Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Bani prin completarea de chestionare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016
Stie cineva niste site-uri prin care poti sa faci bani prin completarea chestionarelor sau altele similare?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Banii oferiti nu acopera costul energiei electrice consumate si mai ales valoarea timpului tau petrecut pentru a completa acele chestionare.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
mai bine inveti sa faci ceva la PC daca tot ai de gand sa il ti aprins .. e mai rentabil

#4
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 Andreysc7, on 10 ianuarie 2020 - 01:38, said:

mai bine inveti sa faci ceva la PC daca tot ai de gand sa il ti aprins .. e mai rentabil

As vrea , dar nu am pe nimeni care sa ma indrume ce as putea invata.

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 denny34, on 10 ianuarie 2020 - 01:26, said:

Stie cineva niste site-uri prin care poti sa faci bani prin completarea chestionarelor sau altele similare?
Cred ca ajutorul social din Romania e mai mare ca salariul celor care fac asta prin Ghana. Desigur, nu te retine nimeni sa incerci...

#6
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Poker e gratis de invatat.

Dar tot mai eficienta e munca.

#7
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 denny34, on 10 ianuarie 2020 - 01:40, said:

As vrea , dar nu am pe nimeni care sa ma indrume ce as putea invata.
invata editare video. multi vloggeri se plang ca le ia multe ore. o sa faci o gramada de bani

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 denny34, on 10 ianuarie 2020 - 01:40, said:

As vrea , dar nu am pe nimeni care sa ma indrume ce as putea invata.

nu o sa iti poata nimeni sa iti spuna ce poti invata si ce nu .. cauta un hobby iar mai devreme sau mai tarziu , iti poti castiga traiul facand ceea ce iti place

Sursa : experienta proprie
Mediul de invatare : online (youtube, forumuri, etc)

#9
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Initiator, ia legatura cu ala care-ti zicea de poker gratuit, vezi ca ofera peste 300 lei gratis asa degeaba plus cazare moca si stocare gratuita, asa scrie acolo la el in semnatura. Uite asa scrie acolo "peste 300 ron cadou"

Zi sa-ti deie aia 300 ron macar gratisi promisi acolo.

Io i-am zis sa-mi dea si mie aia 300 ron si sa ma gazduiasca gratis undeva in america dar nu a raspuns solicitarii.

Edited by cipri2bau, 10 January 2020 - 03:32.


#10
stefalexe

stefalexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 17.12.2007
Am folosit 3 astfel de site-uri de studii de piata. La momentul in care le-am ales, erau cu cele mai multe studii desfasurate la noi in tara, deci aveai sanse sa fii solicitat la mai multe sondaje. Nu stiu cum este acum piata.

Acest aspect este foarte important, intrucat caracteristica acestor site-uri este ca nu poti retrage acele beneficii decat dupa ce se atinge un prag minim. Cum multi renunta pe parcurs, ca dureaza prea mult pana pot primi efectiv ceva pentru timpul alocat, companiile au de castigat ca si-au facut treaba gratis. In plus, sunt multe astfel de locuri in care efectiv nu primesti nimic, ci doar scriptic, iar cu chestia asta nu te poti bate, intrucat site-ul este o chestie de cine stie unde, printr-o tara straina, iar la noi nu te pot ajuta autoritatile. Deci informeaza-te bine inainte sa incepi vreo astfel de activitate.

La talkonlinepanel.com au fost cele mai multe solicitari de completare a sondajelor. Punctele castigate pot fi convertite, dupa ce se aduna numarul necesar pentru ce vrei sa le folosesti, in abonamente la diverse reviste de la noi, cum ar fi National Geographic sau in vouchere emag de 44 si 88 lei. Comunicarea cu ei este rapida, sunt seriosi, totul e in limba romana.

Marketagent.com aveau destul de multe solicitari, ulterior s-au mai rarit. Banii castigati pot fi transferati intr-un cont de PayPal, al tau sau al altcuiva comunicat de tine. Sondajele si interfata site-ului sunt in limba romana, dar comunicarea cu ei se desfasoara in limba engleza, rapid.

ro.daedalusonline.eu/ au destul de multe solicitari, dar mi s-a intamplat de vreo 3 ori sa se spuna ca primesti puncte in valoare de 2.5 euro si sa primesc 1.5 euro, sau chiar 0.75, in urma reclamatiilor rezultand ca a fost o greseala de redactare... Comunicarea este rapida, in limba romana, dar felul in care raspund e cam neprofesional, spre exemplu te invita sa le scrii pe facebook, de parca toata lumea are cont pe facebook, acolo daca nu le convine mesajul, iti cenzureaza opinia postata, iar daca au facut vreo eroare, nu o compenseaza in nici un fel. Un aspect important este faptul ca banii ii primesti in cont bancar deschis pe numele tau si oferind datele de identitate, iar castigul va fi raportat la ANAF si va trebui sa platesti impozit. Nu e problema de impozit, ci de timpul consumat ca sa te duci sa platesti 6.5 lei impozit pentru cei 65 lei castigati intr-un an si de dificultatea cu care rezolvi problema, pentru ca angajatii de acolo iti cer contract sau adeverinta sau nu stiu ce document, iar tu nu ai nimic, decat o incasare si te complici mult pentru nimic.

Eu am facut aceasta activitate cand aveam niste timp liber in fiecare zi. Iti vin cam 2 sondaje pe saptamana de la fiecare companie si de obicei dureaza maxim 15 minute, timp si efort pentru care esti rasplatit cam cu 10-15 lei pe ora. Deci iei vreo 4 lei ca raspunzi sa zicem la 50 de intrebari stand pe wc sau tinandu-te de bara in autobuz. In nici un caz nu merita sa faci asta de acasa, unde aproape orice ai face, e mai util. Uneori chiar si sa stai degeaba poate fi mai util!

Eu am castigat cam 300 lei pe an in total din aceste 3 site-uri, bani pe care ii poti castiga in doua zile de munca fara nici o pregatire, sau in cateva ore de munca ce are in spate pregatire. Repet, am consumat pentru asta aproape exclusiv un timp care nu prea putea fi folosit la altceva care sa produca vreun venit, fie el infim.

Sa faci din asta o activitate din care sa faci bani este o aberatie. Cred ca nimeni niciodata nu a facut bani, adica sa traiasca din asta sau sa simta consistent acest input financiar. Merita doar asa, daca chiar te poti lipsi de 10-15 minute pe zi ca sa castigi de-o ciocolata. Avand in vedere cat timp pierde populatia pe facebook sau instagram, macar de aici castigi ceva, dar asta mai depinde si de gradul de potrivire a ta cu profilul de interes pentru studiu.

Categoric, cel mai eficient este sa investesti orice timp in interesul tau, iar mult mai avantajos este sa inveti sa FACI ceva. Daca ai mult timp de petrecut online, poti face marketing online pentru diverse companii sau persoane care nu vor sa angajeze cu contract de munca pe cineva special pentru asta, ci prefera colaboratori cu contract sau la mica intelegere, poti scrie sau corecta continut text, poti crea sau edita continut video, poti invata sa faci lucruri din care sa castigi ulterior bani.

Chiar si sa citesti sau sa faci ceva pentru relaxare este mai avantajos, chiar daca e greu de cuantificat in bani, decat acei cativa lei castigati in acest mod. Repet, uneori chiar si sa stai degeaba poate fi mai util!

Timpul este o resursa foarte importanta, care trebuie consumata cu folos!

Eu am scris acest mesaj lung in speranta ca va produce efecte pozitive si pentru altii care vor cauta informatii despre acest subiect si vor intelege din experienta altcuiva cum sta treaba si vor ajunge sa faca o alegere rationala.

Deocamdata este o donatie facuta societatii, ca multe mesaje de pe forum, iar ulterior se poate transforma in folos, daca produce efecte reale pentru cititori. Altfel, se cheama ca nu am consumat timpul cu folos. Si nu e bine.

Edited by stefalexe, 10 January 2020 - 08:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate