Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Programul Prima Casa 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#163
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postragnar2020, on 23 iunie 2020 - 13:24, said:

Salutare. Am sunat astazi consilierul meu bancar pentru credit Prima Casa (BRD). Sustine ca sunt sanse sa se renunte la noul program O casa o familie si sa se revina la vechiul format. Voi ati auzit ceva?
când PSD a venit cu ideea modificării,  a urlat PNL. Dupa ce a ajuns la putere, PNL s-a jurat ca nu va modifica programul . Uite ca e modificat .
Din punct de vedere economic , nu mi se pare o idee buna sa cumperi un imobil într-o țara fără viitor .
E ca și cum ai cumpăra în Venezuela în ideea ca mai rău de atât nu se poate și economia nu mai are unde sa meargă , decât în sus.

#164
Roxana91

Roxana91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2019

View Postcrinna26, on 25 iunie 2020 - 10:30, said:

stiti cum se misca fondul in perioada asta ? multumesc
Am scris eu mai sus, in doua saptamani, o doamnda care avea dosarul la Cec a primit aprobarea si a si semnat. In cazul meu, astazi trimite evaluatorul raportul la banca. Sa vad cat dureaza sa il trimita si sa se aprobe. Momentan spunea ofiterul de credit ca se misca repede cei de la fond. Au mai putine solicitari deoarece nu se fac inca rezervari/ achizitii pe fondul de anul acesta.

#165
lorinczalexandra

lorinczalexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.07.2015
Buna, este cineva care si-a facut credit ipotecar la CEC BANK ?
Imi poate spune cineva, din momentul in care mergi la banca, ti se face verificarea la ANAF si ti se spune ce suma poti obtine la credit, cat timp ai la dispozitie sa gasesti o casa ?
Majoritatea bancilor au undea la 1 2 luni de zile. Dar la CEC am intrebat, nu m`a putut lamuri nimeni, iar pe site`ul lor nici atat !!
Multumesc.

#166
Roxana91

Roxana91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2019
Buna,

Nu stiu cum este la alte banci, dar la Cec nu te constrange cu un termen. Mergi la o agentie sa iti faca un ofiter de credit o simulare si o verificare a venitului la ANAF, in functie de suma acordata, iti cauti casa. Daca gasesti peste o luna, doua si vrei sa fii linistit ca nu s-a schimbat nimic la banca, inainte sa faci antecontractul mergi la banca sa iti faca verificare din nou, sa iti calculezi avansul, sa iti confirme ca poti face creditul. Eu am facut mai multe verificari la ANAF, pentru ca a durat un am aproape pana am gasit. Cauta un ofiter bancar cu care sa rezonezi, care sa iti raspunda la intrebari, sa te lamureasca, sa te ajute. Succes!

Edited by Dany_Darke, 06 July 2020 - 09:27.
nu se citeaza postarea imediat anterioara


#167
lorinczalexandra

lorinczalexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.07.2015
Multumesc pentru informatie !

Edited by Dany_Darke, 06 July 2020 - 09:27.
nu se citeaza postarea imediat anterioara


#168
crinna26

crinna26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2020

View PostRoxana91, on 26 iunie 2020 - 06:53, said:

Am scris eu mai sus, in doua saptamani, o doamnda care avea dosarul la Cec a primit aprobarea si a si semnat. In cazul meu, astazi trimite evaluatorul raportul la banca. Sa vad cat dureaza sa il trimita si sa se aprobe. Momentan spunea ofiterul de credit ca se misca repede cei de la fond. Au mai putine solicitari deoarece nu se fac inca rezervari/ achizitii pe fondul de anul acesta.
Buna , S-a aprobat si la mine rapid ,ca sa zic asa , acum sa vedem cat dureaza sa-l exepdieze catre banca. La tine cum decurge ? Mult succes in continuare :)

#169
Roxana91

Roxana91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2019
Inca este la evaluator. Tot insista doamna de la banca sa ii dea raportul... Am nimerit la un evaluator cam ocupat. Spunea ca pe perioada starii de urgenta si de alerta nu a fost la imobile pentru evaluari si acum are cam multe. Sper sa termine totusi saptamana aceasta si sa ne trimita dosarul la fond.
Multumesc! Mult succes si dvs! Sanatosi sa fim sa platim ratele Posted Image

Edited by Dany_Darke, 06 July 2020 - 09:27.
nu se citeaza postarea imediat anterioara


#170
Sof09

Sof09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2020
Buna seara! Anul trecut am solicitat un credit prin programul Prima Casa, care mi-a fost aprobat, insa fiind un apartment nou, am avut de asteptat pana la finalizarea construcitiei acestuia. Intr-un final, am primit actele imobilului, a fost evaluatorul de la banca. Aici am intampinat o problema: apartamentul a fost subevaluat, insa am depus contestatie, iar in urma acesteia, mi-a fost evaluat la o suma mai mare decat valoarea apartamentului. Dupa aceasta mica problema, banca la care am depus dosarul se pare ca se misca tot mai greu, mai exact au trecut 5 saptamani de la reevaluare si pana in prezent, dosarul se afla tot in banca cu statusul de "informatii incomplete". De data aceasta, au observat ca in extrasele de informatii de la cartea funciara, nu era trecut numarul strazii unde este situat imobilul. Notariatul cu care colaborez a trimis o solicitare pentru rectificare in urma cu o saptamana, insa inca n-am primit un raspuns. Va rog, a mai intampinat cineva aceasta problema, aveti idee ce termen legal au pentru rectificare? Multumesc anticipat!

#171
Roxana91

Roxana91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2019
Depinde unde se face rectificarea. La cadastru, la primarie? In general la institutiile publice, termenul este 30 zile. A se verifica la notariat, daca pot plati o taxa de urgenta pentru a avea mai repede documentele. La ce banca faceti? Si la noi a iesit evaluarea mai mica decat pretul stabilit cu dezvoltatorul. Diferenta este de 2000 euro. Noi am luat anul trecut, acum preturile deja incep sa scada usor, deci noi credem ca evaluarea reprezinta de fapt pretul corect si nu am contestat. Asta este de acum.... Succes!

Edited by Dany_Darke, 06 July 2020 - 09:27.
nu se citeaza postarea imediat anterioara


#172
Sof09

Sof09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2020
Multumesc penteu sfat!
Din ce am inteles, la cadastru trebuie sa se faca rectificarea. Creditul l-am solicitat la BCR...Si la mine cam aceeasi diferenta a fost in urma evaluarii, dar dupa cum spuneam si mai sus, s-a rezolvat in urma contestatiei.

Edited by Dany_Darke, 06 July 2020 - 09:28.
nu se citeaza postarea imediat anterioara


#173
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
se pare ca programul prima casa o sa sa se schimbe din nou , o sa vina sub denumirea ,,o noua casa "

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IhaOZ73LZQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#174
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.01.2020
Deci banca poate sa iti dea pana la 80k acum. Deci pretul apartamentelor o sa creasca probabil.

#175
Roxana91

Roxana91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2019
https://www.arenacon...wsletter_589549

Noutati despre program.

#176
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Dezvoltatorii doar dintr-o lista acreditata...
Mda, nu suna bine..


#177
RamiF94

RamiF94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2019
Mentionez ca am banutii rezervati din august 2019.
S-au miscat repede :D

Numar Solicitare: Data: Starea: Se afla la:
612569 2020-06-30 11:01:17 Solicitare în completare la banca BANCA
612569 2020-07-03 13:46:52 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
612569 2020-07-03 13:47:47 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
612569 2020-07-03 19:14:37 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
612569 2020-07-06 21:44:26 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM

#178
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Uite neamule oferta in camp:

1. La inceputul anului 97 000 eur.

Attached File  1.jpeg   38.34K   71 downloads

2. Dupa modificarea programului 149 000 eur.

Attached File  2.jpeg   60.49K   72 downloads

Toate casele sunt lipite stil vagon si sunt identice.

#179
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
https://www.google.ro/amp/s/www.capital.ro/modificari-importante-la-programul-prima-casa-florin-citu-vine-cu-precizarile.html/amp

parerea mea , se vrea incheierea acestui program , ceea ce e rau pentru ca nu toti dispun de un avans de 15 % .

#180
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Dezvoltator imobiliar- PENTRU CA PUTEM!
https://republica.ro...are-dezvoltator

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate