Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Monitor 27' HP sau pastrez monitorul vechi de 24'?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Salutare! Sunt foarte indecis daca sa imi cumpar un monitor nou sau nu. In momentul de fata am un monitor de la Philips de 23.6 https://www.philips....artcontrol-lite full hd care are aproape 5 ani. Nu stiu daca este doar impresia mea sau nu dar parca si-a pierdut din contrast iar dupa 1 ora 2 incepe sa devina foarte obositor la ochi.

Acuma este la oferta un monitor de la HP de 27 FULLHD la doar 135 de euro https://support.hp.c...ument/c05078320 . Ar merita sa fac acest upgrade? Precisez ca monitorul va fi folosit pentru editari video, browsing, YouTube si foarte foarte rar jocuri...

Edited by IloveHp, 03 January 2020 - 16:56.


#2
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Merita . Ia-l repede .

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Il tii cu brightness/contrast la maxim si temperatura de culoare albastra?

#4
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Brightness este 100. Contrastul 50 iar temperatura de culoare 9300k. La 6500k este prea galben si se vad ciudat videoclipurile, pozele...

Edited by IloveHp, 03 January 2020 - 17:08.


#5
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Rezolutia Full HD este cam mica, sunt cam prea putini pixeli pentru un monitor de 27". O sa se vada pixelii cam mari.

Pentru 27" ar fi bine sa iei un monitor cu rezolutie 2K (1440p) mai ales ca ai zis ca faci si editari.

#6
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
Nu te mira să fie obositor pentru ochi la 100 brightness și la 9300k. Și cel pe care vrei să-l iei o să fie la fel de obositor la aceleași setări, ba mai mult ținând cont de diagonală.

Eu folosesc 70 luminozitate, 50 contrast și 6500k + night light din windows seara pe un dell de 23 și nu am nicio problemă. Tot pentru editări video și cad etc.

#7
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

Tipul acesta de monitor il am si eu. La pretul pe care zici ca l-ai gasit merita fiecare cent. Este glossy . In cazul in care il cumperi aici ai link de calibrare :
https://www.google.r...Y48LOarrrX.  
Cele bune!


#8
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Unde l-ai gasit disponibil in Ro?

Edited by radudd, 03 January 2020 - 18:58.


#9
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
L-am cumparat. In magazin cand l-am vazut eram destul de indecis daca sa il cumpar sau nu pentru ca ecranul este cam glossy, si reflecta destul de tare lumina. Dar acuma ajuns acasa, va scriu de pe el si pot spune ca este super. Are un contrast destul de bun, design-ul este unul foarte placut, destule setari astfel incat sa te joci cu culorile s.a.m.d.

cstrifu. Mai este necesare o calibrare si din PC nu este indeajuns doar calibrarea din meniul monitorului?

#10
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

View PostIloveHp, on 03 ianuarie 2020 - 20:19, said:

L-am cumparat. In magazin cand l-am vazut eram destul de indecis daca sa il cumpar sau nu pentru ca ecranul este cam glossy, si reflecta destul de tare lumina. Dar acuma ajuns acasa, va scriu de pe el si pot spune ca este super. Are un contrast destul de bun, design-ul este unul foarte placut, destule setari astfel incat sa te joci cu culorile s.a.m.d.

cstrifu. Mai este necesare o calibrare si din PC nu este indeajuns doar calibrarea din meniul monitorului?

Instaleaza HP my display, fa calibrarea din videoclip si ai sa ramai uimit ce bine  se vede dupa. Succes.

Cele bune!

#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Ai facut o alegere buna.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostIloveHp, on 03 ianuarie 2020 - 20:19, said:

cstrifu. Mai este necesare o calibrare si din PC nu este indeajuns doar calibrarea din meniul monitorului?

Din meniul monitorului pui luminozitate/contrast cat sa te nu te deranjeze (si sa n-ai black/white crush) si o temperatura de culoare aproximativa (alegi 6500K si te astepti sa fie in jurul valorii respective).

Pentru mai multa finete, trebuie aparate de masura si n-ajung reglajele din monitor:
  • Gri neutru de la 0 la 100%: degeaba e, de exemplu, albul la 6500K daca gri-ul oscileaza intre 4000 si 8000
  • Gamma - tranzitia de la inchis la deschis
  • Gamut potrivit: albastru sa fie albastru nu mov, rosu sa nu fie portocaliu, etc
  • Saturatii corecte


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate