Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Adaugare subtitrare pe un DVD cu programe gratuite

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#91
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View Postzapacitu, on May 2 2007, 13:13, said:

Da ce face?Ripuiesti titrarea si o salvezi cum vrei tu, txt, sub, srt, etc..

Sa iti explic, am cateva dvd-uri in limbi nordice, pt alea trebuie sa construiesc de la zero CharacterMatrix, nu stiu de ce nu recunoaste ChMatrix existent, si chiar mi-ar fi de folos un program care converteste sup in text.

#92
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View PostPIGULIGU, on May 2 2007, 12:05, said:

@ Ageamiu :
De ce nu ai demuxat numai VTS-ul dorit cu PCGDemux si apoi sa-l remuxezi ? Daca nu puteai sa scapi altfel de reclame ?
In principiu saltul peste o reclama se face trecand post comenzile la precomenzi pentru PGC - ul respectiv, update-and comenzile de salt daca acestea exista (deoarece prin adaugarea unor linii de comanda  noi indexul s-a modificat).
Asta pentru cazul simplu cand reclamele sant intr-un PGC separat.
Mai nou sant mascate ca o celula dintr-un meniu de exemplu, de care ai nevoie : La asta este mai complicat si trebuie sa modifici durata celulei cu pricina la 0 sec. (in hexa) si sa treci ca sector de intrare in celula numarul sectorului de iesire.  Sant ceva help-uri pe doom9.org parca.


... din nepricepere, bineinteles.
La o adica, aplicand proverbul, am avut norocul cuvenit gradului de inteligenta si mi-a mers. Slava lui PGCEdit!

#93
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdemonyx, on May 2 2007, 17:47, said:

Sa iti explic, am cateva dvd-uri in limbi nordice, pt alea trebuie sa construiesc de la zero CharacterMatrix, nu stiu de ce nu recunoaste ChMatrix existent, si chiar mi-ar fi de folos un program care converteste sup in text.

Din cite stiu eu nu exista sup2txt sau sup2srt.Tre sa alegi calea grea sau cauti alta versiune de film.

#94
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View Postzapacitu, on May 3 2007, 14:26, said:

Din cite stiu eu nu exista sup2txt sau sup2srt.Tre sa alegi calea grea sau cauti alta versiune de film.

Anyway... Thanks zapacitu. :D

#95
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004

View Postzapacitu, on May 2 2007, 13:13, said:

Da ce face?Ripuiesti titrarea si o salvezi cum vrei tu, txt, sub, srt, etc..

Am si eu doua intrebari:
1. DVD-lab PRO, "stie", in cazul subtitrarilor, sa preia tagurile de italice de tip <i> sau <\i> ??? Sau doar daca le pun eu manual?
2. Ce font folositi la DVD-lab PRO care sa iasa si bine pe banda acea neagra in cazul DVD NTSC si la ce inaltime? Adica: "margins>bottom = ?"

Stiu ca s-a mai discutat dar sincer, am obosit cautand... raspunsurile... A... si inca ceva: am incercat Subtitles Creator 2.2.2 si la schimvarea fontului sub-ului nu are "Central European"... nu are decat "Western" !!! De ce ???

Merci.

#96
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Aici nu se vorbeste despre DVDLab, exista alte topicuri despre asta.

#97
nik28

nik28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2007
Sunt incepator.dar rau de tot :) deci..m-am hotarat sa fac si eu un DVD :) si.am luat torrentul la un film care are 4 giga jum. este DVD-r Replica. dupa ce l-am downloadat in calc am constatat ca am o imagine .iso in care am doua foldere Audio_TS si Video_TS .Cum aflu daca am deja in imaginea asta .iso si subtitrare in romana.si daca nu am cum fac sa adaug sub in romana..si cum fac un dvd apoi? in fine.am tot citit pe aici dar fiind incepator, ori nu am citit unde trebuie ori ..e ca sunt incepator.deci..cu ce incep? am un .iso doar de 4,5giga :D

#98
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View Postnik28, on May 6 2007, 19:44, said:

Sunt incepator.dar rau de tot :) deci..m-am hotarat sa fac si eu un DVD :) si.am luat torrentul la un film care are 4 giga jum. este DVD-r Replica. dupa ce l-am downloadat in calc am constatat ca am o imagine .iso in care am doua foldere Audio_TS si Video_TS .Cum aflu daca am deja in imaginea asta .iso si subtitrare in romana.si daca nu am cum fac sa adaug sub in romana..si cum fac un dvd apoi? in fine.am tot citit pe aici dar fiind incepator, ori nu am citit unde trebuie ori ..e ca sunt incepator.deci..cu ce incep? am un .iso doar de 4,5giga :D

Pai deschizi dvd-ul cu un player care citeste asa ceva, de ex. WinDVD, si acolo vezi daca ai subtitrare in romana, daca nu ai poti sa ii pui urmand ghidul de la inceputul acestui topic. :)

#99
iustikka

iustikka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.04.2005
fiti va rog amabili care ma scoate si pe mine din rahat?
am taxi 3 iar meniul este dinamic adica in loc de bmp am fisier video vts_01_0.vob, de fapt ce ma intereseaza cum pot sa fac ca pe una din cele 4 roti sa pun steagul romaniei cu ce programe imi recomandati sa lucrez si cum as putea face sa nu renunt la meniul dinamic si sa am o roata cu steagul romaniei.
am pus fisierul vts_01_0.vob.avi comprimat de mine sa va faceti o idee despre ce vreau
va multumesc anticipat, orice mic ajutor, e mare :)

Attached Files



#100
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View Postiustikka, on May 7 2007, 13:31, said:

fiti va rog amabili care ma scoate si pe mine din rahat?
am taxi 3 iar meniul este dinamic adica in loc de bmp am fisier video vts_01_0.vob, de fapt ce ma intereseaza cum pot sa fac ca pe una din cele 4 roti sa pun steagul romaniei cu ce programe imi recomandati sa lucrez si cum as putea face sa nu renunt la meniul dinamic si sa am o roata cu steagul romaniei.
am pus fisierul vts_01_0.vob.avi comprimat de mine sa va faceti o idee despre ce vreau
va multumesc anticipat, orice mic ajutor, e mare :)

Nu se numeste meniu dinamic ci motion menu. Ca sa faci ce vrei tu ai de lucru nu gluma, eu zic mai bine sa o lasi balta.

#101
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postiustikka, on May 7 2007, 13:31, said:

am taxi 3 iar meniul este dinamic adica in loc de bmp am fisier video vts_01_0.vob,
Te-ai gandit mult pana ai scos "perla" cu meniul ca video in loc de bmp? Nu exista DVD cu bmp in el.
Nu-ti bate tu capul ca meniul este "dinamic". Urmeaza ghidul meu cu muxman. Cum pui steagul ala e treaba ta sau roaga pe un prieten sa ti-l puna in bmp-ul pe care il salvezi din VobBlanker.

enjoy,
Mtz

#102
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Mtz, pe el exact asta il intereseaza, cum pune steagul ala. Daca il pui cu VobBlanker nu vei mai avea un motion menu ci doar un simplu BMP, daca vrei sa faci asa o sa trebuiasca sa mai faci unele mici modificari ca sa nu fi nevoit sa astepti cateva secunde pana sa apesi "steguletul", pentru ca si daca inlocuiesti meniul video cu un bmp tot trebuie sa astepti "timpul" cat tine motion menu, pana ca "steguletele" sa devina "available". Cum am mai zis, mai bine las-o balta.

#103
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Dupa ce am citit de cateva ori ce s-a scris pe aici am reusit sa pun si eu o subtitrare unui DVD. Desi am un PC destul de batran a mers repede.
Multumesc lui MTZ, redpeppery si tuturor celorlalti (experimentati sau mai putin experimentati); toate opiniile si problemele pe care le-ati expus aici mi-au fost de mare ajutor.
Numai bine!
       Toxic

#104
MuSyX

MuSyX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2007
Am si eu o problema cu subtitle creator ...
   In caz de dau minimize la program ... imi apare o eroare pe care nu stiu cum sa o rezolv:
   http://www.imagehost...4769060d328.JPG
   Apas pe butonul Details si imi apare:

  

Error said:

See the end of this message for details on invoking
just-in-time (JIT) debugging instead of this dialog box.

************** Exception Text **************
System.InvalidOperationException: SplitterDistance must be between Panel1MinSize and Width - Panel2MinSize.
   at System.Windows.Forms.SplitContainer.set_SplitterDistance(Int32 value)
   at SubtitleCreator.PreviewForm.ResizePreviewForm()
   at SubtitleCreator.PreviewForm.PreviewForm_Resize(Object sender, EventArgs e)
   at System.Windows.Forms.Control.onresize(EventArgs e)
   at System.Windows.Forms.Form.onresize(EventArgs e)
   at System.Windows.Forms.Control.OnSizeChanged(EventArgs e)
   at System.Windows.Forms.Control.UpdateBounds(Int32 x, Int32 y, Int32 width, Int32 height, Int32 clientWidth, Int32 clientHeight)
   at System.Windows.Forms.Control.UpdateBounds()
   at System.Windows.Forms.Control.WndProc(Message& m)
   at System.Windows.Forms.ScrollableControl.WndProc(Message& m)
   at System.Windows.Forms.ContainerControl.WndProc(Message& m)
   at System.Windows.Forms.Form.WndProc(Message& m)
   at SubtitleCreator.PreviewForm.WndProc(Message& m)
   at System.Windows.Forms.Control.ControlNativewindow.OnMessage(Message& m)
   at System.Windows.Forms.Control.ControlNativewindow.WndProc(Message& m)
   at System.Windows.Forms.Nativewindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)


************** Loaded Assemblies **************
mscorlib
    Assembly Version: 2.0.0.0
    Win32 Version: 2.0.50727.42 (RTM.050727-4200)
    CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.NET/Framework/v2.0.50727/mscorlib.dll
----------------------------------------
SubtitleCreator
    Assembly Version: 2.0.0.0
    Win32 Version: 2.0.0.0
    CodeBase: file:///C:/Program%20Files/SubtitleCreator/SubtitleCreator.exe
----------------------------------------
System.Windows.Forms
    Assembly Version: 2.0.0.0
    Win32 Version: 2.0.50727.42 (RTM.050727-4200)
    CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.dll
----------------------------------------
System
    Assembly Version: 2.0.0.0
    Win32 Version: 2.0.50727.42 (RTM.050727-4200)
    CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.dll
----------------------------------------
System.Drawing
    Assembly Version: 2.0.0.0
    Win32 Version: 2.0.50727.42 (RTM.050727-4200)
    CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System.Drawing/2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Drawing.dll
----------------------------------------
DShowNET
    Assembly Version: 1.0.0.1
    Win32 Version: 1.0.0.1
    CodeBase: file:///C:/Program%20Files/SubtitleCreator/DShowNET.DLL
----------------------------------------
System.Xml
    Assembly Version: 2.0.0.0
    Win32 Version: 2.0.50727.42 (RTM.050727-4200)
    CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System.Xml/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.dll
----------------------------------------
ListViewEx
    Assembly Version: 1.0.2297.19690
    Win32 Version: 1.0.2297.19690
    CodeBase: file:///C:/Program%20Files/SubtitleCreator/ListViewEx.DLL
----------------------------------------
SubtitleCreator.resources
    Assembly Version: 2.0.0.0
    Win32 Version: 2.0.0.0
    CodeBase: file:///C:/Program%20Files/SubtitleCreator/en/SubtitleCreator.resources.DLL
----------------------------------------

************** JIT Debugging **************
To enable just-in-time (JIT) debugging, the .config file for this
application or computer (machine.config) must have the
jitDebugging value set in the system.windows.forms section.
The application must also be compiled with debugging
enabled.

For example:

<configuration>
    <system.windows.forms jitDebugging="true" />
</configuration>

When JIT debugging is enabled, any unhandled exception
will be sent to the JIT debugger registered on the computer
rather than be handled by this dialog box.
Am tot cautat pe google in legatura cu aceasta eroare ... dar nu prea am gasit nimica :(
Daca cineva a mai avut aceasta eroare si a scapat de ea ... il rog frumos sa ma ajute si pe mine.

#105
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004
Salutari tuturor,

Excelent ghid. L-am folosit de multe ori si nu am avut probleme. De curand, am intalnit o situatie destul de ciudata. La unele dvd-uri, subtitrarea nou adaugata nu apare pe ecran (desi in meniu am aceasta subtitrare). Am incercat sa setez aceleasi culori ca ale subtitrarii originale insa fara succes.
Inca ceva: daca vreau sa extrag subtitrarea adaugata de pe noul dvd, atunci aceasta este goala. Nu vad nici un caracter.
Stiti cumva cum pot rezolva aceasta problema? S-a mai intalnit cineva cu ea?

Edited by catalinescu, 17 May 2007 - 09:37.


#106
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Pe parcursul procesului nu ai primit nici o eroare? Ai deschis si fisierul .sup creat de tine dupa ce l-ai salvat, sa vezi daca si el ii gol?

#107
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004

View Postdemonyx, on May 17 2007, 12:23, said:

Pe parcursul procesului nu ai primit nici o eroare? Ai deschis si fisierul .sup creat de tine dupa ce l-ai salvat, sa vezi daca si el ii gol?

Nu am primit nici o eroare (daca primeam ceva, macar stiam unde sa caut  :huh:  ).
Am deschis fisierul .sup si nu era gol. Am verificat si codurile de culori - sunt la fel cu cele din SUP-ul original.
Mentiune:
Am incercat in trei moduri:
1) "importand" culorile din IFO-ul original (cred ca "Open IFO palette" se numeste optiunea);
2) fara sa import culorile din IFO;
3) "importand" culorile din IFO si ajustare in Subtitle Creator (Manipulate SUP) - am pus exact culorile din sup-ul original (e o diferenta intre seturile de culori).

In toate cele trei cazuri nu am avut succes.
Am incercat si cu alte programe (DVDLab), dar fara nici un rezultat.

Edited by catalinescu, 17 May 2007 - 12:11.


#108
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View Postcatalinescu, on May 17 2007, 13:10, said:

Nu am primit nici o eroare (daca primeam ceva, macar stiam unde sa caut  :huh:  ).
Am deschis fisierul .sup si nu era gol. Am verificat si codurile de culori - sunt la fel cu cele din SUP-ul original.
Mentiune:
Am incercat in trei moduri:
1) "importand" culorile din IFO-ul original (cred ca "Open IFO palette" se numeste optiunea);
2) fara sa import culorile din IFO;
3) "importand" culorile din IFO si ajustare in Subtitle Creator (Manipulate SUP) - am pus exact culorile din sup-ul original (e o diferenta intre seturile de culori).

In toate cele trei cazuri nu am avut succes.
Am incercat si cu alte programe (DVDLab), dar fara nici un rezultat.

Ce dvd, de unde l-ai luat? Ii varianta Retail?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate