Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

iPad 7 arata un trafic de date, cartela Digi spune altceva.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
Folosesc de o luna pe un iPad 7, o cartela prepay Digi  de 4 euro cu 6gb trafic de date, pe care o incarc online.
Problema este ca acesti 6gb de net se consuma in 2-3 zile , avand o activitate pe facebook ,youtube sau alte saituri de citit presa
cu o medie zilnica de max. 2 ore. Nu am folosit torente, nu am descarcat filme sau programe.
In plus, tableta imi arata dupa 3 zile un trafic de date de 3 gb, iar Digi ma anunta ca am consumat cei 6gb.
Care ar fi explicatia si cum ma sfatuiti sa procedez in continuare?
Schimb operatorul sau trec pe abonament cu net nelimitat?
Nu ma intereseaza minutele nationale ,internationale sau sms-uri, tableta o folosesc exclusiv ptr. net,
atunci cand nu am wi-fi.
Cei care folositi tablete cu sim(3g,4g) , ce fel de cartele folositi, sau ce-mi recomandati, ce ar fi mai avantajos?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce ai da 4 euro fara tva pe 6GB cand la abonament ai 50GB cu 2 euro tva inclus?

Oricum, daca consumi 6GB in 2-3 zile nu iti ajung nici aia 50GB de la abonament. Gasesti oferte cu sute de GB sau nelimitat la alti operatori.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi ăla e traficul ce spune Ipadu.
Caută un abonament avantajos ca preț / giga sau treci la nelimitat. Vezi că sunt aplicații care fac trafic singure, le identifici și dacă nu-s ultra necesare le dai jos.

#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 nicuberbec01, on 08 ianuarie 2020 - 12:27, said:

Problema este ca acesti 6gb de net se consuma in 2-3 zile , avand o activitate pe facebook ,youtube sau alte saituri de citit presa
cu o medie zilnica de max. 2 ore. Nu am folosit torente, nu am descarcat filme sau programe.
In momentul un care te uiti pe youtube descarci local filmele, acolo este traficul

#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
traficul aratat de ipad e traficul aproximativ, pe download. traficul celor de la rds, contine si ce ai consumat pe upload

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti verifica pe iOS unde s-au dus cei 6 sau 3GB: https://support.appl.../en-us/HT201299
Oricum pentru 2-3 zile mi se pare un trafic enorm.
PS: la orice abonament de la Digi ai ceva mai mult trafic pe 4G, daca ai acoperire 4G in zona. (Si mai ieftin).

Edited by MembruAnonim, 08 January 2020 - 13:51.


#7
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Pai youtube de la 1080p in sus rupe la trafic. Iar cum content creatorii sunt incurajati sa urce video-uri cu o durata medie de 20 minute ajungi sa faci cel putin 400-700MB trafic vizionand un singur clip de 20 minute.

Recomand vodafone la 5 euro si trafic din jucat la pacanele. Faci lejer cateva sute de GB iar daca nu poti gasi lume care sa-ti doneze. Vezi pe aria Vodafone la mysterybox.

Edited by vj_Heaven, 08 January 2020 - 14:20.


#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Youtube consuma aproximatix 870 Mb pe ora de video la 720p si 1.65 Gb pe ora de video la 1080p.
Pe un alt site vad ca 1080p consuma 3 Gb pe ora de video.
Oricum, de acolo "dispare" traficul.

Edited by trollerul_de_serviciu, 08 January 2020 - 15:40.


#9
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Greșeală. Șterge te rog

Edited by Campers, 15 June 2022 - 23:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate