Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Drum spre Bansko

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Rautaciosu

Rautaciosu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.04.2019
Seara buna!

Am invatat sa schiem, si hopa, hai sa mergem si in alta tara sa vedem alte partii. Am ales Bansko Bulgaria. Insa nu am fost pana acum in Bulgaria sau Serbia, deci nu stiu drumurile.
Am introdus pe google maps: Petrosani - Bansko si imi arata 3 directii:

1. Petrosani --> Craiova --> Bechet --> Vrata --> Sofia --> Bansko
589 km, 8h 46 min
2. Petrosani --> Craiova --> Vidin --> Montana --> Sofia --> Bansko
598 km, 8h 44 min
3. Petrosani --> Severin --> Vidin --> Montana --> Sofia --> Bansko
685 km, 9h 50 min

Cu o zi inainte imi arata si o varianta care din Severin intra in Serbia apoi in Bulgaria. Astazi nu imi mai arata.
Asa ca, pentru cine a mers pe aceste drumuri. Pe care sa le aleg? Drumul de la Petrosani la Severin sau de la Petrosani la  Craiova le cunosc ca in palma, dar mai departe nu am mers si nu le stiu. Am auyzit ca in Bulgaria sunt drumuri rele, dar in acelasi timp cei care au spus asta au fost ultima data acum 5 ani in Bulgaria.
So pls help me :) Orice informatie, indiferent cat de mica sau mare este apreciata.

Va multumesc anticipat.

#2
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
1 - este cel mai ușor și cel mai rapid dar trebuie sa te mulezi după programul bacului.
2 - de la Montana merge direct către Sofia, peste munte. Este bun dar nu este recomandat iarna. Recomandat este Montana - Vrata - Sofia
3 - Treci peste pod la Calafat, nu depinzi de bac dar este mai lung.

Eu as merge pe primul, bacul circula începând cu ora 5 AM de la Bechet, la interval de doua ore.

Calitatea drumurilor din Bulgaria

#3
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Drumul ala prin munti Montana-Sofia e ok-ish vara (e foarte ingust, multe portiuni troznite, gropi, foarte virajat, padure, etc) dar iarna fara un 4X4 potent si experienta sincer nu te-as sfatui.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
vezi cu ce masina mergi si cu ce tren te intorci de la bulgari
sa n-ai una stralucitoare tare

#5
Rautaciosu

Rautaciosu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.04.2019

 EMPP, on 08 ianuarie 2020 - 00:02, said:

vezi cu ce masina mergi si cu ce tren te intorci de la bulgari
sa n-ai una stralucitoare tare

na...nu ma speria. Stralucitoare...adica frumoase sau scumpe? Posted Image  Adica 2 sunt mai vechi, 2 sunt din 2019, fara premium cars. Adica nu depaseste nici una 18k.
Mergem cu 4 masini la un hotel de 4 stele care cica are parcare. Nu stiu daca si pazita..nu cred. Oricum eu pe a mea am casco care acopera si furtul, m-am interesat :) Nu stiu restul ce fac :)

#6
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Baietii prefera nemtoaicele in general dar din ce stiu eu nu au mai fost probleme in ultimul timp.

Eu unul ti-as indica 1. Petrosani --> Craiova --> Bechet --> Vrata --> Sofia --> Bansko

N-am luat-o pe ruta aia pentru ca initial aveam in Balcik cazare 3 zile, de acolo am plecat in Bansko, iar la intoarcere m-am oprit in Vama Veche asa ca traseul meu a fost nitel diferit.

Cel din munti, dupa cum spuneam, e cam cu dus si intors in perioada asta.

#7
Rautaciosu

Rautaciosu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.04.2019
Hehe, una din masini e o nemtoaica ML dar de prin 2010..ish.
Anyway, ruta 1 am sa o iau. Adica, am sa vb cu ceilalti intai sa vad ce parere au. Le arat ce ati spus si voi. Din moment ce mi-au dat mana libera sa aleg locatia, apoi hotelul, si astazi traseul, ma gandesc ca o sa fie de acord.
Am sa revin cu detalii, cum a fost drumul dus intors. Pe la juma de februarie, ca atunci mergem :)

Again, multam fain. Noapte buna.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Am fost de 3 ori din Bucuresti cu un Megane.
n-am avut niciodata probleme

#9
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 EMPP, on 08 ianuarie 2020 - 00:02, said:

vezi cu ce masina mergi si cu ce tren te intorci de la bulgari
sa n-ai una stralucitoare tare
Iar incepeti cu prostiile alea ce se vehiculau acum cativa ani, cum ca in Bulgaria se fura in draci masini ?!
Eu nu am masina "stralucitoare" dar am tranzitat/vizitat Bg de multe ori si am vazut o gramada de masini premium/de lux. Oare proprietarii aia erau toti inconstienti ? Posted Image

Revenind la subiect, cred ca var. 1 e cea mai OK.
Vezi sa nu uiti sa iti cumperi vigneta https://www.bgtoll.b...eta-electronica

#10
Rautaciosu

Rautaciosu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.04.2019
da, tocmai citeam de taxe, si am vazut ca se poate cumpara vigneta electronica, fara sa mai lipesc ceva pe parbriz.
Multam de sfaturi Posted Image

#11
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
Eu, din Severin, am folosit acu cate a zile varianta 2... de la Montana prin Botevgrad - Sofia...
Acum din Veliko Google zice sa ma intorc prin Bechet dar prefer sa evit bacul asa ca tot la Vidin ajung..
Drunurile bunicele in general...

Edited by dansysro, 08 January 2020 - 21:46.


#12
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007
Personal nu recomand Montana pe timp de iarna... nu merita "economia" pe care o faci fata de traseul cu BAC-ul.

#13
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.01.2012
Salutare. Am fost acum ceva timp București-bansko pe traseul normal - pe lângă Sofia. Mi sa părut drumul foarte prost - mai ales bucata Ruse-Sofia.
Uitandu-ma pe harta: a fost careva pe varianta Ruse-veliko- Plovdiv-bansko? Dacă a fost careva: cum e calitatea drumului pe aici?

#14
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Eu am fost pe traseul pe langa bucuresti Ruse Sofia  si a fost bun...

#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
De la Plovdiv la Bansko ai mai mult de mers pe drumuri secundare decat daca intri in Bansko dinspre autostrada Sofia-Kulata. Noi am venit in vara 2020 din directia litoralului bulgaresc, deci dinspre Plovdiv.
Din punctul meu de vedere drumul e bun prin ambele parti, dar noi nu suntem foarte sensibili la drum. Adica atata vreme cat nu sunt cratere sau gropi multe si dese si deci se poate merge normal, pt noi e bun. Nu ne-a marcat in niciun fel acel drum, nu am retinut ceva deosebit despre el. Doar ca mergi ceva de la autostrada Burgas-Plovdiv pana in Bansko. Drum pitoresc de altfel.

Edited by mdt, 09 March 2022 - 11:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate