Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Programul Prima Casa 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#91
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
https://www.google.c...ata-2938049/amp

Presedintele a promulgat legea de transformare a programului prima casa. Mai e nevoie sa apara in monitorul oficial si devine activa.

#92
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 meme10, on 04 aprilie 2020 - 10:37, said:

https://www.google.c...ata-2938049/amp

Presedintele a promulgat legea de transformare a programului prima casa. Mai e nevoie sa apara in monitorul oficial si devine activa.
bun , deci nu ma mai incadrez

#93
bogdan296

bogdan296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.09.2015
Salut.
Se da situatia următoare:
Am fondurile aprobate inca de anul trecut.
M.a sunat agentul sa.mi comunice, ca actele sunt gata si ca putem incepe procedurile notariale.
Am sunat la banca, iar consultantul de acolo mi.a spus ca desi am fondurile aprobate, conform cerintelor noului program, nu mai pot accesa programul prima casa, deoarece venitul meu este mai mare si ca in situatia aceasta as putea sa fac doar credit ipotecar. A ramas totusi ca vom mai purta o discutie saptamana aceasta. Stiti ceva, poate fi adevarat ce zice sau? ms

#94
NikiNiki

NikiNiki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2020
Nu are cum din moment ce tu ai aprobarea pe vechile conditii....asa mergi mai departe. E logic.

#95
Roxana91

Roxana91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2019
Buna dimineata,

Ma ajuta si pe mine cineva cu ce acte sunt necesare de la vanzator pentru un imobil nou construit?
Am facut antecontract, iar saptamana aceasta facem act aditional si mi-a spus dezvoltatorul sa intreb la banca ce acte sa imi dea. Nu imi raspunde nimeni la Cec, unde am facut rezervarea. Are cineva o lista?
Multumesc!

#96
Roxana91

Roxana91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2019
Bogdan, iti recomand sa mai intrebi. Si noi avem rezervare de anul trecut, pe conditiile de anul trecut! La noul program nici noi nu ne-am incadra, dar atat timp cat fondul este rezervat pe conditiile de anul trecut nu avem treaba cu ce s-a modificat acum. Se iau in considerare conditiile care sunt trecute in contractul de rezervare semnat anul trecut! Insista la banca sa verifice sau sa intrebe mai departe! Succes!

#97
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008

 Roxana91, on 07 aprilie 2020 - 07:52, said:

Buna dimineata,

Ma ajuta si pe mine cineva cu ce acte sunt necesare de la vanzator pentru un imobil nou construit?
Am facut antecontract, iar saptamana aceasta facem act aditional si mi-a spus dezvoltatorul sa intreb la banca ce acte sa imi dea. Nu imi raspunde nimeni la Cec, unde am facut rezervarea. Are cineva o lista?
Multumesc!

Ar trebui sa aiba banca pe site ce ai nevoie. Nu stiu sincer sa iti zic toate actele, la mine a fost o mapa de >300 de pagini pe care am dat-o la banca.

#98
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Dosar depus pe 17.03.2020 la BCR :

Azi a ajuns la FOND, s-au miscat super repede, sper ca pana la sfarsitul lunii sa semnez si contractul

Ofiterul de la banca m-a sunat ieri sa-mi spuna ca sunt ultimul dosar de la dansa care intra pe conditiile vechi .


2020-04-03 09:34:05 Solicitare în completare la banca BANCA
2020-04-04 01:06:20 Solicitare în analiza la banca BANCA
2020-04-06 14:06:13 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
2020-04-06 14:23:45 Solicitare în analiza la banca BANCA
2020-04-07 09:07:08 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
2020-04-07 09:46:05 Solicitare în analiza la banca BANCA
2020-04-07 12:44:10 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
2020-04-07 12:44:55 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM

#99
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008
Eu inca astept sa ajunga dosarul aprobat la Banca, imi apare pe sit la FNGCIMM ca e trimis de saptamana trecuta, de pe 31 dar inca nu a ajuns la banca...

Celor care au primit aprobare de curand: cat a durat pana a ajuns dosarul incapoi la banca?

2020-03-25 09:36:29 Solicitare în completare la banca BANCA
2020-03-25 10:46:35 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
2020-03-25 10:47:20 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
2020-03-26 08:51:56 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
2020-03-26 12:11:50 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM
2020-03-31 18:00:00 Contract de garantare trimis la banca CURIER

#100
andurs

andurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.05.2008
La mine a durat 3 zile (lucratoare, 5 in total) pana s-a intors la banca si apoi au mai trebuit ceva acte de la notar pt care am mai stat vreo 3 zile, apoi am mers si am semnat.
Bine ca am prins pe conditiile vechi, ca altfel trebuia sa fac ipotecar. Bine, nu-i mare diferenta la dobanda, dar pe termen lung, se simte.

#101
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008
Am vorbit iar azi cu cei de la banca, ei zic 5-7 zile lucratoare in perioada asta, asteptam sa vedem ce iese.

#102
corina_corina

corina_corina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2020
Buna tuturor,

Am si eu o intrebare. Am depus actele pt Prima Casa pe 17 Martie. Ieri m-au sunat de la banca sa imi spuna ca dosarul a fost aprobat de ei si trimis catre fondul de garantare. Astazi am verificat pe site-ul lor si nu imi gasesc aplicatia cu datele mele. Imi poate spune cineva daca dureaza ceva timp de cand este trimis dosarul de la banca si pana aparte pe site-ul FNGC?
Multumesc!Posted Image

#103
NikiNiki

NikiNiki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2020

 avv15, on 07 aprilie 2020 - 15:50, said:

Am vorbit iar azi cu cei de la banca, ei zic 5-7 zile lucratoare in perioada asta, asteptam sa vedem ce iese.
La mine pe data de 18.03 a fost promisiunea aprobata la fond si tocmai pe 01.04 mi a ajuns factura la banca. Se misca lucrurile nai greu din cauza covid 19.

#104
NikiNiki

NikiNiki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2020

 corina_corina, on 07 aprilie 2020 - 16:22, said:

Buna tuturor,

Am si eu o intrebare. Am depus actele pt Prima Casa pe 17 Martie. Ieri m-au sunat de la banca sa imi spuna ca dosarul a fost aprobat de ei si trimis catre fondul de garantare. Astazi am verificat pe site-ul lor si nu imi gasesc aplicatia cu datele mele. Imi poate spune cineva daca dureaza ceva timp de cand este trimis dosarul de la banca si pana aparte pe site-ul FNGC?
Multumesc!Posted Image
La mine a aparut pe site in aceeasi zi in care am fost informat de banca despre aprobarea dosarului. Succes.

#105
TataVostru

TataVostru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.05.2007
Salut, sunt in curs de achizite a unui apartament nou care are si o parcare cu nr.3
Am parcurs toate etapele, banca a aprobat creditul, Fondul de garantare a aprobat creditul, urmeaza sa primesc de la fond hartia pentru a semna contractul cu banca.

Ulterior dupa semnarea antecontractului m-am inteles cu dezvoltatorul daca poate sa-mi de-a alt numar de parcare , nr.31 (nr.31 e liber si nu e inscris in extrasul de CF al parcarii), el a zis ca nu o sa fie problema.
- Apartamentul are un CF separat
- Parcarea are alt CF separat in care se mentioneaza ca e cota parte 1/60 , adica 60 Parcari
In antecontractul semnat si trimis la banca este notat numarul parcarii 3
.
O sa fie problema in momentul in care doresc sa mii se schimbe nr parcarii la notar s-au la banca?

#106
Roxana91

Roxana91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2019

 avv15, on 07 aprilie 2020 - 08:55, said:

Ar trebui sa aiba banca pe site ce ai nevoie. Nu stiu sincer sa iti zic toate actele, la mine a fost o mapa de >300 de pagini pe care am dat-o la banca.

Am vorbit intre timp la banca. Din cauza starii de urgenta lucreaza prin rotatie la anumite sucursale, o parte din agentii fiind inchise.

 TataVostru, on 09 aprilie 2020 - 08:34, said:

Salut, sunt in curs de achizite a unui apartament nou care are si o parcare cu nr.3
Am parcurs toate etapele, banca a aprobat creditul, Fondul de garantare a aprobat creditul, urmeaza sa primesc de la fond hartia pentru a semna contractul cu banca.

Ulterior dupa semnarea antecontractului m-am inteles cu dezvoltatorul daca poate sa-mi de-a alt numar de parcare , nr.31 (nr.31 e liber si nu e inscris in extrasul de CF al parcarii), el a zis ca nu o sa fie problema.
- Apartamentul are un CF separat
- Parcarea are alt CF separat in care se mentioneaza ca e cota parte 1/60 , adica 60 Parcari
In antecontractul semnat si trimis la banca este notat numarul parcarii 3
.
O sa fie problema in momentul in care doresc sa mii se schimbe nr parcarii la notar s-au la banca?
Buna,

Teoretic nu ar avea de ce. Banca evalueaza imobilul, nu locul de parcare.

Edited by Dany_Darke, 09 April 2020 - 10:01.


#107
TataVostru

TataVostru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.05.2007

 Roxana91, on 09 aprilie 2020 - 09:51, said:

Am vorbit intre timp la banca. Din cauza starii de urgenta lucreaza prin rotatie la anumite sucursale, o parte din agentii fiind inchise.


Buna,

Teoretic nu ar avea de ce. Banca evalueaza imobilul, nu locul de parcare.


Am vorbit acum la banca, astept raspuns de la ei... ms

#108
bogdan296

bogdan296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.09.2015
Am vb din nou la banca si mi.au zis ca pana la urma cei de la Fondul National de Garantare decid care vor fi conditiile de acordare a creditului, daca se va aplica "prima casa" sau "o casa, o familie" pentru rezervarile deja aprobate. Si ca momentat nu s.a decis nimic. Voi ce informații mai aveți?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate