Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Nave interstelare accelerate pe baza levitației magnetice

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Am observat ca lucrurile se indreapta in aceasta directie care devine oarecum secreta.

O nava lansata de pe un accelerator masic MagLevi situat pe Lună, ar putea sa atinga viteze relativiste destul de mari in aceasta etapa, ceea ce alt mijloc de propulsie nu il poate face la modul practic.

Dacă o asemenea nava fara echipaj uman, ar dispune si de un reactor fuzionuclear compact, să zicem candva peste cateva decenii, atunci umanitatea ar putea dispune de nave cosmice care ar putea atinge Alpha Centauri si alte cateva sisteme stelare din apropiere in doar cativa ani ori decenii.

Oamenii ar putea suporta accelerații uriașe utilizând capsule cu lichid si gel pentru compensare ori chiar un sector rotativ al navei care prin forta centrifugă ar compensa acceleratia navei.

O asemenea nava hibrid ar dispune si de o parasuta magnetică care s-ar activa in momentul intalnirii cu heliopauza din Alpha Centauri.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
la lansare ar exploda luna, iar fara luna pamantul ar deveni uscat si pustiu precum marte.

Edited by arg, 03 January 2020 - 00:57.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 Infinitty, on 03 ianuarie 2020 - 00:53, said:

Am observat ca lucrurile se indreapta in aceasta directie care devine oarecum secreta.
O nava lansata de pe un accelerator masic MagLevi situat pe Lună, ar putea sa atinga viteze relativiste destul de mari in aceasta etapa, ceea ce alt mijloc de propulsie nu il poate face la modul practic.
Ma gandesc la primele filme SF :) Ce e secret, a facut Elon magnetica dinasta ? :P

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ala are magnet la bani.

#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010

 Infinitty, on 03 ianuarie 2020 - 00:53, said:

un sector rotativ al navei care prin forta centrifugă ar compensa acceleratia navei.

Eu asta nu-mi pot imagina. Adica stiu cum s-ar putea folosi forta centrifuga pentru a simula gravitatia la bordul navei, dar ca sa compenseze acceleratia, nu stiu.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce să nu fie o navă cu viteză maximă mare, dar accelerare foarte lentă, în așa fel încât să suporte organismul așa ceva?

#7
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Y'all need Isaac Arthur in here ;)

#8
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Levitatia e ca sa nu ai frecari. De unde iei curent?

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 Infinitty, on 03 ianuarie 2020 - 00:53, said:

Am observat ca lucrurile se indreapta in aceasta directie care devine oarecum secreta.

O nava lansata de pe un accelerator masic MagLevi situat pe Lună, ar putea sa atinga viteze relativiste destul de mari in aceasta etapa, ceea ce alt mijloc de propulsie nu il poate face la modul practic.


Un fel de locomotiva cu aburi....  Astea cu magnetii is de pe vremea benzilor de magnetofon
Astia de la NASA zic ca ION drive e cel mai ok

Edited by A10, 03 January 2020 - 08:23.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,492
  • Înscris: 30.08.2017

 BasculantaSexy, on 03 ianuarie 2020 - 08:00, said:

Levitatia e ca sa nu ai frecari. De unde iei curent?

Lași geamul deschis și se face curent.

#11
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
Bai nu stiu, dar hai sa ne uitam niste cifre... viteza luminii: 300.000(3 sute mii) km/secunda!!! alfa centauri: 4.3 ani lumina ... daca s-ar putea obtine 10% din viteza luminii, adica 30 de mii de km/s, atunci calatoria ar dura 43 de ani ... ok... cea mai rapida chestie lansata de om, voyager 1, circula cu 17.26 km/s ... deci ar trebui, in cifre exacte, sa ajungem de la 17.26 la 29979 km/s, adica de 1736 de ori mai rapid decat a reusit omenirea pana acum, pentru ajuns in +4 decenii! hmmm... :rolleyes: Ok, ai gravitatie mica pe luna, dar cat e sporul de accelerare?

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,492
  • Înscris: 30.08.2017
Pe mine ma preocupa mai mult cum frânezi chestia aia.

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
ok, sa zicem ca-i da viteza si ajunge la destinatie, dar ia sa vezi pocinog de problema daca nu-i functioneaza frina de mina si abs-ul.

ia zi, ia fantezieste-te cu mintea ta fantezista, CUM FRINEAZA?!?!?!


#14
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
franeaza exact cum accelereaza, doar ca propulsia actioneaza in directia opusa!

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,492
  • Înscris: 30.08.2017
Deci undeva pe la mijlocul distantei începi da frânezi. Deci durata cursei nu mai e aceeași, ci cam de doua ori mai mare.

#16
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

 FreeThinker, on 03 ianuarie 2020 - 01:26, said:


Eu asta nu-mi pot imagina. Adica stiu cum s-ar putea folosi forta centrifuga pentru a simula gravitatia la bordul navei, dar ca sa compenseze acceleratia, nu stiu.

daca si-ar lua tratamentul ar realiza si el ca acceleratia nu poate fi "compensata" si ca nu poti lansa o nava in cativa km sau zeci de km de sina cu levitatie magnetica pana la viteze relativiste. Se poate lansa ceva in orbita lunii.

 george_alexandru, on 03 ianuarie 2020 - 09:04, said:

Deci undeva pe la mijlocul distantei începi da frânezi. Deci durata cursei nu mai e aceeași, ci cam de doua ori mai mare.
asta daca ai frana dar dupa teoria lui ca nava franeaza cand ajunge la menopauza cu "parasute magnetice" ar trebui sa franeze la destinatie practic.

#17
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 r_murphy, on 03 ianuarie 2020 - 08:47, said:

ok, sa zicem ca-i da viteza si ajunge la destinatie, dar ia sa vezi pocinog de problema daca nu-i functioneaza frina de mina si abs-ul.

ia zi, ia fantezieste-te cu mintea ta fantezista, CUM FRINEAZA?!?!?!

Păi ăia din Alpha n au si ei sine magnetice măi ? Se așează pe alea si frânează, ce mare filozofie. Cârcotași de ăștia ca voi tin lumea pe loc...

#18
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010

 chilly willy, on 03 ianuarie 2020 - 09:10, said:


asta daca ai frana dar dupa teoria lui ca nava franeaza cand ajunge la menopauza cu "parasute magnetice" ar trebui sa franeze la destinatie practic.

Asa, si daca franarea e suficient de rapida, mai trebuie sa mearga cineva cu o laveta sa stearga pasagerii de pe peretii navei.  Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate