Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Legea si Harul

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1301 replies to this topic

#19
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 15:11, said:


Va invartiti precum cainele in jurul cozii si nu pricepeti ca cel ce tine Legea este sub Lege, indiferent de faptul ca o are scrisa pe piatra sau pe inima de carne.
'sub lege' = sub condamnarea legii.
Esti sub lege atata timp cat firea pacatoasa iti da imbolduri sa calci legea, si tu le dai curs.
Spre exemplu, ortodoxia este sub lege, caci practicile ei sunt condamnate de: porunca a doua, a sasea, a patra, etc. :)

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 15:14, said:

'sub lege' = sub condamnarea legii.
Esti sub lege atata timp cat firea pacatoasa iti da imbolduri sa calci legea, si tu le dai curs.
Spre exemplu, ortodoxia este sub lege, caci practicile ei sunt condamnate de: porunca a doua, a sasea, a patra, etc. Posted Image

Exact, Dude, cine mai poate fi condamnat de Lege, este sub Lege. Si acela esti dumneata, pentru ca asa vrei si asa ai ales. Dar eu nu mai sunt sub lege, ceea ce inseamna ca Legea nu mai are nici o putere asupra mea, fie ca o incalc, fie ca nu o incalc.

#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 15:20, said:



Exact, Dude, cine mai poate fi condamnat de Lege, este sub Lege. Si acela esti dumneata, pentru ca asa vrei si asa ai ales. Dar eu nu mai sunt sub lege, ceea ce inseamna ca Legea nu mai are nici o putere asupra mea, fie ca o incalc, fie ca nu o incalc.
Nu sunt sub condamnarea legii atata timp cat accept si  cat respect culorile semaforului si indicatoarele/marcajele rutiere.
Tu esti acela, sub condamnarea ei, chiar daca-i explici politaiului ca si mie, ca tu nu recunosti legea rutiera, deci ea nu are putere asupra ta...😂😂😂

Edited by Dude_2nd, 06 January 2020 - 15:24.


#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 15:23, said:

Nu sunt sub condamnarea legii atata timp cat accept si  cat respect culorile semaforului si indicatoarele/marcajele rutiere.
Tu esti acela, sub condamnarea ei, chiar daca-i explici politaiului ca si mie, ca tu nu recunosti legea rutiera, deci ea nu are putere asupra ta...������

Asa este, Legea te condamna doar daca o incalci, dar tot sub ea esti. Ca, de n-ai fi sub Legea care te condamna cand calci pe culoarea rosie, nu ai putea fi condamnat. Si trebuie sa  fii lipsit de minte sa crezi ca, daca nu incalci legea, nu esti sub ea. Ca si cum ai spune ca Legile Romaniei nu se aplica dumitale, fiindca nu le-ai incalcat. Ba se aplica imediat ce le vei incalca si aceasta se poate intampla oricand. Chiar parlamentar daca esti, ai imunitate temporara, dar tot sub Legea tarii tale esti. Adica singura diferenta dintre cei care nu  incalca legea si cei care o incalca, este ca cei care nu o incalca au voie sa umble liberi pe strada.

Edited by Dorel666, 06 January 2020 - 15:36.


#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 15:23, said:

Nu sunt sub condamnarea legii atata timp cat accept si  cat respect culorile semaforului si indicatoarele/marcajele rutiere.
Tu esti acela, sub condamnarea ei, chiar daca-i explici politaiului ca si mie, ca tu nu recunosti legea rutiera, deci ea nu are putere asupra ta...������

Pai, mai Dude, cica la puscarie toti jura ca sunt nevinovati ai ca au respectat legea. Dar tot au ajuns acolo! Asa si dumneata: esti in puscaria acestui corp de rob, dar te juri ca esti  nevinovat. Desi, sa juri ca esti nevinovat, la puscarie fiind, este una, adica minciuna si prefacatorie, dar sa juri ca esti liber, cand esti de fapt in puscarie, este alta. Adica  nebunie.

Edited by Dorel666, 06 January 2020 - 16:05.


#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 15:20, said:



Exact, Dude, cine mai poate fi condamnat de Lege, este sub Lege. Si acela esti dumneata, pentru ca asa vrei si asa ai ales. Dar eu nu mai sunt sub lege, ceea ce inseamna ca Legea nu mai are nici o putere asupra mea, fie ca o incalc, fie ca nu o incalc.
Parcã ești copil mic, așa gândești.
Ia spune tu, ce e harul fãrã lege?
Cum poți sã alegi sã fi sub lege sau sub har?
Alegi ce-i mai ușor, ce-ți convine sau cum?

#25
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Acum Dorele.... iti dai seama ca ti-ai dat cu stangu' in dreptu'.

O data spui ca nu esti sub lege apoi spui clar ca suntem toti sub lege indiferent ca o incalcam sau nu.
Asa o intorci ca la Ploiesti.

Exact cum ai explicat cu legile civile/rutiere/etc. stau la fel lucrurile cu Legea lui Dumnezeu.

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 15:35, said:

Asa este, Legea te condamna doar daca o incalci, dar tot sub ea esti. Ca, de n-ai fi sub Legea care te condamna cand calci pe culoarea rosie, nu ai putea fi condamnat. Si trebuie sa  fii lipsit de minte sa crezi ca, daca nu incalci legea, nu esti sub ea. Ca si cum ai spune ca Legile Romaniei nu se aplica dumitale, fiindca nu le-ai incalcat. Ba se aplica imediat ce le vei incalca si aceasta se poate intampla oricand. Chiar parlamentar daca esti, ai imunitate temporara, dar tot sub Legea tarii tale esti. Adica singura diferenta dintre cei care nu  incalca legea si cei care o incalca, este ca cei care nu o incalca au voie sa umble liberi pe strada.

... doar ca "liber" nu inseamna ca ai sau nu voie stai afara din puscarie ci se refera la liber/rob fata de pacat.

Daca esti fumator poti sa nu fumezi? Foarte greu sau efectiv nu poti. Asta inseamna ca esti rob al acelui pacat.
Daca nu poti sa stai fara sa curvesti (umbli la femei) inseamna ca esti rob/sclav al acelui pacat.
Unii sunt cleptomani, altii sunt mitomani.

Exista insa un aspect care iti scapa.
Nu respectarea Legii te mantuieste ci meritele Lui Hristos.
Respectarea Legii nu iti aduce niciun merit privitor la mantuire.
Asta nu inseamna ca poti sa o incalci ca oricum... Hristos a murit pentru pacatele tale.

Deci respectarea Legii in ideea de a castiga favoarea Lui Dumnezeu inseamna "a fi sub Lege".
(gandeste-te la traditiile iudaice si la discutiile Lui Hristos cu clericii care sustineau ca ei sunt mantuiti pentru ca tin Legea la litera si pentru ca sunt descendenti ai lui Avraam)
Acceptarea sacrificiului Lui Hristos pentru iertarea pacatelor si evitarea lor (ca doar Il iubesti), asta inseamna ca" esti sub Har".
(tocmai asta nu doreau sa accepte clericii <in special fariseii>, ca aveau nevoie de Hristos pentru mantuire si ca respectarea Legii la litera nu era suficenta, asta insemnand "merite personale")

Sa iti dau un exemplu simplu. (s-ar putea sa nu se potriveasca in sistemul legislativ romanesc)
Te grabesti si incalci legea circulatiei/civila. Esti oprit de politist si ajungi la judecator. Pe baza legii se stabileste amenda. E totul clar pana aici.
Ei bine, judecatorul scoate bani din buzunar si plateste amenda.
Esti liber sa pleci. Mai incalci legea, o mai comiti din nou? Acum poti sa gonesti ca nebunul pentru ca ai scapat fara pedeapsa? Cum te vei prezenta data viitoare in fata judecatorului care, platindu-ti amenda, a zis intr-un fel, "du-te si nu mai pacatui"?
Acesta este Harul Lui Hristos. Poti sa fii liber de condamnarea Legii. Nu trebuie sa aduci jertfa un miel deoarece mielul acela reprezenta pe Hristos "Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii".

Acum vine intrebarea: de cate ori pot sa incalc o porunca si sa ma tot duc in fata Lui Dumnezeu cerandu-i sa nu tina cont deoarece Fiul sau a murit pentru pacatul meu?

Existenta Harului (milei lui Dumnezeu) este conditionata de existenta Legii. Ele merg impreuna. Daca nu ar mai fi valabila Legea, Harul ar fi inutil.

Legea scrisa in inima/constiinta sau cum vrei tu sa ii zici, inseamna ca o respecti pentru ca asa ai inteles tu ca doreste Dumnezeu sa faci si Il iubesti. Nu ai niciun merit pentru asta.
Nu esti sub Lege deoarece nu te tenteaza de loc femeile, banii vecinului sau ideile lui Buddha (sau alte lucruri).
Dar se intampla accidente si pacatuiesti, cazi pe cale. Dar pentru asta "avem la Tatal un Mijlocitor" asa cum spune unul dintre apostoli.

Acuma uita-te la cele 10 porunci si gandeste-te pe care le incalci.
Chiar daca nu vrei sa recunosti asta, nu inseamna ca nu le incalci. Nu iti fa iluzii, tot sub condamnarea Legii te afli.

Edited by radurus, 06 January 2020 - 16:43.


#26
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postradurus, on 06 ianuarie 2020 - 16:32, said:

Acum vine intrebarea: de cate ori pot sa incalc o porunca si sa ma tot duc in fata Lui Dumnezeu cerandu-i sa nu tina cont deoarece Fiul sau a murit pentru pacatul meu?
De atatea ori cate sunt necesare ori sa te indrepti, ori sa te impietresti in pacatu tau pe veci. :)

Edited by Dude_2nd, 06 January 2020 - 16:41.


#27
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 16:40, said:

De atatea ori cate sunt necesare ori sa te indrepti, ori sa te impietresti in pacatu tau pe veci. Posted Image
Ok am inteles.
Insa cu cat repeti mai mult acel pacat, cu atat te vei ura mai mult pentru ca esti pacatos si vei vrea sa te ascunzi de Dumnezeu.

Dar tu nu trebuie sa faci nimic? Face Hristos totul, puff MINUNE, si ispita/pacatul dispare?
E clar ca daca vrei sa scapi de patima alcoolului nu mai intri in baruri, nu gusti nicio picatura, mergi acasa pe drumuri ocolite mai departe de birturi, eviti sa participi la petreceri, cauti ajutor de la cineva care te sustine.

Am ales o situatie comuna asta cu alcoolul dar pacatele sunt variate si situatiile la fel, insa se rezolva in acelasi mod.

Edited by radurus, 06 January 2020 - 16:50.


#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postradurus, on 06 ianuarie 2020 - 16:47, said:

Ok am inteles.
Dar tu nu trebuie sa faci nimic? Face Hristos totul, puff MINUNE, si ispita/pacatul dispare?
E clar ca daca vrei sa scapi de patima alcoolului nu mai intri in baruri, nu gusti nicio picatura, mergi acasa pe drumuri ocolite mai departe de birturi, eviti sa participi la petreceri, cauti ajutor de la cineva care te sustine.
Cum sa nu faci nimic ? Ti-a spus Hristosul ce sa faci pana la venirea lui. Te impartasesti cu sangele si trupul Lui, si participi la spalarea picioarelor fratilor de credinta.

#29
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postradurus, on 06 ianuarie 2020 - 16:47, said:


Ok am inteles.
Dar tu nu trebuie sa faci nimic? Face Hristos totul, puff MINUNE, si ispita/pacatul dispare?
E clar ca daca vrei sa scapi de patima alcoolului nu mai intri in baruri, nu gusti nicio picatura, mergi acasa pe drumuri ocolite mai departe de birturi, eviti sa participi la petreceri, cauti ajutor de la cineva care te sustine.
Prima conditie ca un beteag sa se faca bine, e sa recunoasca faptu ca e beteag.
In crestinism, sa recunoasca faptu ca el lucreaza impotriva legii lu YHWH. De aci, urmeaza tratamentu, dar sa nu uitam, sa nu uitam ca Dumnezeu a promis ca El va face tamaduirea.
Dar cum sa te faci bine, cand nu recunosti ca esti idolatru, si calci porunca a doua? Cum sa te faci bine, cand nu recunosti ca uciderile n-au ce cauta in Templu? ...:)

#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 16:53, said:

Prima conditie ca un beteag sa se faca bine, e sa recunoasca faptu ca e beteag.
In crestinism, sa recunoasca faptu ca el lucreaza impotriva legii lu YHWH. De aci, urmeaza tratamentu, dar sa nu uitam, sa nu uitam ca Dumnezeu a promis ca El va face tamaduirea.
Dar cum sa te faci bine, cand nu recunosti ca esti idolatru, si calci porunca a doua? Cum sa te faci bine, cand nu recunosti ca uciderile n-au ce cauta in Templu? ...Posted Image
Dragule, nu stiu cum sa-ti spun dar vad ca te cam invarti in jurul cozii si nu spui lucrurile pe deplin. Mai exact, cum poti tu convinge un politician ca e corupt cand el a venit sa faca bani multi doar findca iubeste banii ? Cum il convingi pe un astfel de individ sa recunoasca, ca e "beteag" (corupt) si in loc sa iubeasca argintii, sa iubeasca adevarul, dreptatea, smerenia, neprihanirea, sa se multumeasca cu salariul, sa ajute oameni . .  . deci cum il convingi pe un astfel de individ sa-si recunoasca pacatosenia ? Si apoi sa mearga pe calea sfintirii renuntand la placerile si bunastarea lumii , promitandu-i viata vesnica ?

#31
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 06 ianuarie 2020 - 17:13, said:


Dragule, nu stiu cum sa-ti spun dar vad ca te cam invarti in jurul cozii si nu spui lucrurile pe deplin. Mai exact, cum poti tu convinge un politician ca e corupt cand el a venit sa faca bani multi doar findca iubeste banii ? Cum il convingi pe un astfel de individ sa recunoasca, ca e "beteag" (corupt) si in loc sa iubeasca argintii, sa iubeasca adevarul, dreptatea, smerenia, neprihanirea, sa se multumeasca cu salariul, sa ajute oameni . .  . deci cum il convingi pe un astfel de individ sa-si recunoasca pacatosenia ? Si apoi sa mearga pe calea sfintirii renuntand la placerile si bunastarea lumii , promitandu-i viata vesnica ?
Nu arunca asupra mea toata greutatea topicului! :nonobad: ai uitat ca tu esti impreuna cu mine invartitor in juru cozii? :nonobad: ca asa a stabilit Dorelu mai sus colea? :D

Pe orice politician il convingi ca e gresit cand ii spui ca politica vine de la Diabolu. Ca este hostil prin definitie Imparatiei Cerurilor, a carei buldozer a pus deja coltzu lamei jos sa-i rada pe toti laolalta..:naughty:

Edited by Dude_2nd, 06 January 2020 - 17:30.


#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 17:30, said:

Nu arunca asupra mea toata greutatea topicului! Posted Image ai uitat ca tu esti impreuna cu mine invartitor in juru cozii? Posted Image ca asa a stabilit Dorelu mai sus colea? Posted Image

Pe orice politician il convingi ca e gresit cand ii spui ca politica vine de la Diabolu. Ca este hostil prin definitie Imparatiei Cerurilor, a carei buldozer a pus deja coltzu lamei jos sa-i rada pe toti laolalta..Posted Image
Bun, ok, dar pe voi astia de va dati mari credinciosi eu va scutur de va cad toate tziglele de pe casa. Dar nu asta e problema, eu ti-am dat un caz in care tu sa incepi spunand cuiva certat cu Legea divina si cu morala, sa renunte la calea lui si sa mearga pe calea buna, a neprihanirii. Deci cum il convingi sa renunte la caile lui gresite ?
Hint. Adu-ti aminte cum a procedat Hristosul.

#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 06 ianuarie 2020 - 16:32, said:

Parcă ești copil mic, așa gândești.
Ia spune tu, ce e harul fără lege?
Cum poți să alegi să fi sub lege sau sub har?
Alegi ce-i mai ușor, ce-ți convine sau cum?

Este foarte, foarte simplu. Dar trebuie sa ai minte si sa vrei sa ai minte. Uite, de exemplu, Dude se lauda ca este sub Har. Dar sustine sus si tare ca, daca faci o transfuzie, ajungi in iad, pentru ca exista porunca ”sa nu mananci sange”. Deci, potrivit Legii, Dude are dreptate. Dar Harul ce zice cand vine vorba de a accepta o transfuzie sau nu. Spune asa: ”Hai sa analizam si sa vedem ce este mai bine pentru omul respectiv: sa faca o transfuzie si sa-si vindece boala, sau sa nu faca transfuzia si sa moara?”. Si dupa ce analizeaza, Harul zice ”Sa facem transfuzia”. De ce? Pentru ca Harul nu este sub Lege si  nici sub vreo lege anume, care sa-i spuna ce sa faca si ce sa nu faca. Ci Harul judeca permanent si alege ce este bine si ce este rau, in functie de fiecare caz in parte, nu in functie de o lege generala.

Deci, daca Dude ar fi sub Har, ar accepta transfuzia de sange, chiar daca ar cauta mijloace de a o inlocui cu alte metode,  mai putin periculoase. Pentru ca, intr-adevar, daca nu este bine analizat si manipulat, sangele unei transfuzii, in loc sa te vindece, te poate imbolnavi de o alta boala, mult mai grava. Dar sa crezi ca te ia dracu fiindca ai facut o transfuzie de sange, inseamna sa fii intr-adevar sub Lege si sub blestem, adica sub puterea Diavolului. Dar Dude nu accepta transfuzia de sange, ceea ce dovedeste clar ca este inca sub Lege. Vai de el!

Edited by Dorel666, 06 January 2020 - 18:31.


#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postradurus, on 06 ianuarie 2020 - 16:32, said:

Acum Dorele.... iti dai seama ca ti-ai dat cu stangu' in dreptu'.

O data spui ca nu esti sub lege apoi spui clar ca suntem toti sub lege indiferent ca o incalcam sau nu.
Asa o intorci ca la Ploiesti.

Exact cum ai explicat cu legile civile/rutiere/etc. stau la fel lucrurile cu Legea lui Dumnezeu.


Eu zic sa recitesti ce am scris. Poate nu am scris destul de clar, dar sigur dumneata ai inteles gresit. Ceea ce am spus eu a fost ca, inainte sa vina Harul, adica pana la Ioan, toti erau sub Lege, atat cei care aveau tablele de piatra, cat si cei care nu le aveau. Fiindca unii aveau legea pe table de piatra, altii o aveau scrisa pe tablele inimii lor. Dar fiind sub Lege, nu erau sub Har. Unii, insa, au inteles ca cei care aveau Legea in inima lor, aceia erau sub Har. Nu, nu erau sub Har, ci tot sub Lege!
Uite, de exemplu, porunca ”sa nu ucizi”. Sa luam intai cazul unuia care avea legea data de Moise, scrisa pe pietre. Sa spunem ca la unul ca acesta vine un talhar sa-i prade casa, sa-i siluiasca femeia si poate chiar sa-i omoare pe toti. Si  mai vine si in ziua de Sabat! Ce face cel aflat sub litera Legii? Se lasa pradat si ucis, cu femeia siluita si copiii luati rob. A facut el bine? Nu, nu a facut, ci trebuia sa se apere si sa-si apere familia si chiar sa-l ucida pe ticalos si ar fi urmat spiritul Legii, care cere facerea binelui, nu litera ei care, iata, duce la moarte. Pentru ca el a murit efectiv, sotia a murit fiind siluita, copiii au murit devenind robi si talharul a murit ramanand in pacatul sau si crezand ca a facut bine, de vreme ce a reusit in facerea talhariei pe care si-a propus-o.
Si acum sa luam acelasi exemplu si aceeasi situatie, dar in cazul unui om care nu facea parte din poporul lui Moise si nu stia de Legea aceasta, totusi era un om ”bland si care n-ar fi ucis o musca”. Si atunci, cand vine talharul, el il asteapta cu masa pusa si cu vorbe frumoase. Dar talharul, desi la inceput pare mai intelegator, dupa ce mananca vrea sa-i f-ta nevasta. Si ”blandul” accepta. Apoi vrea sa-i ia robi copii, iar ”blandul” accepta pentru ca are in inima lui legea ”sa nu ucizi”, iar talharul nu s-ar opri decat ucis. Iar la urma poate nu-l ucide pe ”bland”, cel mult isi bate joc de el si-l f-te si pe el ca si pe nevasta-sa si ca si pe copiii lui. Iar la urma talharul pleaca si-l lasa singur si nenorocit. Dar, de, a respectat legea din inima lui si nu a ucis...

Deci, in inima sau pe zapisuri, Legea ”sa nu ucizi” duce la moarte, daca este aplicata literal. Pe cata vreme Duhul, care le-ar fi dat celor doi minte, ar fi zis ”Apara-te chiar cu pretul vietii tale”. Dar aceasta inseamna sa stii ca nu esti sub Lege si ca legea este doar un indrumar, pe care il urmezi cand te duce la bine, nu si cand duce la rau.
Iar daca legea ”sa nu ucizi” poate duce la rau, de ce sa o mai pun in fruntea mea si sa ma inchin ei?! Nu mai bine dau cu ea de pamant si spun clar ca nu-i stapana mea? Ba da! Stapanul meu este doar Dumnezeu si este doar Hristos care este Calea, Adevarul si Viata. Deci, voi face doar ce duce la Cale, la Adevar si la Viata. Iar a ucide sau a nu ucide tine strict de context, nu este ceva universal si obligatoriu valabil. Adica poate societatea ma va pedepsi, dar nu si Dumnezeu daca, ucigand, am facut bine mie si la toata lumea. De aceea, daca ma aflu fata in fata cu Hitler, il omor si fac bine societatii, nu il las sa cucereasca puterea politica si sa duca lumea intreaga in razboi.
Capisci? Si inca mai esti sub legea ”sa nu ucizi”?

Ca pana si legea omeneasca, desi spune ”sa nu ucizi”, are si exceptii cand poti ucide. Iar una dintre exceptii este cazul cand tara iti este atacata si tu esti chemat la razboi. Atunci raspunzi prezent si pui mana pe arma, nu te dai in dosul poruncii, ca Martorii cei ce au cazut iar sub lege, desi se amagesc ca ar fi sub Har.

Edited by Dorel666, 06 January 2020 - 18:49.


#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 18:48, said:


Ca pana si legea omeneasca, desi spune â€sa nu uciziâ€, are si exceptii cand poti ucide. Iar una dintre exceptii este cazul cand tara iti este atacata si tu esti chemat la razboi. Atunci raspunzi prezent si pui mana pe arma, nu te dai in dosul poruncii, ca Martorii cei ce au cazut iar sub lege, desi se amagesc ca ar fi sub Har.
Martorii, refuzand sa-si ucida semenii in razboi, demonstreaza ca au porunca sa NU ucizi scrisa in inima.
Popoiii ortodocsi, cu aceleasi indemnuri de cacat ca tine, au dus de-a lungu istoriei popoarele la macelurile cezarilor diabolici, prostindu-i ca tine ca fac slujba divina. Deconpirandu-se astfel ca fiind curvele Cezarilor care-i plateste pana in zilele noastre cu scopu de a prosti masele idioate sa-i valideze prin vot, dupa care sa le duca copiii la macel. :)
Nu te-ai intrebat niciodata de ce popoiii , chiar si pastorii idioti moronicicare prostesc masele sa mearga la macel, sunt platiti de la budget de Cezaru? :)

Edited by Dude_2nd, 06 January 2020 - 19:23.


#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 19:12, said:

Martorii, refuzand sa-si ucida semenii in razboi, demonstreaza ca au porunca sa NU ucizi scrisa in inima.
Popoiii ortodocsi, cu aceleasi indemnuri de cacat ca tine, au dus de-a lungu istoriei popoarele la macelurile cezarilor diabolici, prostindu-i ca tine ca fac slujba divina. Deconpirandu-se astfel ca fiind curvele Cezarilor care-i plateste pana in zilele noastre cu scopu de a prosti masele idioate sa-i valideze prin vot, dupa care sa le duca copiii la macel. Posted Image
Martorii deocamdata interpreteaza corect porunca "sa nu ucizi" . Eu nu sunt sigur daca chiar o au imprimata in constinta, adica in caz ca vine unul si vrea sa ucida cu kalasnicovul sute de oameni si singura metoda de a opri ucigasul e cu o arma, banuiesc ca martorul tau nu o sa stea pe ganduri si il va kilari pe kalasnicosul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate