Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Making Van Gogh

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Tema actuală la Städel Museum Frankfurt este expoziția de picturi Van Gogh.
Să stai la coadă la muzeu nu este chiar așa stresant cum era pe vremuri când stateam la coadă la pâine Posted Image

P.S. Nu am cumparat nimic că erau cam piperate, aștept să le reducă Posted Image

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 eugeniusro, on 04 ianuarie 2020 - 22:46, said:

P.S. Nu am cumparat nimic că erau cam piperate, aștept să le reducă Posted Image

Mie mi se par si cu defecte, de exemplu al doilea de pe al treilea sir, sigur are ceva ce nu se incadreaza. Eu in locul tau nu m-as baga. Vezi ca lumea incearca sa vanda pe bani tot felul de vechituri.

#3
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Paz, on 04 ianuarie 2020 - 22:59, said:

Mie mi se par si cu defecte, de exemplu al doilea de pe al treilea sir, sigur are ceva ce nu se incadreaza. Eu in locul tau nu m-as baga. Vezi ca lumea incearca sa vanda pe bani tot felul de vechituri.

Pe ăla l-aș fi luat numai pentru ramă Posted Image

#4
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
in plus unele sunt si cam mici, trebuie 2-3 ca sa arate bine in hol, ala micu de care zici cu defectu poate in baie ar fi de pus

#5
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 26.10.2017
Astepti si tu  Black FridayPosted Image

Felicitari pentru topicul deschis..

Edited by Darkestnight, 04 January 2020 - 23:21.


#6
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
am prins la Roma o expozitie itineranta van Gogh

Attached File  DSC04737.JPG   169.3K   41 downloads

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Paz, on 04 ianuarie 2020 - 22:59, said:

Mie mi se par si cu defecte

Dar pe ăsta l-ai cumpara nu ? Posted Image

#8
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
@eugeniusro:

Te felicit pentru modul în care ţi-ai petrecut ziua, ar trebui să adaug şi că te invidiez :)

Poate că ar trebui precizat că sunt expuse acolo şi lucrări ale altor artişti, Böckstiegel (autoportret) sau Răsăritul de soare al lui Otto Dix

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 canarel, on 04 ianuarie 2020 - 23:14, said:

am prins la Roma o expozitie itineranta van Gogh

DSC04737.JPG

Exact aia e, acum e în Frankfurt. Posted Image

#10
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
ce mica-i lumea!

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 eugeniusro, on 04 ianuarie 2020 - 23:15, said:

Dar pe ăsta l-ai cumpara nu ? Posted Image

Are calendar ?

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Am fost si eu acum multi ani (vreo 13) nu la VanGogh ci la Picasso, a fost expusa o colectie venita de prin Franta(cred).
Coada iesea afara din incinta muzeului national de arta
Marturisesc ca cel mai mult mi-a placut coada, erau gagici faine la coada.
Pe locul doi, era un salon in care erau expuse niste picturi facute de niste rusi, nu-mi dau seama daca erau de-ale muzeului sau venisera cu Picasso.
Pe locurile 3, 4 si 5 alte chestii.
Si abia pe ultimul loc Picasso.
Well poate ca nu venisera cu cele mai bune picturi ale sale, Guernica in mod sigur nu era pe-acolo, nici macar copie, de aia auzisem.
In rest mi-aduc aminte ca printre picturi era un cadru gol de lemn, o casca militara metalica, nu pictura ci in carne si oase.

Mai erau si alte cateva picturi pe care le puteam face si eu lejer. Gen o dunga  pe mijloc, gen un patratel pe colt.. chestii usoare. Habar n-am cat costau rahaturile alea, dar se zvonea ca erau mai scumpe decat gioconda.
Mai avea si niste  picturi pe care nu le puteam eu face ca nu mi-ar fi venit ideea ever ca capurile pot rasari din cur sau din skinare. Toate picturile lui Picasso au capuri care apar unele de dupa usa, altele din pamant, unele din catarg, dar cateva chiar din cur.

Am vazut multa lume lua notite, pe vremea aia  nu era cu smartfoane sa faca poze. Deci luau notite. Adica se benoclau la tabla de langa pictura cam toti, putini la picturile propriuzise. Toti erau interesati de ceea "ce zice" pe acea tabla. Erau tot felul de istorisiri, de-altel bine mestesugite, fara cuvinte obscene gen cur. Am cititi si eu cred ca pe toate, dar nu mai retin nimic sa va impartasesc si voua.

Oricum, am zis ca n-am ce cauta acolo si de-atunci nici ca m-am mai dus.



Deci greu tare Picasso asta. M-a luat total nepregatit. Poate daca mergeam la VanGogh, acum eram alt om , dar n-a fost sa fie. Am renuntat! Mi-a dat de m-a julit!
Posted Image

Edited by maccip, 05 January 2020 - 00:32.


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 maccip, on 05 ianuarie 2020 - 00:27, said:


Deci greu tare Picasso asta. M-a luat total nepregatit. Poate daca mergeam la VanGogh, acum eram alt om , dar n-a fost sa fie. Am renuntat! Mi-a dat de m-a julit!
Posted Image
Mda, impartasesc aceleasi ganduri....

In schimb eu astept cu nerabdare sa se faca expozitia lui Bill Gates si Steve Jobs.

ON: Dintre toate artele, doar arta culinara reusesc sa o inteleg cel mai bine.

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Asta-vara am fost la Budapesta, al o expozitie a suprarealistilor, gen Magritte, Klee si altii. Sa ma bata cucu' daca am inteles ceva de acolo! Mi-au placut in schimb filmele realizate in p[erioada aia, gen Cainele andaluz sau Un coup de de jamais n'abolira le hasard, care erau si ele proiectate in expozitie. Fata de lipsa de imaginatie a regizorilor de azi, oamenii aia faceau niste chestii wow acum 100 de ani, fara efecte speciale, culoare si sunet.

LE: pe asta cu Van Gogh mi-ar placea s-o vad si eu :D

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 maccip, on 05 ianuarie 2020 - 00:27, said:



Am dat de o poveste interesanta despre Picasso. Tipul era gagicar, a avut nu stiu cate neveste, era si betivan -asta asa, ca o mica caracterizare. Aparent, cand mergea prin baruri, la sfarsitul zilei, ii cerea barmanului o hartie , sa-i deseneze ceva, drept plata pentru consumatie. Oamenii acceptau, orice desen facut de el, se vindea pe bani grei :).

Ma gandeam sa incerc si eu :)))

#16
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Am vizitat muzeul Picasso din Antibe. Impresionanta capra cu surubelnita in fund pe post de coada. Si un tablou... negru. Negru si atat. Ma uitam ca prostu' si ma scarpinam in cap. Mi-am incrucisat privirea cu un american si ne-a umflat rasul pe amandoi. Am mai constatat viziunea lui Pablo asupra femeii: capul mic si tate mari.
La Nisa am fost la o expozitie Henri Matisse. Alta viata, alta arta.
Pe Van Gogu l-am calcat acasa la el, in Amsterdam. Floarea Soarelui e o capodopera, realitatea bate orice reproducere din reviste.
Salvador Dali m-a impresionat cu ceasul lui stramb si animalele suprarealiste in expozitia din Montmartre.
Interesanta si Mona Lisa, la Luvru, dar inghesuiala mai mare ca acolo nu cred ca se mai vede undeva. In schimb, am dat cate ture am vrut in jurul imbatabilei Venus din Milo.
Si altele...

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 eugeniusro, on 04 ianuarie 2020 - 22:46, said:

Tema actuală la Städel Museum Frankfurt este expoziția de picturi Van Gogh.
Tu te-ai dus la expozitia "Making Van Gogh", dar nu ai inteles ce ai vazut...  (majoritatea pozelor tale arata pictorii germani, nu pe Van Gogh... ca sa nu confuzam forumistii)
Expozitia este despre mitul si influenta lui Van Gogh asupra pictorilor germani la inceputul sec. XX (NeoExpresionismul German).
  ~
Trecand peste comentariile de santier (inerente oamenilor modesti), eu va felicit ca va mai duceti la expozitii - asa nu sunteti pierduti definitiv.
Ma mir ca unii nu inteleg arta facuta acum 100 de ani... asta insemnand ca n-au inteles nici viata de atunci...
Interesant ar fi cum percepeti arta actuala...

 canarel, on 04 ianuarie 2020 - 23:14, said:

am prins la Roma o expozitie itineranta van Gogh
Cand si unde a fost?
(spiritul lui van Gogh e prezent in poza ta Posted Image )

Edited by Quantum, 05 January 2020 - 06:51.


#18
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Quantum, on 05 ianuarie 2020 - 06:43, said:

Tu te-ai dus la expozitia "Making Van Gogh", dar nu ai inteles ce ai vazut...  (majoritatea pozelor tale arata pictorii germani, nu pe Van Gogh... ca sa nu confuzam forumistii)
Expozitia este despre mitul si influenta lui Van Gogh asupra pictorilor germani la inceputul sec. XX (NeoExpresionismul German).

O să fi șocat dar m-am prins că nu sunt toate făcute de Van Gogh fiindcă aveau etichete alături, altfel da daca pui un tablou Van Gogh alături de unul al lui Cornelius Baba nu mă prind de diferență.

 Quantum, on 05 ianuarie 2020 - 06:43, said:

Trecand peste comentariile de santier (inerente oamenilor modesti), eu va felicit ca va mai duceti la expozitii - asa nu sunteti pierduti definitiv.
Ma mir ca unii nu inteleg arta facuta acum 100 de ani... asta insemnand ca n-au inteles nici viata de atunci...
Interesant ar fi cum percepeti arta actuala...

Ah da arta actuală devine din ce în ce mai interesantă, sincer mă bucur că sunt șantierist dacă ăș fi artist din ăsta modern ar însemna că sufăr cu capul Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate