Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Salvare cu program extern a listei posturilor tv

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dannyel86

dannyel86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.12.2009
Salutari la toata lumea. Posted Image
E o bucurie cand operatorul introduce posturi noi in grila tv (si mai putin atunci cand le scoate abuziv).
Problema pe care o intampin e ca lista aranjata a canalelor tv din meniul televizorului se reordoneaza de fiecare data cand RDS-RCS modifica grila de programe.

Chiar nu se poate face nimic pentru ca lista aceea sa nu se dea peste cap?

N-a trecut o saptamana de cand le-am aranjat, si deja iar s-au amestecat. Cateodata mai rar, altadata mai des.
Din meniul televizorului nu se poate salva lista pe un stick (model Vinchi), asa cum se intampla la Samsung sau Philips.
De aceea intreb: daca televizorul nu permite din meniu salvarea unei liste de canale favorite, poate un soft extern sa faca asta?
Am gasit o aplicatie, dar nu e compatibila cu orice televizor.
Am oprit autoupdate-ul listei de programe, dar fara niciun rezultat pozitiv.
Inteleg ca si altii se confrunta cu problema asta, dar eu chiar imi doresc o rezolvare (daca aceasta exista)
Si sunt convins ca DIGI va continua sa-si modifice grila tv, asa cum fac, in ultimul timp, si Telekom, Akta, Orange.
Multumesc mult!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,364
  • Înscris: 01.12.2001
Nu poți memora câteva canale? Eu le țin minte nr canalelor preferate.
Că nu mă uit la +150 zilnic.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Practic pentru asta e bun un stb, dar na, nu vrem chestii bagate in priza, doua telecomenzi, etc...

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,364
  • Înscris: 01.12.2001
Nu toate STB-urile permit ordonarea. De exemplu la Telekom pe DTH permit doar câteva canale la favorite. Atât.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru că le ordonează tematic providerul.

#6
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Telekom DTH - favorite 30 canale , pt. modele coship si huawei . Pt. Samsung nu mai stiu .

#7
dannyel86

dannyel86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.12.2009

View Postdorin_2k, on 08 ianuarie 2020 - 21:20, said:

Nu poți memora câteva canale? Eu le țin minte nr canalelor preferate.
Că nu mă uit la +150 zilnic.
Salut. Mersi pentru raspuns. :)
Nu stiu cum ai tu lista de canale, dar cele digitale apar de la 801 in sus.
E mai greu de tinut minte 808, 816, 833 etc.
Si chiar daca le pun in capul listei, vin insotite de aceste numere, nu pot alege sa le schimb cu 1, 2 ,3..., ca sa-mi fie mai usor.
Cand dai pe sageti sus-jos sau cand ai o ordine in lista afisata, e mai simplu sa treci de la un canal la altul. :D
Eu am rabdare sa ordonez favoritele, dar nu de 3 ori pe luna!! Posted Image

View Postaddelin, on 09 ianuarie 2020 - 08:39, said:

Pentru că le ordonează tematic providerul.
Digi nu stie ce e aia tematic, crede-ma! Printre desene am posturi pentru adulti. Despre ce vorbim? :))
(Akta chiar le ordoneaza, jos palaria)
De aceea vreau un program care sa-mi salveze lista personalizata, ca sa o pot pune simplu inapoi de cate ori Digi face schimbari.
(Samsung, Philips, LG permit din meniu crearea pe stick a unor astfel de liste favorite).
Sa muti post cu post de cateva ori pe luna chiar e pierdere de timp.

View Postaddelin, on 08 ianuarie 2020 - 21:36, said:

Practic pentru asta e bun un stb, dar na, nu vrem chestii bagate in priza, doua telecomenzi, etc...
Asa e, poate un STB ar rezolva problema. Daca tv-ul nu avea incorporata tehnologia DVB-C, intelegeam sa folosesc un decodor.
STB-urile sunt extrem de utile pentru tv-urile cu tub catodic (CRT) - INCA SE MAI FOLOSESC, CHIAR DACA NU SE MAI FABRICA (POATE).

#8
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
Toată "ordinea" ține doar de dispozitivul tău, în speță,Vinchi.
Cum vrei să se conecteze un "editor extern" la el dacă producătorul n-a lăsat "o cale de acces"?
Eu,de exemplu,am în casă 3 TV-uri,un non-smart Samsung și 2 smart-uri LG,toate cu aceeași listă de programe lucrată în ChanSort. La orice nouă apariție în grilă a unor noi programe,cele smart mi le adaugă la final de listă (cu condiția să fie adăugate în NIT de cablist). Dacă e mult de editat,se lasă cu export/edit/import în ChanSort. Pentru 1-2 programe nu merită.
Să-ți mai spun că ditamai Oled-ul nu are în managerul de programe opțiunea de ordonare?

Edited by bits, 11 January 2020 - 13:52.


#9
dannyel86

dannyel86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.12.2009

View Postbits, on 11 ianuarie 2020 - 13:50, said:

Toată "ordinea" ține doar de dispozitivul tău, în speță,Vinchi.
Cum vrei să se conecteze un "editor extern" la el dacă producătorul n-a lăsat "o cale de acces"?
Eu,de exemplu,am în casă 3 TV-uri,un non-smart Samsung și 2 smart-uri LG,toate cu aceeași listă de programe lucrată în ChanSort. La orice nouă apariție în grilă a unor noi programe,cele smart mi le adaugă la final de listă (cu condiția să fie adăugate în NIT de cablist). Dacă e mult de editat,se lasă cu export/edit/import în ChanSort. Pentru 1-2 programe nu merită.
Să-ți mai spun că ditamai Oled-ul nu are în managerul de programe opțiunea de ordonare?
ChanSort am gasit si eu, dar nu suporta toate televizoarele.
Eu intrebam daca exista un program care, pus pe stick, sa extraga lista memorata si sa poata fi modificata in pc (cum e ChanSort de care ai pomenit si de care am aflat si eu).
RCS-RDS nu pune posturile noi din grila in coada, ci rearanjeaza total lista, ca atunci cand scanezi posturile pentru prima data.
Vinchi e de vina ca nu a creat posibilitatea de a salva extern lista de posturi favorite, precum marcile pe care le ai tu (si cu care nu sunt probleme).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate