putrezeasca creierii la vizionat tampenii, noi astia mai normali o sa continuam sa ne uitam la productii straine in alte limbi si eventual o sa emigram care incotro unde e mai bine si o sa ne preocupam cu  activitati  mult mai inteligente .
Ca cetatean european,   demult nu ma mai consider "roman" in era asta a globalizarii si mi-e foarte comod.

Edited by steviegriffin, 16 January 2020 - 21:36.


#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Seriale istorice nu se mai fac, pentru ca sunt scumpe si nu stii daca iti scoti banii pe ele. Nu uita ca filmele lui Sergiu Nicolaescu erau platite de Ceausescu sa-si faca propaganda (el se vedea "oglindit" in toti marii voievozi romani" si beneficiau de figuratie si cai gratis de la armata si militie. Acum toti astia trebuie platiti.

Cat despre seriale cu alte subiecte, se mai fac 1-2 pe an, dar doar alea cu potential de succes si relativ ieftine. In plus vad ca majoritatea sunt copiate de la straini (Vlad, Profu, Umbre etc.) Probabil trendul va continua si anul asta. Iar TVR, daca prin absurd va face vreun serial, va cadea in anonimat, indiferent cat de bun ar fi.

Edited by pufonel, 17 January 2020 - 22:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate