Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Uniplus radio

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
djreluk

djreluk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 31.01.2011
Azi când s-au împlinit 30 de ani de la emisia primului post de radio Unifan cineva din acei pionieri ai radioului privat din România a creat un site Uniplusradio.com. Vom vedea ce va fi curând. Deocamdată este doar online.

#2
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Felicitari. Amintiri frumoase.. Sper sa puneti multa muzica. O sa intru si eu.
Apropo. Ma tot intreb de ce nu se uziteaza mai mult de tehnologia Sopcast pentru radio. Ar insemna mult, incomparabil mai putin bandwidth pentru "emitator".

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cam ce vor conţine programele, ce muzică va difuza?

#4
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,048
  • Înscris: 16.02.2017
Ce vremuri..uni-fun si apoi uniplus radio.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007

View Postaddysoftware, on 11 ianuarie 2020 - 21:27, said:

Felicitari. Amintiri frumoase.. Sper sa puneti multa muzica. O sa intru si eu.
Apropo. Ma tot intreb de ce nu se uziteaza mai mult de tehnologia Sopcast pentru radio. Ar insemna mult, incomparabil mai putin bandwidth pentru "emitator".

Pentru ca banda e ieftina in ziua de azi si pentru ca lumea normala la cap nu sta sa instaleze cacaturi sa asculte un banal radio.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ascultam uniplus cand eram la facultate, in banda est transmiteau. era altceva, avea alt haz. erau emisiuni interactive, stateam noaptea sa ascultam.

acuma ce mai est? nimic! aceeasi muzica pe care o asculti la alte sute de asa zis radiouri. streamurile astea de muzica nu sunt radiouri. un radio contine text, animatie, interactivitate, atmosfera, etc. pai cand era emisiunea lui andrei gheorghe, iti rupeai camasa de pe tine sa asculti. si nu numai asta, multe altele. era razvan exarhu, lucian boariu,

daca ar emite pe scurte, ar avea mai multi ascultatori. eu mai ascult din cand in cand channel292 din germenia, cand se aude.

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
O sa fie un mare fasss, cum a fost si "reinvierea" Contactului. Anumiti opameni nu stiu ca mortul de la groapa nu se mai intoarce...

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu trimitem dedicații pe net. Prin 2001-2002. Le citeau pe toate. Nu mai am casetele, ca înregistrasem dedicațiile. Ce vremuri... Uniplus era tare pentru ca eram noi tari.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
În 1991 și 1992, cu o mică extindere până prin februarie-martie 1993, am colaborat cu UniFan Radio (apoi UniPlus), la emisiunea "Bună seara, iubito", realizată de Monica Galeriu și Toti Marinescu.
Era 100% pasiune în radio pe vremea aceea, nimeni nu se gândea "mie ce-mi iese". Mulți veneau cu casete audio de acasă, ulterior cu CD-uri, nu se bășica nimeni pe motive stupide precum drepturi de autor, drepturi de difuzare și alte bazaconii. Se punea muzică bună la radio, atât trupe consacrate (Alphaville, Deep Purple, Led Zeppelin, Pink Floyd), cât și mainstream-ul momentului (Snap, 2 Unlimited, Ice MC, MC Hammer etc.).
Absolut toți ascultătorii fideli se împrieteneau cu DJ-ii și aveau intrare aproape liberă în radio, ne întâlneam ad-hoc acolo, idolii noștri și noi, fanii lor, erau momente magice.
Acum sunt amintiri magice.
Fără tehnologie prea multă, dar cu mult mai mult entuziasm și pasiune...
Chiar așa, îl mai știe cineva pe Piper, cățelușul Codruței Marinescu, răsfățatul tuturor, DJ-i și ascultători deopotrivă?

Edited by PSC, 12 January 2020 - 01:47.


#10
djreluk

djreluk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 31.01.2011
vad ca este mai mult muzica dance , ceva electro pop. sunt curios ce va fi si in continuare. ati auzit vreun jingle ? eu aseara nu.eu am ascultat uniplus de abia din 1999 cand s-au mutat pe 99,3 in banda vest. nu aveam radio cu banda est .eu stiu de radu constantinescu care acum este de la inceput cred la europa fm, de ionut dragu pe ei i-am prins ca dj la uniplus.

#11
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
djl matale eşti ?

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
https://www.facebook...iel.klinger.581

poze https://www.facebook...174802519196595

View PostPSC, on 12 ianuarie 2020 - 01:46, said:

Mulți veneau cu casete audio de acasă, ulterior cu CD-uri, nu se bășica nimeni pe motive stupide precum drepturi de autor, drepturi de difuzare și alte bazaconii.
Normal, la vremea aia era era pirateriei analog... se scoteau casete dupa cd-uri pe banda rulanta cu deck-uri tehnics si se vindeau in Unirii si alte locuri interesante... erau si studiouri mai mari care faceau asta si oricum radioul nu avea material deci se implicau fiecare.
Producatorii normal ca se basicau dar nu aveau ce face, pana in 96 nu era legislatie serioasa iar dupa 2000 abia au implementat cum trebuie dreptul autorilor. In 96 incepuse era pirateriei digitale cu primele writere de cdr de 2x :)

Edited by andreic, 12 January 2020 - 10:17.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred că am peste 100 de casete audio "trase de pe CD", cum era exprimarea atunci.
Casetele încă le am, încă se aud (cam?) ca atunci, doar de numărul lor nu mai sunt sigur.
În 1998 am descoperit MP3, un bun prieten și vecin de-al meu își luase un 486 second hand pe care înghesuise mii de melodii în format MP3. Tot atunci, evident, am descoperit și Winamp 2.x.
Stăteam cu orele la el, ascultând ultimele noutăți, dar și melodiile deja consacrate.
1998-2000 au fost ultimii ani în care am înregistrat, la greu, pe casete audio. În 2002 cochetam cu ideea unui CD player portabil, pentru ca în 2003 să îmi cumpăr primul PC, un AMD Athlon XP cu Windows 98.
Din 2003 și până acum îmi organizez colecția de melodii, pe ani și pe criterii de memorie afectivă. Cel mai mult m-am bucurat atunci când am regăsit melodii instrumentale difuzate de Radio România, între emisiuni și ca jingle-uri, în intervalul 1978-1989.

Dintre emisiunile vechiului UniFan/UniPlus:
- Azilul de noapte (Diana Singer și Bobby Torok, ulterior decedat);
- Noile și minunatele isprăvi ale profesorimii (Rareș Florea);
- Music by Request (parcă tot Diana Singer);
- Bună seara iubito (deja am zis - Monica Galeriu și Toti Marinescu);
- Topișorul reggae/Muzică neagră pentru urechi albe, ulterior (în 1992 sau 1993) mutată la Fun Radio;
- Metale grele și foarte grele (nu mai știu exact titlul - Lenți Chiriac);
- Liviu Zamora, de asemenea, făcea o emisiune muzicală căreia nu-i mai știu numele.

Edited by PSC, 12 January 2020 - 13:26.


#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Azilul de noapte cu bobby era super, stateam sa ascultam pana la trei dimineata.

#15
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 17.06.2007
Mai este un stream care transmite uniplus radio pe net.    http://uniplus.stfu.ro/?pagina=asculta   La fel pentru radio total, 2 streamuri online. Cred ca un post de radio trebuie sa fie "viu", cu moderatori, stiri, informatii.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru nostalgici   :)    http://dianasingers....com/p/poze.html

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce era să uit una dintre cele mai frumoase amintiri cu oamenii din acest post...

Mă sună prietena mea de atunci - 1992 - că UniFan (încă nu era UniPlus şi nici 1i+) Radio organizează un concurs. Cine aduce primul la redacţie o casetă cu muzică grecească câştigă privilegiul de a avea o casetă înregistrată la ei în studio, în condiţii profesionale (aveau nevoie de melodii greceşti pentru un spot publicitar).
De la momentul în care ea a auzit vestea la radio şi până am ajuns eu cu caseta în redacţie au trecut, cred, vreo 2 ore. Deja îmi luasem adio de la şansă.
Când colo, ce să vezi - eram primul!
La 5 minute după mine au intrat două fete, una după alta. Delicioase amândouă... şi naturale. Posted Image
Noi trei am beneficiat de acest concurs, cum l-au numit cei din radio. Eu am ales Alphaville şi de atunci sunt fan dedicat genului New Wave, cu toate "ramificaţiile" sale.
Fetele n-au avut răbdare să aştepte înregistrarea casetei, au plecat imediat. Eu am rămas.
Am stat la taclale cu Toti Marinescu, cu Bagheera, cu Raoul, cu Rareş Florea, cu Codruţa Marinescu; Diana Singer nu era în radio. În acea zi, Toti Marinescu era la ştiri; citea ştirile (pe foi scoase la telex sau bătute la maşină), după care huzurea prin post o oră, până la următorul buletin de ştiri.
Să ajung de acasă la radio a însemnat: găsirea unei casete goale (aveam o TDK cu bandă CrO2 sigilată, de 90 de minute, o poală de bani la vremea aceea), îmbrăcarea, aşteptatul în staţie la troleibuz, mersul cu troleibuzul vreo 12 staţii şi urcarea celor 12 etaje (parcă?) pe scări, din hotelul Modern, unde era cocoţat radioul (nu mergea liftul).
Încă nu erau impuse restricţii celor care voiau să vină la radio şi să-şi vadă idolii de dincolo de microfon. Radioul avea ascultători cu bun simţ.

Din 1993, brusc, s-a schimbat treaba în rău. Parcă a dat cineva cu o baghetă magică. Hotelul a intrat în renovare, radioul coexistând o perioadă cu şantierul. Să urci etajele alea cu nişte goluri în loc de lifturi, printre pereţi dărâmaţi, era creepy seara. Apoi, radioul a fost înghesuit într-o casă veche de pe Str. Latină, unde ascultătorii nu mai aveau acces din lipsă de spaţiu, dar şi de calitate umană îndoielnică. Chiar şi Piper (căţelul Codruţei) găsea cu greu un loc unde să stea nederanjat.

De atunci m-am despărţit de radio, lucrurile deveneau tot mai triste. Emisiuni întregi dispăreau una după alta, oamenii plecau spre alte tipuri de presă.

Edited by PSC, 07 February 2020 - 12:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate