Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tyros - ce versiune T3 sau T4

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005
Salutari,

Am gasit pe OLX cateva clape Tyros.
M-am orientat pe un Tyros 4.

Pentru cei ce detin asa ceva,care este diferenta reala dintre T3 si T4 ?

Problema majora este la transport...ce este mai recomandat / mai serios: o husa sau o cutie ?
Pot sa o pun pe avion,a mai folosit cineva inainte ?

Multam.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Înainte de a te gândi la transport, uită-te aici. Citat:
"But if you’re upgrading from the Tyros 3, and/or customization IS important to you, this keyboard [Tyros 4] is NOT for you."

Cu avionul, un bagaj de un asemenea volum va poposi direct în cală, ceea ce, crede-mă, nu-ţi vei dori.

Zici că nu ai nici 3, nici 4. Logic ar fi să te uiţi către 4. Aici, din păcate, nu te pot ajuta, nu agreez aranjoarele atât de mult, eu prefer workstation-urile.

Edited by PSC, 07 January 2020 - 09:37.


#3
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005
Multam,apreciez.

Ce inseamna "aranjoare" versus "workstation" in limbajul tau ?

Keyboard-ul va fi un cadou pentru juniorul meu.
El are un PSR770 si as vrea sa ii fac cadou un Tyros (adica,in limbajul taticilor... sa ii fur 770 si sa il tin pentru mine )
Nu suntem profesionisti.

Da,ma ingrijoreaza transportul.
Am gasit o carcasa aici,pare destul de solida.
https://www.olx.ro/o...61-IDcTF8A.html
https://www.olx.ro/o...-5-IDcuhQ4.html

Edited by rolion, 07 January 2020 - 11:57.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Indiferent de carcasă, bagajele de cală sunt manipulate extrem de brutal, dacă e să ne referim la o clapă. Şocurile nu-i fac nicidecum bine instrumentului.
Aranjor = claviatura electronică dotată cu butoane/taste/interfaţă de acces direct pentru funcţiile esenţiale performanţei live, cu parte ritmică programabilă "on-the-fly", cu taste dedicate anumitor sunete.
Workstation = instrumentul muzical electronic, cu sau fără claviatură, dotat cu funcţii de editare specifice lucrului în studio, mai puţin facil performanţei live.
Pe un aranjor nu ştiu în ce măsură poţi edita mesaje de sistem sau mesaje System Exclusive, de exemplu. Eu cred că mai deloc.
Mesajele de sistem sunt destinate modificării unor parametri imposibil de operat live fără prezenţa unor controale dedicate (Cutoff, Resonance, clock-ul sequencerului, schimbarea unui sunet - Voice, în cazul Yamaha, Program, în cazul Korg). De exemplu, mesajele de sistem pot fi de tipul PC (Program Change), trimise pentru a schimba sunetul unui alt generator de tonuri sau recepţionate pentru a schimba sunetele din workstation sau aranjor. Mai sunt mesajele CC (Control Change), prin care se pot modifica volumele unor track-uri, volumul master, cantitatea de reverb sau chorus trimisă pe un track, tipul efectului folosit etc.
Prin mesajele System Exclusive se modifică parametri avansaţi, precum tipul unui oscilator LFO, tipul de delay (optime, pătrime, şaisprezecime, triolet), sincronizarea delay-ului prin MIDI cu tempo-ul instrumentului/sequencerului, tipul de arpegiu din arpegiator, raportul Wet/Dry al unui anumit efect, sursa de modulare alternativă a unui anumit parametru etc. Toate astea nu (cred că) se pot realiza pe un aranjor, direct pe instrument, cum este cazul workstation-ului.

Revenind din stele pe pământ, juniorul sigur va fi încântat de Tyros 4. Totul este ca acele contacte de sub clape să funcţioneze; datorită faptului că mulţi dau tare în clape, acele contacte se uzează şi la un moment dat se întrerup, fiind necesară schimbarea lor. Nu ştiu dacă se poate schimba contactul unei singure clape (Do3, adică Do central, de exemplu), sau e nevoie de schimbarea întregii benzi de contacte.
Cu cât mai mult a fost folosită clapa la nunţi (la altceva nu prea se utilizează Tyros-urile - la Korg este gama PA), cu atât mai uzate vor fi contactele şi diversele controale.

Eu nu mă uit niciodată la OLX, odată era să cumpăr produse furate de acolo. Bine, nu e cazul Tyros-ului, dar ca idee. Am o maşină de vânzare, dar nu o voi publica niciodată pe OLX.

Edited by PSC, 07 January 2020 - 12:16.


#5
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005

 PSC, on 07 ianuarie 2020 - 12:11, said:

Indiferent de carcasă, bagajele de cală sunt manipulate extrem de brutal, dacă e să ne referim la o clapă. Şocurile nu-i fac nicidecum bine instrumentului.
Aranjor = claviatura electronică dotată cu butoane/taste/interfaţă de acces direct pentru funcţiile esenţiale performanţei live, cu parte ritmică programabilă "on-the-fly", cu taste dedicate anumitor sunete.
Workstation = instrumentul muzical electronic, cu sau fără claviatură, dotat cu funcţii de editare specifice lucrului în studio, mai puţin facil performanţei live.
Pe un aranjor nu ştiu în ce măsură poţi edita mesaje de sistem sau mesaje System Exclusive, de exemplu. Eu cred că mai deloc.
Mesajele de sistem sunt destinate modificării unor parametri imposibil de operat live fără prezenţa unor controale dedicate (Cutoff, Resonance, clock-ul sequencerului, schimbarea unui sunet - Voice, în cazul Yamaha, Program, în cazul Korg). De exemplu, mesajele de sistem pot fi de tipul PC (Program Change), trimise pentru a schimba sunetul unui alt generator de tonuri sau recepţionate pentru a schimba sunetele din workstation sau aranjor. Mai sunt mesajele CC (Control Change), prin care se pot modifica volumele unor track-uri, volumul master, cantitatea de reverb sau chorus trimisă pe un track, tipul efectului folosit etc.
Prin mesajele System Exclusive se modifică parametri avansaţi, precum tipul unui oscilator LFO, tipul de delay (optime, pătrime, şaisprezecime, triolet), sincronizarea delay-ului prin MIDI cu tempo-ul instrumentului/sequencerului, tipul de arpegiu din arpegiator, raportul Wet/Dry al unui anumit efect, sursa de modulare alternativă a unui anumit parametru etc. Toate astea nu (cred că) se pot realiza pe un aranjor, direct pe instrument, cum este cazul workstation-ului.

OAAHHH...multam,impresionant si m-ai pierdut !

Iara eu incerc sa cant "Ode To Joy" cu mana dreapta numai...
Am un PSR 443 pe care am scris notele pe taste si ma jucam pe taste.

Juniorul se joaca pe 770 si imi place cum suna cand pune un "style"
Cred ca stau pe 443 pentru o buna perioada de timp...

Multumesc.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu plăcere. Rămâne Tyros 4, deci?
Partea cea mai delicată este transportul. Cu menţiunea FRAGIL pe colet, s-ar putea (dar nu garantez) ca bagajul să fie manevrat mai cu grijă.
Musai trebuie cu avionul?

#7
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005
Cu avionul , o aduceam eu cand ajung in tara si ma intoarceam cu ea in acelasi avion.
Alternativ,am autocarul ce vine toate saptamanile din tara dara le ia cateva zile si cu toate autostrazile,mie frica de durata si de expunerea la conditiile de masina / cele rutiere.

Si apoi,va trebui sa o astept o saptamana, pe cand cu avionul o " ating " din avion direct pe stand ! :)

#8
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005
Asculta la acest minunat sunt de T4:
https://youtu.be/dmn9KmUbZN0?t=130

Pot sa te intreb daca tu ai / folosesti Tyros !?
Ai ide pe unde treba sa "umblu" sa caut styles si alte software / sfaturi,te rog ?
Multam.

#9
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005
Inside the Yamaha Tyros 4 :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iaxE4i9x_S4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005
Ziua buna, dupa lupte seculare...am cumparat un Tyros 2.

Este prafuit si murdar dar ma bucur ca nu a fost folosit pe la nunti,botezuri si altele. Posesorul l-a tinut in casa,este vaduv si a decis sa "scape" de el.
L-am luat la un pret foarte bun si sper ca al meu junior sa se bucure...

Are vreo 12 USB sticks si inca nu l-am conectat la priza...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate