Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Baterii noi pentru cele uzate?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt mult mai mari sansele sa ai un Lidl in apropiere, decat Ikea.

Bateriile Ikea par de calitate. AeroCell de la Lidl mi se par slabute, dar recordul de baterii proste sunt cele albastre de la Pepco.

#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

View Postmariovrs, on 05 ianuarie 2020 - 14:20, said:

Varta bune is alea rosii MAX. Pe la 4-5 lei bucata. Restul..galbene,albastre is praf.
Si Varta seria industrial sunt ok , nu e acelasi lucru cu varta albastre la care te sustin , sunt slabe pentru banii ceruti/bucata

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Varta industrial este varta long life albastre + high energy galbene Posted Image
E o combinatie... scopul e sa tina mult daca nu sunt folosite, 10 ani tipic si cand sunt folosite sa dea bine, voltaj bun etc. Sunt bune si merita la pret. Stocurile actuale au termen de functionare 2028-2029.
Varta high energy simple au durata de stocare mai scurta (5 ani parca) dar sunt ideale pentru consumatori mari, teleghidate etc...

Toate Varta sunt facute calumea la fabrica din Germania. Varta face si baterii pe zinc... mai slabe ca energie dar tot asa au viata lunga. De folosesc la consumatori mici, ceasuri de peretem telecomenzi etc...
Pentru consumatori mari exista mai nou Varta Longlife Power (albastre sau Long Life Power Max rosii).

https://www.varta-co...teries/overview

Edited by andreic, 05 January 2020 - 21:41.


#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am schimbat la Hornbach prin noiembrie baterii. 6 uzate la una buna. Doar AA....Dadeau Varta alkaline.

#23
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
LA MULTI ANI !
Am avut de rezolvat o situatie asemanatoare cu Adm, foloseam un aparat foto Olympus SP350, care papa baterii la greu. Exista o tehnologie care imbina avantajele de la baterii cu cele ale acumulatorilor, se numeste Eneloop, pentru mine ceva de genul asta a fost cea mai buna solutie:
Acumulatori Panasonic Eneloop Pro AA, 2500mAh, Tip: Ni-MH
Capacitate min.: 2500 mAh    Tensiune: 1.2 V Fabricati in Japonia  -Gata incarcati cu energie solara
-pana la 500 de cicluri de incarcare   -functioneaza si la temperaturi scazute de pana la -20°C
-isi pastreaza 85% din capacitate chiar si dupa 1 an de nefolosire

sau alta varianta la 1900mAh:  
Acumulatorii Eneloop isi mentin pana la 70% din capacitatea maxima dupa 5 ani de folosire:
- Pot fi incarcati de pana la 1800 de ori!
- Un acumulator Eneloop este echivalentul a 1800 de baterii alcaline.
Am folosit si pe vremea cand ii faceau Sanyo(cred ca ei au si inventat tehnologia daca nu ma insel), si am folosit si din astia mai noi facuti de Panasonic.

Mai multe detalii despre aceasta tehnologie aici:
http://ghid-it.blogs...vantajelor.html
sau cautati voi.
P.S. Nu vand acumulatori sau baterii !
P.S.2. Cu acumulatorii faceam mai multe fotografii dacat cu bateriile.

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Acumulatorii NiMh au rezistenta interna foarte mica, ceea ce-i face buni la foto, mai ales cu  blit.
Dar tensiunea mica de 1.2v nominal si variatia inversa a rezistentei interne la full capacity, aduce o multime de alte probleme de design al consumatorului si o reducere serioasa a numarului de cicli de viata fata de ceea ce pretind ei.
Din cauza tensiunilor mici, acumulatorii sunt inseriati minim 2 si sunt utilizati nebalansat. Totodata la tensiunea de 1.2V nominal cu cutoff de 0.9V, niciun DC-DC converter nu lucreaza eficient. Odata inseriati, trebuie sa maresti tensiunea de cutoff cu un 0.1V ceea ce duce la o uzura prematura cu inca un 10-15%.

Pentru a-i utiliza balansat, e necesar un hardware special pe care eu  nu l-am vazut nicaieri exceptie un dispozitiv foarte scump, cam 3500Euro.

Incarcarea prezinta si ea probleme datorita acelui DV care trebuie detectat pentru fiecare celula. Deci ori ii incarci individual 1 cate unu, ori cu circuit complicat de balansare, circuit pe care in afara de o scula electrica veche eu nu am vazut. Am vazut pachete de NiMh inseriate simplu care se incarca prin 2 fire. Evident mai mult de 10 cicli de incarcare un asemenea pachet nu rezista.

La jucarii NiMh e foarte scump deoarece jucariile au circuite simple care distrug acumulatorii NiMh.

Deci ->NU<- NiHm. A fost o tehnologie de legatura, necesara pentru a umple un gol lasat de LiIon care nu era maturizata. Dar drumul lor trebuie sa se opreasca. Nici inaparate foto nu mai merita, acum exista LiIon chiar LiPo care sa faca fata unui curent mare.

Edited by maccip, 06 January 2020 - 17:32.


#25
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
O discuţie mai lungă despre baterii: https://forum.softpe...a-baterii-bune/

#26
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007

View Postmaccip, on 06 ianuarie 2020 - 17:31, said:

Acumulatorii NiMh au rezistenta interna foarte mica, ceea ce-i face buni la foto, mai ales cu  blit.
Dar tensiunea mica de 1.2v nominal si variatia inversa a rezistentei interne la full capacity, aduce o multime de alte probleme de design al consumatorului si o reducere serioasa a numarului de cicli de viata fata de ceea ce pretind ei.
Din cauza tensiunilor mici, acumulatorii sunt inseriati minim 2 si sunt utilizati nebalansat. Totodata la tensiunea de 1.2V nominal cu cutoff de 0.9V, niciun DC-DC converter nu lucreaza eficient. Odata inseriati, trebuie sa maresti tensiunea de cutoff cu un 0.1V ceea ce duce la o uzura prematura cu inca un 10-15%.
Pentru a-i utiliza balansat, e necesar un hardware special pe care eu  nu l-am vazut nicaieri exceptie un dispozitiv foarte scump, cam 3500Euro.
Incarcarea prezinta si ea probleme datorita acelui DV care trebuie detectat pentru fiecare celula. Deci ori ii incarci individual 1 cate unu, ori cu circuit complicat de balansare, circuit pe care in afara de o scula electrica veche eu nu am vazut. Am vazut pachete de NiMh inseriate simplu care se incarca prin 2 fire. Evident mai mult de 10 cicli de incarcare un asemenea pachet nu rezista.
La jucarii NiMh e foarte scump deoarece jucariile au circuite simple care distrug acumulatorii NiMh.
Deci ->NU<- NiHm. A fost o tehnologie de legatura, necesara pentru a umple un gol lasat de LiIon care nu era maturizata. Dar drumul lor trebuie sa se opreasca. Nici inaparate foto nu mai merita, acum exista LiIon chiar LiPo care sa faca fata unui curent mare.

Ok, stie toata lumea ca tehnologia nickel–metal hydrid nu este cea mai noua(atasez un fisier ajutator si interesant), dar care e solutia ?
Ce acumulatori tip AA si AAA, cu Litiu-ion sau Litiu-polimer, ne recomanzi ?
Nu ma refer la acumulatorii dedicati, folosesc la foto Nikon D60, Nikon D200, Pentax K-S2 si Panasonic HC-V700(pt. filmat)stiu ca sunt mai buni !
Chiar daca topicul se refera la reciclo-folosirea bateriilor uzate, eu cred ca o solutie mai buna este folosirea unor acumulatori ! Recunosc, am simpatii ecologiste. Folosesc ce am scris in postarea anterioara(Eneloop) si nu "mor" asa repede cum spui tu, este o tehnologie superioara clasicului Ni-Mh. Crezi ca e doar marketing ?
Nu vreau sa intru in polemica, dimpotriva sunt interesante informatiile si am dat like la postarea ta.

Attached Files

  • Attached File  a14.pdf   186.67K   4 downloads


#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Am si eu Eneloop, nu-i asta problema. Am folosit multa vreme NiMh, aveam si cate 20 de bucati la o vreme, Am vreo 3 incarcatoare, doua Maha, unul de 8 baterii, deci chiar am  folosit la greu acesti acumulatori. Eneloop si Maha au fost cei mai buni.
Era un raspuns la mesajul tau anterior cu cele 1800 de baterii alcaline care nu este nici pe departe adevarat, e doar marketing.
Acum, daca esti obligat sa te incadrezi in AA pentru un device mai vechi,  nu ai alta optiune ca si acumulatori decat NiMH. Ar mai fi NiZn, dar sunt foarte prosti, eu nu am avut dar asa am citit prin reviewuri. Ca si baterii exista bateriile cu litiu care sunt triple ca pret si nici macar duble ca specificatii fata de cele alcaline.

Insa daca-ti cumperi acum un device, e de evitat tehnologia NiMh sau formatul AAA/AA daca acel dispozitiv consuma mult. LA maus folosesti alcaline sau  cu litiu in continuare fara probleme, dar la un aparat foto sau jucarii, te cam usuca de bani.

#28
cldn

cldn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.12.2008
Dar in magazinele LaDoiPasi sau in benzinariile Socar a schimbat cineva baterii vechi pe unele noi ?

Apar si astea mentionate pe net cu raportul 20 vechi pentru 4 noi si ar fi si mai apropiate de potentialii utilizatori. Insa intre teorie si realitate mai sunt diferente cum a mentionat si cineva mai sus care a incercat fara succes  in alte locuri.

#29
DaleaRobert

DaleaRobert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2016
A reușit cineva, să ducă, la vreun magazin, sau centru de reciclare, acumulatoare de 12 V și 7 Ah, 9,5 Ah sau alte variante, în așa fel, încât, să primească, la mai multe acumulatoare uzate, 1 acumulator nou? Așa, cum se procedează cu bateriile AA, AAA, și alte baterii mici, pe la Carrefour, Hornbach, ș.a.m.d.
Pe unde am întrebat eu, nu am reușit.

#30
cldn

cldn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.12.2008
Dupa perioada cu izolarea cand oamenii au stat acasa si s-au strans destule baterii uzate ar fi fost de asteptat sa vedem mai multa implicare in reciclare din partea firmelor si a autoritatilor. Dar nu se misca nimic.

Ba chiar din contra apar retrageri, de exemplu campania nu mai e valabila in magazinele LaDoiPasi asta desi erau putine magazine din reteaua lor participante.

Edited by cldn, 21 August 2020 - 19:26.


#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Carfur inca da.
1 nou la 4 sau 5 uzate.
Sfatul meu - acumulatori.
De preferat ready to use.
Sunt 5-6 bucata unii ok si putin peste 10 lei unii f buni.
Exista si eneloop, bineinteles, pt cine nu are ce face cu banii sau chiar vrea sa faca o investitie pe niste zeci de ani in cazul in care nu-i ratacesc intre timp.

Vizualizare mesajmaccip, pe 06 ianuarie 2020 - 17:31, a scris:

Acumulatorii NiMh au rezistenta interna foarte mica, ceea ce-i face buni la foto, mai ales cu  blit.
Dar tensiunea mica de 1.2v nominal si variatia inversa a rezistentei interne la full capacity, aduce o multime de alte probleme de design al consumatorului si o reducere serioasa a numarului de cicli de viata fata de ceea ce pretind ei.
Din cauza tensiunilor mici, acumulatorii sunt inseriati minim 2 si sunt utilizati nebalansat. Totodata la tensiunea de 1.2V nominal cu cutoff de 0.9V, niciun DC-DC converter nu lucreaza eficient. Odata inseriati, trebuie sa maresti tensiunea de cutoff cu un 0.1V ceea ce duce la o uzura prematura cu inca un 10-15%.

Pentru a-i utiliza balansat, e necesar un hardware special pe care eu  nu l-am vazut nicaieri exceptie un dispozitiv foarte scump, cam 3500Euro.

Incarcarea prezinta si ea probleme datorita acelui DV care trebuie detectat pentru fiecare celula. Deci ori ii incarci individual 1 cate unu, ori cu circuit complicat de balansare, circuit pe care in afara de o scula electrica veche eu nu am vazut. Am vazut pachete de NiMh inseriate simplu care se incarca prin 2 fire. Evident mai mult de 10 cicli de incarcare un asemenea pachet nu rezista.

La jucarii NiMh e foarte scump deoarece jucariile au circuite simple care distrug acumulatorii NiMh.

Deci ->NU<- NiHm. A fost o tehnologie de legatura, necesara pentru a umple un gol lasat de LiIon care nu era maturizata. Dar drumul lor trebuie sa se opreasca. Nici inaparate foto nu mai merita, acum exista LiIon chiar LiPo care sa faca fata unui curent mare.
In esenta si in mare parte, prostii.
Packul de 2 acu nu are probleme daca scade sub 0.8V/celula desi nu mai e mare lucru sub tensiunea aia. Doar in packurile mai mari sunt probleme din cauza inversarii polaritatii.
Tensiunea de 1.2V nu e o problema.
Celulele primare au tot 1.2V tensiunea medie (cu exceptia celor pe baza de Li pe care nu le foloseste oricum nimeni).
Aparatele care nu merg cu NiMh sunt o bataie de joc. Nu folosesc nici jumatate din capacitatea unei alcaline.
Nu se foloseste balansarea activa a NiMh pt ca incarcarea individuala e ceva banal iar in cazul packurilor se foloseste supraincarcarea la curent mic pt egalizare si balansare care este safe.
Jucariile nu distrig niciun acumulator daca acu sunt notati, incarcati si folositi aceeasi acu impreuna tot timpul nu luati la intamplare dintr-un sertar. Problema e lenea sau ignoranta.
Legat de Li-Ion - exista acu de 1.5V cu celula Li si montaj step down care da tensiune constanta. Buni daca ai nevoie de tensiune constanta, inutili si scumpi altfel. Capaciatea e aceeasi cu NiMh la cei de firma (Fenix de ex, cu mufa USB integrata) si de 2 bani la aia no name.

Legat de adaptarea unei celule LiIon/Polimer in locul a 3 baterii - un mare NU! Mai ales la jucarii unde nu ai low voltage cutoff. Se poate daca stii cu ce se mananca Li dar asta e cam greu...
Recomandarea cu celulele din powerbankuri e iresponsabila pt ca nu au nicio protectie interna.
Folosesc asa ceva in lanterne DAR
-fac proba sa vad daca fc cu 2 baterii normale in loc de 3 si observ diminuarea performantei in cazul in care fc. Daca nu fc sunt safe pt oricine. Daca functioneaza trebuie sa stii ce faci. Valabil la orice aparat.
-am charger care ridica tensiunea acu LiIon scapati sub 2.9V la un curent de 40mA. Doar dupa 2.9V le incarca normal.

Intentiile tale sigur au fost bune dar ai dat fix unde nube cazul si ai facut niste recomandari periculoase, crezand ca stii ce zici dar de fapt nu prea.

Scuze pt postarea lunga dar am considerat-o necesara.

Edited by underb, 21 August 2020 - 20:03.


#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Ce inversare a polaritatii visezi ba? Ce iresponsabilitate visezi.
N-a inteles nimic, specific celor ca tine tari in clont si agresivi. Unde naiba te crezi?

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Aparent incercam sa umplu un pahar deja plin.
Asa e. Inversarea polaritatii am visat-o intr-o noapte.
La fel si pericolele prezentate de folosirea unei baterii LiIon fara protectie intr-un aparat care nu opreste alimentarea la 2.8-3V.
Nu prea esti in postura de a fi condescendent cum vrei sa pari. LOL.


Nu te ajuta nici cunostintele si nu e de mirare la cum reactionezi cand esti contrazis, nici gradul de intelegere (ca tot ziceai ca n-ai inteles nimic) cand dai peste o informatie noua si nici atitudinea. Dupa cum ziceam, paharul e plin de mult si nu mai intra nimic nou in el...

#34
Mr_Tucan

Mr_Tucan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.06.2019
La Lidl se da o baterie noua la 7 uzate.

#35
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 22.02.2010
Intrebarea este unde primesti acum baterii la schimb, dar de calitate si 1 la 4 sau la 5....Degeaba primesti 1 la 7 si aceea proasta rau.
Ce bine a mers treaba la Carf. la inceputul acestor campanii (acum vreo 5 ani) cand se dadeau acele alcaline "negre" 1 la 4bucati...

#36
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009
ce mai stiti de reciclare in 2021? unde se mai face? ce raport nou vs uzat?

Edited by shmekheru123, 13 January 2021 - 12:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate