Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Making Van Gogh

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 eugeniusro, on 07 ianuarie 2020 - 22:19, said:

Deoarece la Antipa sunt pe bani, vă ofer mai jos poze gratis de la Muzeul de Istorie Naturală Senckenberg din Frankfurt.

Nu e nici un bordel in orasul tau ?

#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 eugeniusro, on 06 ianuarie 2020 - 23:21, said:

Văd că tablourile vă plac, să vă arăt și niste statui.
Liebieghouse este cam 300m mai jos pe Main față de Stadel Museum, este o clădire veche la stradă cu un pasaj de trecere spre clădirea nouă de la interior. Au și o terasă acolo Ă®n parc.

P.S. Am Ă®ntrebat pentru Paz, nu au pitici de grădină Posted Image
poate faci si niste poze la muzeul aviatiei. Nu mai stiu langa care oras este, dar am auzit ca au expus si un Concorde.

https://sinsheim.tec....de/en/concorde ca l-a gasit google repede..

#39
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 tfmercedez, on 07 ianuarie 2020 - 17:30, said:

oare cei care au dat averi pe tablouri, cate ore petrec pe zi in fata tabloului, minunandu-se.
Eu cunosc doar doi care au tablouri foarte valoroase, dar nu mi-a trecut prin cap sa-i intreb asta.
Ei sunt straini din alte tari si detin multe tablouri, am observat ca le inlocuiesc din cand in cand, poate asta e secretul.

 eugeniusro, on 07 ianuarie 2020 - 19:15, said:

Nietzsche a mai spus, "Dumnezeu este mort",  eu am tras concluzia că Nietzsche sa prins că înaintașii noștrii nu sau întâlnit cu niște ființe atotputernice ci cu niște mașini, pe care evident le-au zeificat.
E un paradox aici:  Daca Dumnezeu a murit... care vasazica... a trait...   - Se poate discuta subiectul asta ani...
Daca tot vorbesti de masini, de ce nu pui tu poza cu statuia metalica miscatoare din orasul tau: ala care da cu ciocanul?

 canarel, on 07 ianuarie 2020 - 21:06, said:

-Apreciez stradania.
-Totusi n-as judeca niste persoane doar prin prisma lipsei de apetenta ptr arta.
-Si pentru lacunele astea - intr-ale artei - avem si o scuza onesta: scoala comunista,
-O lacrima mi-a dat cand am vazut ca 'apreciezi stradania'... pff-pff!
-aici e topic despre arta, nu despre carnati. Cine nu poate face o judecata intr-un domeniu... inseamna ca nu are habar.
-Ignoranta unora gaseste justificarea: 'scoala comunista'... dar cine i-a oprit in ultimii 30 de ani sa intre in galerii, sa citeasca, sa mearga la concerte?!

Cand oricine e liber sa calatoreasca, sa afle, sa cerceteze... a nu sti despre arta... nu creaza doar un handicap mental/cultural, ci te tine innapoiat...
Spiritul iti este viu... cand simti, gandesti si faci ceva in viata asta, nu cand realizarea vietii tale e un gratar cu mici...

Edited by Quantum, 08 January 2020 - 04:50.


#40
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 tfmercedez, on 08 ianuarie 2020 - 00:41, said:

https://sinsheim.tec....de/en/concorde ca l-a gasit google repede..

Da ăla din Sinheim este muzeul frate al ăluia din Speyer, trebuie să ajung și acolo.


 Quantum, on 08 ianuarie 2020 - 04:48, said:

Daca tot vorbesti de masini, de ce nu pui tu poza cu statuia metalica miscatoare din orasul tau: ala care da cu ciocanul?

Hammering Man, de fapt nu are legatura cu mașinile, nu este un mecanic, este zidar, de fapt este un mason și simbolizează faptul că atunci când încerci să te ridici ți se va da cu ciocanul în cap Posted Image

Edited by eugeniusro, 08 January 2020 - 07:53.


#41
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 13.10.2010

 Quantum, on 08 ianuarie 2020 - 04:48, said:

-O lacrima mi-a dat

Posted Image

#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 Quantum, on 08 ianuarie 2020 - 04:48, said:

Eu cunosc doar doi care au tablouri foarte valoroase, dar nu mi-a trecut prin cap sa-i intreb asta.
Ei sunt straini din alte tari si detin multe tablouri, am observat ca le inlocuiesc din cand in cand, poate asta e secretul.

E un paradox aici:  Daca Dumnezeu a murit... care vasazica... a trait...   - Se poate discuta subiectul asta ani...
Daca tot vorbesti de masini, de ce nu pui tu poza cu statuia metalica miscatoare din orasul tau: ala care da cu ciocanul?

-O lacrima mi-a dat cand am vazut ca 'apreciezi stradania'... pff-pff!
-aici e topic despre arta, nu despre carnati. Cine nu poate face o judecata intr-un domeniu... inseamna ca nu are habar.
-Ignoranta unora gaseste justificarea: 'scoala comunista'... dar cine i-a oprit in ultimii 30 de ani sa intre in galerii, sa citeasca, sa mearga la concerte?!

Cand oricine e liber sa calatoreasca, sa afle, sa cerceteze... a nu sti despre arta... nu creEaza doar un handicap mental/cultural, ci te tine innapoiat...
Spiritul iti este viu... cand simti, gandesti si faci ceva in viata asta, nu cand realizarea vietii tale e un gratar cu mici...
De la atata contemplatie si admiratie n-ai mai avut timp si de gramatica. N-as fi zis nimic daca nu simteam din partea-ti o oarecare doza de ingamfare, cam nelalocul ei (in opinia mea).

#43
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Inainte sa mergeti la o expozitie, documentati-va. Cititi cine a fost artistul, ce viata a dus, a carui curent apartine, poate chiar si despre tehnica. S-ar putea sa vedeti picturile cu alti ochi :D

#44
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
@ Eugenius
Multumesc pentru poza. Eu am vazut-o numai din mersul masinii.

 danvlas, on 08 ianuarie 2020 - 08:27, said:

De la atata contemplatie si admiratie n-ai mai avut timp si de gramatica. N-as fi zis nimic daca nu simteam din partea-ti o oarecare doza de ingamfare, cam nelalocul ei (in opinia mea).
O greseala e o greseala si e bine cand e semnalata.
Daca tot esti atat de precis... ar trebui remarcat ca atunci cand pui in plus o litera sau omiti alta, greseala e de ortografie, nu de gramatica... Posted Image
(trec peste gratuitatile spuse, nu astea te caracterizeaza)

Edited by Quantum, 08 January 2020 - 10:10.


#45
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Paz, on 07 ianuarie 2020 - 23:18, said:

Nu e nici un bordel in orasul tau ?

Și de acolo vrei poze ? Posted Image

Hai să vă pun poze de acasă de la Goethe, este că acolo nu ați fost ?, să vă ștergeți frumos pe picioare când intrați. Posted Image

#46
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
O noua perceptie despre muzeu si expozitie ?

Van Gogh Alive

Expoziția de renume internațional Van Gogh Alive a ajuns la Tel Aviv, ca parte a unui turneu mondial
Publicul surpins placut  de originalitatea ei,  a dus la o audienta 500.000 oameni.
Vedem o experienta multisenzoriala cu lumina, sunet si miscare pentru a combina arta traditionala cu cele mai noi tehnologii,
Ideea este conducerea vizitatorilor prin lucrarile si viata legendarului artist.
Van Gogh Alive prezinta peste 2.000 dintre lucrările lui Van Gogh si altor artisti proiectate pe multiplii pereti ai salii

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vmCwEAJ3efk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si aceeasi expozitie la Paris - Atelier des Lumières

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BbgrHnbgoDU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 14 February 2020 - 01:31.


#47
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Van Gogh asta e clar mai accesibil decat Picasso. Lucreaza mai bine cu culoarea, o are mai bine quantizata, segmentata.
Apropo de quantizare, nu m-as lansa prea departe cu descrierea in text pana nu vad ce are de spus Quantum, n-as vrea sa merg in directia in care nu trebuie.
:D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate