Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Adaugare subtitrare pe un DVD cu programe gratuite

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#73
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003
Multumesc de ajutor, dar il am si eu in varianta registered ca merita.

#74
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Pigulicu: In ce program iti construiesti butoanele mbl? Cum dai remove la highlight?

#75
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostPIGULIGU, on Apr 17 2007, 14:13, said:

MenuEdit -
Eu o folosesc sa modific vecinatatile butoanelor (adica la care buton sare cand apesi o sageata)
Asta merge foarte bine cu un program free: PGCEdit. Pare stufos la prima vedere, dar cu putina rabdare ii descoperi multe taine utile chiar si pentru mici chestii de incepator.

demonyx, nu stiu de ce vrei "remove la highilght". Pur si simplu anulezi butonul in PGCEdit cu "jump to non-deleted button".

Attached File  pgceditmenu.jpg   255.59K   143 downloads

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 27 April 2007 - 02:15.


#76
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003
@ Mtz : Multumesc de informatie : folosesc si PCGEdit - care e tare .
Daca tot sant putin off-topic vreau sa te intreb daca mai sant programe cu care poti sa schimbi background-ul meniului (poza) in afara de vobblanker ca din cate stiu cu meniuedit sau PCGEdit merge doar sa o salvezi.
@ demonyx : 1) Mu stiu cu ce se fac butoane *.mbl - nu am folosit vreodata.
2) nici eu nu inteleg de ce iti trebuie remove highlight (nu am incercat) si nu remove buton - dar daca chiar iti trebuie asta cred ca se poate din "color scheme" ptr. butonul respectiv si dai la opacity parca dai 0 care inseamna total transparent .
Nu uita sa faci back-upuri la fisiere inainte sa le modifici cu MenuEdit (ca tot vorbea Mtz. de PCGEdit asta are optiune sa faca asta automat).

#77
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Acum am incercat PCGEdit, nu am stiut de el, este plin de multe chestii "faine".

Multumesc frumos Mtz.

#78
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostPIGULIGU, on Apr 27 2007, 10:52, said:

@ Mtz : Daca tot sant putin off-topic vreau sa te intreb daca mai sant programe cu care poti sa schimbi background-ul meniului (poza) in afara de vobblanker ca din cate stiu cu meniuedit sau PCGEdit merge doar sa o salvezi.
DVDRemake?

enjoy,
Mtz

#79
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View PostMtz, on Apr 27 2007, 03:07, said:

Asta merge foarte bine cu un program free: PGCEdit. Pare stufos la prima vedere, dar cu putina rabdare ii descoperi multe taine utile chiar si pentru mici chestii de incepator.


enjoy,
Mtz


Aduc si eu marturia ageamie. Mobilizat de textul de mai sus m-am uitat mai cu atentie la PGCEdit si mi-a rezolvat o problema pe care o aveam de mai multe saptamani. Era extrem de simpla, dar n-o puteam rezolva.
Aveam un DVD, de ala care se vinde cu reviste, care incepea cu 3 reclame insumand vreo 15 minute.
Vroiam sa am doar filmul.
M-am apucat cu DVD Remake Pro. Cunosteam procedura. N-o sa ma credeti, poate, rezultatul exportului nu mergea cu nici un player soft (ce sa mai incerc cu ala hard?).
Era totul clar: filmul era VTS 01, reclamele VTS 02-04.
Blank si gata. Nu vroia deloc. Era sigur o poveste de navigatie, pentru ca desi erau la coada incepea cu ele.
Am citit postul lui Mtz de mai sus, am pus PGCEdit 8.1 (aveam 8.0) si fara nici o documentare...
Parafrazand, ''ageamiu sa fii, noroc sa ai''.
Mi se pare ca proverbul e altfel si se pare ca se aplica in chestiune...

#80
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Am si eu o intrebare referitoare la ghid. Daca nu mai extragem subtitrare de pe DVD ci sincronizam dupa cea in format sup demuxata cu PGCDemux, am vazut ca SubtitleCreator are si aceasta optiune?

#81
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005
Exact.Scutesti o gramada de munca.

#82
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Pai, de unde stie SubtitleCreator cate replici sunt intr-o poza? Ca daca greseste cateva replici s-a dus naibii toata subtitrarea.

#83
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Iar nu am mai putut face edit... Exista un program care converteste .sup in .txt ?

#84
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdemonyx, on Apr 30 2007, 15:02, said:

Pai, de unde stie SubtitleCreator cate replici sunt intr-o poza? Ca daca greseste cateva replici s-a dus naibii toata subtitrarea.

Citeste cu atentie asta.Ai sa vezi cit de usor e.

http://forum.softped...a...t&id=103476

#85
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdemonyx, on Apr 30 2007, 22:06, said:

Iar nu am mai putut face edit... Exista un program care converteste .sup in .txt ?


Ai putea sa folosesti DvdsubEdit pt asta.

#86
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
DVDSUBEDIT? Am incercat si nu converteste bine.

#87
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005
Atunci SubRip..si gata

Edited by zapacitu, 02 May 2007 - 10:59.


#88
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003
@ Ageamiu :
De ce nu ai demuxat numai VTS-ul dorit cu PCGDemux si apoi sa-l remuxezi ? Daca nu puteai sa scapi altfel de reclame ?
In principiu saltul peste o reclama se face trecand post comenzile la precomenzi pentru PGC - ul respectiv, update-and comenzile de salt daca acestea exista (deoarece prin adaugarea unor linii de comanda  noi indexul s-a modificat).
Asta pentru cazul simplu cand reclamele sant intr-un PGC separat.
Mai nou sant mascate ca o celula dintr-un meniu de exemplu, de care ai nevoie : La asta este mai complicat si trebuie sa modifici durata celulei cu pricina la 0 sec. (in hexa) si sa treci ca sector de intrare in celula numarul sectorului de iesire.  Sant ceva help-uri pe doom9.org parca.

Edited by PIGULIGU, 02 May 2007 - 11:06.


#89
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View Postzapacitu, on May 2 2007, 11:56, said:

Atunci SubRip..si gata

SupRip nu converteste.

#90
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005
Da ce face?Ripuiesti titrarea si o salvezi cum vrei tu, txt, sub, srt, etc..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate