Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Unghii tehnice / unghii cu gel, oja semipermanenta DIY

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DeeaPiulitza

DeeaPiulitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.08.2018
Buna tuturor,

Am tot cautat un loc in care sa ne impartasim experientele si opiniile cu privire la produsele pe care le folosim noi, cele care ne punem unghiile cu gel aingure, acasa. Sunt multe tutoriale pe net dar cele mai reusite sunt din alte tari, iar produsele nu se gasesc la noi.
Tehnicienele profesioniste sunt libere sa ne impartaseasca experienta lor, daca doresc, insa nu as vrea sa transformam acest topic intr-unul in care se face reclama saloanelor, ci doar sa ne sfatuim reciproc si sa facem schimb de impresii asupra produselor pe care le-am folosit, si care se gasesc la noi pe piata.
Desi este o investitie initiala destul de consistenta, mie imi este mult mai comod sa mi le fac acasa si sa pot repara micile accidente atunci cand se intampla (nu o data am patit sa imi sara o unghie si sa gasesc loc la salon abia peste cateva zile, timp im care unghia arata groaznic si mai si durea).
Personal, nu am folosit foarte multe variante, neavand curaj sa incerc produse pe care nu le cunosc.
Asadar, am inceput cu produsele Cupio, care insa mi se par destul de scumpe. Nu am avut mari probleme cu ele insa unele culori mi-au pus probleme la aplicare.
Am mai incercat gelul CCN si produsele DUO. Sunt mult mai ieftine, nu sunt rele - desi m-am chinuit putin cu un Cat Eye care facea numai dare) dar gama de culori si varietatea de produse (cel putin la magazinul din orasul meu) lasa de dorit.
Pun si cateva poze cu unghiile pe care mi le-am facut de Craciun. Inca se tin bine, in ultima poza sunt de acum (dupa 12 zile), topul mat de peste aptibilduri a inceput sa se cojeasca dar e posibil sa il fi dat in strat prea subtire.
Sper sa avem un schimb de experiente constructiv. :)

Attached Files



#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ontopic sau deloc, băieți, nu vă repeziți la ea că mă supăr.
Mulțumesc.

#3
DeeaPiulitza

DeeaPiulitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.08.2018
Multumesc, Althea!
Desi forumurile sunt monopolizate de barbati, sper sa gasim si cateva fete care sa isi doreasca schimb de informatii. In fond, acesta este scopul unui forum.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
greseala pe care o fac fetele este ca folosesc produse ieftine in comparatie cu produsele din saloane.un produs din salon este de  cateva ori mai scump decat cel pe care-l consideri tu ca fiind scump

dar nu toate produsele scumpe sunt si neaparat bune

#5
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Ca mare cunoscator de unghii de domnisoare pot sa iti spun ca se vad ca sunt puse de cineva amator.
Din cate am mai auzit si eu de pe la domnisoare unde isi fac ele folosesc Cupio, Victoria si inca cateva care nu imi vin in minte acum ca au nume mai complicate.
Acum am inteles ca e ceva moda noua cu niste geluri auto, din ce spuneau pareau echivalentul din domeniul unghiilor a celebrei sape autonivelanta din constructii.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 DeeaPiulitza, on 05 ianuarie 2020 - 14:22, said:

Multumesc, Althea!
Posted Image

 sergr, on 06 ianuarie 2020 - 00:29, said:

Ca mare cunoscator de unghii de domnisoare pot sa iti spun ca se vad ca sunt puse de cineva amator.
Păi na, e la început. Și nu arată rău deloc pentru niște unghii aplicate de cineva care abia începe să facă asta.

#7
DeeaPiulitza

DeeaPiulitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.08.2018
Nici nu am avut pretentia ca unghiile mele ar arata ca puse de o profesionista. Cu toate astea, sa stii ca nu mi-au cazut, nu s-au ciobit, desi de sarbatori nu le-am iertat, au participat activ la curatenie, cozonaci... :)
Chiar ieri a venit o colega la birou cu o falca in cer si una in pamant ca i-au sarit pur si simplu doua unghii din cele puse cu alta zi in urma la salon... deci chestia cu salonul e relativa, depinde unde nimeresti. Din pacate sunt multe care se dau mari profesioniste si nu sunt, sau folosesc produse de slaba calitate ca sa scoata mai multi bani.
Inainte sa decid sa investesc in asta (si chiar este o investitie la inceput), si eu am fost la salon de multe ori. Si mi s-a intamplat ca dupa 2 zile sa imi sara o unghie si sa sun disperata ca sa fiu primita dupa alte 3 zile, ca sa mi se spuna ca sigur am facut eu ceva... am lovit unghia si de aceea a sarit. Pai... oare cele pe care mi le-am pus singura de ce nu sar? Pentru ca nu ma zgarcesc la produse, pentru ca nu ma grabesc, plus ca nu mai depind de nimeni.
Nu voi face asta niciodata ca sa castig bani, pt ca mie imi ia +3 ore sa imi fac unghiile si in mod cert nu as fi productiva daca asta ar fi jobul meu. Dar nu e, asa ca fac asta pt ca ma relaxeaza, pentru ca pot sa aloc 3 ore la 3 saptamani pentru asta si pentru ca atunci cand ma plictisesc sau vreau sa imi schimb culoarea, nu depind de altcineva.
Pun si o poza cu ultima "capodopera", imi place maxim culoarea. N-as zice nu nici la o masina in culoarea asta.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate