Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema cutie viteze Honda VT 750

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Bogdanzet

Bogdanzet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.02.2014
Buna ziua,
Detin o Honda VT 750 c2 rc 53 (spirit) an fabricatie 2008, injectie, km 20.000.
Problema este ca a fost folosita preponderent in oras, la viteze mici. In vara, la o iesire in afara orasului, am observat ca nu intra in treapta 5. In orice alta treapta intra foarte usor, nu face zgomote si nu sare din viteza.
Intrebare: credeti ca este sincronul defect sau pot fi si alte cauze? Nu as demonta motorul daca nu sunt cat de cat sigur de asta. Sau ce test se poate face pt a ma asigura despre cauza problemei?

Multumesc,

#2
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Esti sigur ca are 5 trepte ?
La rece intra in viteza a 5-a?

#3
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
sunt urmatoarele probleme de verificat pana sa dai verdict de inel sincron defect.-
-schimbi uleiul la cutia de viteze si urmaresti daca vezi span galben de arama.
-verifici timoneria .adica levierul de comanda cu toate subansamblele de ghidaj sa nu aiba jocuri
-verifici miscand cu putere motorul cu mana ,daca nu cumva ai un tampon de prindere motor defect,jocuri mari la motor.vezi ca nu trebuie sa se miste 1mm daca il misti cu mana.
-si in ultima instanta dai verdict defect inel sincron.
bafta

#4
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012
Nu intra, sau sare din treapta?
Daca nu intra, problema este fie la furci, fie la harta. Daca sare, ai o problema de uzura, probabil crabotii de pe pinion sunt uzati, ca atare se schimba pinionul si perechea lui (de obicei pinionul de a 2-a).

Long story short, du-o la un mecanic bun si asteapta-te la ~ 1000 euro pentru reparatie.

Also, cutiile de moto nu au sincroane, sunt ceea ce se numeste "crash gearbox".

#5
Bogdanzet

Bogdanzet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.02.2014

 wolfmanro, on 07 ianuarie 2020 - 09:00, said:

Nu intra, sau sare din treapta?
Daca nu intra, problema este fie la furci, fie la harta. Daca sare, ai o problema de uzura, probabil crabotii de pe pinion sunt uzati, ca atare se schimba pinionul si perechea lui (de obicei pinionul de a 2-a).

Long story short, du-o la un mecanic bun si asteapta-te la ~ 1000 euro pentru reparatie.

Also, cutiile de moto nu au sincroane, sunt ceea ce se numeste "crash gearbox".

Nu intra deloc  in viteza, in treapta 5. Toate celelalte intra perfect si nu sare din nicio treapta. Nu are jocuri, merge f bine, doar ca atunci cand incerc sa trec pe treapta 5, pedala e tare ca si cand nu ar mai exista o treapta superioara.

Edited by Bogdanzet, 07 January 2020 - 11:08.


#6
Bogdanzet

Bogdanzet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.02.2014

 meuser, on 06 ianuarie 2020 - 20:15, said:

Esti sigur ca are 5 trepte ?
La rece intra in viteza a 5-a?
Nu intra deloc  in viteza, in treapta 5. Toate celelalte intra perfect si nu sare din nicio treapta. Nu are jocuri, merge f bine, doar ca atunci cand incerc sa trec pe treapta 5, pedala e tare ca si cand nu ar mai exista o treapta superioara. Cu toata rusinea recunosc ca am crezut ca are doar 4 trepte, pana am vazut specificatiile.

#7
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012
Cauta un mecanic moto bun.

#8
Bogdanzet

Bogdanzet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.02.2014

 meuser, on 06 ianuarie 2020 - 20:15, said:

Esti sigur ca are 5 trepte ?
La rece intra in viteza a 5-a?
Sigur are 5 trepte. La rece este la fel. Ca si cand treapta 4 ar fi ultima.

#9
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

 Bogdanzet, on 08 ianuarie 2020 - 14:34, said:


Sigur are 5 trepte. La rece este la fel. Ca si cand treapta 4 ar fi ultima.

Hai sa punem problema altfel: esti sigur ca nu e deja intr-a 5-a? Adica in loc de 1-2-3-4-5, cutia sare o treapta si ai, sa zicem, 1-3-4-5? E posibil sa ai harta busita si sa sari o treapta. Ti se pare in vreuna din ele, imediat ce ai schimbat, ca merge subturat? Daca da, atunci cel mai probabil ai sarit treapta precedenta.

#10
Bogdanzet

Bogdanzet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.02.2014

 wolfmanro, on 09 ianuarie 2020 - 10:50, said:

Hai sa punem problema altfel: esti sigur ca nu e deja intr-a 5-a? Adica in loc de 1-2-3-4-5, cutia sare o treapta si ai, sa zicem, 1-3-4-5? E posibil sa ai harta busita si sa sari o treapta. Ti se pare in vreuna din ele, imediat ce ai schimbat, ca merge subturat? Daca da, atunci cel mai probabil ai sarit treapta precedenta.
Nu, nu merge subturat. Ma gandesc la o problema de furci, tije schimbator. Trebuie sa ajung in service. Motocicleta nu am luat-o de noua,  nu are crush bar, poate fostul proprietar a cazut pe stanga si a indoit ceva..

Edited by Bogdanzet, 09 January 2020 - 11:18.


#11
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

 Bogdanzet, on 09 ianuarie 2020 - 11:05, said:


Nu, nu merge subturat. Ma gandesc la o problema de furca, tije schimbator. Trebuie sa ajung in service. Motocicleta nu am luat-o de noua,  poate a cazut pe stanga si a indoit ceva..

Foarte posibil. Dupa vizita la service, spune-ne si noua ce au gasit. Sunt chiar curios.

Edited by wolfmanro, 09 January 2020 - 11:10.


#12
florinfire80

florinfire80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2021
Salutare! Am si eu o situatie asemanatoare la cutia de viteze. Am o Yamaha FZ1N din 2007, cand e pe loc cu motorul oprit si schimb viteza, intra in 2, 3, 4, dupa care nu mai merge deloc in sus. Am avut aceeasi impresie si in mers dar am crezut ca poate nu sunt atent si nu stiu in ce viteza sunt. Aveti idee daca are vreo protectie si nu intra in 5 si 6 cu motorul oprit (pe vremea asta nu prea e ok sa ies la drum cu ea) sau poate o fi vreo problema tehnica sau poate am fost țăpit de cel de la care am cumparat-o (a schimbat/modificat cava la cutie)? Pe specificatiile tehnice scrie ca are 6 viteze, deci in total ar trebui sa aiba 6+1 (neutru). Apreciez si va multumesc pentru toate parerile!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate