Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Biblia fragmentata

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#37
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpacopaco1967, on 04 ianuarie 2020 - 16:22, said:

Preotii ar trebui sa fie sfinti .. . . . nu corupti . Insa atat timp cat alearga dupa ochiul dracului . . . .
Interesant e ca Noul testament al ortodocsilor abunda de amenintari cu iadul. Asa au subjugat constinta naivilor platitori pentru buzunarele lor.


ar trebui, da, sunt de acord
multa lume alearga dupa ochiu dracului, din toate cultele, locurile si profesiile. Nu e bine dar se intampla.
NT al ortodocsilor e acelasi NT al oricarui crestin
ce-ti pasa tie de ce face fratele tau? vezi de barna din ochii tai. Vezi ca ai un guzgan mare pe nas!

View PostMickeydutza, on 04 ianuarie 2020 - 16:25, said:

Daca luam la bani marunti toti preotii, cred ca nici macar 0,5% dintre ei nu sunt corupti.
poti incepe si cu cativa pastori protestanti. era unu care si-a ucis familia prin Bistrita si altul pe youtube care inscenba vindecari miraculoase

View Posteugeniusro, on 04 ianuarie 2020 - 16:20, said:

În vechile scrieri sumeriene se folosea numele Elohim abia mai târziu Moise a folosit numele Yahweh sau Jehovah și ăsta sa păstrat.
Parerea mea este că un credincios cu cât este mai vehement cu atât va vedea mai puțin în acele scrieri, doar un ateu poate citi clar acele texte fiindca nu este "corupt intelectual".

in vechile scrieri... sunt multe vechi scrieri, unele asa de vechi ca nici n-au mai ajuns sa fie descoperite. e vechimea un criteriu de vreun fel? sau ce scpune in ele?
voi astia care contestati crestinismul nu v-ati pus problema ca poate si altceva care-i face pe crestini sa sufere pana si moartea pt credinta lor?

#38
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Posteugeniusro, on 04 ianuarie 2020 - 16:20, said:

În vechile scrieri sumeriene se folosea numele Elohim

nuu.. te inseli... in vechile scrieri sumeriene se folosea numele Anakin.
nu-mi cere sa-ti dovedesc prostiile care mi le bese mintea, ca aici nu e academie, aici e forum de discutii.

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmariovrs, on 04 ianuarie 2020 - 08:31, said:



Mda... D-aia te tot ameninta cu flacari si cazane de smoala. Din dragoste. De bani.
Nu te amenință. Te avertizează. E o diferența.

#40
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postodastramosilor, on 04 ianuarie 2020 - 16:28, said:

voi astia care contestati crestinismul nu v-ati pus problema ca poate si altceva care-i face pe crestini sa sufere pana si moartea pt credinta lor?

Da se numește "spălare de creier" dar nu se pricep doar creștinii la asta, se pricep și fundamentaliștii musulmani și kamikaze japonezi, nu e invenție creștină.

#41
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Posteugeniusro, on 04 ianuarie 2020 - 21:35, said:

Da se numește "spălare de creier" dar nu se pricep doar creștinii la asta, se pricep și fundamentaliștii musulmani și kamikaze japonezi, nu e invenție creștină.

de care beneficiaza si intelectuali... ciudat cum o chestie gandita pt gloata are efect si asupra celor cu minte mai multa

si daca, totusi, ce spun crestinii e adevarat? presupunem.
?

Edited by odastramosilor, 04 January 2020 - 22:10.


#42
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ce te face să crezi că un individ care nu mai ascultă de instinctul de conservare primar datorită îndoctrinării are minte multă ?

#43
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpacopaco1967, on 04 ianuarie 2020 - 15:38, said:

Scoala ortodoxa se pricepe de minune la manipulare si dezinformare. Ca deh, ei sunt rtodocsi .
Hristos e o functie si a fost ocupata de Yehsoua prin ungere cu duhul sfant la momentul botezul facut de ioan.
Hristos e Fiul lui Dumnezeu, dar Yehsoua e fiul lui iosif si Maria.
Deci Yesoua a fost facut Hristos (salvator) findca Dumnezeu l-a (uns) imputernicit sa ne vesteasca bunatatea cereasca.

Evreii sunt fratii nostri prin care a ales sa ne vesteasca imparatia cerurilor. In trecut preotii vorbeau cu rautate despre evreii spunand ca evreii l-au omorat pe Fiul lui Dumnezeu.

Măi paco, să știi că eu îmi schimb părerea despre tine, păi e frumos ce faci tu? Ți-am explicat de "mii" de ori cum stă treaba cu numele lui Isus, și tu tot cum vrei tu îl scrii, adică aiurea!
Nu Yehsoua se scrie, ci Yehoshuah HaNotzri sau Yehoshua HaNotzri, bine... prescurtat se poate scrie Yeshu HaNotzri sau cum îi zic creștinii Yeshua HaNotzri adică Isus din Nazaret, a-ul final făcând diferența, Yeshu cu a final, adică Yeshua însemnând salvatorul, ceea ce pentru evrei este de neconceput!
Deci evreii îi zic Yeshu, iar creștinii Yeshua! :)

Dacă nici de data asta nu-ți intră în cap, te las în plata Domnului, înseamnă că ai ceva personal cu el de îi stâlcești numele de fiecare dată! În fond e problema ta, nu a mea, eu doar mi-am făcut datoria față de tine! No offence! :)

Edited by heart_of_ice, 05 January 2020 - 02:32.


#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postheart_of_ice, on 05 ianuarie 2020 - 02:23, said:

Yeshu cu a final, adică Yeshua însemnând salvatorul, ceea ce pentru evrei este de neconceput!
Deci evreii îi zic Yeshu, iar creștinii Yeshua! Posted Image
Yeshua pentru crestini, Yeshu pentru evrei . Am inteles . Posted Image

#45
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postpacopaco1967, on 05 ianuarie 2020 - 09:51, said:

Yeshua pentru crestini, Yeshu pentru evrei . Am inteles . Posted Image

Păi și pentru atei nimic, noi cum să îi spunem ?

#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posteugeniusro, on 04 ianuarie 2020 - 21:35, said:



Da se numește "spălare de creier" dar nu se pricep doar creștinii la asta, se pricep și fundamentaliștii musulmani și kamikaze japonezi, nu e invenție creștină.
Si voi. V-ati uitat pe voi din carnatzu de fundamentalisti. :)

Acuma, ca am remediat, asemanarea intre cele 4 clase - crestinii, musulimii, kamikazii si voi -este ca toate cesteclase sunt fanatice. :)
Marea deosebire, e ca in timp ce crestini nu ucid, ba chiar se lasa uciisi, celelalte clase - musulimii, kamikazi si voi - au ucis, ucid si-o sa mai ucida pt credinta lor, in fanatizmu lor. :)

Edited by Dude_2nd, 05 January 2020 - 12:06.


#47
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2020 - 12:03, said:

Marea deosebire, e ca in timp ce crestini nu ucid,

Ei nu, ăia plecau în cruciade cu flori ? Iar pe vremea inchiziției care a fost vârful de putere al religiei creștine curgea peste tot lapte și mere iar creștinii aveau sufletele pline de milostenie.

#48
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Inchizitia nu a fost o institutie crestina, ci una romano-catolica(sper sa sesizezi diferenta). Expertii spun ca nici atat, n fapt a fost o institutie laica, a regimurilor imperiale a acelor vremi. Cruciadele...forma primitiva a colonializmulji modern. :)
Acum, am un obicei: intru in polemca num si numa cu fanatici din prima categorie. Cauza, o gasesti in deosebirea subliniata de mine mai sus colea...:naughty:

Totusi, o sa ma-ntind si te intreb: dupa cum stim, crestinismu a fost fondat pe Cristos si pe invataturile lui ; ce compatibilitate poti sa-mi arati intre Inchizitie si Crestinism? Acu sa vaz fanatizmu cum iese ca uloiu la suprafata apei...:naughty:

Ascult. :)

Edited by Dude_2nd, 05 January 2020 - 12:25.


#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Posteugeniusro, on 04 ianuarie 2020 - 22:17, said:

Ce te face să crezi că un individ care nu mai ascultă de instinctul de conservare primar datorită Ăźndoctrinării are minte multă ?
Îndoctrinarea nu are legatura cu inteligenta, decât in masura alegerii metodelor potrivite. Absolut oricine poate fi îndoctrinat...cel mai ușor aia care se considera infailibili și foarte inteligenți.

#50
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2020 - 12:21, said:

ce compatibilitate poti sa-mi arati intre Inchizitie si Crestinism?

Religiile în sine sunt instrumente de control utilizate pentru controlul maselor, la origine acest control se exercita prin forța brută dar religia a oferit o modalitate mai eficientă de control "soft power", totuși atunci când soft power dă greș se face regres la metodele violente anterioare în cazul creștinismului a fost inchiziția acea instituție care asigura acest serviciu. Deci se poate spune că atunci când se ajunge la violență de fapt avem o problemă de incompetență, cum zicea Isaac Asimov citez "violența este ultimul refugiu al incompetenței"
În perioada Inchiziției a fost clar o perioadă de regres a societații europene dar nu inchiziția a fost cauza, ea a fost efectul, cauza e mai adânc înradăcinată în sistemul de conducere aristocratic al acelor vremi al cărui început de sfârsit sa întâmplat abia odată cu revoluția franceză, inchiziția a fost o zbatere a elitelor de atunci pentru a păstra acel control, ei știau ca evoluția îi va îndepărta indiferent de ce natura este aceasta.
Creștinismul mai apoi sa reinventat pentru a supraviețui în capitalism la fel cum sa reinventat creștinismul ortodox pentru a supraviețui in comunism, este deja cunoscut că preoții erau pe larg folosiți de autoritatile comuniste pentru supravegherea și controlul maselor (erau informatori și colaboratori ai securitătii), că sa întâmplat exact la fel și de cealalta parte a baricadei se spune mai șoptit.

Edited by eugeniusro, 05 January 2020 - 13:20.


#51
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Argumentatiunea ta e bullshit. :)

Stii de ce? Pentru ca ea utilizeaza argumentu urmator ca baza:  unele forme de crestinism particularizate incalcand normele crestine -ex orto catolicismu - sunt utilizate pentru a compromite o alta forma de religie ce NU are a face cu acestea:crestinismu pur, ala fondat pe Cristos.
In plus, argumentu din concluzie e cireasa dupe tartă: secu din vechime a fost rea , da secu de acum e buna...:lol:

Edited by Dude_2nd, 05 January 2020 - 13:22.


#52
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Așa și care este creștinismul ala pur fondat de Cristos ?

#53
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2020 - 12:21, said:

Inchizitia nu a fost o institutie crestina, ci una romano-catolica(sper sa sesizezi diferenta). Expertii spun ca nici atat, n fapt a fost o institutie laica, a regimurilor imperiale a acelor vremi. Cruciadele...forma primitiva a colonializmulji modern. Posted Image
Ce prostii poti spune! :D  
Tu duci religia la vale.

#54
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posteugeniusro, on 05 ianuarie 2020 - 09:55, said:

Păi și pentru atei nimic, noi cum să îi spunem ?
io de unde sa stiu cum vreti sa-i spuneti ? Da parca ateii nici nu cred ca a existat. Nu stiu de ce va mai bateti capul cum sa-i spuneti.
Interesant e ca pana si Mahomed care a contribuit la scriera Qoranului , a scris depre isus ca fiind cel mai mare prooroc. Deci asta in anul 650 .
Si vin azi tot mai multi idioti si pun intrebari de genul " ce dovezi aveti ca a existat isus ? " .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate