Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere Monitor TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
In urma problemelor cu ochii si a consumului de energie am decis sa schimb monitorul de la CRT la TFT.
Am avut doua monitoare Sony din gama Multiscan unul de 17 si unul de 21 de cativa ani buni ... dar in ultimul timp in fiecare zii mi se inrosesc ochii si vad tot mai in ceata deci am nevoie de TFT.

Doresc sa folosesc doua monitoare TFT de 17'' sau unul high end de 19'' am nevoie de el pentru editare imagine nu jocuri deci nu sunt asha interesat de timp de raspuns.
Buget alocat : 1000 - 1200$ max

Ce am vazut eu:
2xhttp://www.trustedreviews.com/article.aspx?head=18&page=3445
2xhttp://www.atruereview.com/samsung173P/index.php

inclin sa aleg varianta 2x pentru ca monitoare pro de la Eizo depasesc bugetul.


multumesc

#2
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
ma confrunt si eu cu aceeasi problema de ceva vreme(alegerea unui tft pt grafica) si nu-i chiar usor :)

printre concluziile la care am ajuns pana acum:
-eizo sunt super bune pt asaceva dar intr-adevar sunt super scumpe.Te poti uita si la iiyama,viewsonic, nec, lacie ca si ei au monitoare pt grafica... dar tot la preturi ceva mai ridicate
-sa nu aiba panel tn pt ca pva-urile sunt mai bune pt grafica si culoare..si mai bine daca-i s-ips  
-ai grija sa aiba 16,7 mil de culori, nu 16,2 ca alea sunt cu dithering si nu afiseaza atatea culori(cel de 16.2 milioane culori are in realitate 262144 culori, si restul le aproximeaza prinmetode complexe de dithering ale subpixelilor)
-la 1000-1200$ poti gasi un tft destul de bun de 20"...avantajele la 20" fata de 19" ar fi rezolutia si dimensiunea punctului (la 19" de exemplu ai aceeasi rezolutie nativa ca si unul de 17" si  dotpitch-ul e mai mare)
-daca nu alegi firmele de mai sus, samsung mi se pare ca ofera cel mai bun raport calitate/pret

in rest nu pot sa precizez ceva modele pt cele de care m-am interesat eu se incadrau intr-o limita de pret mai mica :) ..pot sa spun ca mie mi-a ramas gandul la un samsung 193p+, dar e la jumate pretul care esti tu dispus sa il oferi :) am convingerea ca pana la 1000$ gasesti ceva mai bun

vad ca dai un link catre 173p...vezi ca generatia ulterioara, adika 173p+/193p+ au imbunatatiri

mai cauta review-uri..de exemplu pe tom's hardware ( www.tomshardware.com si .fr am gasit comparatii intre monitoare si teste facute asupra lor, nu numai povesti si descrieri)

bafta multa!

Edited by no_name, 15 March 2006 - 14:55.


#3
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002

View Postno_name, on Mar 15 2006, 14:54, said:

ma confrunt si eu cu aceeasi problema de ceva vreme(alegerea unui tft pt grafica) si nu-i chiar usor :)

printre concluziile la care am ajuns pana acum:
-eizo sunt super bune pt asaceva dar intr-adevar sunt super scumpe.Te poti uita si la iiyama,viewsonic, nec, lacie ca si ei au monitoare pt grafica... dar tot la preturi ceva mai ridicate
-sa nu aiba panel tn pt ca pva-urile sunt mai bune pt grafica si culoare..si mai bine daca-i s-ips  
-ai grija sa aiba 16,7 mil de culori, nu 16,2 ca alea sunt cu dithering si nu afiseaza atatea culori(cel de 16.2 milioane culori are in realitate 262144 culori, si restul le aproximeaza prinmetode complexe de dithering ale subpixelilor)
-la 1000-1200$ poti gasi un tft destul de bun de 20"...avantajele la 20" fata de 19" ar fi rezolutia si dimensiunea punctului (la 19" de exemplu ai aceeasi rezolutie nativa ca si unul de 17" si  dotpitch-ul e mai mare)
-daca nu alegi firmele de mai sus, samsung mi se pare ca ofera cel mai bun raport calitate/pret

in rest nu pot sa precizez ceva modele pt cele de care m-am interesat eu se incadrau intr-o limita de pret mai mica :) ..pot sa spun ca mie mi-a ramas gandul la un samsung 193p+, dar e la jumate pretul care esti tu dispus sa il oferi :) am convingerea ca pana la 1000$ gasesti ceva mai bun

vad ca dai un link catre 173p...vezi ca generatia ulterioara, adika 173p+/193p+ au imbunatatiri

mai cauta review-uri..de exemplu pe tom's hardware ( www.tomshardware.com si .fr am gasit comparatii intre monitoare si teste facute asupra lor, nu numai povesti si descrieri)

bafta multa!
ce parere ai de http://stores.tomsha...asterid=7713075 ?

#4
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
m-am interesat de nec-ul acela pe net si am gasit lucruri bune despre el in ceea ce priveste redarea culorilor si prelucrarea forografiilor.Este high-end si iti ofera facilitati in consecinta..face conversie de la 8bits la 10 si inapoi pentru o mai buna fideliate a culorii, deci e tare.Am remarcat ca are multe posibilitati de reglare a culorilor si o ergonomie f buna
daca il calibrezi bine n-o sa ai probleme
iti las si doua linkuri in ca ca poate n-ai dat de ele

http://forums.dprevi...essage=17045369
http://www.tomshardw...ur-1190-14.html

(poate stii franceza pt al doilea link)..oricum,cei de la tomshardware din fr zic ca au ramas cu o impresie buna in ceea ce priveste culoarea la monitorul asta dar ca s-ar putea totusi sa ai o mica problema...dar nu le poti avea pe toate...adica nu neaparat la jocuri , ca zici ca nu esti interesat de pb din jocuri, dar macar in filme sa la scrolling la text tot se va simti ghosting

parerea mea e ca e un monitor bun, dupa ce am citit caracteristicile tehnice pot sa zic ca eu l-as cumpara :)
dar nu te baza pe asta..ideal ar fi daca vrei sa iei un monitor sa il poti testa inainte sa-l cumperi..nu numai de pixeli  morti dar sa si vezi cu ochii tai daca iti place si se potriveste la nevoile tale.Vezi ce optiuni mai ai si sa fii sigur cand faci alegerea ca sa nu-ti para rau dupa ce ai dat banii...ca zici ca il vrei pentru grafica, dar depinde de ce fel si daca nu il mai foosesti si la altceva

Edited by no_name, 16 March 2006 - 20:20.


#5
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
M-am uitat si eu la Eizo.
Sunt intr-adevar bune ... cel putin la specificatii.

Numai ca, "Welcome in Romania".
Sun la Lasting.
Amabili, pana intreb unde as putea vedea un monitor LCD din gama FlexScan si ColorEdge. Pe situl lor ... tot ce vrei.
...
"Pai n-avem desfacute. Daca-l desfacem il cumparati". Nu mai spun ca, CG n-au pe stoc. Asa am asteptat eu dupa un HP 9800 o luna.
Ce sa mai vorbim de clatit ochii, manevrat butoane, schimbat cu altul ... poate mai scump, nu conteaza, etc.
Am ramsa masca.
Parca intrebam de capac de WC, nu de LCD profesional de 30.000.000.

...
Se pare ca-s singurii.
Mai stiti pe altii ?

#6
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
pacat de ce zici...dar noi pe aici pe plaiurile mioritice suntem cam ciobani si nu stim sa ne servim bine clientul...de parca n-ar fi in interesul lor sa faca vanzari...in rest sorry,pt un magazin bun nu stiu ce sa iti sugerez ca nu sunt din Buc. poate daca faci comanda de pe net...dar in cazul asta chiar ca il iei la noroc,ca il vezi numai cand ajunge acasa

#7
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
Please! Urgent! Ce parare aveti despre Samsung 206BW?? Ma gandesc sa-mi iau maine unul...
Detalii despre monitor: http://reviews.cnet....7-32327974.html

Si ma mai intereseaza daca merge Adobe CS3 bine pe wide si poate joaca Call of Duty?????
Inca o intrebare: am placa Video Radeon, de 128 MB. Nu e o problema la conectarea monitorului?

Deci eu in mare parte fac DTP si ma gandeam ca e un monitor bun pentru asa ceva (exceptie cele CRT, de la care mi-a scazut vederea).
Sau poate mai bine sa-mi iau un BenQ FP202Wa, sau Samsung 203B? Cine e cu experienta si poate sa-mi spuna ce sa fac?

Chiar ma intereseaza parerea voastra,
Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate