Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Adaugare subtitrare pe un DVD cu programe gratuite

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#109
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004

View Postdemonyx, on May 17 2007, 14:14, said:

Ce dvd, de unde l-ai luat? Ii varianta Retail?

Sunt cateva DVD-uri imprumutate de la un amic. Fara carcasa.
Cert e ca unele nu au probleme, iar altele... ma lasa cu ochii in soare.
Oricum nu reusesc sa inteleg un lucru: pana la urma e un material video, PAL, rezolutie standard DVD. De ce subtitrarea pe care o adaug nu este afisata?

Edited by catalinescu, 17 May 2007 - 13:29.


#110
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004
Dupa multe incercari si nereusite, am ajuns in aceasta situatie (a se vedea imaginea atasata).
Pana la urma subtitrarea apare ca un bloc verde. Am mai cautat pe net si cu ajutorul lui DVDSubEdit am reusit sa scap cumva de acest bloc verde. Problema acum e alta: cum pot face sa am literele pline si nu doar conturul lor? Se pare ca tabela de culori e dusa...

Attached Files


Edited by catalinescu, 18 May 2007 - 08:45.


#111
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Citeste punctul 2 de aici.

enjoy,
Mtz

#112
blackp

blackp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2007
Salutare
  Am pus o subtitrare la un serial dvd, cand dau play pe dvd, pentru toate episoadele totul este normal dar cand vreau sa urmaresc doar un episod subtitrarea apare galbena atat cea veche cat si cea adaugata in romana.
Am incercat sa schimb culoarea cu DVDSubEdit dar culoarea apare ca fiind deja alba.
  
  Are cineva idee despre ce pot sa fac sa apara si cand vreau sa vad un ep. culoarea subtirari normala.
  
  Mersi si sper ca puteti ajuta.

#113
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003
Chiar nu-mi dau seama cum poti ajunge la asa ceva, deoarece la fiecare PGC se incarca paleta de culori a lui si atunci ar fi trebuit sa fie subtitrarea galbena si la vizionarea intregului DVD.
Oricum poti posta Ifo-urile sau poti sa mi le trimiti prin PM,  poate se vede ceva suspect. (cu IfoEdit sau PGCEdit).

#114
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postblackp, on Jun 5 2007, 12:49, said:

Salutare
  Am pus o subtitrare la un serial dvd, cand dau play pe dvd, pentru toate episoadele totul este normal dar cand vreau sa urmaresc doar un episod subtitrarea apare galbena atat cea veche cat si cea adaugata in romana.
Am incercat sa schimb culoarea cu DVDSubEdit dar culoarea apare ca fiind deja alba.
  
  Are cineva idee despre ce pot sa fac sa apara si cand vreau sa vad un ep. culoarea subtirari normala.
  
  Mersi si sper ca puteti ajuta.
Incearca SupRemap, deschide vob-urile si vezi exact ce culori sunt. Teoretic ar trebui sa fie identice la toate episoadele. Daca nu sunt la fel, deschizi fiecare ifo si le modifici.

Cat despre problema cu highlight-ul la meniuri (oarecum veche, din pacate nu am eu prea multa vreme sa citesc aria video) exista un ghid pe care l-am urmat si eu. Odata cu modificare bitmap-ului care contine meniul nu se modifica si "subtitrarea" meniului asa ca fisierul video trebuie exportat cu Vobblanker, apoi cu SubRip se salveaza ca bitmap "subtitrarea" in format OS/2 4 bits! Daca nu e salvata asa vor fi probleme la multiplexarea meniului. Apoi trebuie facut un fisier SST, iar totul se multiplexeaza cu Muxman. PGCedit e bun pentru salvarea de butoane si culori din meniuri, ca dupa ce a fost schimbat meniul cu cel nou folosind Vobblanker trebuie definite si butoanele (ca altfel nu merge meniul). Asta e foarte pe scurt, mai mult se poate citi aici.

#115
darklight3

darklight3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.12.2006
Salut. Foarte tare tutorialul, merge brici!
M-am trezit cam tarziu, dar am si eu o intrebare pt mtz sau oricine altcineva care stie...
Am intalnit la multe meniuri de subtitrari, linkul care activeaza limba exact numele limbii, numai ca se face alta culoare...si daca modific de exemplu in loc de nederlands pun romanian..nu prea se mai pupa...
Exista vreo metoda sa mofic si lunkul identic cu limba?




Hai ca abia acum am observat ca s-a mai discutat pe tema asta, scuze pentru repetare.
Totusi, a reusit cineva ceva pana acum?

Attached Files


Edited by darklight3, 18 June 2007 - 15:26.


#116
myhai_mc

myhai_mc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2007
salut.....ma puteti ajuta si pe mn q un ghid pentru a pune subtritare la un dvd q episoade??ms anticipat

#117
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postmyhai_mc, on Jun 20 2007, 11:35, said:

salut.....ma puteti ajuta si pe mn q un ghid pentru a pune subtritare la un dvd q episoade??ms anticipat
1. Scrie romaneste, fara q mn sau alte mircomanisme din astea.
2. Cel mai simplu e sa urmezi ghidul de schimbare / adaugare a subtitrarii, apoi cu vobblanker sa schimbi filmul propriu-zis, iar daca ai adaugat vreo subtitrare sa editezi cu ifoedit. Sau daca ti-e groaza de editat cu ifoedit ai putea sa muti in alt folder toate vob-urile generate de vobblanker, sa le creezi un ifo cu ifoedit si apoi cu ifoupdate sa le modifici (original sunt cele date de vobblanker, iar muxed sunt astea de la ifoedit).

#118
Cosmyn_87

Cosmyn_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2007
Salutare...am o intrebare....poate cnva sa imi spuna cum sa unesc 2 dvd-uri.Este vorba de filmul Titanic kre il am pe 2 dvd-uri si primul disc are meniul cu toate capitolele inclusiv de pe disc 2 kre nu are nici un meniu.Astfel vreau sa unesc cele 2 dvd-uri pastrand meniul si capitolele d p primul disc sa se potriveask si p al doilea...poate cineva sa imi spuna ceva programe pentru asa ceva ?sau un mic tutorial...?

#119
Cosmyn_87

Cosmyn_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2007
Ah...am uitat...filmul il mai am pe un dvd.....e calitate mai slaba si as vrea sa stiu daca as putea sa adaug meniul de la varianta pe 2 dvd-uri la cel in varianta pe 1 dvd....daca da cum pot face asa ceva?Mentionez ca ambele variante au si un benus fiecare..adica traileru filmului care la varianta pe un dvd apare in VOB 02_1 iar la varianta pe 2 dvd-uri apare undeva in VOB 01_4,fisier in care este si filmul.La varianta pe 2 dvd-uri am adaugat subtitrare pe romana cu dvdlab si etc...dar e totul ok pana in punctul cand ....daca vreau sa vad trailerul ori nu il deschide ori apare aproape jumatate din el(spun asta ca am incercat de mai multe ori sa adaug subtitrarea),deci as vrea sa stiu daca se poate rezolva chestia cu subtitrarea pe cele 2 discuri si unirea lor incat sa nu mai faca figura aia la bonus....daca puteti pune un tutorial careva p site asa mai pentru incepatori pt ca nu prea inteleg chestia cu cells si PGC etc....Multumesc anticipat.

#120
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Iti zic teoretic cum s-ar face:
- copiezi DVD1 si DVD2 pe hard
- deschizi DVD2 in VobBlanker si cu dubluclick pe PGC-ul care contine filmul (iti dai seama dupa durata acestuia), in noul meniu folosesti "Extract All Multi". Vei obtine tot filmul de pe DVD2 impartit in mai multe celule.
- deschizi DVD1 in PGCEdit si cu dublu click pe TTN care contine filmul (iti dai seama dupa durata acestuia), folosesti functia de "Create New blank VOB Cell" si rand pe rand creezi atatea celule cate ai pe DVD2. Salvezi DVD1 care va avea atatea celule cate are DVD1 si 2 la un loc.
- deschizi DVD1 proaspat salvat in VobBlanker si faci replace la celulele adaugate de tine cu cele salvate din DVD2, una cate una in ordine.

enjoy,
Mtz

PS: ne vedem pe mirc... (glumesc, desigur). Daca mai scrii in limbaj de mirc, iti suspend dreptul de a posta pe acest forum.

#121
Cosmyn_87

Cosmyn_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2007
Da am inteles Mtz...imi cer scuze pentru modul de scriere,mi-am dat seama de asta dupa primul mesaj si la al doilea nu am mai scris.Imi cer scuze inca o data.Si multumesc pentru explicatie,o sa incerc metoda ta.

#122
Calin2007

Calin2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.08.2007
Mtz !!!  :mellow: Sal.  Am mare nevoie de ajutor ma chinui de doua zile si doua nopti ma doare capu is obosit da nu ma las. Am nevoie sa ma ajuti la cateva etape pentru a pune subtitrare pe dvd unele le stiu da sunt "unele" care nu le pot descifra intelege. Rog mult sunt nu recunoscator mai mult decat atata daca mai putea ajuta. Daca citesti acest mesaj si doresti sa ma ajuti ma gasesti aici cllubing_cocktail

#123
Disabled

Disabled

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.12.2006
Salutare... am si io o problema....
- daq folosesc metoda asta: pgcdemux, vobblanker, etc in momentul in care incerc sa vad filmul pe un dvd stand alone se blocheaza si pe displayul dvd-ului apar niste caractere interesante (macar);
- daca folosesc cealalta metoda (dvd decrypter, dvdlab, etc) nu e nici o problema....merge perfect.
Sincer...as prefera prima metoda pentru ca am posibilitatea de a baga pe un dvd mai multe subtitrari...la o doua metoda bag dor sub in romana...
    Daca ma poate ajuta careva...plssssssssssssssssssss  :rolleyes: :rolleyes:

#124
Disabled

Disabled

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.12.2006
Mdea...noi completari la problema mea....playerul se blocheaza in momentul in care urmeaza sa apara subtitrarea pe ecran (doar la subtitrarea in romana imi face probleme..daq las filmul sa ruleze cu orice alta subtitrare merge fara nici o problema)
Pls...idei?...ca io nu mai am nici una..

#125
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Am reusit sa adaug subtitrare pe acest dvd, dar nu pot sub nici o forma sa ii adaug si meniul, optiunea replace e inghetata . Cele doua pgc-uri reprezinta threatical version si unrated version. Am atasat si structura dvd-ului.

Attached Files



#126
Gobi

Gobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2005
Dilema mea:
Am un dvd caruia vreau sa ii pun sub in  ro. Subul exista (in format SRT), filmul  este in fisierul VTS_02_1.VOB la partea finala a acestuia 
(la inceput este logo-ul Warner, urmeaza un interviu, si apoi incepe filmul propriu-zis)
Fisierle DVD arata astfel
Attached File  dvd1.jpg   83.91K   27 downloadsAttached File  dvd3.jpg   55.49K   19 downloads
;metoda cu DVD Decrypt - DVD LAB Pro - Ifo Update nu merge deoarce la demuxarea
streamurilor cu DVD Decrypt primesc o eroare
Attached File  dvd2.jpg   9.71K   25 downloads
... dar capitolele pentru DVDLab au fost facute asa ca...
Am incercat sa demuxez continutul cu DoItFast4You, a mers, (Nu am folosit PGCDemux pentru ca am un delay de 32 msec
Attached File  dvd4.jpg   11.76K   15 downloads)
Am obtinut fisierele video si audio, apoi am continuat cu DVDLab, Am importat, am pus subul, am compilat.. si a iesit ... ceva :). Filmul rula ok cu subtitrarea in regula,
Dar eu am obtinut doar filmul. (VTS_02_1.... VTS_02_5) si stiu si de ce (pentru ca am demuxat doar PGC-ul cu timpul cel mai mare)

Trebuie sa demuxez calumea VTS_02 dar chiar nu stiu cum sa il fac sa fie exact ca si originalul la remuxare si cu ce programe. Sa aibe aceleasi nr. de voburi si acelasi continut, numai cu sub in romana la film.

Poate stie cineva...

Numai bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate