Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Vreau să fac un soft

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Vreau să realizez un soft pe care o piață specializată îl cere de ceva vreme. Problema este că eu nu știu programare, dar știu cum trebuie să arate și ce trebuie să știe să facă produsul program. În plus, cunosc piața respectivă și pretențiile ei. Am evaluat piața între 200.000 și 500.000 euro pe an plus bonusurile pentru pachetele update. Vandabilitatea softului depinde de mai mulți factori, dar, în principal, de calitatea produsului.

Cum ar trebui să procedez? Să vând ideea unei companii producătoare de software? Sau să caut un programator bun cu care să mă asociez pentru a face softul și a împărți beneficiile? Aștept un sfat competent și, de ce nu? eventuale propuneri. Puteți folosi și pm sau Messenger-ul.

#2
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003

 philo, on Mar 15 2006, 15:07, said:

Vreau să realizez un soft pe care o piață specializată îl cere de ceva vreme. Problema este că eu nu știu programare, dar știu cum trebuie să arate și ce trebuie să știe să facă produsul program. În plus, cunosc piața respectivă și pretențiile ei. Am evaluat piața între 200.000 și 500.000 euro pe an plus bonusurile pentru pachetele update. Vandabilitatea softului depinde de mai mulți factori, dar, în principal, de calitatea produsului.

Cum ar trebui să procedez? Să vând ideea unei companii producătoare de software? Sau să caut un programator bun cu care să mă asociez pentru a face softul și a împărți beneficiile? Aștept un sfat competent și, de ce nu? eventuale propuneri. Puteți folosi și pm sau Messenger-ul.

Mai bine te ocupi tu personal alaturi de cativa programatori.

#3
AndreiDra

AndreiDra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2006
In functie de ce oameni ai nevoie pt dezvoltarea aplicatiei, ii cauti sii ii gasesti pe cei buni si ieftini, le dai mai multi bani decat sunt ei obisnuiti si nu le spui tu cati bani scoti. Pe ei ii angajezi ca programatori nu ca asociati. Daca ai ideea, fa TU banii ;)

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
S'ar putea sa fie deja in lucru ideea ta... :)

#5
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Nu vreau sa par deplasat ... (lucrez de ceva ani buni in industria software cu success) ... dar a face un soft de 200-500.000 de Euro nu ii o idee care iti vine peste noapte.

Sper sa nu ma intelegi gresit, dar formulele de calcul pentru proiectia vanzarilor in industria software sunt total diferite de cele folosite pentru un business/serviciu oarecare.

Ex : Poti estima ca daca te apuci de taximetrie, ai x clienti pe zi, care fac in medie y km, la pretul z => venituri = x * y * z.

Sper sa consideri urmatoarele ca niste sfaturi competente si gratuite.

In cazurile foarte bune, in care ideea ta de software este geniala si bine pusa la punct, vei vinde 1 copie la 300 de downloaduri ale versiunii demo.
Ca sa generezi 300 de downloaduri ... ai nevoie de cel putin 500 de vizitatori (nu toti oameni care ajung la tine pe site, si downloadeaza ceva).

Prespunand ca tu vinzi o copie cu 20 de euro, rezulta ca pentru 200.000 de euro, trebuie sa vinzi 10.000 copii pe an, adica sa ai 5.000.000 de vizitatori unici pe website-ul tau.

Sa faci rost de acesti 5.000.000 de vizitatori ... ai nevoie de un buget consistent pentru reclame.
Sa presupunem ai norocul si relatiile mele, si ii faci rost cu 1 cent pe vizitator.
Deci avem un buget de reclama de 50.000 de Euro.

Acesti 5.000.000 de vizitatori, genereaza trafic web (MULT), care costa.
Acuma, asta depinde de mai multi factori ... dar eu personal, pentru 5.000.000 as alege un server dedicat de $250 pe luna => 2000 de euro pe an.

Mai pune comisioanele pe care le platesti ca sa incasezi banii din vanzari. Asta te mai urca cel putin 30.000 de Euro.

La 10.000 de copii vandute pe an, ai nevoie de cel putin 2 oameni foarte buni (si deci bine platiti), la tech support.
Asta presupunand ca te implici si tu direct in afacere.
Asta te mai urca spre vre-o 20.000 de euro pe an.

Greseli comune in evaluarea vanzarilor online
1. A vinde online nu este tot una cu a vinde intr-un magazin
2. Daca ai un magazin, oricat de prost plasat, tot il vad X oameni pe zi si intra si se uita. Nu este la fel cand vinzi online.
3. Vanzarile online se bazeaza mult pe "reputatia" ta. Un site nou, no-name, nu va inspira incredere.

My 2 cents ...

#6
danyboy2010

danyboy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2005
Mi se pare foarte mic pretul de 20 de euroi care l-ai folosit in calcule.. Banuiesc ca nu vrea sa faca un downlaod manager sau mp3 player ci un software de gestiune , ceva scriptur PHP sau mai sthiu eu ce sa-l poata vinde de la 100$ incolo

Eu am ajuns la o concluzie interesanta..ma refer la scripturi PHP pentru siteuri.
Am profit per total mult mai mare dak il vand la mai putini si-l prezint personal, solutie personalizata decat la un pret fix plasat pe un site

#7
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@danyboy2010 : partial ai dreptate. Totul depinde de ce producem fiecare.
Ai dreptate. Un script sau un soft mai complex de nisa / piata verticala, se vinde mult mai bine la pret mai mare, personalizat, etc.

Eu personal ma ocup de jocuri PC, utilitare pentru PC & mobile. Preturile sunt mai "mici" ... dar se si vand o puzderie.

Intr-adevar, recent si eu am ales un script PHP mai scump, dar care venea personalizat, instalare gratuita, etc.


Ce inceram sa spun si eu mai sus (si cred ca esti de acord cu mine) ii ca nu putem aplica o metoda generica de estimare a vanzarilor.

Tu poate vinzi doua licente la un script de $1000 pe luna, si eu vand 100 de jocuri la $20 bucata, ... variabele sunt diferite in ecuatia ta si in a mea.

#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Mie mi se pare ca sunteti foarte optimisti...
Pe langa tot ce a spus exosyphen (lucruri de bun simt dealtfel) trebuie sa avem in vedere si un alt aspect:
Programatorul/programatorii respectivi trebuie sa ii puna in aplicare ideea lui Philo. De obicei este cale foarte lunga de la idee pana la punerea ei in aplicare...

Deasemenea, nu poti sa platesti cu f putini bani programatorii pentru ca ei sunt cu siguranta niste oameni inteligenti care realizeaza importanta liniilor de cod ce le ies de sub degete...

Eu cred ca cel mai usor este sa faci un dosar bine-bine pus la punct cu care sa te prezinti la o firma de profil. Ai grija cu drepturile de autor, pentru ca nu se pot patenta idei :). Deci nu le da toate detaliile :).

Succes  :peacefingers: .

#9
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Unul din "lucrurile de bun simt" pe care am evitat sa le spun, a spus-o chiar crz. De la "idee" la o jumate de milion de para ... este un drum foarte lung.

Si chiar nu vreau sa jignesc pe nimeni : Dar cand vad doua expresii in aceeiasi fraza : "am evaluat piata" ... si "caut pe cineva sa implementeze" ideea mea ... sunt doua chestii care se contrazic rau de tot.

Eu unul recunosc clar, ca daca imi cereti sa evaluez potentialul de piata al unui produs pentru curatat covoare ... o sa va spun ca "habar nu am"

Sper sa considerati in continuarea parerile mele, lipsite de rautate si doar un banal sfat gratuit.

P.S : De ceva vreme, o persoana de pe acest forum mi s-a adresat ca firma mea sa ii dezvolte un produs software pe care ei urmau sa il vanda. Pretul oferit si business-ul in sine erau foarte bune.
Am refuzat insa, pentru ca stiam ca va da de o piata moarta si abia daca isi va recupera banii.

Recunosc ca in business fac afirmatii dure si transante, dar decat sa iti laud ideea, prefer sa te bat un pic la cap cu niste greseli pe care le-ai facut ... ca si asa lauda mea nu te va ajuta cu nimc :)

Nu iti cer sa ne spui despre ce idee ii vorba, dar macar spune-ne ce platforma vizeaza, si cam ce ii ... in linii foarte mari : joc, software, utilitar, solutie pentru piete verticale.

#10
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Ca sa aduc niste argumente...

La ridicarea turnurilor Petronas din Kuala Lumpur arhitectul care a conceput aceste cladiri a tinut NEAPARAT ca cele 2 turnuri sa fie legate printr-o punte. Inginereste, a fost foarte greu de realizat...

Deci desi ideea initiala a fost geniala, a fost nevoie de multe alte minti luminate si si mai multe idei geniale pt a fi facute.

#11
danyboy2010

danyboy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2005

Quote

P.S : De ceva vreme, o persoana de pe acest forum mi s-a adresat ca firma mea sa ii dezvolte un produs software pe care ei urmau sa il vanda. Pretul oferit si business-ul in sine erau foarte bune.
Am refuzat insa, pentru ca stiam ca va da de o piata moarta si abia daca isi va recupera banii.

Felicitari pentru corectitudine..sau voi aveati procent din vanzari?! :P  :P

#12
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
Philo, ideea cu programator e dificila. E greu de gasit cineva cu calitati, e greu de pastrat. Si cel mai rau e ca iti poate lasa niste surse nefunctionale, sau cu ceva probleme, etc.

Ideea cu abordarea unei firme de soft este din nou riscanta, dar mai putin riscanta decat in cazul precedent. Evident, te costa mi mult, dar beneficiezi si de consultanta lor in acest caz.

Au as alege varianta cu firma, daca estimarile tale sunt corecte.

#13
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@danyboy2010 : Nu.

Sa fac eu un soft si sa primesc procent din vanzari? Cam stupid.
Il fac si iau eu 100% :)

#14
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
p1 la 300 e destul de mult, depinde de piata poate s se cumpere 1 la 1000, asta niciodata nu sti sigur, piata trebuie sudiata foarte bine inainte sa bagin 50000 de euroi intr-o chestie ca asta

philo, cel mai simplu e sa vinzi ideea-daca ti-o cumpara cineva, dar o sa scoti foarte putin in comparatie cu ce puteai obtine.
Daca nu ai bani ar fi bine sa ai 2 idei, una s-o vinzi si alta sa o dezvolti cu banii pe care i-ai luat din prime, dar nu cred poti avea tu '2 idei' 'asa de bune' de 500.000 de euro pe an

#15
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Cu aproximativ 150000 ioro reusesti sa iti achizitionezi un spatiu (sa nu uitam de advertising) si sa platesti niste programatori si designeri sa iti lucreze la un proiect. Daca reusesti sa strangi acesti bani SI sa ai o idee de soft buna, atunci esti multi-milionar in dolari.
Unica strategie pe care o poti adopta este urmatoarea: faci un program bun, CEL mai bun dintre cele existente deja pe piata, cel mai bine prezentat si cel mai ieftin. Altfel nu ai sanse.

#16
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004

Quote

Cu aproximativ 150000 ioro reusesti sa iti achizitionezi un spatiu (sa nu uitam de advertising) si sa platesti niste programatori si designeri sa iti lucreze la un proiect. Daca reusesti sa strangi acesti bani SI sa ai o idee de soft buna, atunci esti multi-milionar in dolari.
Unica strategie pe care o poti adopta este urmatoarea: faci un program bun, CEL mai bun dintre cele existente deja pe piata, cel mai bine prezentat si cel mai ieftin. Altfel nu ai sanse.


cine baga atatia bani in asa ceva dintr-o data, fii serios, poti incepe si cu 10$ daca ai cap si sa ajungi multi-milionar :D

#17
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@hysony : eu am inceput cu $4 ;)

#18
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004

Quote

@hysony : eu am inceput cu $4 wink.gif

bv tie, ce-ai facut cu ei? :D ti-ai cumparat creioane de pe ebay si le-ai vandut cu 7$:D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate