Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Casa Parter Sibiu/Sadu

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
709 replies to this topic

#685
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
S-au pus lipita cu banda de aluminiu pe imbinarile de vata. Am zis ca nu are rost sa pun 2 straturi.

Edited by porumbelul_alb, 19 October 2020 - 21:30.


#686
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Se mai avanseaza la căsuță.

Am pus gresia in camera tehnica iar maine se da tinci. Duminica aduc centrala si boilerul iar saptamana viitoare se va face montajul acestora. Yupy, dam drumul la IPAT.
Tavanele sunt aproape terminate.
S-au pregatit firele pentru montajul sigurantelor in TEG.
Acum lucrez la montajul bazinului de WC din baia copilului. Aceasta va fi prima baie functionala, avand o complexitate mai mica a montajului si in acest fel, ne putem muta pina la sfarsitul luni Noiembrie.
Am cumparat si un dezumidificator, a scos 15 litri de apa in 3 zile dar, se tot oprește noaptea, asa ca am decis sa ii pun furtun sa meargă încontinuu.

Maine lucrez la rampa pe care o sa aducem centrala in casa si sa montez usa la pod. Revin cu foto cat de curand.

#687
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Camera tehnica este aproape finalizata, mai trebuie instalata centrala, boilerul, prize/intrerupatoare, spoturi, TEG-ul si dat cu lavabila, bineînțeles dupa ce se usuca pereți.
Camara aproape finalizata, mai trebuie: gresie, lavabila si rafturile. S-a montat si usa la pod.
Attached File  IMG_20201024_103638.jpg   336.14K   199 downloads
Attached File  IMG-20201024-WA0004.jpeg   45.41K   181 downloads

Edited by porumbelul_alb, 24 October 2020 - 18:40.


#688
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
La ușa de la pod ai avut și o bagheta perimetrala? Așa pare in poza. De ce ai montat-o acum, ai dat deja tavanul cu lavabila?

#689
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
O venit integrată. O sa pun banda cand dau cu lavabila. Am pus usa acum pt ca era un gol prin care pierdeam prea multa caldura. Oricum usa nu s-a lipit perfect de tavan si trebuie sa dau cu silicon alb pe langa sau pot sa o las in jos din tijele filetate si sa dau cu lavabila.

Edited by porumbelul_alb, 24 October 2020 - 20:07.


#690
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
S-a dat dumul la calduraa.
Montajul cazanului a decurs bine, cu o mica problema la cosul de fum, care s-a si rezolvat dar, ne-am afumat putin.
S-a terminat si montajul Tabloului electric si am pus în funcțiune prizele din camera tehnica.
Laundry room si camara au primit si ele gresie.
Se da inainte si cu gletul, sper sa termine saptamana viitoare.
Dezumidificatorul scoate apa încontinuu.

Singura problema care o am e cu priza de aer pt camera tehnica. Cele doua coturi din fundatie nu au garnituri ai se inunda cu apa. Credeți că ma puteți ajuta cu un sfat prin care sa etanesez aceste coturi fara sa sparg? Exista vreo solutie care sa o pun in apa inainte sa o scot?



Attached File  IMG-20201030-WA0019.jpeg   156.36K   131 downloads
Attached File  IMG-20201030-WA0006.jpeg   104.04K   139 downloads
Attached File  IMG-20201028-WA0006.jpeg   103.3K   128 downloads
Attached File  IMG-20201030-WA0004.jpeg   147.77K   138 downloads
Attached File  IMG_20201027_121323.jpg   139.12K   154 downloads

#691
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Salutare. Dupa 1 luna și jumatate, revin printre voi. Intre timp, adica acum 2 saptamani, ne-am mutat in casuta noastră.
Ne place foarte mult iar liniștea si aerul curat ne-au reîncărcat bateriile.
Am muncit aproape zilnic cate 10-12 ore ca sa terminăm in timp util si sa avem minimul de confort: 1 baie, bucataria etc. Ceea ce mi-a dat emoții, a foat instituirea carantinei dar, jandarmii si politia au fost ok si nu ne-au facut zile fripte, desi, treceam zilnic prin 3-4 filtre.
Am reușit să montez gardul si sa aduc si cățeii. Familia s-a reunit.
Nu am ajuns la final si mai avem multe de facut. Usor, ușor le vom termina.
Bugetul l-am depasit prin Septembrie si a trebuit sa mai suplimentam.

Casa a fost izolata parțial, adica, montat doar polistirenul expandat. Soclul si finisajul le vom face in primavara.
Tabloul electric se va reface complet, asta dupa ce am discutat cu un electrician cu mult mai calificat decat cel care mi-a dat sfaturi legat de tabloul actual, iar anul viitor voi reface si impamantarea.
Revin cu poze la interior dupa ce mai avansez, deocamdata doar un preview.

P. S. In casa e cald si bine. Am echilibrat hidraulic circuitele de IPAT iar cazanul pe peleti merge dupa curba de termperatura fara termostate. Pina acum suntem mulțumiți.
Attached File  IMG-20201210-WA0003.jpg   94.4K   266 downloads
Attached File  IMG-20201210-WA0002.jpg   126.38K   261 downloads
Attached File  IMG-20201210-WA0004.jpg   110.75K   247 downloads
Attached File  IMG-20201210-WA0001.jpg   157.64K   257 downloads

Edited by porumbelul_alb, 14 December 2020 - 21:45.


#692
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Foarte frumos! Bravo! Felicitari! Sa va bucurati din plin de casuta!

#693
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020
felicitari! arata foarte bine!

#694
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Multumim. Chiar suprinzator si nici nu ma asteptam dar, au trecut 5-6 luni de cand am bagat cazmaua in pamant si uite ca am reușit.
Mulțumesc si celor care m-au tras de maneca pe parcurs si mi-au dat sfaturi. Inca nu am terminat si va mai astept cu critici.

#695
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Wow! Foarte frumos! Si foarte repede!!! Dar, mai ales, frumos!

Vad ca sefu' e de acord cu ce-ati facut acolo. E baietel da? Sa va traiasca.

Dar, pe o alta nota, caci nu ma pot abtine Posted Image Felul in care sunt legate perdelele alea ... ma tulbura; nu placut, insa.
Si-ti lipseste iluminatul local caruia, pe buna dreptate, i se mai spune si "mood lighting". Ce-i drept, multe mai vin si pe parcurs.
Eu as fi pus luminile, din sufragerie, mai aproape de nivelul tabliei mesei dar ... asta-i mai mult chestie de gusturi ...

Imi plac, nespus!, ferestrele din zona sufrageriei si felul in care incadreaza masa & scaunele. Chiar asa: de unde ai cumparat scaunele?
Imi mai place, la nebunie!, si faptul ca faianta este montata DUPA ce s-au montat dulapurile de baza si blatul, astfel incat nu ai fost nevoit sa mai pui aluminiul ala; pe care-l combat eu, de cat ori pot, cum pot!
Si-mi mai place (na! am ramas fara termeni de comparatie ... ) si faptul ca nu ai dulapuri de perete, in bucataria asta, parte din open-space. Kudoz! Cu "z" caci, altfel, e interzis Posted Image

Si, inca o data, WOW! Ce repede te-ai miscat!

#696
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Ce bugwt ai avut si cu cat l-ai depasit?🤣🤣🤣

#697
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Le-ai combinat fain. Tu sau ai avut un designer de interior?

#698
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View PostDIY, on 14 decembrie 2020 - 22:36, said:

Wow! Foarte frumos! Si foarte repede!!! Dar, mai ales, frumos!

Vad ca sefu' e de acord cu ce-ati facut acolo. E baietel da? Sa va traiasca.

Dar, pe o alta nota, caci nu ma pot abtine Posted Image Felul in care sunt legate perdelele alea ... ma tulbura; nu placut, insa.
Si-ti lipseste iluminatul local caruia, pe buna dreptate, i se mai spune si "mood lighting". Ce-i drept, multe mai vin si pe parcurs.
Eu as fi pus luminile, din sufragerie, mai aproape de nivelul tabliei mesei dar ... asta-i mai mult chestie de gusturi ...

Imi plac, nespus!, ferestrele din zona sufrageriei si felul in care incadreaza masa & scaunele. Chiar asa: de unde ai cumparat scaunele?
Imi mai place, la nebunie!, si faptul ca faianta este montata DUPA ce s-au montat dulapurile de baza si blatul, astfel incat nu ai fost nevoit sa mai pui aluminiul ala; pe care-l combat eu, de cat ori pot, cum pot!
Si-mi mai place (na! am ramas fara termeni de comparatie ... ) si faptul ca nu ai dulapuri de perete, in bucataria asta, parte din open-space. Kudoz! Cu "z" caci, altfel, e interzis Posted Image

Si, inca o data, WOW! Ce repede te-ai miscat!

Multumim, da, este baietel. S-a acomodat f repede si ii place spatiul larg si holurile mari. Are unde sa alerge.

La decorare si ideii de amenajare, nu ma bag. Sunt ideile soției, chiar daca si mie mi-se par umpic prea mult aceste perdele cum sunt aranjate. Trebuie sa existe un compromis.
Avem si iluminat local. In zona de living am montat spoturi cu reglaj de intensitate si temperatura. Acelasi spoturi si in zona de bucatarie cat si pe hol. Pe hol am vrut sa fie in linie dar, nu m-a lasat un profil de rigips sa fac asta si le-am montat in zig-zag, totuși, parca imi plac mai mult cum sunt asa decat in linie dreaptă.

Luminile de la masa de dining am crezut ca au cablurile mai lungi. Nu imi imaginam ca o sa ajung la o înălțime de 2.8 metri a camerei. Sa știi ca la fosta casa le-am avut mai jos si cateodata ma enerva cand imi ridicam privirea si dadeam cu ochii de becuri, desi, nu erau f puternice ca intensitate. Aici pot sa le inlocuiesc si sa le las mai jos, proiect de viitor. Dupa ce terminam vedem pe unde mai putem îmbunătăți.
La geamul din stanga mesei avem in plan sa facem pe toata lungimea o bancuta unde sa putem sa ne bucuram de priveliste si sa citim o carte, o zona de relaxare.

Scaunele sunt din catifea cu picioare metalice modelul Cherry de la legno.ro iar masa IKEA.

Daaaa. Sunt oribile plintele acelea la blatul de bucatarie. Am lasat un spatiu de 2-3 mm intre blat si faianta care va fi finisat cu silicon alb iar rosturile la faianta tot cu chit de rosturi alb.
Am mers de la inceput pe ideea sotiei, fara dulapuri deasupra blatului, doar rafturi de lemn, culoare natur si uleiate.

Da, ne-am miscat repede. Cred ca in viata mea nu am mai muncit atat de mult incontinuu. Am fost si la servici si la casa, sâmbete, duminici. In ultimele 2 luni am slbit 6 kg. Intr-un final, merita cu varf si îndesat :))
Multumim de gandurile bune.



View Postsacos, on 14 decembrie 2020 - 22:36, said:

Ce bugwt ai avut si cu cat l-ai depasit?🤣🤣🤣
130k, am ajuns la 155k si inca mai trebuie.

View Postgreenlife, on 14 decembrie 2020 - 22:54, said:

Le-ai combinat fain. Tu sau ai avut un designer de interior?
Soția si cateva ideii personale. Bucătăria e design-ul meu iar culorile sunt alese de sotie. Inca nu am finalizat. Mai trebuiesc plintele, glafuri, diverse.

Edited by porumbelul_alb, 14 December 2020 - 23:21.


#699
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
felicitari. imi place ca ai ales chestii simple si ca au picioare. e bine si pentru ipat si pentru curatenie. imi place ca nu ai ales chestii suspendate, imi place si ideea cu bancuta/divan de la geam.
imi place si canapeaua si accesoriile.

ce nu-mi place: pai mi se pare prea mare dulapul din bucatarie(e prea inalt), mergea mai micut ca sa-l stergi mai usor de praf. chestia aia unde e televizorul nu mai mi se pare necesara in 2020, mai ales ca ai politele alea care or sa se umple de praf si etc, inteleg ca trebuie sa ai un mini spatiu de depozitare, dar daca montai tv-ul pe perete cred ca era mai ok.
as fi spart monotonia cu niste culori, geamuri albe, vopsea alba, draperii albe+ faianta alba(inteleg ca nick-ul tau e porumbelul ALB, dar na) + gri la bucatarie pare cam monoton.
nu mai tin minte, cu cat ai izolat? 15 vata parca?
cat ai umiditatea in casa?

Edited by bobitad, 15 December 2020 - 11:35.


#700
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Chestiile prin casa le-am ales specific pt incalzirea in pardoseala. Inca sunt in discuții cu sotia legat de plintele de la mobila de bucatarie.
Dulapul din bucatarie(soldat, in limbajul celor care fac mobila de bucatarie) este un frigider incorporat, mai putin cel de deasupra si trebuia si un frățior pt cuptor. Decât un frigider stand-alone, mai bine incorporat, chiar daca e cam micut. Avem camara pt diverse.

Legat de mobila de la TV, alegerea soției. Vroia un spatiu sa il folosim ca si o mini biblioteca. Poate pe viitor o sa placam aceea zona cu ceva piatra aparenta si montez si TV-ul, cu o diagonala mai mare, pe perete.
Legat de culori, am spus ca ne gandim. Aveam putin timp la dispoziție pentru a ne muta si albul a fost un compromis rapid. Pe viitor o sa existe modificari.
Am zis sa ne mutam si sa vedem cum se aranjeaza toate si ce culori se vor potrivi.

Sotia, a vrut culori cat mai neutre, la finisaje si anumite piese de mobilier, si sa vina in completare cu diferite pete de culoare.

Am izolat cu 20cm polistiren dalmatina de la Caparol.
Umiditatea, ultima data cand am masurat era la 55-60. Astazi o masor din nou si revin cu un feedback.


#701
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
Sa va bucurati sanatosi de casa!
Ce probleme ai avut cu electricele si tabloul de sigurante de vrei sa-l schimbi? Nu a fost dimensionat corespunzator, nu au ajuns circuitele?
Nu am retinut exact zona, e Tocile la iesirea din Cisnadie, pe panta, sau imediat dupa panta,  sau este mai spre Sadu, prin Valea Morii, unde e drumul ala peste rau? sau este la iesirea din Sadu, spre Raul Sadului? zona este superba indiferent unde te-ai afla si ar merita sa pui niste poze cu imprejurimile, in toate anotimpurile :)
referitor la umiditate, mi se pare cam ridicata, probabil nu a apucat in 4-5 luni sa iasa toata din pereti si iti trebuie dezumificatoare sau macar aerisire temeinica de mai multe ori pe zi; normal e sa ai in timpul zilei vreo 40-45% si doar spre dimineata sa acumulezi in dormitor (de la respiratia voastra peste noapte) 50-55%, care se reduce apoi in cateva minute prin aerisire

#702
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Salut Marco. Mulțumesc. Casa e pe str. Fagului din Stejarului chiar la iesire din Tocile spre Sadu.
Tabloul electric are diferentiale si mcb-uri și 1P+N, curba B la diferentiale si MCB-uri iar curba C la 1P+N, 30mA la diferentiale si tip AC. Trebuie diferentiale curba B, cu 10 mA si tip A, scoase 1P+N si inlocuite cu MCB-uri, protectie la sub si supratensiune cu releu cu contactor si sa transform reteaua in TNC-S.
Zona este superba. Acum 6 ani am venit in vizita in zona si am zis ca aici vreau sa locuiesc, si iata ca asta am si facut.
Asta seara am masurat umiditatea in zona de living/bucatarie, este 58% dar, a uscat sotia haine si a crescut. Deocamdata nu am terminat camera unde se vor usca hainele asa ca facem ce putem. Important e sa nu depaseasca 60%, mai monitorizez. Oricum sotiei ii place sa aerisieasca dimineata, toata casa.

Edited by porumbelul_alb, 15 December 2020 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate