Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Baterii noi pentru cele uzate?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 03.03.2016
La Carrefour au o chestia adta de duci baterii vechi și-ți dau altele noi, ăștia de la Carrefour au și cu uleiul de gătit uzat tot asa, la 3 l îți dă unu nou

#38
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
la câte baterii vechi îți dau una nouă ?

am câteva pe acasă și nu aș vrea să le arunc la tomberon

#39
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.02.2010
La 6 vechi, una noua...

Modelul lor albastru cu gri...

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Uneori dau albastru, alteori dau rosu. Poti sa intrebi daca au ambele si sa alegi.
Parca era 5>1. Acum 6>1?

#41
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.02.2010
La unul din magazine au zis ca nu mai este promotia....Am intrebat ls telefon la celalalt si acolo totul era ok....cele rosii sunt cele mai slabe, apoi cele albastre si negre.

La 63 buc am primit 11...deci undeva sub 6:)

#42
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
mai este vreun magazin care ofera baterii noi in locul celor uzate? am auzit o reclama la radio Romania care spunea ca se ofera in schimb dar nu am retinut numele programului site etc...

Edited by ionut2, 23 March 2021 - 16:15.


#43
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 10.01.2010
la lidl sigur este. 1 baterie noua la 7 vechi. poti încerca si la Carrefour, dar acolo nu stiu cum primesti.

#44
cldn

cldn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.12.2008

View Postionut2, on 23 martie 2021 - 16:11, said:

mai este vreun magazin care ofera baterii noi in locul celor uzate? am auzit o reclama la radio Romania care spunea ca se ofera in schimb dar nu am retinut numele programului site etc...


Am auzit si eu reclama aceea la radio acum ceva timp. Intr-adevar era cam neclara tocmai la momentul cand trebuia sa spuna numele exact al siteului.
Oricum din aproape in aproape cred ca l-am gasit : http://www.rebat.ro/...-constientizare
Sunt acolo regulamentele de la kaufland, carrefour, lidl, hornbach, etc

Edited by cldn, 05 June 2021 - 16:51.


#45
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
In strainatate lumea nu asteapta spaga ca sa protejeze mediul.

Marile magazine au containere unde arunci bateriile uzate pentru a fi reciclate. Iar lumea face asta din educatie.

La fel si cu uleiul de bucatarie uzat. Se baga in recipient de plastic si se arunca la container special la marile supermarketuri.

De fapt in vest treaba e altfel, gunoiul menajer se colecteaza cu plata la kilogram. In felul asta populatia are tot interesul sa recicleze tot ce se poate recicla ca sa nu atarne mult la cantar gunoiul.

Cartoane, plastice se colecteaza gratuit de acasa, sticle se arunca la containere speciale amplasate strategic in foarte multe locuri din oras ca sa nu trebuiasca sa mearga nimeni prea mult pana la ele.

Edited by Groot, 05 June 2021 - 17:00.


#46
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.02.2010
Si la noi sunt colectate n multe magazine....dar mai interesant este sa primesti cateva noi la schimb.

#47
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Da, e interesant pentru ca lumea nu plateste gunoi la kilogramul colectat. Deci daca nu primesc spaga pentru colectare selectiva, arunca otova totul la ghena ca e mai comod si platesc tot atat.

Foarte pagubos pentru o societate modul asta de a produce gunoi.

Romanii umplu gropile de gunoi de 10 ori mai repede decat vesticii.

Edited by Groot, 05 June 2021 - 17:04.


#48
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020

View PostGroot, on 05 iunie 2021 - 16:56, said:

In strainatate lumea nu asteapta spaga ca sa protejeze mediul.

Nu este spaga. Este o rasplata si un mod de educatie mai ales pentru tineri sau copii. Sa stii ca am vazut multi oameni recicland bateriile uzate chiar daca li se spunea ca s-a terminat campania sau ca nu au momentan baterii pentru schimb. Nu era nicio suparare, in drum spre iesire oamenii aruncau bateriile in cutiile speciale de colectare.

Edited by Pudu, 05 June 2021 - 17:08.


#49
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Este un dezastru sa inveti copilul ca nu merita sa protejeze mediul decat daca primeste o recompensa.

#50
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Din contra, il responsabilizezi invatandu-l sa stranga toate bateriile descarcate de la jucarii si de la alte dispozitive de prin casa, si sa le recicleze. Daca are si un beneficiu de pe urma acestui lucru, este un bonus.

#51
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Din contra, e un dezastru.

Ii resonsabilizezi invatandu-i ca distrug mediul daca arunca totul la gunoi si ca trebuie sa colecteze selectiv. Recomensa vine din satisfactia ca au facut ceva bun pentru comunitate, pentru societate si pentru omenire.

Strainii reusesc treaba asta cu copiii lor pentru ca nu au incotro. Daca nu reusesc sa ii educe, ustura la buzunar cand vine masina de gunoi.

Edited by Groot, 05 June 2021 - 17:23.


#52
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

View PostGroot, on 05 iunie 2021 - 16:56, said:

In strainatate lumea nu asteapta spaga ca sa protejeze mediul.
In Germania lumea primeste bani (nu "spaga")  ca sa recicleze PET-uri, sticla, aluminiu.

#53
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

biker17 said:

1629548791[/url]' post='28144605']
In Germania lumea primeste bani (nu "spaga")  ca sa recicleze PET-uri, sticla, aluminiu.

Nu, lumea în Germania nu primește bani ca să recicleze pet-uri ci plătește bani dacă nu le reciclează.

25 de cenți pe PET azvârli la gunoi daca nu returnezi pet-ul la o mașină de colectare.

Edited by Groot, 21 August 2021 - 14:41.


#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
draga, in care ''vest'' se plateste gunoiul menajer la kg. am umblat ceva, dar n-am vazut sa vina masina de gunoi cu cintarul si sa cintareasca ce arunca lumea! or exista poate asemenea tari, dar sint exceptia, nu regula!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate