Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cum fac un câine de trei luni să nu mă mai muște de degete?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
vastoica

vastoica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.12.2019
Salutare tuturor,

   Știe cineva cum fac un cățel de trei luni (talie mică, trei kilograme) să nu mă mai muște de degete? Pentru el a se juca inseamnă să muște de degete pe cine prinde. Nu stă să îl mângâi, te mușcă de mână.

    Vlad

#2
jarodaldin

jarodaldin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.12.2019
1. Ii dai un bat sa roada, timp in care il mangai. Te mai uiti la Cezar si cainii, mai cauti pe net ghiduri in limba engleza, incerci sa-l dresezi.
2. Daca nu merge nici asa, il duci inapoi de unde l-ai luat. Azi te musca de degete, cand va mai creste, te va musca pana iti iese sangele. Unele animale se nasc cu gena agresiva si nu pot fi imblanzite.  Poate nu e cainele potrivit pentru tine.

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Unge-te cu ardei iute pe degete.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
simplu, nu-l lasi. ii interzici sa puna dintii pe tine.

 danvlas, on 04 ianuarie 2020 - 20:12, said:

Unge-te cu ardei iute pe degete.
sigur, si cand are nervi te musca zdravan cu tot cu ardei.

p.s. in joaca orice catel strange din ce in ce mai tare... pana simte ca te doare si iei masuri.

#5
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

 vastoica, on 04 ianuarie 2020 - 19:36, said:

Salutare tuturor,

   Știe cineva cum fac un cățel de trei luni (talie mică, trei kilograme) să nu mă mai muște de degete? Pentru el a se juca inseamnă să muște de degete pe cine prinde. Nu stă să îl mângâi, te mușcă de mână.

Vlad
Ii faci educatie. Ii spui NU ferm si cu voce apasata(nu tare) scopul fiind sa-i atragi atentia nu sa-l sperii

Edited by MartinAdelberg, 04 January 2020 - 20:52.


#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
In loc de degete ii dai o jucarie. Sau atunci cand musca prea tare, tipi cu o voce pitigaiata. In acest fel, intelege ca te doare si va musca pana la limita suportabilului. E mic si nu stie inca sa-si dozeze muscatura. Ori il marai cu voce groasa, eventual ii arati si dintii. Nu radeti, el nu intelege limba oamenilor asa ca va trebui sa comunici prin limbaj canin. Cand se obrazniceste, il ciupesti de ureche sau ceafa asa cum ar face si mama lui in cazuri similare.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 jarodaldin, on 04 ianuarie 2020 - 19:52, said:

1. Ii dai un bat sa roada, timp in care il mangai. Te mai uiti la Cezar si cainii, mai cauti pe net ghiduri in limba engleza, incerci sa-l dresezi.
2. Daca nu merge nici asa, il duci inapoi de unde l-ai luat. Azi te musca de degete, cand va mai creste, te va musca pana iti iese sangele. Unele animale se nasc cu gena agresiva si nu pot fi imblanzite.  Poate nu e cainele potrivit pentru tine.
Se ia catelul de ceafa si se scutura de cate ori face asta, spunand un NU ferm in acelasi timp... Exact cum face ma-sa cand nu e cuminte - mai putin cu NU-ul ala :D

#8
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
In principal trebuie sa faci activitati cu el pana oboseste.
1. are dantura in crestere...se rezolva cu oase mari de vita (preferabil intregi, sa poata roade doar capetele moi/zgarciuri)
2. trebuie sa faca miscare - mersul sau alergatul sunt cele mai ok, dar controlate, adica nu merge pe unde vrea el, ci pe unde il duci tu.
3. trebuie sa faci cu el disciplinare/exercitii/sa ii impui limite.
Ordinea de mai sus e obligatorie.
4. daca il scoti sa se joace cu alti caini va invata cum sa se joace si cu tine si sa nu mai muste asa tare.
Succes!

P.S.: Daca esti din Bucuresti iti pot arata cum sa il plimbi si educi. Restul imbunatatirilor relatiei apar pe parcurs...

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 jarodaldin, on 04 ianuarie 2020 - 19:52, said:

1. Ii dai un bat sa roada, timp in care il mangai. Te mai uiti la Cezar si cainii, mai cauti pe net ghiduri in limba engleza, incerci sa-l dresezi.
2. Daca nu merge nici asa, il duci inapoi de unde l-ai luat. Azi te musca de degete, cand va mai creste, te va musca pana iti iese sangele. Unele animale se nasc cu gena agresiva si nu pot fi imblanzite.  Poate nu e cainele potrivit pentru tine.
Fugi de aici, asa musca toti cateii. Unii mai mult altii mai putin. Asa era si schnauzerul meu pana pe la 5 luni dar cand a crescut a devenit cel mai disciplinat caine din toti pe care i-am avut.

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Trebuie impuse limite stricte, chiar un ciupit cum zicea cineva mai sus si sa-i dai ceva sa roada. Cum te-a ciupit intrerupi orice activitate cu el macar momentan si te prefaci suparat pana pricepe. Oasele de ros si oboseala nu vindeca prostul obicei ci maxim il intarzie. Am avut un catel de asta pui care musca una doua in joaca si la cine s-a impus limita in casa, sotie si la mine s-a linistit repede. Pe fiu-meu care abia mergea si pe fica-mea mai maricica ii capsa cum ii prindea la joaca si acolo a fost complicat ca doar nu puteam sa stau cu copiii 100% din timp, ii prindea cainele in curte pleca cu pantalonii de pe ei. :)

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
una la fund. asta nu insemna ca trebuie sa-l bati ca descreieratul dar o palmuta cu forta dozata poti sa-i dai. sa te uiti si la catea cum procedeaza cu ei si ai sa vezi ca mai aplica corectii fizice, dar cu masura, ca-i iubeste.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
El mușcă de fapt în joacă, că dacă ar musca serios ar fi altceva. Trebuie educat dandu-i sa muste in joacă un obiect, un băț ceva, după care antrenat să-i arunci batul și să îl aducă, dandu-i și o recompensa când aduce.

Edited by Kres, 05 January 2020 - 00:20.


#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2020 - 22:30, said:

Se ia catelul de ceafa si se scutura de cate ori face asta, spunand un NU ferm in acelasi timp... Exact cum face ma-sa cand nu e cuminte - mai putin cu NU-ul ala Posted Image

Pai atunci tre` sa-l ia cu dintii de ceafa, exact cum ar face ma-sa. :D

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 Phobos, on 05 ianuarie 2020 - 00:44, said:



Pai atunci tre` sa-l ia cu dintii de ceafa, exact cum ar face ma-sa. :D
Eu stiu pe cineva care isi luase un pui dintr-o rasa foarte rebela care nu asculta de nimeni si la sfatul cuiva l-a muscat usor de ureche pe cateva ori. Minune, catelul a inceput sa raspunda la comenzi dar numai ale stapanului. Pe ceilalti ai casei ii trata cu sictir. Stapanul era seful, catelul era adjunctul iar ceilalti nu contau.🐶

Edited by Freddy12, 05 January 2020 - 02:45.


#15
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

 vastoica, on 04 ianuarie 2020 - 19:36, said:

Salutare tuturor,

   Știe cineva cum fac un cățel de trei luni (talie mică, trei kilograme) să nu mă mai muște de degete? Pentru el a se juca inseamnă să muște de degete pe cine prinde. Nu stă să Ăźl mĂąngĂąi, te mușcă de mĂąnă.

    Vlad
Ii trece o data cu inaintarea in varsta. Se joaca acum

#16
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Eu am la tara un ciobănesc mioritic care a trecut de 1 an, ca varsta, și tot ii arde permanent de joaca mușcând în stânga și în dreapta tot ce prinde, dar daca vede că nu-l bagi in seama, nu-și permite. Îl mai articulez din când în când, că mai ia și lucruri, papuci, și le mozolește sau le abandonează  prin curte, plus că face gropi cateodata. Din deficit de atenție și băgare în seamă face, când nu suntem pe lângă el.

Edited by Kres, 05 January 2020 - 07:41.


#17
Rounded

Rounded

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2020
Pana i se schimba dantura, asa va face. Este mic si in joaca, musca. Si, al naibii, acum au dintii foarte ascutiti. Nu stie cum sa se poarte. Cum a spus si @geo_r, scoate-l afara cu caini mai mari de la care sa invete cum sa se poarte. Dar si celelalte sfaturi ale sale sunt bune.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Phobos, on 05 ianuarie 2020 - 00:44, said:

Pai atunci tre` sa-l ia cu dintii de ceafa, exact cum ar face ma-sa. Posted Image
Ar fi ideal! Posted Image Eu fac un compromis si folosesc totusi mana - ca ma-sa nu are degetul opozabil ...

Edited by MembruAnonim, 05 January 2020 - 20:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate