Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Istoria noastră este defectuoasă

  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#109
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View PostBarboso, on 03 februarie 2021 - 16:15, said:

Ti-as trimite lista cu nume, prenume si CNP, dar nu permite GDPR-ul.

Intr-un fel a fost creat modalitatea oficiala de a ascunde.
Logic ca nu ai de unde, dar na !

Attached File  St-Andrews.jpg   79.4K   7 downloads

....over 140 years

Attached File  qv.jpg   785.08K   7 downloads

Queen Victoria Building (QVB) early 1900s

Nu numai cine ?
Ci si cand ?
Si cu ce?

#110
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Daca crezi ca toti oamenii sunt de nivelul tau, atunci e clar ca n-o sa stii niciodata...

#111
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View Postpufonel, on 03 februarie 2021 - 23:03, said:

Daca crezi ca toti oamenii sunt de nivelul tau, atunci e clar ca n-o sa stii niciodata...

Este clar doar faptul ca nu stim. Cel mai dureros este ca sunt atat de multi care nu-si pun intrebari.

Sa vezi in lume atatea cladiri, de-a dreptul fantastice pe exterior, apoi acele interioare....numa"" punerea pe vreo schita ar insemna ani....
....fara sa-ti pui intrebari ?

Attached File  i7.png   3.23MB   9 downloads

#112
madrugada

madrugada

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 0
  • Înscris: 14.05.2020
Este intr-adevar ceva uimitor, putini sunt insa cei ce mai observa si dau importanta aceste lucruri .

#113
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Ar fi uimitor daca aceste cladiri ar fi construitew in cateva luni pe toata planeta. Defapt constructia lor a durat cateva secole (sau milenii, daca ne bagam in antichitate) si au fost implicati sute de arhitecti si zeci de mii de constructori. Si mai exista si cartile, care permit unui arhitect mai tanar sa se inspire din ce au facut inaintasii sai...

#114
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostL0RELYAN, on 03 februarie 2021 - 19:28, said:

Nu numai cine ?
Ci si cand ?
Si cu ce?

Eu stiu, da' nu-ti spun! De fapt, toata lumea stie! E o conspiratie mondiala impotriva ta!

#115
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View Postedy_wheazel, on 16 februarie 2021 - 06:25, said:

Eu stiu, da' nu-ti spun! ...

N-ai cum sa cunosti raspunsuri in contextul inexistentei unor astfel de intrebari, cunosti (probabil) doar informatiile oficiale, cum ca s-au construit diverse edificii .
Caz particular
Romania, 1907, rascoala iobagilor
link oficial

https://en.wikipedia...nts'_Revolt

Attached File  d1.PNG   1.77MB   11 downloads

in spate exista constructii...
Fara a pune la socoteala ca, iobagi fiind, n-aveau voie sa paraseasca mosia...

Attached File  d2.PNG   1.51MB   11 downloads

Asa ca , nu cunosti, retrage-te si cere scuze, sau poti continua aborand problematica, edy_wheazel !

Edited by L0RELYAN, 17 February 2021 - 15:45.


#116
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Deci n-ai cum sa stii raspunsul daca nu ti-ai pus intrebarea. Sau mai simplu: nu stii daca nu ti-o pui :naughty:

#117
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostL0RELYAN, on 17 februarie 2021 - 15:39, said:

Asa ca , nu cunosti, retrage-te si cere scuze, sau poti continua aborand problematica, edy_wheazel !

  Stapanii mei masoni level 98 mi-au explicat logica din spatele intrebarilor tale semi-retarde. Logica lor are o logica, ca mi-au zis ei care-i logica acolo. Si mi-au zis ca logica asta-i secreta. Bine, multa lume s-a prins, da' mi-au zis ca se distreaza maxim cu astia care n-au prins faza. Mi-au zis sa-i las in igoranta, ca asa merita.

#118
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.04.2006

View PostL0RELYAN, on 17 februarie 2021 - 15:39, said:

N-ai cum sa cunosti raspunsuri in contextul inexistentei unor astfel de intrebari, cunosti (probabil) doar informatiile oficiale, cum ca s-au construit diverse edificii .
Caz particular
Romania, 1907, rascoala iobagilor
link oficial

https://en.wikipedia...nts'_Revolt

Attachment d1.PNG

in spate exista constructii...
Fara a pune la socoteala ca, iobagi fiind, n-aveau voie sa paraseasca mosia...

Attachment d2.PNG



Serios ? Adica il rugam pe unu sa-mi dea 200 de iobagi sa contruiesc ceva si ala spunea: Boss , ti-as da cu placere dar nu au voie sa paraseasca mosia. Pai in cazul asta exista o singura explicatie , tiganii au construit totul . Aia erau scalvi pe vremea aia si se duceau la cine ii cumpara. Mare noroc am avut ca altfel traiam in corturi si acum .

#119
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View PostCorl, on 18 februarie 2021 - 13:32, said:

Serios ? Adica il rugam pe unu sa-mi dea 200 de iobagi sa contruiesc ceva si ala spunea: Boss , ti-as da cu placere dar nu au voie sa paraseasca mosia. Pai in cazul asta exista o singura explicatie , tiganii au construit totul . Aia erau scalvi pe vremea aia si se duceau la cine ii cumpara. Mare noroc am avut ca altfel traiam in corturi si acum .

Serios chiar.
De si-ar fi parasit mosia, iobagii aia s-ar fi apucat de creatii d-astea, de nu le mai poate face nimeni azi, asa-i ?

Attached File  d3.png   3.06MB   9 downloads

#120
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View PostL0RELYAN, on 18 februarie 2021 - 15:24, said:

creatii d-astea, de nu le mai poate face nimeni azi
Tu ai pretentii la creatii de-alea, cand ei nu mai sunt in stare sa faca ceva practic, niste armuri si niste sulite pt armata ?  Se chinuie bietii soldati cu veste de kevlar si arme automate...

#121
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View PostBarboso, on 18 februarie 2021 - 19:40, said:

Tu ai pretentii la creatii de-alea, cand ei nu mai sunt in stare sa faca ceva practic, niste armuri si niste sulite pt armata ?  Se chinuie bietii soldati cu veste de kevlar si arme automate...

Am precizat in titlu: Istoria noastră este defectuoasă.
Defectuos modul prin care sunt "ëducati" oamenii, punandu-se pune in carca alora de care spui ca faceau armuri si sulite cum ca tot ei construiau acele cladiri,
cu o foarte complicata arhitectura interioara si cu coloane pe care, ca se le ridice, astia cu kevlar si arme automate de azi au nevoie de software simulare 3D plus la fel de automate dar masinarii.

Sfasitul sec.19 inceputul sec 21.
Attached File  d4.PNG   666.04K   4 downloads

Attached File  d5.png   3.28MB   4 downloads

Attached File  d6.PNG   2.83MB   4 downloads

Edited by L0RELYAN, 19 February 2021 - 15:25.


#122
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostL0RELYAN, on 17 februarie 2021 - 15:39, said:



N-ai cum sa cunosti raspunsuri in contextul inexistentei unor astfel de intrebari, cunosti (probabil) doar informatiile oficiale, cum ca s-au construit diverse edificii .
Caz particular
Romania, 1907, rascoala iobagilor
link oficial

https://en.wikipedia...nts'_Revolt

Attachment d1.PNG

in spate exista constructii...
Fara a pune la socoteala ca, iobagi fiind, n-aveau voie sa paraseasca mosia...

Attachment d2.PNG


Nu mai existau iobagi (de fapt "rumâni") de vreo 150 de ani când Constantin Mavrocirdat o desființase în 1746 în Tara Românească și 1749 în Moldova.
Taranii de la 1907 erau pur și simplu săraci și prea puțin plătiți în bani și produse în cadrul invoielilor agricole

#123
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View PostL0RELYAN, on 19 februarie 2021 - 15:22, said:

punandu-se pune in carca alora de care spui ca faceau armuri si sulite cum ca tot ei construiau acele cladiri
Asta ai priceput tu ?   :lol:

#124
ct1976

ct1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 14.05.2007

View PostL0RELYAN, on 19 februarie 2021 - 15:22, said:

Am precizat in titlu: Istoria noastră este defectuoasă.
....
Îmi pare rău să te contrazic, istoria nu e defectuoasă. În schimb tratamentul ...
Totul  e să nu te agiți, lasă pozele de pe wikipedia, mai bine du-te la nenea doctoru, spune-i lui ce te frământă și garantat că o să-ți dea permis la clădirea aia faină, plină de secrete, Spitalul nr. 9 îi zice. Acolo e miezul, trebuie să stai acolo cât mai mult, acolo te vei dumiri și vei afla tot. În camera aia mare, tapetată (lux!) cu pereți de cauciuc.
Atât numai că secretele de acolo sunt atât de secrete că trebuie să te încuie înăuntru.Posted Image

Edited by ct1976, 19 February 2021 - 22:06.


#125
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Acu' pe bune: topicul asta cand ajunge la Fun, unde ii e locul? :P

#126
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View Postct1976, on 19 februarie 2021 - 22:00, said:

Îmi pare rău să te contrazic, istoria nu e defectuoasă. În schimb tratamentul ...
Totul  e să nu te agiți, lasă pozele de pe wikipedia, mai bine du-te la nenea doctoru, spune-i lui ce te frământă și garantat că o să-ți dea permis la clădirea aia faină, plină de secrete, Spitalul nr. 9 îi zice. Acolo e miezul, trebuie să stai acolo cât mai mult, acolo te vei dumiri și vei afla tot. În camera aia mare, tapetată (lux!) cu pereți de cauciuc.
Atât numai că secretele de acolo sunt atât de secrete că trebuie să te încuie înăuntru.Posted Image

Probabil tuturor le este mila de experienta traumatizanta pe care tocmai ai avut curajul sa ti-o prezenti . Inuman ! Eu sustin ca fabulezi, nu-ti va crede nimeni povestea, asa ca...

Revenind la topic ...de ce cartile de istorie n-au explicat modul in care au fost construite ?

Attached File  d7.png   4.13MB   8 downloads

Edited by L0RELYAN, 21 February 2021 - 13:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate