Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sampon cu miros de gaz?!?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMickeydutza, on 08 ianuarie 2020 - 21:33, said:

M-ai facut K.O. Nu am chelie ca-s prea tanar pentru varsta mea.
"Chelie" adica cu capul neacoperit [ exceptand parul] Posted Image

Edited by pasilla, 08 January 2020 - 21:35.


#20
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016

View Postodastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 21:34, said:

daca ti-l ia inapoi e super

poti lua altceva la schimb

eu cu asta m-am dat https://www.farmec.r...546.html#opinii
Nu mai vreau sa aud de sampoane pe baza de petrol/gaz/benzina. Cred ca o sa-mi cumpar maine un sampon antimatreata pe baza de urzica.

#21
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostMickeydutza, on 08 ianuarie 2020 - 21:38, said:

Nu mai vreau sa aud de sampoane pe baza de petrol/gaz/benzina. Cred ca o sa-mi cumpar maine un sampon antimatreata pe baza de urzica.


nu stiu care ajuta, poti face o cautare mai ampla, eu am incercat si altele, fara efect, de aia am apelat la Gerovital.  Banuiesc ca solutii or mai fi, tot soiul de masti cu ou sau cocos sau ceva de genu... Nu am apucat sa mai studiez. Bafta!

#22
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016
Maine o sa ma duc la magazin impreuna cu maica mea si o sa-i propun vanzatoarei sa o platesc ca sa se spele cu samponul asta cu miros de GAZ, sa vedem ce-mi spune. Daca nu il primeste inapoi, o sa incerc sa-l vand la gipsani ca sa-i scap de paduchi. Posted Image

Edited by Mickeydutza, 08 January 2020 - 21:44.


#23
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Vax albina, Crema puka, cum zice un clasic!
Nu cred ca exista un remediu REAL.
Fi-miu are psoriazis si a avut o perioada critica in care scalpul era zilnic plin de "matreata".
Niciun sampon SPECIAL nu a dat rezultate, la preturi intre 10 si 150 lei per flacon de maxim 250 ml.
In momentul in care a inceput un tratament agresiv recomandat de un medic meserias, dupa 2 saptamani nu a mai existat fir de matreata in cap si nici o urma de pete pe corp.
Dar medicatia nu este nici ieftina nici pe termen scurt/mediu. Este pe viata.
Dar slava Domului ca nu mai are pete pe corp si nu ii mai este rusine sa mearga la plaja/sala/femeiPosted Image

Edited by viceroy56, 08 January 2020 - 21:45.


#24
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostMickeydutza, on 08 ianuarie 2020 - 21:43, said:

Maine o sa ma duc la magazin impreuna cu maica mea si o sa-i propun vanzatoarei sa o platesc ca sa se spele cu samponul asta cu miros de GAZ, sa vedem ce-mi spune. Daca nu il primeste inapoi, o sa incerc sa-l vand la gipsani ca sa-i scap de paduchi. Posted Image

vanzatoarea n-are nici o vina
si nici o obligatie
ajuta sa ai si bonul fiscal

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMickeydutza, on 08 ianuarie 2020 - 21:43, said:

Maine o sa ma duc la magazin impreuna cu maica mea si o sa-i propun vanzatoarei sa o platesc ca sa se spele cu samponul asta cu miros de GAZ, sa vedem ce-mi spune. Daca nu il primeste inapoi, o sa incerc sa-l vand la gipsani ca sa-i scap de paduchi. Posted Image
Cati ani ai ? Ar trebui sa te mai gandesti, inainte de a face asemenea afirmatii.

#26
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016

View Postviceroy56, on 08 ianuarie 2020 - 21:44, said:

In momentul in care a inceput un tratament agresiv recomandat de un medic meserias, dupa 2 saptamani nu a mai existat fir de matreata in cap si nici o urma de pete pe corp.
Dar medicatia nu este nici ieftina nici pe termen scurt/mediu. Este pe viata.
Dar slava Domului ca nu mai are pete pe corp si nu ii mai este rusine sa mearga la plaja/sala/femeiPosted Image
Te rog sa ne spui si noua prin ce tehnica a reusit medicul fiului tau sa scape de matreata! Please!

View Postpasilla, on 08 ianuarie 2020 - 21:47, said:

Cati ani ai ? Ar trebui sa te mai gandesti, inainte de a face asemenea afirmatii.
Cu ce am gresit?

#27
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDecember, on 08 ianuarie 2020 - 21:02, said:

Cand faceam paduchi la scoala, ne tundea zero si ne dadea cu gaz pe cap. Ustura ca dracu dar scapam de paduchi imediat.

Gazul e bun si pentru paduchii ailalti.
Cand eram copil ii auzeam pe ai mei ca vorbeau despre un nene din sat care se spala cu usturoi dizolvat in gaz.
De fapt, respectivul isi masa scalpul cu usturoi macerat in gaz ca sa i se indeseasca parul.
Pe vremea aia doar cei care ieseau de la mititica sau de la canal veneau tunsi periuta.

Eu cred ca e bun si pentru matreata gazul.
Pentru galci sigur e bun.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMickeydutza, on 08 ianuarie 2020 - 21:48, said:

Cu ce am gresit?
Intreaba-ti parintii( ei sunt cei mai in masura sa iti explice)  si ai grija de tine.

Edited by pasilla, 08 January 2020 - 21:52.


#29
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Am spus ca e vorba de tratament de PSORIAZIS.
Stii despre ce vorbesc?
Ai fost la dermatolog sa-ti recomande un tratament pentru boala/simptomele pe care le reclami?
Daca vei urma sfaturi de tratament de aici de pe forum, de la colegi, s-ar putea sa chelesti definitv in 1-2 ani sa sa ramai in continuare cu matreata!
Problemele medicale nu se rezolva cu sfaturi de la "prieteni".

#30
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016

View Posttrestie-de-balta, on 08 ianuarie 2020 - 21:49, said:


Gazul e bun si pentru paduchii ailalti.
Cand eram copil ii auzeam pe ai mei ca vorbeau despre un nene din sat care se spala cu usturoi dizolvat in gaz.
De fapt, respectivul isi masa scalpul cu usturoi macerat in gaz ca sa i se indeseasca parul.
Pe vremea aia doar cei care ieseau de la mititica sau de la canal veneau tunsi periuta.

Eu cred ca e bun si pentru matreata gazul.
Pentru galci sigur e bun.
Gazul aplicat pe piele nu e bun. Imi aduc aminte ca aveam 6 ani si mama m-a spalat cu gaz ca sa scap de paduchi. Tin minte ca pielea sensibila a capului meu a fost iritata mult prea tare de la GAZ si niciodata nu voi mai aplica GAZ pe nici un tip de piele. Da. Nici pentru mine si nici pentru rude si prieteni. Asa cred eu.

View Postviceroy56, on 08 ianuarie 2020 - 21:52, said:

Am spus ca e vorba de tratament de PSORIAZIS.
Ok. Tratament PSORIAZIS, asta am inteles. Dar ce medicament s-a folosit pe fiul dumneavoastra ca sa scape de matretol?

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMickeydutza, on 08 ianuarie 2020 - 21:53, said:

Gazul aplicat pe piele nu e bun. Imi aduc aminte ca aveam 6 ani si mama m-a spalat cu gaz ca sa scap de paduchi. Tin minte ca pielea sensibila a capului meu a fost iritata mult prea tare de la GAZ si niciodata nu voi mai aplica GAZ pe nici un tip de piele. Da. Nici pentru mine si nici pentru rude si prieteni. Asa cred eu.
Ai perfecta dreptate.
Asta nu cred ca se aplica si acelui sampon.

Edited by pasilla, 08 January 2020 - 21:56.


#32
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Uite cine este vinovatul "Ichtiolul (sau Ihtiolul) este un ingredient activ natural obtinut din distilarea sisturilor bituminoase...Ca aspect, ichtiolul se prezinta sub forma unui lichid uleios negru, foarte vascos, cu miros pregnant de petrol. Imprumuta acest miros specific si preparatelor cosmetice sau farmaceutice in care este incorporat."
DAR

Proprietatile ichtiolului:
antiinflamator ,reduce pruritul ,calmeaza iritatiile,este antiseboreic, reduce secretia de sebum si matreata,regenerant cutanat,antibacterian,antifungic .
Asta e , in viata tot ce miroase si are gust rau este bun pentru organism .

Edited by ldpe, 08 January 2020 - 22:00.


#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postviceroy56, on 08 ianuarie 2020 - 21:44, said:

Vax albina, Crema puka, cum zice un clasic!
Nu cred ca exista un remediu REAL.
Fi-miu are psoriazis si a avut o perioada critica in care scalpul era zilnic plin de "matreata".
Niciun sampon SPECIAL nu a dat rezultate, la preturi intre 10 si 150 lei per flacon de maxim 250 ml.
In momentul in care a inceput un tratament agresiv recomandat de un medic meserias, dupa 2 saptamani nu a mai existat fir de matreata in cap si nici o urma de pete pe corp.
Dar medicatia nu este nici ieftina nici pe termen scurt/mediu. Este pe viata.
Dar slava Domului ca nu mai are pete pe corp si nu ii mai este rusine sa mearga la plaja/sala/femeiPosted Image
De curiozitate, in ce consta acel tratament agresiv ?
Este vorba despre Cosentyx sau altceva ?
https://www.google.c...re-romania/amp/


#34
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostMickeydutza, on 08 ianuarie 2020 - 21:43, said:

......., o sa incerc sa-l vand la gipsani ca sa-i scap de paduchi. Posted Image

View PostMickeydutza, on 08 ianuarie 2020 - 21:55, said:

....... aveam 6 ani si mama m-a spalat cu gaz ca sa scap de paduchi. ........
Deci ?????

#35
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016

View Postpasilla, on 08 ianuarie 2020 - 21:56, said:

Ai perfecta dreptate.
Asta nu cred ca se aplica si acelui sampon.
Daca credeti ca e bun Gerovitaless, vi-l donez dumneavoastra. E intact. Nu i-am facut altceva in afara de a-l mirosi.

View Postldpe, on 08 ianuarie 2020 - 21:56, said:

Uite cine este vinovatul "Ichtiolul (sau Ihtiolul) este un ingredient activ natural obtinut din distilarea sisturilor bituminoase...Ca aspect, ichtiolul se prezinta sub forma unui lichid uleios negru, foarte vascos, cu miros pregnant de petrol. Imprumuta acest miros specific si preparatelor cosmetice sau farmaceutice in care este incorporat."
DAR

Proprietatile ichtiolului:
antiinflamator ,reduce pruritul ,calmeaza iritatiile,este antiseboreic, reduce secretia de sebum si matreata,regenerant cutanat,antibacterian,antifungic .
Asta e , in viata tot ce miroase si are gust rau este bun pentru organism .
Sa nu credeti articolul asta pe care l-ati expus aici! E o mare mizerie. Petrolul vine de la petarde si cam atat. Eu am nevoie de Nizoral si ori il comand prin internet, ori cumpar sampon antimatreata cu urzica. Altfel nu se poate. ;)

#36
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostMickeydutza, on 08 ianuarie 2020 - 21:55, said:

Gazul aplicat pe piele nu e bun. Imi aduc aminte ca aveam 6 ani si mama m-a spalat cu gaz ca sa scap de paduchi. Tin minte ca pielea sensibila a capului meu a fost iritata mult prea tare de la GAZ si niciodata nu voi mai aplica GAZ pe nici un tip de piele. Da. Nici pentru mine si nici pentru rude si prieteni. Asa cred eu.


Tie ti-a dat cu altceva, nu cu petrol lampant.

Asa am si eu un fost coleg care s-a tratat de paduchi boieresti, luati de la o cocoana, cu gaz de avion.
A ajuns la spital cu outele prajite si cu stromeleacul unflat. Basca ca si-a ars si piele de pe cur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate